Aktuálně: 4 985 inzerátů174 044 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Malé chovné stanice

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 26.09.2023, 19:45:16 xxx.xxx.162.253
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 26.09.2023, 13:53:11

Ani dlouholetí chovatelé nejsou bohužel zárukou, kryje se například šampionem, kterej v posledních letech posbíral, co se dalo a ví se o něm, rozhodně tito lidi nehledají nějakého ne moc známého, ale zdravého psa. Znám několik chovatelů, kteří mají třeba jen 4 vrhy, ale krycího psa pečlivě vybírali a jeli krýt do zahraničí, cenu štěňat ani nemají přemrštěnou, jak často ti, co kryjí na dvorku, a vrh je vyrovnaný, jak zdravotně, tak pracovně. Ono se plemeno nemusí vylepšovat, jak píše Inspektorka. U některých plemen, třeba u nás GR, stačí držet linii. Jinde je to bohužel už asi v kopru.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 26.09.2023, 20:31:15 xxx.xxx.197.228
Doron:

A na co maliny trpí ? Já je měla za takové zdravé plemeno…


No, samé mňamky o kterých se moc nemluví a všichni se tváří, že neexistují - neurologické věci jako cerebrální ataxie, epilepsie, problémy s imunitou, chronické trávicí problémy, selhávání ledvin apod. Není to, že by populace byla celá prolezlá, ale jsou linie, které některé nebo i kombinaci těch problémů nesou, je to v nich upevněné příbuzenskou a bohužel z těchto linií jsou i ti nejvyužívanější plemeníci.

   No, a pak je tu i povaha - dnes trefit na povahově výborné zvíře je jackpot, protože se ve většině  případů chová na hrozném šrotu🙄.

assil
assil (1491 příspěvků) 27.09.2023, 09:45:07 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 26.09.2023, 19:45:16

Jo,, já znám chovatele, kteří nelitují času a peněz a jednou klidně za krycím psem přes celou Evropu nebo takové, které vybírají neznámé nevystavované psy a nelitují také a jezdí si ho obhlídnout předem sami a riskují, že takový pes ani nenakryje a taky takové, které fakt chtějí v chovu něčeho dosáhnout, ale většina chovatelů je prostě takových, že nakryjí psem, kterého vídají na výstavách a ono už je po něm x vrhů a štěňata pěkná a kryje bez problémů a štěňata po šampionovi se dobře prodávají a taky znám takové, kteří kryjou prostě tím co jim doporučí poradce a ani se sami nenamáhají nějak vybírat. Prostě mám dojem, že většina chovatelů s PP to až tak neprožívá a stačí jim pěkný pes s nepříbuzným PP.

assil
assil (1491 příspěvků) 27.09.2023, 15:07:44 xxx.xxx.121.3
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 27.09.2023, 11:36:24

No právě, osobně vidím větší problém v tom, že půlka republiky nakryje jedním šampionem než v nějakých dvou třech opakovaných vrzích po psovi, který obvykle nikde jinde nekryje.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 27.09.2023, 15:28:47 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 27.09.2023, 15:07:44

To si opravdu někdo importuje kvalitního psa, aby si 3x nakryl stejnou fenu a na dvorku a pak psa, který nikde nekryje (což je u kvalitního importu divné) do smrti jen živí…?

   

MarcyMat
MarcyMat (29 příspěvků) 27.09.2023, 15:47:30 xxx.xxx.119.197
assil:

Jenže ta milující rodinka dostane kvalitního standardního psa i z opakovaného spojení a je jí jedno, že tu běhá ještě další vrh se stejnýma rodičema. To není argument.

BTW docela dost chovatelů s PP nemá žádné předpoklady, ani žádnou vizi, prostě uchovní fenu, vyberou psa, který se jim líbí, ideálně šampion a udělají 1 nebo 2 vrhy. O genetice nemají ani páru. 

S nějakou vizí chovají dlouholetí chovatelé, kteří se dostanou přes tuto prvotní fázi a prostě zjistí, že je to baví.

Prostě takhleta představa, že všichni chovatelé s PP mají zájem plemeno nějak vylepšovat, je podle mě mylná.

A opakované vrhy podle mě rozšiřují počty jedinců, ze kterých si pak ti chovatelé s vizí snáze vyberou. Z malého množství se vždycky hůř vybírá, jak to dopadá, když je malá chovatelská základna, protože prostě nejsou jedinci, se můžete podívat třeba u velkého špice.


Proto píšu “by měli” = ideální stav PP chovu. Samozřejmě vím, že realita zdaleka taková není. Ale pro mě je otázka, “co od toho spojení očekáváte” základní a pomáhá mi zorientovat se mezi PP chovatelskými stanicemi. Párkrát jsem ji i dostala a potěšila mě. I chovatel, který s rozmyslem udělá 1-2 vrhy za život a skončí, může plemeni do budoucna přispět víc než i dlouholetý chovatel s dvěma vrhy ročně a jehož rozhled začíná a končí mezi Aší a Uherským Hradištěm…

Taky bych řekla, že dobrý chovatel nemusí nutně plemeno vylepšovat, ale stačilo by bohatě, kdyby ho zdravě udržoval - co do zdraví, standardu, povahy…a naopak nepodléhal trendům “diktovaným” výstavními kruhy.

Opakované vrhy garantují kvantitu nikoli kvalitu. U našeho málopočetného plemene (BX) je to podle mě cesta do pekel. Navíc kvalita opakovaného spojení (druhého vrhu) často pokulhává za prvním (z vlastního pozorování, ale často to slyším i ze zkušenosti chovatelů jiných plemen)…takže při omezeném množství dobrých domovů k dispozici mi přijde krátkozraké zaplevelovat kvantitou jen proto, aby měl možná někdo s vizí možnost si jedno vybrat (z praxe u málopočetných chovatel s vizí se zajímá o opakovaná spojení nebo nejběžnější rodokmeny minimálně).

Situaci u velkého špice neznám, jestli jde o záležitost celosvětovou nebo českou? Pokud je jedinců v ČR málo, tak opakovaná spojení možná pomůžou pokrýt místní poptávku po rodinných psech, ale chovatelům moc nepomůžou.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 27.09.2023, 17:18:27 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele MarcyMat z 27.09.2023, 15:47:30

Já si jen dovolím připomínku k tomu rozhledu “od Aše k Uherskému Hradišti” - čím větší rozhled v plemeni mám, tím víc se soustředím právě mezi tu Aš a UH, protože o psech v ČR vím do xté generace téměř vše, včetně zákulisní šuškandy a toho, čím se nikdo moc chlubit nechce, zatímco o psech že zahraničí ví člověk jen to, co pustí do světa majitel a zrovna u našeho plemene často není pravda ani ten rodokmen, takže importy a zahraniční krytí jsou dost často takové Kinder Surprise. O tom, že několikrát do roka se řeší nevydání PP na štěňata že zahraničního krytí, protože jsou nesrovnalosti v dokumentech ani nemluvě.

    Takže já si raději vyškrábu někde úplně neznámého psa (např. služebního), kterého nikdo nikde neprezentoval, ale má super rodokmen a vlastnosti které hledám, a dám mu přednost před téma všema superhyper znamými psy. 

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 27.09.2023, 18:33:20 xxx.xxx.217.40
assil:

No právě, osobně vidím větší problém v tom, že půlka republiky nakryje jedním šampionem než v nějakých dvou třech opakovaných vrzích po psovi, který obvykle nikde jinde nekryje.


Ty opakovaný vrhy většinou bývají právě po těch šampionech. 

Anonymní (neregistrovaný) 27.09.2023, 20:25:48 xxx.xxx.41.110

Tak já vás pobavím, jak je člověk blbej 🤦‍♀️


Možná si pamatujete, že na jaře moje fena po veškeré důkladné přípravě ve všech směrech přišla o nenarozená štěňata. V srpnu jsem úplně náhodou v zahraničí objevila štěně, fenku, které splňovala vše, co jsem si u svých štěňat přála. Bylo to hodně hektické období (náročná fáze rekonstrukce domu), štěněti byly už 3 měsíce, jeli jsme pro ní hned za pár dní. A proč to píšu? Protože v té hektičnosti mi jaksi uniklo, že si jedu pro štěně z opakovaného spojení! 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

No, mám ji doma, je boží, zatím velmi nadějná, a tak doufám, že bude výjimka z výše několikrát řečeného (že druhý vrh zdaleka nedosahuje kvalit prvního). Má vliv to, že ty vrhy nebyly po sobě, ale mezi nimi byl vrh po jiném psovi??

Anonymní (neregistrovaný) 27.09.2023, 20:27:29 xxx.xxx.41.110
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.09.2023, 20:25:48

Šmankote proč je to anonymní?? To jsem psala já 🤦‍♀️

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 27.09.2023, 20:37:51 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele Lenocka z 27.09.2023, 20:28:53

To, že to opakované krytí bylo proložené jiným psem je jistě ku prospěchu věci.

   Ale takto - já měla kdysi dvě zvířata z opakovaného spojení, oba byli super v povaze, oba byli šampioni, ale prostě byli v extriéru  o třídu horší než ti jejich top předchůdci a bohužel oba zemřeli brzy (5 let - torze a 6,5 let - lymfom), jejich starší sourozenci je přežili o více než dvojnásobek.

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 27.09.2023, 22:53:01 xxx.xxx.41.110
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 27.09.2023, 20:37:51

Děkuji Inspektorko 👍

O exteriér mi až tolik nejde, respektive nutně nepotřebuju výstavní šampionku. O zdraví mi jde mnohem víc, ale na to si počkám. Povaha je zatím úžasná, krásně vybalancovaná.

Nu, budu doufat ❤️

MarcyMat
MarcyMat (29 příspěvků) 28.09.2023, 12:30:32 xxx.xxx.119.198
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 27.09.2023, 17:18:27

Znalost místního prostředí a místních chovů rozhodně nechci bagatelizovat, nic člověk nemůže znát líp než domácí hřiště (ano, včetně těch postranních informací) a rozhodně nezpochybňuju, že i u nás by nemohla vzniknout kvalita (konkrétně u BX rozhodně). Já ráda jezdím i do zahraničí, světovky, Crufts, i jen k sousedům, vidět další zvířata na vlastní oči, mluvit s chovateli (dějou se věci a drbe se dost i tam😉), zajímá mě , jak se vyvíjí plemeno v zemi původu…možná jsem prostě jen cáklá…

Vždycky mě fascinovalo vyprávění zasloužilých chovatelů, když tu v 70. a 80. letech bylo “pět a půl psa”, krytí se domlouvalo korespondenčně nebo drahými mezistátními hovory z ústředen, import nebo zahraniční krytí se rovnalo dobrodružství s výjezdními doložkami, sháněním nedostatkových valut a i základní dopravou, nemluvě o nějakém optimálním časování, a přesto do toho spousta nadšenců šla, importovala se nová plemena. 

Teď máme spoustu informačních zdrojů, online databáze, všude spoustu výstav, fotek, videí, sociální sítě…do zahraničí téměř každý jezdí x-krát ročně, přesto když se rozhodne nakrýt svou fenu, vybere si tu nejjednodušší nejbližší nejprofláknutější cestu, někdy toho psa ani naživo neznají.. Je to škoda, no.

MarcyMat
MarcyMat (29 příspěvků) 28.09.2023, 12:38:48 xxx.xxx.119.198
Odpověď na příspěvek uživatele Lenocka z 27.09.2023, 22:53:01

Proč by to nemohlo vyjít?! Ta pozorování vycházejí z nějakých průměrů na celé vrhy, nikde není řečeno, že ta vaše může být třeba nejlepší z toho konkrétního vrhu. Ani první vrh toho spojení, královský rodokmen, super zdravotní testy od hlavy po paty a nejlepší štěně z bedny negarantuje víc než předpoklady, nemusí být celý život s ním zalitý sluncem…léta soužití se zvířaty mě naučila velké pokoře k přírodě a jejím zákonitostem.

Jestli vaše štěňátko roste a vyvíjí se podle vašich představ, radujte se z něj a užívejte si to. Všechno ostatní ukáže čas, tak jako u všech ostatních.. 🍀

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 28.09.2023, 13:01:34 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele MarcyMat z 28.09.2023, 12:30:32

Vůbec nejste cáklá - tak jak to máte nastavené je to úplně správně a taky jsem si s nostalgií zavzpomínala nad tím, jak bylo dřív těžké přivézt novou krev. Ta “bojovka” měla určitě své kouzlo a pokud to někdo absolvoval, tak sem opravdu dovezl kvalitní krev, která náš chov obohatila.

   Dnes je všechno jinak - lidi kupují venku podprůměrná zvířata a vozí to sem jako nějaké terno (je to přece import a na to lidi slyší) a tím odpadem za pár €  ze zahraničí zaplevelují náš chov. Samozřejmě se doveze občas i kvalitní krev, ale to je zlomek oproti tomu šrotu. Tohle ale lidi nevidí a chovatelům hraje do karet, že je to zvíře neznámé, takže na něj neexistují žádné reference (ani ty negativní).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.