Aktuálně: 4 979 inzerátů174 018 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Malé chovné stanice

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 19.09.2023, 14:42:21 xxx.xxx.197.228

Dneska jsou takové možnosti - kromě krytí jinde si dnes každý může i nechat poslat chlazené nebo zmražené sperma nepříbuzného psa. Stačí jen chtít.

     Pak o taková štěňata mají zájem i chovatelé. Krytí furt dokola doma na dvoře je obyčejný rozmnožovací chov a není divu, že lidi taková štěňata neuchovní, protože jsou to vyhozené peníze a ztracený čas. 

   Takže ono je to spíš naopak - ne, že valím mraky sourozenců protože lidi to stejně neuchovní…

… ale že taková štěňata kupují lidé, co nemají žádné ambice, protože s takovým rodokmenem by si stejně neškrtli.

assil
assil (1491 příspěvků) 19.09.2023, 14:48:07 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 19.09.2023, 14:29:07

Vy ale máte mám dojem pracovní plemeno? To bude určitě ale jiný, ale společenská plemena, která si většina lidí kupuje jako rodinné psy a mazlíky, tak je uchovněno fakt celkem málo a uspokojovat tyhle lidi, kteří chtějí psa s PP, ale do rodiny, ne na práci, ne na chov, na tom nevidím nic špatného.

Navíc znám i chovatele, kteří radší prodají i špičkové štěně na mazlíka než na chov, když mají pocit, že se jako mazlík bude mít líp.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 19.09.2023, 14:55:52 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 19.09.2023, 14:48:07

Ano, mám pracovní psy.

    Nicméně zákony genetiky platí pro všechny a u máopočetných plemen bych čekala, že se chovatelé budou víc snažit udržet genetickou variabilitu, protože mají v rukách budoucnost plemene🤔

   

assil
assil (1491 příspěvků) 19.09.2023, 15:08:50 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 19.09.2023, 14:55:52

U málopočetných plemen, kde máte x let 3-4 vrhy za rok, udržíte variabilitu jen krytím venku a nebo importem, jinak tu nejpozději 3.generaci máte všechno příbuzný.

Pokud uděláte 1 vrh a nikdo z něj neuchovní, protože prostě nechce překonávat tyhle překážky s nedostupnými jedinci, tak máte tu variabilitu v háji, pokud ty vrhy uděláte 3, tak máte šanci, že se alespoň jeden člověk chytne a zaivenstuje na to krytí venku nebo import a předá tu linii dál. Je to prostě jiný než když máte na výběr z x uchovněných jedinců v republice.

assil
assil (1491 příspěvků) 19.09.2023, 15:11:45 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 19.09.2023, 14:57:20

Není, ty potřebuješ dostat lidi, kteří nebudou litovat času a peněz na krytí venku nebo importy fen psů a takových lidí moc není a že to zvládneš s jedním vrhem je šance dost malá, spíš si to většina těch lidí rozmyslí jakmile zjistí, že když budou chtít po té své feně štěně, tak budou muset jet za psem přes půl Evropy.

kometa
kometa (4179 příspěvků) 20.09.2023, 09:29:17 xxx.xxx.224.101
assil:

Vy ale máte mám dojem pracovní plemeno? To bude určitě ale jiný, ale společenská plemena, která si většina lidí kupuje jako rodinné psy a mazlíky, tak je uchovněno fakt celkem málo a uspokojovat tyhle lidi, kteří chtějí psa s PP, ale do rodiny, ne na práci, ne na chov, na tom nevidím nic špatného.

Navíc znám i chovatele, kteří radší prodají i špičkové štěně na mazlíka než na chov, když mají pocit, že se jako mazlík bude mít líp.


Já ano. Viz pišišvor - zákony genetiky platí pro všechny. A vyrábět příbuzné “jenom” mazlíky mi prostě nepřijde jako správná cesta. Kór, když z toho původního mazlíka nakonec stejně vypadnou štěňata. Protože si to nový majitel rozmyslí.

kometa
kometa (4179 příspěvků) 20.09.2023, 09:30:42 xxx.xxx.224.101
assil:

Není, ty potřebuješ dostat lidi, kteří nebudou litovat času a peněz na krytí venku nebo importy fen psů a takových lidí moc není a že to zvládneš s jedním vrhem je šance dost malá, spíš si to většina těch lidí rozmyslí jakmile zjistí, že když budou chtít po té své feně štěně, tak budou muset jet za psem přes půl Evropy.


A proto jela kamarádka s fenou do Holandska. Dvakrát. Protože na poprvé se nezadařilo.

assil
assil (1491 příspěvků) 20.09.2023, 09:31:47 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.09.2023, 09:29:17

Proč ne? Většina PP psů jde na mazlíka a do chovu nijak nezasáhnou, takže fakt by mě opravdu zajímalo proč si někdo myslí, že všechny PP vrhy by měly být geneticky super na výši.

kometa
kometa (4179 příspěvků) 20.09.2023, 09:38:42 xxx.xxx.224.101
assil:

Proč ne? Většina PP psů jde na mazlíka a do chovu nijak nezasáhnou, takže fakt by mě opravdu zajímalo proč si někdo myslí, že všechny PP vrhy by měly být geneticky super na výši.


Prostě si to myslím. Z principu. Třeba i ten mazlík nakonec do chovu zasáhne, když si to nový majitel  rozmyslí.

A u nepracovních plemen by nás mělo zajímat minimálně zdraví.

assil
assil (1491 příspěvků) 20.09.2023, 09:44:52 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.09.2023, 09:38:42

Tak zdraví samozřejmě, ale i v tom je pravděpodobnější, že když první vrh je zdravý, bude zdravý i druhý po stejných rodičích.

Tak to já mám asi jiný princip, třeba ten že u méně početných plemen krytí feny pokaždé jiným psem zvyšuje příbuznost celkové populace a pro mě je to mnohem horší než nějaký opakovaný vrh.

Asi proto, že vím, co dovede ta brutal příbuzenská udělat.

Sarah01
Sarah01 (1514 příspěvků) 20.09.2023, 09:46:01 xxx.xxx.11.197
assil:

Tak zdraví samozřejmě, ale i v tom je pravděpodobnější, že když první vrh je zdravý, bude zdravý i druhý po stejných rodičích.

Tak to já mám asi jiný princip, třeba ten že u méně početných plemen krytí feny pokaždé jiným psem zvyšuje příbuznost celkové populace a pro mě je to mnohem horší než nějaký opakovaný vrh.

Asi proto, že vím, co dovede ta brutal příbuzenská udělat.


Jenže ono to právě není pravidlo, že když je první vrh zdravý, tak bude i druhý.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 20.09.2023, 09:47:50 xxx.xxx.226.6
assil:

Není, ty potřebuješ dostat lidi, kteří nebudou litovat času a peněz na krytí venku nebo importy fen psů a takových lidí moc není a že to zvládneš s jedním vrhem je šance dost malá, spíš si to většina těch lidí rozmyslí jakmile zjistí, že když budou chtít po té své feně štěně, tak budou muset jet za psem přes půl Evropy.


No a kde máš jistotu, že ty lidi dostaneš při tom druhým opakovaným spojení? Já nevím, pro mě tohle není ta správná cesta - když je kam sáhnout, to je jasný.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 20.09.2023, 10:04:03 xxx.xxx.191.80

Já bych to naopak chápala u pracovních plemen, a to v kontextu této situace:
Máme tu fenu, která dala s konkrétním psem naprosto bombastická pracovní štěňata, která jsou ale bohužel z nějakých důvodů hůře uchovnitelná až neuchovnitelná, případně v chovu nevyužitelná (příbuznost na ostatní psy v republice, nějaká vada na vzhledu nebo v typu, prostě něco, co nesnižuje užitkový význam těch zvířat). Taková štěňata si pořídí profi majitelé bez chovatelských ambicí, kteří se s nimi budou věnovat primárně práci/sportu, a ještě budou rádi, že je chovatel neotravuje s požadavky na uchovnění. 
Je to vlastně užitkový chov.
A jestli je těchto štěňat pět nebo patnáct, je relativně jedno, protože riziko, že se na nich bude chovat, je malé, přitom kvalitních zájemců je dost. 
Pokud ta fena zvládne mít ještě aspoň jeden vrh se psem, se kterým svůj chovatelský potenciál prokáže a najde se v něm pokračovatelka, tak z genofondu plemene nevymizí ani její geny. 

Arosek
Arosek (262 příspěvků) 22.09.2023, 10:40:41 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 19.09.2023, 21:21:13

Hele koukame na toho sameho psa? 
Exterierove prumer, predek spis slabsi, vypada celkem nizkej. 

Dohledat rodokmen nejde (i kdyz jsme nasla ze je to po Codette a Jarmila malokdy kryje nekde dal nez na vlastnim dvore) a najit zdravotni vysledky jeho, nebo jeho sourozencu by asi nezvladla ani FBI. 

Pracovne dle slozenych zkousek nic z ceho bych si sedla na zadel, i kdyz uznavam ze je mnoho psu kteri zkousky prolezou na tezky bojkot a v praxi pak exceluji (mam to doma).

Ale ma hezkou hlavu.

Sarah01
Sarah01 (1514 příspěvků) 22.09.2023, 10:58:42 xxx.xxx.217.40
Arosek:

Hele koukame na toho sameho psa? 
Exterierove prumer, predek spis slabsi, vypada celkem nizkej. 

Dohledat rodokmen nejde (i kdyz jsme nasla ze je to po Codette a Jarmila malokdy kryje nekde dal nez na vlastnim dvore) a najit zdravotni vysledky jeho, nebo jeho sourozencu by asi nezvladla ani FBI. 

Pracovne dle slozenych zkousek nic z ceho bych si sedla na zadel, i kdyz uznavam ze je mnoho psu kteri zkousky prolezou na tezky bojkot a v praxi pak exceluji (mam to doma).

Ale ma hezkou hlavu.


Jj, proto píšu na pohled, tedy dojem z fotky, ve skutečnosti to může bejt úplně jinak.

Paní Jarmilu osobně neznám, ani žádnýho jejího psa, ale vím, že se psy pracuje na honech a tam podle všeho umí. Rodokmeny tady nejdou dohledat u vícero psů, proto i tak je těžký vybírat psa ke krytí, člověku se to kolikrát nepodaří vytáhnout ani ze samotýho majitele. Já už pomalu začínám hledat psa ke krytí na příští rok a je to teda bída. Mladí psi, kteří jsou dovezení ze zahraničí a kteří by se mně líbili, budou podle mě výhledově v budoucnu krýt napříč republikou, takže tudy cesta nepovede. Líbil by se mně moc tento pes, ale zatím si netroufám jezdit tak daleko, řidičák mám teprve půl roku, a záleží i na tom, jaká bude vůbec příští rok situace https://1url.cz/Auq6m

Takže možná fakt budu muset hledat tady v republice a bude to sakra těžký.

Arosek
Arosek (262 příspěvků) 22.09.2023, 11:56:33 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 22.09.2023, 10:58:42

Tak ono zadat rodokmeny napriklad do K9 je spis veci chovatele nez majitele a moc casu to nestoji. Jen je pak  holt videt, kolik tech vrhu vlastne fena za zivot mela,  no … 

Jinak Nemecko neni tak daleko. Mas dve moznosti - uz jste stenda meli, tak si muzes nechat poslat a nainseminovat, nebo te tam proste odvezu, pac tohle neni zadna extra vzdalenost 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.