Aktuálně: 4 789 inzerátů176 461 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Snáší i bez kohouta ?

Anonymní (neregistrovaný) 10.08.2023, 10:43:19 xxx.xxx.38.201

Ahoj, bude mi snášet hejno pěti slepiček vajíčka i když nebudou mít kohouta ? Děkuji.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 10.08.2023, 10:48:23 xxx.xxx.226.6

Neberte to špatně, ale………. než si je pořídíte, tak prosím, zkuste víc o nich nastudovat, co potřebují ke svýmu spokojenýmu životu  a tak, páč bez elementárních znalostí člověka o tom, jak zvíře funguje a co potřebuje, pak to zvíře pak trpí. 

MiraT
MiraT (27 příspěvků) 10.08.2023, 12:16:16 xxx.xxx.221.85

Nebojte, na snášku kouhouta nepotřebujete.  Slepičky snáší i bez něj. A pokud máte nějaké lehčí plemeno a jen 5 slepiček, tak by byli pojímané jak o závod. 

kometa
kometa (4331 příspěvků) 10.08.2023, 12:50:28 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Ahoj, bude mi snášet hejno pěti slepiček vajíčka i když nebudou mít kohouta ? Děkuji.


Viz výše. Schází vám základní znalosti. Nehledě na to, že stejné vlákno tady bylo nedávno. Stačilo by pohledat.

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 10.08.2023, 16:20:55 xxx.xxx.187.54
kometa:

Viz výše. Schází vám základní znalosti. Nehledě na to, že stejné vlákno tady bylo nedávno. Stačilo by pohledat.


Ospravedlňujem sa vopred. Len…

Zadavateľ-začiatočník vie o tom, že mu znalosti chýbajú, a predpokladám, že preto sa (s poďakovaním) na tomto diskusnom fóre pýta. Niekde začať treba. Možno mu stačilo len “áno” alebo “nie” od niekoho, komu sa odpovedať chce.

Súhlasím aj so Zrzavci, aj Kometou, čo sa týka získavania získania znalostí pre začatím chovu. A možno by ako začiatočník privítal okrem odpovedí aj nasmerovanie odborníkov, čo a kde by sa mohol/mal dozvedieť. 

(To spomínané vlákno sa až tak ľahko pomocou vyhľadávania nepodarilo nájsť, aj keď jasné, že táto informácia sa tu opakovane vo viacerých témach nachádza.)

list
list (565 příspěvků) 10.08.2023, 16:46:53 xxx:xxx.c4f3:4e83
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 10.08.2023, 16:20:55

Ano, začít je někde potřeba. A to někde má být literatura, které, věřte, není málo. Každá publikace sehnatelná na trhu obsahuje základní informace pro začínající chovatele, na něž navazuje a smysluplně v kontextu na sebe nabaluje, aby si člověk, který si knihu přečetl, mohl zvíře pořídit a držet. Úkolem ostatních chovatelů není nahrazovat tyto publikace, ale pomoci případné nesrovnalosti srovnat a vyladit. Kritika tazatele, že mu schází základní informace, je zcela na místě. Protože takový tazatel, bude zakládat jedno vlákno za druhým a ptát se na další základní věci, které si však nedokáže dát do souvislostí, protože se budou odpovědi lišit a popírat. Takže základem je nabrat znalosti, pak se můžu doptávat na chovatelském fóru. A dotaz na to, zda budou slepice snášet bez kohouta, je jasným přiznáním naprosté neznalosti problematiky chovu slepic. 

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 10.08.2023, 19:11:24 xxx.xxx.187.54

Ale môže to byť aj inak.

Ja by som napr. na mieste úplného laika nekupovala a neštudovala celú knihu o chove sliepok, ak by som vedela, že nemôžem chovať kohúta kvôli kikiríkaniu a tiež by som sa najprv pokúsila zistiť, či vôbec mám rozmýšľať ďalej o zamýšľanom chove sliepok. 

Sú ľudia, ktorí mi na takú otázku bez problémov a domýšľania odpovedia. 

list
list (565 příspěvků) 10.08.2023, 19:50:52 xxx:xxx.c4f3:4e83
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 10.08.2023, 19:11:24

Mno, pokud chci slepice na produkci vajec a nevím nic o jejich chovu. Jediné co vím, je, že chci slepice a nechci kohouta. Musím se někde dozvědět, co budu pro držení slepic potřebovat, musím se dozvědět kolik slepic budu potřebovat a jaké a tak podobně. Na tom se snad shodneme.

Jak jsem psal, literatura nám dá kompletní informace do začátku, pěkně zabalené, aby to pochopil téměř každý. Pokud si nechci kupovat literaturu, musím ty informace sebrat někde jinde. Je spousta webových stránek, které mi dají alespoň základní informace, i prodejci hybridek mají na stránkách základní informace, kde se člověk dočte i to, že kohouta nepotřebuje. 

Další možností je soused, známý, či kamarád, který slepice má a může mi tyto základní informace zprostředkovat. I když tady už mohou být získané informace irelvantní, či nějak pokřivené, protože jsou lidé studující a o zvířata pečující a pak i nepečující a nestudující. 

Z toho vyplývá doporučení nastudovat si něco o zvířeti z literatury. Ono, chřestýše si taky nikdo nekoupí, aniž by věděl, jak se o něj postarat, aby nedošel ani jeden k újmě. 

A teď k tomu dotazování tady. Jsme tady všichni chovatelé, kteří mají větší, či menší zkušenosti, znalosti nabyté léty péče i studií. A nikdo z nás neví, s kým se baví, jaké má ten druhý zkušenosti a znalosti. Takže musíme posbírat, co nám tu kdo napíše a popasovat to se svými zkušenostmi a znalostmi a z toho si vyvodit tu radu, kterou jsme hledali. Což není možné, pokud nemáme ani základní znalosti o problematice chovu daného zvířete. 

MiraT
MiraT (27 příspěvků) 11.08.2023, 06:49:03 xxx.xxx.221.85
Odpověď na příspěvek uživatele list z 10.08.2023, 19:50:52

Proto se Anonym obrátil s dotazem na toto forum. Bohužel většina příspěvků je zde ve stylu: dohledej si informace, dřív než se budeš ptát.

Bohužel i díky tomuto přístupu jsou diskuzní fora natolik zanesená balastem, že se kolikrát nedivím, že se nový členové ptají stále na totéž a nepoužívají lupu k dohledání požadovaných informací. 

list
list (565 příspěvků) 11.08.2023, 07:42:57 xxx.xxx.201.134
Odpověď na příspěvek uživatele MiraT z 11.08.2023, 06:49:03

Očividně jste můj příspěvek nepochopil. Psal jsem o tom, že základní informace si má každý načíst sám z literatury a článků ať už tištěných, nebo na webu. Nikoli se ptát na chovatelském fóru. Projděte si zdejší diskuze a zjistíte, že každý má na každou věc svůj pohled, který vychází z jeho znalostí a zkušeností, ale i možností a podmínek chovu. Není možné přijít do diskuze čistý jako list papíru a myslet si, že se tam všechno dozvím. Tady informace přijímáte, filtrujete a používáte to, co vám přijde přínosné ve vašich konkrétních podmínkách. 

Takové dotazování bude pokračovat. Proč nenesou? Proč se ozobávají? Proč…? A přijdeme o diskuzi přínosnou pro všechny, protože budeme jen odpovídat na začátečnické otázky, jež se dají vyladit dostudováním. 

Takže pokud chci mít slepice, musím si něco přečíst, abych věděl, co slepice potřebuje. Něčemu z toho vyčteného nerozumím? Zeptám se a sbírám ty zkušenosti jiných, ale znalosti musím mít své.  

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 11.08.2023, 08:02:55 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele MiraT z 11.08.2023, 06:49:03

No, jo, je dobře, že se člověk ptá, … ale………tohle je opravdu dotaz na zcela elementární věc přece. Když nevím ani tohle, tak prostě musím nastudovat, jak to zvíře funguje a jak píše list - myslím, že  nejlépe z nějaké literatury. Je to stejný princip, jako vymyslet si, že zrovna chci si pořídit psa a přijít se zeptat na fórum, jestli s ním musím chodit ven. Z mého pohledu člověk, který položí takovýhle dotaz nemá nějaký velký znalosti o životě se psem/zvířetem a neměl by si ho pořizovat, dokud to nezjistí. A to doopravdy do hloubky nezjistí, o čem to je, ne že přijdu někam na internet a tam položím takovýhle dotaz, vždyť to samo o sobě svědčí o tom, že jsem si neměl zájem nic sám zjistit a jen dostat rychlou informaci, nic hlubšího. Alespoň já to teda takhle vnímám. A taky to svědčí o tom, že ten kdo se takto ptá o věcech nepřemýšlí do hloubky, což u živých tvorů je dost podstatné, neb jinak to může směřovat k tomu, že jsou lidi ochotní uvažovat o tom, že třeba budou chovat slepice na balkoně, protože budou mít vajíčka zdarma - dle jejich představ. Když člověk nad tímto dotazem zapřemýšlí a použije šedou kůru mozkovou, musí dojít k odpovědi, že ve slepičárnách to taky zvládají bez kohoutů, ne? 

list
list (565 příspěvků) 11.08.2023, 08:25:55 xxx.xxx.201.134
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 11.08.2023, 08:21:13

celkem strohá odpověď, taky jste se mohla rozepsat. Myslíte, že v drůbežárnách slepice napřed pošlou ke kohoutovi a pak teprve do haly? 🤔

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 11.08.2023, 08:35:58 xxx.xxx.198.226
Odpověď na příspěvek uživatele list z 11.08.2023, 08:25:55

Hádám, to byla odpověď spíš na celou tu větu, jakože “Když člověk nad tímto dotazem zapřemýšlí a použije šedou kůru mozkovou, musí dojít k odpovědi,..”

Přičemž zvědavec dle mého chtěla říci, že ne, nemusí dojít k odpovědi. Někteří prostě nejsou schopni takto uvažovat, ba bych řekla, že některé tahle souvislost vůbec nenapadne, normální lidi nad takovými věcmi nepřemýšlejí, a vlastně ani nevědí, že v drůbežárnách nemají kohouty.

Jsem to nedávno probírala s kamarádkou koňařkou, která má teda koně a kočky, o zvířatech a reprodukci tedy cosi tuší, a říkala přesně, že nad tím nikdy takhle nepřemýšlela, ale že vlastně jak to je, a když jsem jí řekla, že slepice za celý život kohouta vidět nemusí, byla fakt překvapená, prostě to do té doby neřešila, až když jsme na téma drůbeže zabrousily v hovoru.

Zrzavci
Zrzavci (2902 příspěvků) 11.08.2023, 08:37:31 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.08.2023, 08:35:58

No a to je právě to, lidi moc nepřemýšlí, což v případě zvířat je podstatný, řekla bych.

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 11.08.2023, 08:39:19 xxx.xxx.187.54

trochu láskavosti, menej odsudzovania, nálepkovania - a viac ochoty pomôcť. 

Toto bude tak isto od témy ako veľmi laický psychologický popis osobnosti Anonyma, ktorý si dovolil položiť chovateľskú otázku 

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/6594/zostante-laskavi-aj-ked-sa-vam-zda-ze-svet-je-uplne-iny

A nehnevajte sa na mňa (potešilo by ma to, ale ak sa hnevať chcete, môžete aj to). Myslím, že som vyjadrila, čo som chcela povedať. Bodka. 

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 11.08.2023, 08:39:52 xxx.xxx.198.226

Dneska je TAK NÁROČNÝ přemýšlet, když si to můžu vygůglit…

Mimochodem, já o slepicích nečetla v tištěné literatuře jedno písmeno. Já jsem si přečetla vlákna na iFauně a dobrou praxi jsem odkoukala tam. Bohužel tady není zatím moc co načítat, témata jsou mladá. Ale víme, jak to je, i na iF se neustále objevovala témata, ve kterých se začátečníci ptali na naprosté základy a byli nesmírně překvapení odpověďmi.

kometa
kometa (4331 příspěvků) 11.08.2023, 08:43:00 xxx.xxx.147.163
Buggyra:

Hádám, to byla odpověď spíš na celou tu větu, jakože “Když člověk nad tímto dotazem zapřemýšlí a použije šedou kůru mozkovou, musí dojít k odpovědi,..”

Přičemž zvědavec dle mého chtěla říci, že ne, nemusí dojít k odpovědi. Někteří prostě nejsou schopni takto uvažovat, ba bych řekla, že některé tahle souvislost vůbec nenapadne, normální lidi nad takovými věcmi nepřemýšlejí, a vlastně ani nevědí, že v drůbežárnách nemají kohouty.

Jsem to nedávno probírala s kamarádkou koňařkou, která má teda koně a kočky, o zvířatech a reprodukci tedy cosi tuší, a říkala přesně, že nad tím nikdy takhle nepřemýšlela, ale že vlastně jak to je, a když jsem jí řekla, že slepice za celý život kohouta vidět nemusí, byla fakt překvapená, prostě to do té doby neřešila, až když jsme na téma drůbeže zabrousily v hovoru.


No, ale ty kobyly taky ovulují i bez samce, ne? Stejně jako ženy. U koček je to trochu jinak, pravda.

Akorát slepičí vejce je holt větší než savčí vajíčko. Nicméně princip je stejný. Samec u většiny zvířat netřeba. Teda jo, aby došlo k oplození. Ale vajíčko/vejce samice zvládnou bez něj (kromě koček a fretek a možná ještě některých - mám pocit, že někdo psal na papoušcích).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.