Aktuálně: 4 542 inzerátů178 318 diskuzních příspěvků17 807 uživatelů

Chov české kozy v kontrole užitkovosti

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 19.09.2023, 19:19:55 xxx:xxx.37f:1908

Zdravím všechny chovatele koz! 

Zvažuji o chovu koz s POP. Plemenný kozel je jasný a dotace na něho též, ale jak je to s kozama? Vyplatí se? Vím, že je podmínka min tří kusů, ale jaká je výše dotace na kozu a rok? U kozla vím, a při aktuálních cenách mi ta dotace prvním rokem nejprve  zaplatí toho kozla, ale jak je to s kozama, když cena papírových začíná na 7tis.? Kozy chovám pouze pro své potřeby na mléko a výrobky z nich, ale kdyby dotace zaplatila jejich potřeby, bylo by to příjemné snížení nákladů na jejich provoz. Nebo je lepší zůstat u stávajícího modelu: plemenný kozel a kozy bez POP? A jak vůbec při nákupu bezpapírovek poznat, že koza je nebo bude dobrá dojnice?

Děkuji moc za všechny rady a doporučení. Moc si toho vážím a jsem za ně ráda.

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 21.09.2023, 11:50:07 xxx.xxx.44.45

Otázkou je,kolik koz chcete chovat?  Seno a jádro kupujete? Při nákupu bezpapírovek záleží na chovateli jak pravdivě vám odpoví. Dojivost je dána geneticky a vylepšíte ji krmením v zasušení (po dobu březosti) Laktační křivka  byvá zpravidla postupná a stoupá cca do třetí až čtvrté laktace.

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 21.09.2023, 22:48:11 xxx.xxx.44.45

Dotační kozy (hnědá + bílá) musí být v KU (kontrole užitkovosti),za kterou se svazu platí a zároveň je na ní dotace,která je ovšem menší,než poplatek za kozu. Dotace na kozu v KU byla loni 950,- Kč. Dotace na KU je 288,- a poplatek svazu je od počtu koz v KU . Můžete produkovat chovný materiál. Nezbohatnete,je to koníček

 Nikdy jsem se nezajímala jak se pohybují ceny papírových koziček,ale  7000,- je cena  značně nadsazená. Prodávam kozičky za polovinu . Kozlíci kteří prošli aukcí a jsou uznaní do plemenitby jsou dražší,ale ani oni nedosahují  částky 7000,-

Chovám kozy hnědá krátkosrstá.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 23.09.2023, 00:18:02 xxx:xxx.44c5:389d
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 21.09.2023, 22:48:11

Chovala bych pouze tři kozy, abych splnila ten povinný počet na dotace plus kozel. Ohledně výše dotací, ještě by měla být dotace 3500 za uchovněného kozla, není-li pravda? A pak ještě prodej by něco hodil. Jak teď hledáme, tak 7 tisíc za plemenného kozla, je běžná cena a ohledně koz s POP, z jedné farmy nám nabízeli od 7 tisíc výš. Naštěstí jsme našli jinou farmu s přijatelnější cenou, sice za starší kozy, ale dostali jsme se na polovinu. Nejde mi o nějaké zbohatnutí, ale aby si zaplatily to krmení, protože to musíme kupovat. Kozy máme pro mléko a výrobky z nich, protože je zdravější než kravské.

Mohu se zeptat, je nějaký rozdíl mezi hnědou a bílou kozou, krom barvy tedy? 😀 Vyčetla jsem na stránkách SCHOku, že množství mléka a tučnost je stejná. Máme nabídku na obě varianty a nemohu se rozhodnout. Kdysi moje představa o koze byla bílá a rohatá, což se mi před lety sice splnilo, ale teď bych se ráda řídila něčím racionálnějším. 😁

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 23.09.2023, 05:26:38 xxx.xxx.243.242
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 23.09.2023, 00:18:02

My jsme meli vždycky kozy hnědé..někdy se stalo, že se narodila kozička rohatá, plemenny kozel byl někdy rohatý,kvůli oživení genetiky..tři rohaté kozy mít můžete,ale “namíchané”,to je problém, rohaté bezrohé šikanují a jsou nebezpečné k dětem.. rohaté kozičky se dají   odrohovat..jinak barva(plemeno) kozy vliv na mléko nemá, kamaradka chová podílové anglonubijky, prý maji vic bilkoviny v mléku..jinak koza dobře krmená a z dobrého chovu doji 4-5 l mléka,mám jednu kozu, uz 11 ti letou, ještě předloni dávala v létě 6 litrů….tak chovu zdar 😀

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 23.09.2023, 12:23:36 xxx:xxx.44c5:389d
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 23.09.2023, 05:26:38

Ta  kombinace rohatá a bezrohá je mi jasné, že to je blbost. Nám se sice takhle sešly, ale naštěstí v pohodě. Anglonubijky jsme tenkrát měli, ale pak jsem se rozhodla pro českou. Spíš teď nevím, zda se pustit do toho chovu v KU nebo se do něho nepouštět a nakombinovat si hnědou a bílou s POP.  Bojím se té náročnosti ohledně dodržování nádoje, ježdění s kozlíky po trzích teď s malými dětmi, když by mi stačily jen dvě kozy na mlíko. 🤔 ale když už bych si koupila ty papírové, tak by bylo škoda nevyužít jejich potenciál…  Mám teď nonstop zavřenou hlavu, protože máme nějaké vyhlídlé a měli bychom se rozhodnout. 🙄

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 24.09.2023, 13:32:58 xxx.xxx.44.45

Mít tři kozy v KU je nula od nuly ,to vám krmení nezaplatí. Za vyprodukovaného plemenného kozlíka ( matka musí mít vydojenou Elitu,Elitu rekord) je dotace 3.500,- Teď jsem byla na aukci se třemi.   S kozlíky trhy neobjíždíte,jdete jen na aukci,kde bývají zájemci,jedná se o jeden den a ne celý. Pokud se neprodá ,tak vám ho nejspíš pomůže nabídnout plemenář,který má přehled,kde která linie chybí. Nevím,jak staré kozy vám nabízejí,ale víc by mě zajímal důvod,proč je prodávají. Jen jedno jsem dala za symbolickou cenu starší kozy a už nikdy bych to neudělala. Ze 7 holek přežily jen dvě a to jsem je dávala kamarádům,veterinář byl u nich ob den. Staré stromy se nepřesazují.  Obecně se říká,že hnědule jsou stádnější . Mívala jsem jednu bílou signální,abych viděla kde holky jsou na pastve a vždycky byly blondýny dominantnější.

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 24.09.2023, 13:55:35 xxx.xxx.98.38
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 24.09.2023, 13:32:58

No,to je smutné, staré kozy si asi těžko zvyknou na nové,cizí prostředí a jiné zacházení..😥..já bych moji starou Růženu ani její pětiletou dceru prodat nemohla,jsou to moje kamarádky,něco jako psi.. ale je něco jiného, když jich máte stádo, nějak se to řešit musí..

ančovička
ančovička (891 příspěvků) 24.09.2023, 14:01:14 xxx.xxx.98.38
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 23.09.2023, 12:23:36

Jozefčik..jestli máte malé děti, dvě kozy vám budou stačit..i kolem těch dvou je práce dost a při dobrém krmeni bude   mléko  stačit..

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 24.09.2023, 15:56:47 xxx.xxx.44.45
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 24.09.2023, 13:55:35

Tenkrát jsem měla velké stádo a pro mne byla 6,7 letá už  “stará” a potřebovala jsem obnovovat postupně o mladší. Dnes mám 13 letou a stále při síle,po ní byl jeden z tří aukčňáků.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 24.09.2023, 16:06:07 xxx:xxx.44c5:389d
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 24.09.2023, 13:32:58

Tak my máme omezené prostory, které ještě obývá kravka, veškeré krmivo kupujeme a mlíko máme pouze ke své spotřebě a k výrobě plus pro známé, takže větší množství koz, než tři bych ani nechtěla. Měli jsme a ještě máme právě dvě kozy, ale vzhledem k tomu, že je to koza bez původu, tak se asi moc nepovedla, její dcera též, takže když jsme od ní dostali hrnek mléka, to bylo slávy. 😁 Proto asi není špatná myšlenka kupovat a chovat vhodné jedince s dobrým nádojem. Muž teda za tím vidí spíš ty prašule, a že se to stopro vyplatí. No a já to vidím jinak, takže kolize dvou názoru je na světě. 😁 Proto hledám informace a zkušenosti chovatelů. Na ifauně toho bylo dost, ale žel je to nenávratně víme kde… 😡😪  Pak jsme se něco dozvěděli na SCHOKu a od plemenářky pro náš kraj. 

Ohledně těch nabízených koz, je to z farmy, věk od třech do pěti. Přiznám se, že ani nevím, zda jsme se na důvod ptali, ale osobně si myslíme, že obměna stáda, kapacitní důvody? Ale přiznám se, že váhám dát za tři kozy a plemenného kozla 16 tis… Pak máme ještě jednu nabídku, ale tam je důvod konec chovu a  cenově za polovičku. Ale tam nám zjišťuje plemenářka, zda budou kozy moci pokračovat v KU.

No a mladá papírová kůzlata - kozy nevím kde najít, ty se ani na trhy přeci nevozí a my teprve začínáme takhle papírově, takže se v tom zatím neorientujeme a nemáme kontakty. všechno hledám na bazoši.  Proto si moc vážím vašich rad, moc mi jsou nápomocné.😊

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 24.09.2023, 16:16:42 xxx:xxx.44c5:389d
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 24.09.2023, 14:01:14

Viz reakce roklance, takovýhle stav máme, kráva plus dvě kozy a plemenný kozel, než nám odešel 😪 Ale ta koza byla podražená (čehož jsme si včas nevšimli) a její dcera je podobného ražení, byť po plemenném kozlovi. A tak jsem chtěla začít chovat “na úrovni” 😁 s nějakou zárukou dojivosti. A zachovávat ten genofond. Když jsem se dočetla, že je navíc spíš klesající tendence chovu. A hnědé kozy jsou na tom vůbec početně špatně oproti bílým. Takže když jsem zjistila, že podmínky na chov v KU nejsou pro nás nesplnitelné, ta jedna koza navíc by mě nezabila, tak proč do toho nejít. Když už máme tu dojičku… 😁 Jenom ty ceny koz mě nemile překvapily.

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 24.09.2023, 16:27:30 xxx.xxx.44.45
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 24.09.2023, 16:16:42

Nevím odkud jste,mám tu ještě tři kozičky po elitních matkách  a neinzerovala jsem je nikde ,jen můj plemenář o nich ví.  Jsem mezi Novým Borem a Českou Lípou. Pokud to nemáte daleko,přijeďte se podívat. 

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 24.09.2023, 17:14:14 xxx:xxx.44c5:389d
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 24.09.2023, 16:27:30

Moc děkuji za nabídku, ale jak se zdá, asi už máme vyřešeno. Plemenářka nám teď jedno stádečko posvětila, takže budeme mít full stav. Spíš tu máme jiný problém, hnědý plemenný kozel. Jednoho jsme prošvihli a jinak jich mnoho k prodeji narozdíl od bílých není. Každopádně moc děkuji za váš čas, jsme zase o hodně chytřejší. 🙂

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 24.09.2023, 18:23:02 xxx.xxx.44.45
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 24.09.2023, 17:14:14

Záleží jakou linii hledáte,mám tu Hermese (2) ,poraďte se s plemenářkou,nebudou tu dlouho volní. Plemenář mi říkal,že je jich letos opravdu málo,že tu dlouho nebudou.

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 24.09.2023, 18:57:20 xxx:xxx.44c5:389d
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 24.09.2023, 18:23:02

Jé, vy máte i kozlíky. No naše budoucí budou asi Javor. Určitě se poradíme, jak se s vámi mohu zkontaktovat?

roklanka
roklanka (88 příspěvků) 24.09.2023, 19:29:20 xxx.xxx.44.45
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 24.09.2023, 18:57:20

Ať se vaše plemenářka dohodne s ing.Konrádem,jestli by k vám některý pasoval. On je můj plemenář.  Kozlíci byli ohodnoceni na aukci v Sosnové - Krásný dvůr. Schneedorferová  Tel 604723517

Jozefčík
Jozefčík (41 příspěvků) 24.09.2023, 19:37:35 xxx:xxx.44c5:389d
Odpověď na příspěvek uživatele roklanka z 24.09.2023, 19:29:20

Ještě jednou moc děkuji, informaci předám. 

PS: Nenabízíte jednoho na na inzerci na SCHOKu? Taky je tam stejná linie. 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.