Aktuálně: 4 815 inzerátů175 567 diskuzních příspěvků17 767 uživatelů

Vyřezávání jazyků hus

Anonymní (neregistrovaný) 23.08.2023, 12:58:51 xxx.xxx.31.205

Prosím vás, sousedka pravidelně vyřezává z jazyků hus trochu tkáně, tzv. žábu. Kdyby to neudělala, uhynuly by, je to pravda? Nějak se mi to nezdá, a co by pak dělaly divoké husy v přírodě?

ančovička
ančovička (861 příspěvků) 23.08.2023, 13:44:38 xxx.xxx.243.242
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.08.2023, 12:58:51

Tak sousedce vyriďte, ze kdyby je dobre nakrmila,bílkoviny, minerály, vitamíny, tak by tuhle hrůzu husám dělat nemusela..je to zánět jazyka, husa nemůže žrát,tak neroste a může uhynout  HLADEM!.. úplně zbytečně..stačí husy nakrmit,jak se má.. je to smutné…existuje kompletni směs na výkrm hus, která všechno,co husa potřebuje, obsahuje…a napase se podle chuti(a možnosti)..chudáci husy..

ančovička
ančovička (861 příspěvků) 23.08.2023, 13:53:21 xxx.xxx.243.242
Zrzavci:

Koukám, že u drůbeže ještě vládne hlubokej středověk, asi co? Chudery nebohý!!!


No, středověk….a pro anonym..v prirode nejsou husy zavřené na zabahnėnem dvorečku,což je nejspis případ vaší “zodpovědné” sousedky..divoké husy mají k dispozici volnou přírodu, můžou si najit to,co potřebují..husy na 2 x 2m ,ne.

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 23.08.2023, 14:55:30 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.08.2023, 12:58:51

Zdravím. A ano, kdyby to neudělala, uhynuly by - pokud opravdu tzv. “žabky” mají. Polykání nejspíše bolí tak, že raději hladoví a hynou vyčerpáním. 

Jinak, dohledat, co to ty “žabky" jsou, není vůbec snadné. Občasně popisovaný “hnis” může být obyčejné tukové tělísko (normální součást jazyka) - nevím, zda při “žabkách” dojde k jeho zánětu, zduření, či je problém někde jinde…sám jsem při vlastním chovu hus s tímto dosud nesetkal.

U některých majitelů se problém vyskytuje tak často, že ho raději (rozříznutí a vymačkání jazyka) provádějí preventivně. Ovšem, samotný výskyt (a pravidelný - tuplovaně) znamená neschopnost majitele zajistit odpovídají podmínky a výživu zvířat.

Buggyra
Buggyra (3248 příspěvků) 24.08.2023, 08:26:18 xxx.xxx.198.226
Fikovnice:

…navíc, předpokládám, bez jakéhokoli umrtvení…

Fakt středověk!👎


Ale tak vy si asi puchýř nebo absces pod kůží taky nebudete umrtvovat… Zajímalo by mě, zda mají ptáci třeba méně receptorů bolesti v jazyku. Na druhou stranu, ten jazyk je bolí zpravidla už tak, takže když se hned po zákroku dostaví úleva… to bych zase neviděla tak hrozně.

Hrozné samozřejmě je, pokud se to někomu děje opakovaně a neřeší důvody.

list
list (563 příspěvků) 24.08.2023, 12:05:47 xxx.xxx.200.115

Tak absces taky neumrtvujete, prostě říznete, nebo píchnete, vymáčknete hnis, ideálně ještě vypláchnete a vydezinfikujete. Bolest je při tom procesu určitě vyšší, ale je to jen chvilka a přijde úleva. Může se stát. Ale pokud to někdo dělá pravidelně a neřeší příčinu, tak je to hodně špatně. 

Anonymní (neregistrovaný) 25.08.2023, 08:12:01 xxx.xxx.31.205

Děkuji vám za psaní, netušila jsem že se paní sousedka dopouští takového zvěrstva, měla jsem to za normální postup. S tím krmením ji to musím opatrně vysvětlit ale nemužu napsat že jsem o tom psala na internetu, aby nebyla naštvaná, ale mužu napsat že jsem si o tom přečetla na internetu.

Buggyra
Buggyra (3248 příspěvků) 25.08.2023, 08:27:03 xxx.xxx.198.226

Tady jste si o tom přečetla 🙂

https://www.prodej-drubeze.cz/chovatelske-rady/37-tipce-neboli-zabky-u-vodni-drubeze

https://www.slepicar.cz/blog/370-zabky-u-housat-aneb-zanet-korene-jazyka.html

předchozí dva zdroje ohledně drůbeže brát s rezervou a ověřovat jinde, tady se zrovna trefili

https://www.zootechnika.cz/clanky/zaklady-chovatelstvi/zoohygiena-a-choroby-hospodarskych-zvirat/choroby-drubeze/neinfekcni-choroby-drubeze.html

sharingan
sharingan (105 příspěvků) 25.08.2023, 09:59:59 xxx.xxx.186.2
Anonymní:

Děkuji vám za psaní, netušila jsem že se paní sousedka dopouští takového zvěrstva, měla jsem to za normální postup. S tím krmením ji to musím opatrně vysvětlit ale nemužu napsat že jsem o tom psala na internetu, aby nebyla naštvaná, ale mužu napsat že jsem si o tom přečetla na internetu.


Osobně, v rámci udržení sousedských vztahů, bych Vám nedoporučil se nějak výrazně angažovat.

 Pokud to paní pravidelně provádí, a nikdy jí samotnou netrklo, že by toto neměl být běžný problém a jeho standardní řešení, tak to je sousedka už těžký případ.

A i dobře míněné rady od Vás (která, jak chápu, se sama chovatelsky neangažuje?), a z jejího úhlu pohledu strká zbytečně nos do cizích záležitostí, věc nevyřeší a jen nadělají zlou krev.

Ale nenápadná nenásilná zmínka či nevinná otázka, jen mezi řečí, může alespoň nasadit brouka do hlavy🙂.

ančovička
ančovička (861 příspěvků) 25.08.2023, 10:11:41 xxx.xxx.122.106
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 25.08.2023, 09:59:59

Nemyslím si,že by pani sama o problemu přemýšlela nebo chtela přemýšlet..husy budou trpět dál…říká se.." někomu napověz, někoho  trkni..😀"…já bych se tedy také na to,jak paní husy zbytečně týrá, mlčky dívat nemohla..potom se paní může teprve zamyslet..nakonec jeste pani,co jí poradila, poděkuje 😉..

Varaxi
Varaxi (499 příspěvků) 25.08.2023, 10:15:58 xxx.xxx.191.80

Chraň Vás pánbůh a všichni svatí sypat zvířeti do rány sůl! To musí bolet přímo strašlivě. Kdyby to někdo dělal, normálně ránu vydesinfikujte co nejméně pálivým desinfekčním přípravkem.

Anonymní (neregistrovaný) 25.08.2023, 11:28:17 xxx.xxx.191.80
Buggyra:

Ježiš toho s tou solí jsem si nevšimla. To jsou idioti…


Je to stará rada. Pamatuju, že děda v poválečných létech používal obyčejný písek na drhnutí a sůl jako dezinfekci. Nic jiného nebylo a v nouzi se to použít dá - ale proč teď, když betadinu má doma každý? Protože husa nekřičí? 
Možná nastane doba, kdy budeme takové staré rady oprašovat. Ale zatím buďme rádi za to, že máme lepší alternativy.

megi-the-pes
megi-the-pes (2243 příspěvků) 25.08.2023, 11:44:37 xxx.xxx.61.16

Husa nekřičí, jo? 😀 Betadine taky pálí, ale co nemá jód, už nevím, jak se jmenovalo, tak ředím betadine. Dobré s tou solí, to by pak mohli trapičům ve vězení sypat taky, do vočí třeba.

Buggyra
Buggyra (3248 příspěvků) 25.08.2023, 11:53:00 xxx.xxx.198.226

Jako desinfikovat se dá třeba i obyčejnou čistou vodou. Chemii bych se do tlamičky ptákovi bála, protože neznám, co to udělá, ale třeba to sádlo, vodný výluh z máty, jistě by se něco našlo.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.