Aktuálně: 4 836 inzerátů175 154 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

Japonské křepelky - náhlé úmrtí

Daniel (neregistrovaný) 14.09.2023, 06:57:04 xxx.xxx.230.61

Dobrý den,

dnes ráno jsem v kleci objevil čtyři mrtvé křepelky (chovám deset). Do teď bylo vše v pořádku. Žraly, snášely vajíčka, mezi sebou neměly žádné šarvátky. Myslíte, že by mohly uhynout stresem z bouřky? V noci totiž pořádně hřmělo. Křepelky chovám ve venkovní kleci. Děkuji za odpovědi.

Anonymní (neregistrovaný) 14.09.2023, 16:41:49 xxx.xxx.258.26

S největší pravděpodobností to souvisí s bouřkou nebo spíš s blesky. Křepelky jsou značně lekavé a tak když se blýskalo začaly prudce létat a způsobily si otřes mozku to se stává u křepelek poměrně často, bohužel. To je podle mě nejpravděpodobnější varianta když byla zrovna bouřka. Druhá možnost jsou potkani.

Daniel (neregistrovaný) 15.09.2023, 12:25:14 xxx.xxx.230.61

Děkuji za odpověď. Nemyslím si, že by to způsobili potkani. Do klece se nemají jak dostat a na křepelkách nebylo viditelné žádné poranění. Zřejmě to bylo opravdu tou bouřkou. Dnes ráno byly ostatní křepelky v pořádku.

Daniel (neregistrovaný) 16.09.2023, 08:41:48 xxx.xxx.181.10

Dnes ráno byly v kleci opět dvě mrtvé křepelky. Tak nevím, v noci žádná bouřka nebyla…  S tím se tedy ještě nesetkal. Křepelky chovám už několik let, ale nikdy žádné podezřelé úmrtí. Nevíte někdo, co by mohlo být příčinou? 

ančovička
ančovička (860 příspěvků) 16.09.2023, 09:15:05 xxx.xxx.59.245
Daniel:

Dnes ráno byly v kleci opět dvě mrtvé křepelky. Tak nevím, v noci žádná bouřka nebyla…  S tím se tedy ještě nesetkal. Křepelky chovám už několik let, ale nikdy žádné podezřelé úmrtí. Nevíte někdo, co by mohlo být příčinou? 


Tak to už bude něco horšího, než bouřka..vzala bych mrtvou křepelku k MVDr.na pitvu..

Co krmeni?.. není staré?.. “žluklé”?... prošlá záruční doba? ..pokud kupujete na váhu,mohlo by se to stát..

kometa
kometa (4240 příspěvků) 17.09.2023, 14:30:16 xxx.xxx.147.163
Daniel:

Dnes ráno byly v kleci opět dvě mrtvé křepelky. Tak nevím, v noci žádná bouřka nebyla…  S tím se tedy ještě nesetkal. Křepelky chovám už několik let, ale nikdy žádné podezřelé úmrtí. Nevíte někdo, co by mohlo být příčinou? 


Viz výše - pitva.

Daniel (neregistrovaný) 20.09.2023, 08:40:30 xxx:xxx.ad54:627

Dobrý den,

s tou pitvou to není tak jednoduché. Mluvil jsem s naším veterinářem, který mi řekl, že běžný doktor pitvu nedělá, musel bych zvíře dopravit na sběrné místo, například do kafilérie a odtud ho pošlou na spec. pracoviště. Musí se jednat rychle, aby nedošlo k rychlému rozkladu, nebo zvíře před odesláním dát do mrazáku, což by mi u manželky neprošlo. Navíc je to i docela drahé. 

Zajímavé je, že k úhynu došlo vždy v noci, tak mě napadlo, jestli to třeba nezpůsobili čmelíci, kteří přes den spí a v noci sají krev, ale zase, při tom hromadném úhynu mi to přijde nepravděpodobné. Závadné krmivo, myslím, můžu taky vyloučit, kupuji originální krmivo pro křepelky u nás v zemědělském obchodě. Zkusím nainstalovat ke kleci fotopast a uvidím, jestli se něco (kočka, potkani) nesnaží do klece dostat. Možná  z toho mohly mít křepelky stres a uhynuly. Ještě minulý týden jsem jich měl deset, nyní mi zbývá jediná, chudinka. Odcházely postupně, každou noc tři, dvě. No, uvidím…

kometa
kometa (4240 příspěvků) 20.09.2023, 09:01:56 xxx.xxx.224.101
Daniel:

Dobrý den,

s tou pitvou to není tak jednoduché. Mluvil jsem s naším veterinářem, který mi řekl, že běžný doktor pitvu nedělá, musel bych zvíře dopravit na sběrné místo, například do kafilérie a odtud ho pošlou na spec. pracoviště. Musí se jednat rychle, aby nedošlo k rychlému rozkladu, nebo zvíře před odesláním dát do mrazáku, což by mi u manželky neprošlo. Navíc je to i docela drahé. 

Zajímavé je, že k úhynu došlo vždy v noci, tak mě napadlo, jestli to třeba nezpůsobili čmelíci, kteří přes den spí a v noci sají krev, ale zase, při tom hromadném úhynu mi to přijde nepravděpodobné. Závadné krmivo, myslím, můžu taky vyloučit, kupuji originální krmivo pro křepelky u nás v zemědělském obchodě. Zkusím nainstalovat ke kleci fotopast a uvidím, jestli se něco (kočka, potkani) nesnaží do klece dostat. Možná  z toho mohly mít křepelky stres a uhynuly. Ještě minulý týden jsem jich měl deset, nyní mi zbývá jediná, chudinka. Odcházely postupně, každou noc tři, dvě. No, uvidím…


Z kafilérie na pitvu? Co je to za nesmysl? Jo, občas se tam pitvá, ale jenom velká zvířata.

Odkud jste? SVÚ mají v každém krajském městě. Bez vyšetření tam se prostě nikam nepohnete. Ale pokud vám zbývá poslední… Co chcete ještě vidět?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.