Aktuálně: 4 977 inzerátů174 001 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Zimování želv

Lajka (neregistrovaný) 19.08.2023, 18:05:58 xxx.xxx.261.18

Dobrý den, je potřeba zimovat želvu zelenavou? Mám ji 3 roky zatím jsme nezimovali u mláďat se to nedoporučuje teď už nad tím uvažuji. Nebo se na to mám vykašlat raději?

J5
J5 (258 příspěvků) 19.08.2023, 18:54:47 xxx:xxx.4d16:f3b7

Dobrý den, samozřejmě je potřeba nechávat želvu zelenavou zimovat. Hibernace je zcela přirozená součást života a to již od útlého mládí. Takže není nejmenší důvod nezimovat ani malé tohoroční želvičky. Jen jen je třeba vědět jak na zimování želvu připravit, lépe řečeno příliš se želvě do přípravy nemotat, celou přípravu zvládne sama a na jedničku. V přírodě zima nečeká až budou želvám tři roky. 

Lajka (neregistrovaný) 19.08.2023, 21:12:36 xxx.xxx.261.18
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 19.08.2023, 18:54:47

ano to chápu, ale v přírodě je také větší úhyn u mláďat tak jsem si řekla,že to tím počkáním do tří let trochu riziko snižím. A teď jak ji připravím, vím ještě je čas měsíc třeba ale přesto zjišťuju info raději předem. Mám ji nechat venku přirozeně utlumovat jak bude přicházet podzim a s prvním mrazem si přenést nebo ji přenést dřív, a 14 dnů koupat ve vlažné vodě aby se vyprázdnila? Opravdu musí být úplně vyprázdněná? Toho se bojím, že ji ve střevech něco zůstane.

J5
J5 (258 příspěvků) 19.08.2023, 23:14:26 xxx:xxx.f9ff:37fd

To máte sice pravdu úhyny v prvních letech života želv jsou, stejně tak jako u jiných druhů volně žijících zvířat, vysoké. Mnohdy přežívá pouze nepatrné procento těch nejschopnějších, zdá se to kruté ale přesto je taková “probírka” přirozená a žádoucí. Přežívající druhy zvířat a jejich početně stabilizované populace to dokazují. Nelze ale považovat za primární důvod, konkrétně u želv, hibernaci. Důvodů je mnoho a asi nemá cenu se zde nad tímto problémem zamýšlet.

K vlastní přípravě na hibernaci.

1/ Vždy nechat želvu venku až do prvních mrazíků. Nijak do její přípravy nezasahovat. Snižující se teplota a měnící se fotoperioda želvě napoví jak se má chovat, stejně tak jako nespočetným generacím jejích předků. Žádné koupání a nucené vyprazdňování není potřeba. Jediná smysluplná činnost z vaší strany je neztratit přehled o místě kde má tendenci se zahrabávat. Takové místo je třeba opravdu hlídat, protože ne vždy si želva vybere sebeluxusněji provedenou boudičku kterou v létě běžně využívá a klidně dá přednost šikovnému drnu ve výběhu. Nemá cenu jí násilím přesvědčovat, při teplejším podzimním dnu se vrátí na místo které si původně vybrala. Potřebuje klid bez zbytečné manipulace. Nemusíte mít ani strach z náhlých ranních mrazíků. Dostatek slámy a nakypřené země v boudičce, případně kupička opadaného listí u vyvoleného travního drnu bude dostačující ochrana. 

Obava že jí “něco” zůstane ve střevech je zbytečná. Ono jí tam opravdu něco zůstane a nezůstane to tam samo. Zůstává i část organizmů pomáhajících v trávení a zimuje společně se želvou. V opačném případě jsou následky zřejmé při jarním probouzení (posthibernační anorexie atd.) Jen pro představu, přijatá potrava je želvou zcela vyloučena ne dříve než za cca 30 dnů.  Protože se vám to bude zdát nepravděpodobné tak zdůrazňuji zcela. Tato idea o dokonalém vyprázdnění zřejmě vznikla tím že je opravdu fatální jeden den želvu nacpat třeba salátem a druhý den jí šoupnout do ledničky k zimování. V takovém případě je stejně špatně ale úplně všechno.

Podobně problematická je i “zoufalá” snaha želvu před hibernací co nejvíc zavodnit. Paradoxně se želvy nadbytečné vody před hibernací zbavují. Stačí si želvu pravidelně vážit a uvidíte.  Zimní období je na lokalitách prakticky jediné kdy o vodu opravdu není nouze ať už v jakékoliv formě a představa že želva musí klasicky pít aby vyrovnala případný deficit je mylný. Tak asi tak. 

Lajka (neregistrovaný) 20.08.2023, 14:29:38 xxx.xxx.261.18
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 19.08.2023, 23:14:26

Děkuji za fundovaný příspěvek, budou to nervy ale půjdu do toho. Horší je ze u nás ve sklepě je 5 Celsia až jsou venku opravdu mrazy a taky poslední zimy kdy do vánoc skoro nemrzne tak jak se zachovat? Mít ji ve výběhu klidně do listopadu? 

J5
J5 (258 příspěvků) 20.08.2023, 16:18:32 xxx:xxx.f66a:4bd9

Není zač a svým rozhodnutím uděláte pro svou želvičku to nejvhodnější co můžete. 

Zcela chápu nepříjemné pocity které nutně doprovázejí chovatele při prvním zimování želv. Zejména pro ženy to musí být hraniční situace. Nechávat malého “bezmocného” tvorečka napospas zimě, dešti a celkově hnusnému počasí je zdánlivě neuvěřitelně nezodpovědné. Želvy, zejména evropské druhy, stejně tak jako celá řada dalších evropských hibernujících druhů plazů, obojživelníků, různých bezobratlých atd., byly nuceny  se během vývoje střídání ročních období natolik přizpůsobit že se jim sezónní “zhoršení” životních podmínek stalo nutností.

Jak se zachovat? Zapomeňte na kalendář, název měsíce je v tomto případě pouze orientační a důležitý tak akorát pro ježíška aby neprošvihl rozdávání dárků. Určující je faktická průměrná teplota s přihlédnutím k dosahovaným max. a mini. teplotám během dne. Pokud průměrná teplota klesne na 5-8°C je potřeba přikročit k akci. S tím že ranní mrazíky nevadí. Takto připravená želva bude v zimovišti krátkodobě tolerovat i teplotu do cca 12ti°C. Při více stupních C by již docházelo k narušení hibernace.  Je proto žádoucí ve sklepě větrat, tak aby se teplota pohybovala od cca 5 - 8 - 10°C s tím že 6-9° C je optimum. Pokud toho nelze docílit je třeba do doby než se situace upraví volit náhradní umístění např. zimní zahrada, garáž, různé manipulační chodby atd. 

Co je však stejně důležité jako teplota je vlhkost vzduchu nebo bezprostředního okolí hibernující želvy. Ta je 80-90% s tím že krátkodobé kolísání nevadí.

Poslední důležitá podmínka je, zabezpečit zimující želvu proti hlodavcům.

A ještě jedna poslední podmínka je klid. Jakákoliv zbytečná manipulace vadí. Želva se i během hibernace snaží reagovat na vnější vzruchy a to jí zbytečně vysiluje. 

Vím že to není aktuální ale upozorňuji že při probouzení želv lze nadělat  také mnoho chyb. Budete-li potřebovat upřesnění je zde dost chovatelů kteří mají co říci, tak přeji dobré pořízení.

Karlos (neregistrovaný) 01.03.2024, 11:32:54 xxx.xxx.211.221

Je už čas přenést želvy ze zimoviště do venkovních výběhů? V zimovišti mám kvuli teplu už 10 °C a želvy se začínají hemžit a škrávat. Mám samce a dvě samičky horsfieldek. Loni mi dokonce snesli 2 vajíčka to mě překvapilo nebyl jsem připraven tak jsem nelíhnul to bych chtěl letos taky změnit.

J5
J5 (258 příspěvků) 01.03.2024, 16:45:13 xxx:xxx.5511:266a
Odpověď na příspěvek uživatele Karlos z 01.03.2024, 11:32:54

Vhodnější by bylo v noci větrat ve dne zavřít (okno, dveře atp.). Čím déle je udržíte tím lépe. Já obvykle přemísťuji během poslední dekády března, tak aby prvního dubna bylo všechno venku. Samozřejmě podstatné je počasí a blízká předpověď. Pozor, strašně svádí pěkné a slunečné počasí. V takovém případě je nutné počkat až bude ošklivo. 

Pokud ovšem máte ve výběhu kvalitní boudu plnou slámy nebo listí ve vrstvě alespoň 20-30cm a želvy dáte až na dno, tak je to celkem jedno. Jen budete muset večer kontrolovat zda se některá nezapomněla venku. 

U horsfieldek je potřeba vzít v úvahu jejich původ. Pocházejí z oblastí kde má velký vliv typické vnitrozemské klima takže hůře snáší takové ty stavy "den dva hezky teplo, sluníčko a třetí den ošklivo, zima a mokro které vydrží týden. Proto je lepší počkat až bude počasí vyrovnanější.

Karlos (neregistrovaný) 03.03.2024, 11:47:07 xxx.xxx.211.221

Když vezmu že konec září už může být pochmurný a naopak jaro může začít až v dubnu znamená to že želva je v plné aktivitě třeba jen 5 měsíců a 7 měsíců je naktivní nebo jen málo. To ji stačí? V teplých oblastech ze tkerých pochází je ten pomět zima/teplo asi trochu jiný nebo se pletu?

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 03.03.2024, 13:46:16 xxx.xxx.205.61
Karlos:

Když vezmu že konec září už může být pochmurný a naopak jaro může začít až v dubnu znamená to že želva je v plné aktivitě třeba jen 5 měsíců a 7 měsíců je naktivní nebo jen málo. To ji stačí? V teplých oblastech ze tkerých pochází je ten pomět zima/teplo asi trochu jiný nebo se pletu?


v létě ve velkých vedrech aestivují (chrání se před přehřátím, vyschnutím) zahrabané v norách…takže jsou aktivní třeba jen cca 4 měs (jaro, podzim) 

čili u nás je pro ně 6 - 7 měs doba nezvyklé “hojnosti” 😉

Karlos (neregistrovaný) 04.03.2024, 13:45:41 xxx.xxx.211.221

Dobře, tento průběh počasí je nezvyklý dnes slunečno 14 °C ale my teda čekáme na zamračený den bez slunce. Klidně jeslti mohu poprosit sem napište až bude podle vás ta pravá chvíle na přestěhování do venkovního výběhu.

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 04.03.2024, 16:12:33 xxx.xxx.205.61
Odpověď na příspěvek uživatele Karlos z 04.03.2024, 13:45:41

my tu těžko můžeme určovat kdy to u vás bude opti, já třeba mám výběhy v  900mnm takže určitě jinak než v nížinách , ale ve sklepě mám + 5°C, tak ještě jsem v klidu a želváci taky 😉 tenhle týden bude poslední váhová kontrola a pak se uvidí (dle výhledu počasí)

do sklepa šli v půli listopadu…takže chrní teprve cca 4 měs

Anonymní (neregistrovaný) 08.03.2024, 12:17:14 xxx.xxx.160.10
lupus4:

my tu těžko můžeme určovat kdy to u vás bude opti, já třeba mám výběhy v  900mnm takže určitě jinak než v nížinách , ale ve sklepě mám + 5°C, tak ještě jsem v klidu a želváci taky 😉 tenhle týden bude poslední váhová kontrola a pak se uvidí (dle výhledu počasí)

do sklepa šli v půli listopadu…takže chrní teprve cca 4 měs


Chovám menší skupinku želv zelenavých, i odchovávám. Jsem v 500 m a už to se mi zdá ne uplně ideální. Vždycky sem si říkal jak to dělají chovatelé v podhůří a na horách, teď vidím že vy jste v 900m tak mě to zajímá. To musí být pro želvy hodně nevýhodné, dlouhá chladna, krátká sezona. Určitě hodně rozdílné než v 200 m. Máte pocit, že želvám něco chybí nebo v tom nevidíte problém? Počet dnů kdy jsou aktivní musí být mnohem nižší než v jiných oblastech třeba na Jižní Moravě.

Libuko (neregistrovaný) 28.03.2024, 12:01:49 xxx.xxx.47.2

Poprosím, Vy co želvy zimujete, jak jste na tom? U nás ve sklepě se zatím nic neděje. Jižní Morava. Dekuji


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.