Aktuálně: 4 946 inzerátů174 074 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Opravdu kvalitní granule pro stěně nemeckeho ovcaka

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 07.09.2023, 12:02:21 xxx.xxx.191.80

Já přepisovala, co říká Megí, ne co si myslím já. 

Psa nemám už přes čtyři roky, takže některé moje poznatky můžou být zastaralé. Snad to kdyžtak někdo uvede na pravou míru. 
Pes je masožravec. Proto by ve složení mělo být vypsáno na prvním místě maso, a to přesně jaké to maso je. Čerstvé maso má více vody než sušené, proto si z procentuálního obsahu cca půlku procent můžete odečíst. 
Produkt živočišného původu může být už všelijak konzervován, stejně jako moučka, proto potřebujete, aby tam bylo maso a ne něco jiného. 
Obiloviny - některým psům sedí, jiným ne. Musíte znát svého psa a vědět, co je pro něj dobré. Z definice to není špatná položka. 
Luštěniny - jsou levnější než maso, ale hůře stravitelné, ovšem zvyšují v analýze množství bílkovin. Čím méně bílkovin, tím lépe (bavíme se o zdravém psu).
Ostatní složky - zelenina, ovoce, kolagen, vejce, mléko, řasy… V podstatě pokud máte psa venku, od jara do podzimu se napase sám, není moc třeba to prožívat a zohledňovat. Stále mluvím o zdravém psu, který není alergický a nemá žádné problémy. 
Kolagen je na klouby, oligosacharidy podporují trávení, vejce obsahují nejlépe stravitelné bílkoviny, řasy jsou na čištění zubů, ale fakt neplatí, že čím víc tam toho je, tím lepší ty granule jsou. U zdravého psa to fakt nemusíte řešit. 
Konzervace - pokud není jednoznačně napsáno, čím jsou granule konzervovány, předpokládám nějakou echt hnusnou chemii. Tady Wolfsblut vede, protože uvádí přírodní konzervaci bylinkami a vitamínem E; na druhou stranu to znamená, že načatý pytel by se měl poměrně brzy skrmit. Není možné si ho sušit třeba půl roku, prožerou ho plísně. 
Čím přesněji je složení uvedeno vč. procent, tím větší máte představu, co ten pes vlastně dostane do misky. Tam, kde není procentuální zastoupení uvedeno, tam je na prvním místě uvedeno nejvyšší množství, na druhém druhé nejvyšší a tak dále, až se dostaneme k poslední položce, které je v krmení nejméně. Tudíž lze rozišit pořadí, což orientačně pomůže ve stanovení množství. Pokud máte na prvním místě např. brambory (20 %), sušené hovězí maso (18 %), sušené kuřecí maso (18 %), tak víte, že masa je celkem víc, než brambor. Pokud máte ale uvedeno pouze brambory, sušené hovězí maso, sušené kuřecí maso, tak brambor může být klidně i násobně více než masa celkem. 
Tuky vždy musejí být uvedeny přesně, kuřecí tuk nesmí být samostatně konzervován, méně přesně uvedený tuk (např. drůbeží) může být konzervován samostatně a tím pádem se to nemusí napsat na obal konečného výrobku. 
Analýza - měla by odpovídat obecným požadavkům na danou kategorii psa a také požadavkům Vašeho psa. Můj např. snesl opravdu hodně tuku, naopak málo tuku mu vyloženě vadilo. K málo tučným granulím jsem mu musela dávat kus špeku, jinak měl pořád hlad. Zohledněte také poměr vápník:fosfor. 
Místo výroby - některé firmy mají lepší pověst než jinou. Většinou je to oprávněná pověst. 
Stát výroby - různé státy mají různou legislativu i v rámci EU. Obecně je evropská legislativa lepší (tj. přísnější) než americká nebo kanadská, a všechno je lepší než legislativa asijská. Jiná krmiva než ta, která jsou vyrobena v Evropě, bych vůbec neuvažovala; nestojím o to, abych kupovala přejeté pět dní staré mršiny mývalů semleté do krmiva. 

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 07.09.2023, 12:09:43 xxx.xxx.23.53
Terka:

Achjo. Takže neporadíte. 

Je smutně na těchto diskusích že mistp odpovědi pro člověka co se opravdu zajímá a chtěl by se něco dozvědět, použijete větu “zapoj mozek”. Složení čtu, třeba u granulí jako je Pedigree to ještě poznám ale u těch ostatních třeba je na pytli napsano super čuper 70% masa a nakonec na to koukne někdo kdo to umí rozklíčovat a zjistí že nějakým fíglem je masa třeba jen 15% a je to chyták na zákazníka. 

Ale i tak děkuji za odpověď přesto že chápu že asi nemáte čas a zapotřebí se tím zdržovat pro někoho cizího. 


Terko, na původní ifauně byly stohy řádků na toto téma. Není to tak, že by zrovna vás chtěl někdo odbýt. Na druhou stranu - každý, kdo tu opravdu validně radí, strávil X hodin času sběrem a tříděním informací. A za jejich sdílení se dnes všude tvrdě platí - zde ne.  Nepovažuji tak úplně za fér se zlobit, že nedostanete hned úhledný balíček toho, co požadujete.  Hledejte prosím i na této diskusi v historii jiných vláken. Zase najdete více. Podívejte se třeba na portál  psikrmivoradce.Ja krmim masem, takže není můj osobní zájem propagovat něčí stránky, ale před lety jsem si tam pročítala značku po značce s hodnocením i důvody pro to či ono hodnocení a vneslo mi to nepatrně šerosvitu do mé temné neznalosti.

 

assil
assil (1491 příspěvků) 07.09.2023, 12:16:26 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Terka z 07.09.2023, 10:41:25

Prostě obecně a pro rychlou kontrolu stačí kouknout na prvních 5 ingrediencí:

Eukanuba - maso, maso, rýře, kukuřice, čirok a i dále ječmen

Wolfsblat - maso, maso, rýže, rybí olej, rýže

a je hned jasný, co je pro psa vhodnější.

Z čerstvého masa je nutné odečíst cca 70%, to je voda, pak teprve vidíte přesný poměr.

Špatně jsou nespecifikované suroviny jako Eukanuba živočišný tuk, v kvaltiních granulích je vždycky vše deklarováno přesně. Atd.atd.

Vedlejší živočišné produkty jsou zbytky, takže může to být cokoliv od vnitřností po kopyta, zobáky a peří.

Je toho hodně a pokud vás to zajímá, na netu fakt existuje spousta stránek s vysvětlivkama, tady vám nikdo několikastránkové elaboráty psát nebude.

Terka (neregistrovaný) 07.09.2023, 13:15:24 xxx.xxx.68.89

Děkuji moc, takže Wolfsblut jsou kvalitní granule, které nejsou extrudované zlo, přinejhorším se to dá krmit pokud člověk nemá kapacity na barfovani. ?

bambule
bambule (415 příspěvků) 07.09.2023, 13:28:31 xxx.xxx.234.116

Ještě bych koukala jaké maso tam vlastně je. Jestli píší, že granule jsou jehněčí, ale figuruje tam kuřeci tuk, drůbeží cosi a nakonec ještě vepřové tak moc iluzi si o složení nedělám. 

Jinak Wolfsblut jsou ok. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 07.09.2023, 14:10:51 xxx.xxx.61.17

Nejdřív vyřadím ty nejošklivější věci: BHA, BHT, propyl…(ta věc, co je jak nemrznoucí směs), “antioxidanty a konz. povolené EU”, moučky a sušené proteiny.

Kouknu na maso: čerstvé vydělím třemi = cca skutečný obsah masa.

Obilí x brambory a luštěniny, na tom nezáleží, ale u druhé možnosti je, pokud granule neobsahují přidaný taurin (a třeba l-carnitin), nebezpečí DCM (srdce).
Wolfsblut mají také obilné granule, moje oblíbené Simpsons také, ale ty se tady, myslím, nedají koupit. Na obilí není nic špatně, když psovi sedí, i bych řekla, že větší plemena je mají docela ráda, ale to je jen tip z historie, žádná rada ani fakt, jen dojem (hlídání stád a obilná kaše či zbytky chleba se syrovátkou atp.).

A jo, druhově určené suroviny: kuřecí tuk x drůbeží tuk. Směs znamená, že mi až tak nesejde, co do toho hodím, hlavně že to tento měsíc bylo levné.

No a pak jsou takové, zdánlivě nedůležité, detaily: fakt je výrobce tak bohatý, aby vozil čerstvá jehňata z Nového Zélandu? To jim jako platí plavbu kolem světa? Nebo si to nechá vyrábět v nejostřeji sledované a nejlépe vybavené továrně v Evropě, kdo ví, esi ne na světě?

A to je Wolfsblut. Je to i Marp, kterážto značka patří Čechům. Essential taky odtam, Canagan, Eden a tak, to už uvidíte ze složení.
Mně se líbí i Barking heads, Aatu (nevím, kde teď Aatu vyrábí) a Simpsons. To se dělá ve Španělsku, to je další granulová velmoc, dříve na to nadávali všici a porovnávali kvalitu mouček, že prý odtam je nejhorší a má nejvíc kostí, ale jak jsem zjistila, co to je za surovinu, hrozně mě to rozesmálo, kašlat na to, moučky vyřazuji.

Potom jsou také zajímavé granule z Německa od Markus M., jejich továrnička je přísně ekologická a vůbec je to celé vyšperkované, odtam žádné špatné jídlo nepřijde. Tam ještě Lukullus, to je z pečených a lisovaných ještě ok, nesypou tam moučky.
To samé je švédský Magnusson, oni strkají psům do jídla graham/špaldu, předpisy mají velmi přísné. 

Obecně to, co pochází z Evropy, je lepší než to, co je z USA, jelikož máme přísnější normy, některé látky povolené v USA jsou zde zakázané. A další plus je třeba co nejvíc Omega 3, protože to je teď moderní… ne, ono je to fakt užitečné.

Ty anglické mají ještě jednu velikou výhodu - suroviny, které přijdou do té továrny, musí být vhodné pro lidi a neprochází vyšší teplotou jak lehce přes 80°C. 

Přivoňte si, když sáček otevíráte. Ostrá vůně, přepálený tuk a tak? To u výše zmíněných značek neznám.

Se solí je to tak: podívejte se, kolik je sodíku. Do 0,5 % je to ok. Esi do něčeho sůl musí dodat, ale toto číslo cca nepřesáhnou, tak to udělat museli, sodík je životně důležitý.

Další, pro mého psa, který žije z tuku a bílkovin, je vláknina - držet do 3,5 %, eště tak čtyřech, ale jinak už působí to, že bílkoviny např. nebudou využity dostatečně. Jiné je to se starým psem, tam se trochu víc vlákniny vyplatí, protože pomáhá pohyblivosti střev a tak.

Co nejvíc živočišných bílkovin. Luštěniny mají stejně bílkovin jako maso, takže koukat, jestli je v granulách i dost masa, esi teda tam ta hromada hrachu není jako “šetříme” (zas problém s taurinem). Zpracování rostlinných b. není ani moc zdravé. Amoniak, ledvinářům jakéholi věku nepřístupno. A je to námaha. Pro starší psy platí trojnásob, potřebují co nejlépe stravitelné jídlo.
U štěkanátek velkých plemen je trabl s regulací využití vápníku… nepřejídat… a jestli je někde 2,5 % vápníku a 4500 kcal, tak to není úplně ok, ale takové hlouposti asi nikdo nevyrábí; mnoho % vápníku a méně kalorií, což large breed granule mají, je ok.

Kolik je kde obilí, brambor atp., no, nejsou granule, kde by byla polovina maso s tukem, protože takové nebudou držet pohromadě. Ale kdyby to někoho hodně zajímalo, kolik cukrů psovi dává, tak: 100 minus (protein + tuk + popel + vlhkost) = sacharidy.

Tak asi. 🌻

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 07.09.2023, 14:28:45 xxx.xxx.191.80

Luštěniny - jsou levnější než maso, ale hůře stravitelné, ovšem zvyšují v analýze množství bílkovin. Čím méně bílkovin, tím lépe (bavíme se o zdravém psu).
Mám na mysli čím méně rostlinných bílkovin, tím lépe. 

hmn
hmn (1023 příspěvků) 07.09.2023, 15:13:48 xxx.xxx.33.9

Složení čtu, třeba u granulí jako je Pedigree to ještě poznám ale u těch ostatních třeba je na pytli napsano super čuper 70% masa

nečti nějaká hesla někde na pytli (což je těch 70% masa), ale skutečně složení :xxx a analytické složky:xxx

ve složení musí být složky uváděny sestupně dle množství
takže pozor, pokud je uváděno maso, pak obsahuje cca 70% vody, takže z těch třeba 18ti% čerstvého kuřecího máme po odečtení vody nějakých cca 5,4%sušeného masa)

něco o tom třeba tady:

https://www.krmimkvalitne.cz/clanek/17/slozeni-psich-granuli-a-jak-jej-spravne-cist/

a v jiných článcích

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 07.09.2023, 19:47:32 xxx.xxx.61.17

“Cokoliv, čeho je v krmivu méně než 4 %, není výrobce ze zákona povinen uvádět”

To neexistuje. Si myslím. Zdroj tam není? Já skončila u této věty a jdu hledat autopotahy.

Když dám do krmiva 4 % hovězího, tak mohu krmivo nazvat “s hovězím”.
Pokud dám do krmiva 14 % hovězího, mohu to nazvat “hovězí”. 

Nemusí, samozřejmě, uvádět to, co už potravina, složka, surovina, část krmiva,… v sobě má, když ji on koupí a použije k výrobě krmiva. To je jasné. 

4 %… proto se Pedigree a spol. jmenují: s hovězím, nikoli hovězí.
Se zeleninou, ne zeleninové.

Možná to není 14, ale 20, aby se to mohlo jmenovat hovězí, jsem zapomněla. 20 mi připadá moc. Co si pamatuji, nemusí se uvádět vlhkost, když je méně jak 14.
Omg, to je čísel. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 07.09.2023, 19:48:09 xxx.xxx.61.17
Varaxi:

Luštěniny - jsou levnější než maso, ale hůře stravitelné, ovšem zvyšují v analýze množství bílkovin. Čím méně bílkovin, tím lépe (bavíme se o zdravém psu).
Mám na mysli čím méně rostlinných bílkovin, tím lépe. 


My jsme to všici pochopili, že to máš správně. 🙂

Doron
Doron (1774 příspěvků) 07.09.2023, 21:03:12 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 07.09.2023, 14:10:51

Megí, děkujeme za svodku 🌷!

Já si to vystřihnu a dám na nástěnku !

Anet10
Anet10 (99 příspěvků) 07.09.2023, 23:15:05 xxx.xxx.210.168
megi-the-pes:

Nejdřív vyřadím ty nejošklivější věci: BHA, BHT, propyl…(ta věc, co je jak nemrznoucí směs), “antioxidanty a konz. povolené EU”, moučky a sušené proteiny.

Kouknu na maso: čerstvé vydělím třemi = cca skutečný obsah masa.

Obilí x brambory a luštěniny, na tom nezáleží, ale u druhé možnosti je, pokud granule neobsahují přidaný taurin (a třeba l-carnitin), nebezpečí DCM (srdce).
Wolfsblut mají také obilné granule, moje oblíbené Simpsons také, ale ty se tady, myslím, nedají koupit. Na obilí není nic špatně, když psovi sedí, i bych řekla, že větší plemena je mají docela ráda, ale to je jen tip z historie, žádná rada ani fakt, jen dojem (hlídání stád a obilná kaše či zbytky chleba se syrovátkou atp.).

A jo, druhově určené suroviny: kuřecí tuk x drůbeží tuk. Směs znamená, že mi až tak nesejde, co do toho hodím, hlavně že to tento měsíc bylo levné.

No a pak jsou takové, zdánlivě nedůležité, detaily: fakt je výrobce tak bohatý, aby vozil čerstvá jehňata z Nového Zélandu? To jim jako platí plavbu kolem světa? Nebo si to nechá vyrábět v nejostřeji sledované a nejlépe vybavené továrně v Evropě, kdo ví, esi ne na světě?

A to je Wolfsblut. Je to i Marp, kterážto značka patří Čechům. Essential taky odtam, Canagan, Eden a tak, to už uvidíte ze složení.
Mně se líbí i Barking heads, Aatu (nevím, kde teď Aatu vyrábí) a Simpsons. To se dělá ve Španělsku, to je další granulová velmoc, dříve na to nadávali všici a porovnávali kvalitu mouček, že prý odtam je nejhorší a má nejvíc kostí, ale jak jsem zjistila, co to je za surovinu, hrozně mě to rozesmálo, kašlat na to, moučky vyřazuji.

Potom jsou také zajímavé granule z Německa od Markus M., jejich továrnička je přísně ekologická a vůbec je to celé vyšperkované, odtam žádné špatné jídlo nepřijde. Tam ještě Lukullus, to je z pečených a lisovaných ještě ok, nesypou tam moučky.
To samé je švédský Magnusson, oni strkají psům do jídla graham/špaldu, předpisy mají velmi přísné. 

Obecně to, co pochází z Evropy, je lepší než to, co je z USA, jelikož máme přísnější normy, některé látky povolené v USA jsou zde zakázané. A další plus je třeba co nejvíc Omega 3, protože to je teď moderní… ne, ono je to fakt užitečné.

Ty anglické mají ještě jednu velikou výhodu - suroviny, které přijdou do té továrny, musí být vhodné pro lidi a neprochází vyšší teplotou jak lehce přes 80°C. 

Přivoňte si, když sáček otevíráte. Ostrá vůně, přepálený tuk a tak? To u výše zmíněných značek neznám.

Se solí je to tak: podívejte se, kolik je sodíku. Do 0,5 % je to ok. Esi do něčeho sůl musí dodat, ale toto číslo cca nepřesáhnou, tak to udělat museli, sodík je životně důležitý.

Další, pro mého psa, který žije z tuku a bílkovin, je vláknina - držet do 3,5 %, eště tak čtyřech, ale jinak už působí to, že bílkoviny např. nebudou využity dostatečně. Jiné je to se starým psem, tam se trochu víc vlákniny vyplatí, protože pomáhá pohyblivosti střev a tak.

Co nejvíc živočišných bílkovin. Luštěniny mají stejně bílkovin jako maso, takže koukat, jestli je v granulách i dost masa, esi teda tam ta hromada hrachu není jako “šetříme” (zas problém s taurinem). Zpracování rostlinných b. není ani moc zdravé. Amoniak, ledvinářům jakéholi věku nepřístupno. A je to námaha. Pro starší psy platí trojnásob, potřebují co nejlépe stravitelné jídlo.
U štěkanátek velkých plemen je trabl s regulací využití vápníku… nepřejídat… a jestli je někde 2,5 % vápníku a 4500 kcal, tak to není úplně ok, ale takové hlouposti asi nikdo nevyrábí; mnoho % vápníku a méně kalorií, což large breed granule mají, je ok.

Kolik je kde obilí, brambor atp., no, nejsou granule, kde by byla polovina maso s tukem, protože takové nebudou držet pohromadě. Ale kdyby to někoho hodně zajímalo, kolik cukrů psovi dává, tak: 100 minus (protein + tuk + popel + vlhkost) = sacharidy.

Tak asi. 🌻


👍

Terka (neregistrovaný) 08.09.2023, 08:28:55 xxx:xxx.fafa:774e

Děkuji moc za příspěvek. Je to přínosné a hodnotné. Opravdu moc děkuji, ještě několikrát to prostuduji.  Ale překvapuje mě že se ve výčtu kvalitních granul neobjevily třeba Orijen a Acana ?

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 08.09.2023, 09:21:59 xxx.xxx.11.197
Terka:

Děkuji moc za příspěvek. Je to přínosné a hodnotné. Opravdu moc děkuji, ještě několikrát to prostuduji.  Ale překvapuje mě že se ve výčtu kvalitních granul neobjevily třeba Orijen a Acana ?


To vám Megí psala výš, je to dovoz z Kanady, tak proto.

tetrivek (neregistrovaný) 08.09.2023, 09:59:34 xxx:xxx.fea4:4f07

Kreré wolfsblut granule pro štěňata velkého plemene? Granule jsou jen doplněk krmíme barfem. Ráda bych aby štěně bylo zvyklé i na granule. Děkuji 

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 08.09.2023, 10:15:37 xxx.xxx.61.17

tetrivek: Když je to doplněk, tak nějaké s málo bílkovin a tuku, co nejméně, protože large breed je potřeba nepřejídat... Jinak je to fuk, podle chuti. Možná je lepší dávat jídlo napůl, na třetiny? Aby byl odhad. Snídaně maso, oběd to, svačina tamto, …

Acana a Orijen byly vždy hodně luštěninové, jen měli šikovně rozepsané složení, dobré granule tam byly cca Six fish a pak takové obilninové… žluté a červené… ale to když se dělaly v Kanadě. Netuším, proč se to považovalo za dobré jídlo, asi že javorový list.
Jo, ten pak napodobila česká Anka a Ontario.
Asi tak před 5 lety, už nevím, možná třemi, se výroba Ac. + Or. přestěhovala do USA, což byla asi příprava na prodej - teď je vlastník Mars. 
To je Royal, Pedigree, https://www.mars.com/our-brands

tetrivek (neregistrovaný) 08.09.2023, 16:19:06 xxx:xxx.fea4:4f07

Díky tak budu štěndo krmit tak jak jsem byla vždycky zvyklá. Ještě se zeptám naposledy jsme měli štěně jezevčici, tam jsem klouby a rychlý růst tolik neřešila. Dáváte velkým psům ve vývinu nějaké doplňky, tedy ty které máte vyzkoušené a jsou teď top. 

Anonymní (neregistrovaný) 08.09.2023, 18:22:16 xxx.xxx.162.253
tetrivek:

Díky tak budu štěndo krmit tak jak jsem byla vždycky zvyklá. Ještě se zeptám naposledy jsme měli štěně jezevčici, tam jsem klouby a rychlý růst tolik neřešila. Dáváte velkým psům ve vývinu nějaké doplňky, tedy ty které máte vyzkoušené a jsou teď top. 


Já jen hydrolyzovany kolagen a vit. C, jinak nic. Klouby mají všichni nulové, takže v pohodě.

Anet10
Anet10 (99 příspěvků) 09.09.2023, 16:09:43 xxx.xxx.220.104

Megi , poprosím MOOC. Už jakou dobu studuju ten Wolfsblut a mám v tom teda guláš. Naše 9 měsíční N.O.dostává granule jen ráno na snídani, v poledne jen tak svačinku něco od masa, vajíčko, sardinky apod., večer je na mase. Teď dochází Marp, zkusila bych vzít ten Wolfsblut. Vybrala jsem tyto druhy, nevím jaký, který by byl tak vhodný, aby se z toho zase neposrajdila. 

W-wild duck

W-down under

W-wide plain LB

W-hunters pride

  Poprosím, co myslíte? Ne štěněcí, tam je moc bílkovin, myslím.že bílkovin má ve stravě dost. Velká už je jako dospělý pes, myslím na výšku, váží 33 kg


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.