Aktuálně: 4 985 inzerátů174 054 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Malé chovné stanice

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 22.09.2023, 13:48:57 xxx.xxx.162.253
Odpověď na příspěvek uživatele Arosek z 22.09.2023, 11:56:33

Děkuju, napíšu zprávu, jen o víkendu jedu na výstavy do Wroclawi, tak až potom, teď už mám cestovní horečku. 😊

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 22.09.2023, 15:19:12 xxx.xxx.197.228
Sarah01:

Jenže ono to právě není pravidlo, že když je první vrh zdravý, tak bude i druhý.


Ano, to můžu jedině potvrdit - vyjmenuji klidně 15 opakovaných spojení několika různých plemen, kde 1. vrh byl pecka a opakované spojení úplný průser povahou i zdravotně. Tam, kde se nedělají žádné zdravotní testy a štěňata někde zmizí na dvorky, tak se to nikdo nedozví, ale zrovna u těch pracáků, kde se všechno rentgenu je a testy se dělají to bije do očí.

   Já bych z tohoto důvodu spojení neopakovala 

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 22.09.2023, 20:02:10 xxx.xxx.217.40
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 22.09.2023, 15:19:12

Já vím o opakovaných u GR i LR, kde to dopadlo taky blbě. A pořád jsou chovatelé, kteří opakovaně kryjí stejným psem i 3x a pokud je to krytí doma na dvorku, tak i vícekrát. Já bych do toho nešla už z toho důvodu, že prostě chci zkusit jiného psa, který mě zaujal jak zdravotně, tak exteriérově a jsem zvědavá, co by z toho mohlo být. Chtěla bych si nechat štěně, ale musí to fakt stát za to.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 22.09.2023, 20:37:43 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 22.09.2023, 20:02:10

Já v podstatě nemám čím nakrýt, protože je chov strašně zaplevelený psy, které v rodokmenu prostě nechci a nebudu v tomto dělat žádné ústupky a to, co je v PP nemá zase nepředvedlo nic v práci, popř. jsou to křižovatky všeho možného z NL nebo Belgie…

… a ani tak bych krytí neopakovala. Neudělala jsem to ani jednoho mého mimořádně úspěšného vrhu. To raději fenu krýt nebudu, když na ni nemám psa, který by mě oslovil.

Doron
Doron (1774 příspěvků) 22.09.2023, 23:09:04 xxx.xxx.24.46
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 22.09.2023, 20:37:43

Křižovatky všeho možného z Belgie? Jako že tam něco přikřižují ?

A  opakované krytí byste nedělala ani kdyby psi nebyli určení k chovu ? Mně tak laicky přijde, že stejné vlastnosti získáme nejjistěji spojením stejných rodičů. 

Ale jak už jsem někde psala, v genetice jsem skončila u hrachu ☹️.

A jak se vede Vašemu juniorovi? Často si na něj vzpomenu, jak asi roste..😊

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 23.09.2023, 05:53:55 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 22.09.2023, 23:09:04

Ano, teď  už tolik  nepřikřižují, ale staví na PP kdeco, taže  lidi se pak hrozně diví, co jim po psech odtud leze v dalších generacích - kříženci NO (to je ještě ta lepší varianta), pitbulů i beaucerona jsem viděla 🙄.

   Junior bude mít zítra půl roku (foto) a akvaristika už má za sebou úspěšně psí maturitu (IGP 1) a chystá se “na vejšku”. Hrozně to letí 😱

Obrázek Obrázek
Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 23.09.2023, 06:04:01 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 22.09.2023, 23:09:04

Krytí bych neopakovala proto, protože opakovaná krytí nevychází. 

   Mmch. ani z opakovaného spojení u lidí nelezou stejné děti jako jejich starší sourozenci. Jenomže u lidí neva, že jednen je malé na výšku, má křivé zuby, světlejší oči, větší  uši,  je dyslektik nebo nemá ideální kyčle …, lidi jsou prostě každý jiný a je to tak v pořádku. U psů v rámci plemene chceme, aby byla celá pokulace v podstatě uniformní.

Doron
Doron (1774 příspěvků) 23.09.2023, 10:08:21 xxx.xxx.24.46
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 23.09.2023, 05:53:55

Tak moc Akvaristce gratuluju, doufám, že měla oslavu 😊 !

Junior je mi od začátku fakt sympatickej, má takovej inteligentní a příjemnej obličejík 🥰 .

Doron
Doron (1774 příspěvků) 23.09.2023, 11:25:14 xxx.xxx.24.46

Na to přikřižování se ptám proto , že jsem kdysi měla fenu NO u který jsem přesvědčená, že v sobě musela mít belgičáka. Já je tenkrát skoro neznala.

Měla hlavu jako belgičák, byla neuvěřitelně obratná (třeba vyskočila na dvoumetrovou lednici), rychlá, inteligentní a razantní. Byla jsem na takovou povahou zcela nepřipravená .

Byla to třetí fena, kterou jsem měla že stejný chovky, ale byla úplně jiná než jakýkoliv NO, kterýho jsem kdy poznala..

Když jsme byly spolu, bylo to fajn, ale jakmile jsem vytáhla paty, řádila jak černá ruka , dělala opravdu šílený věci, třeba strhala z domu okapy, vytáhla velkej perskej koberec na zahradu, nanosila dřevo ze zahrady na verandu, uměla si otevřít i okno ( jako že otočit tou starou mosaznou kličkou).

Musela jsem si přiznat, že se k nám opravdu nehodí, v domě byla stará babička, děti a jejich kamarádi, nebylo to bezpečný, protože její hry byly opravdu divoký.  Vrátila jsem ji chovatelce , respektive si ji vzala její kamarádka. Byla ráda, protože Uzzina už byla připravená na jedničkový zkoušky. Hned první den nový majitelce při hře procvakla ruku, ale pak už jim to klapalo a dělaly, myslím dost úspěšně, sportovku. 

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 24.09.2023, 08:12:46 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 23.09.2023, 11:25:14

Tak nebudeme si nic nalhávat - dokud nebyly u NO a BO povinný do chovu DNA testy, tak byl v těch skutečných průvodech psů hodně veliký prostor pro fantazii, takže pokud to bylo v dobách před DNA, nebo otec feny byl např. z Holandska,tak to klidně možné bylo.

   A nebudeme si lhát ani v tom, že u plemen, kde není povinná parentita je i teď pravda, tak možná  ⅔ rodokmenů. Podle mě by v PP chovu měla být parentita absolutní samozřejmost k vydání PP.

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 25.09.2023, 11:19:35 xxx.xxx.217.40

Lidi, tak teď v té Wroclawi byli i v kruhu úplně bokem NO, to by člověk fakt brečel, jak to plemeno teď vypadá, neviděla jsem jediného psa s rovnými zády, všechno hrbáči.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 25.09.2023, 11:49:19 xxx.xxx.191.80

U lidí platí, že pokud má tentýž pár první dítě, u chlapce jde genotyp do matky a u dívky do otce. Zděděných genů je tak či tak stejně, ale dominantní geny, totiž ty, které se projeví, jdou do toho rodiče křížem k pohlaví dítěte. 
U dalších dětí se to mění. A mění se to i v případě, že první dítě nebylo donošeno. 
Nevidím jediný důvod, proč by to u psů nemohlo být obdobně, resp. případně uzpůsobeno tomu, že fena má početné vrhy, kdežto žena rodí obvykle jedno dítě. 

kometa
kometa (4181 příspěvků) 25.09.2023, 13:03:52 xxx.xxx.224.101
Varaxi:

U lidí platí, že pokud má tentýž pár první dítě, u chlapce jde genotyp do matky a u dívky do otce. Zděděných genů je tak či tak stejně, ale dominantní geny, totiž ty, které se projeví, jdou do toho rodiče křížem k pohlaví dítěte. 
U dalších dětí se to mění. A mění se to i v případě, že první dítě nebylo donošeno. 
Nevidím jediný důvod, proč by to u psů nemohlo být obdobně, resp. případně uzpůsobeno tomu, že fena má početné vrhy, kdežto žena rodí obvykle jedno dítě. 


To je zajímavé, odkaz? Já měla za to, že kombinace genů se řídí Mendelovými zákony a ne pohlavím - pokud se teda nebavíme o hemofilii nebo daltonismu.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 25.09.2023, 13:09:36 xxx.xxx.191.80

Toto konrkrétně nemám z netu, ale z besedy s genetikem. Ani na jeho jméno si už nevzpomenu. Ale je to tak pět let stará informace, možná už se zas přišlo na to, že to tak není. 
Věřím, že google bude nápomocen. Přinejhorším to přehrajeme na Megí, to je odkazový mág a ověřovací studnice. 

MarcyMat
MarcyMat (29 příspěvků) 26.09.2023, 13:30:00 xxx.xxx.119.197
assil:

Proč ne? Většina PP psů jde na mazlíka a do chovu nijak nezasáhnou, takže fakt by mě opravdu zajímalo proč si někdo myslí, že všechny PP vrhy by měly být geneticky super na výši.


Podle mě by všechny PP vrhy měly být minimálně dobře promyšlené chovatelem - tj. měl by vědět, co od toho spojení očekává a jak by s ním příp. pracoval dál. To “super na výši” nemůže garantovat nikdo, ani královské rodokmeny si nemusejí v kombinaci sednout. Koneckonců i průměrní jedinci mohou být v dobré kombinaci do chovu přínosem, ale nějaké předpoklady a očekávání ze strany chovatele by tam být měly. Kolik toho zasáhne do chovu je věc jiná, dá se do určité míry zkusit ovlivnit udržováním kontaktů, spoluprací, spoluvlastnictvím… Myslím, že ani “na mazlíka” není apriori nutno pohlížet na podřadnou kategorii, i milující rodinka může dostat kvalitního zdravého psa odpovídajícího po všech stránkách standardu. 

Když někdo chová - byť s PP - jen pro to, aby byla štěňata, nepřemýšlí a nevyhodnocuje informace, jen dá uchovněnou fenu na nejbližšího uchovněného psa (nebo protřelého plemeníka), pak je to jen o rozmnožování. Může mít velkou kliku, ale taky ne… Chovatelsky to pořád trochu význam má - ti chovatelé, kteří se zajímají a studují si i z takového spojení udělají obrázek, co který rodokmen nese.

V opakovaných spojeních význam nevidím, snad jenom když se narodí třeba jen jedno štěně, ale i tak je to zbytečný risk…

assil
assil (1491 příspěvků) 26.09.2023, 13:53:11 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele MarcyMat z 26.09.2023, 13:30:00

Jenže ta milující rodinka dostane kvalitního standardního psa i z opakovaného spojení a je jí jedno, že tu běhá ještě další vrh se stejnýma rodičema. To není argument.

BTW docela dost chovatelů s PP nemá žádné předpoklady, ani žádnou vizi, prostě uchovní fenu, vyberou psa, který se jim líbí, ideálně šampion a udělají 1 nebo 2 vrhy. O genetice nemají ani páru. 

S nějakou vizí chovají dlouholetí chovatelé, kteří se dostanou přes tuto prvotní fázi a prostě zjistí, že je to baví.

Prostě takhleta představa, že všichni chovatelé s PP mají zájem plemeno nějak vylepšovat, je podle mě mylná.

A opakované vrhy podle mě rozšiřují počty jedinců, ze kterých si pak ti chovatelé s vizí snáze vyberou. Z malého množství se vždycky hůř vybírá, jak to dopadá, když je malá chovatelská základna, protože prostě nejsou jedinci, se můžete podívat třeba u velkého špice.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 26.09.2023, 15:04:59 xxx.xxx.97.97

Já se teda přiznám, že mojí vizí ne ani tak plemeno vylepšovat, protože na vrcholu ve svých vlastnostech, výkonnosti i zdraví donedávna bylo. Bohužel to slovo BYLO jsem nenapsala náhodou, takže jediná moje touha, kam svůj chov směřovat, je do doby než “se to pokazilo”.  

    Tady ale narážím na to, že máme desítky i stovky polosourozenců a téměř ve všech rodokmenech jsou zastoupení psi, u kterých je jeden a více zdravotních vykřičníků a moc není kam jít 🙄.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.