Aktuálně: 4 536 inzerátů178 241 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Zelená jablíčka pro kozy

Anonymní (neregistrovaný) 29.07.2023, 16:41:59 xxx.xxx.195.39

Dobrý den, na zahradě mi začínají na zem padat malá zelená jablíčka. Jsou kyselá ale je mi líto je vyhazovat, mohou nějak ublížit kozám? Nezpůsobí jim kyselost nějakou acidózu?

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 29.07.2023, 18:56:18 xxx.xxx.44.45

Mohou. Záleží jak jsou na jablka zvyklá .  Mým kozám stačí dvě jablka k zažívacím problémům. V každém případe u koz platí, dobrého jen pomálu a po troškách.

Anonymní (neregistrovaný) 30.07.2023, 00:51:29 xxx.xxx.195.39
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 29.07.2023, 18:56:18

No zvyklé na to právě nejsou vůbec a koza je potvora háklivá, asi bude lepší na to zapomenout, aby se mi nenadmula. Navíc jsem na netu našla toto info, sice je o koních ale platí pro všechny přežvýkavce:

Při jednorázovém větším množství přijatého ovoce dochází k trávicím potížím. Kůň a všichni ostatní býložravci si musí postupně navyknout na novou složku potravy. To trvá i několik týdnů. Příčinou komplikací může být nejen velké množství, ale i například nahnilé nebo namrzlé ovoce. Nejčastějším zdravotním problémem po neadekvátním příjmu ovoce jsou kolikové stavy. Kolikou se označuje bolestivost břišní dutiny. V trávicím traktu se pomnoží nežádoucí mikroflóra, která produkuje plyny a toxiny. Dochází k rozpínání stěny střeva, což způsobí bolest. A může dojít až k zastavení peristaltiky střeva.

Vedra (neregistrovaný) 31.07.2023, 14:45:46 xxx.xxx.13.169

Taky se můžou ucpat kdyby nějaké malé spolky v celku. To se mi stalo u býčka. Nafoukl se jak balon. Naštěstí veterinář byl ochotný v noci odjet z oslavy, proštouchnul ho žaludeční sondou a bylo to v pořádku. 

kometa
kometa (4422 příspěvků) 01.08.2023, 11:17:46 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Dobrý den, na zahradě mi začínají na zem padat malá zelená jablíčka. Jsou kyselá ale je mi líto je vyhazovat, mohou nějak ublížit kozám? Nezpůsobí jim kyselost nějakou acidózu?


Viz výše. Ano, mohou.

Mimochodem, acidóza není způsobená kyselými jablíčky, ale narušením bachorové mikroflóry krmením, na které není zvyklá. Totéž vám udělá třeba i pečivo. Ale ve výsledku je to jedno.

Prostě u býložravců méně je více. Výrazné změny krmení se nedoporučují ani u masožravců. A ti se vám maximálně po… Ale býložravec může i uhynout.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.