Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Vrozená deformita nohou hříbat

Mám otázku (neregistrovaný) 21.09.2023, 01:39:21 xxx.xxx.235.225

Zdravím, 

na FB prohíhá diskuse ohledně akutní operace deformovaných nohou hříběte v Belgii, kdy se hříbě moc nevešlo do dělohy. Operace prý raritní, v ČR končí vždy blbě. 

Dle majitelky jde o:"narušení růstových plotýnek do 8. týdnu života.  Postupné uvolňování šroubů, dokud se nožky nesrovnají."

Věděl by někdo, o jaký stav přesně může jít a jaká je prognóza a nejčastějčí příčina? Přikládám odkaz na sbírku, z které info a foto čerpám (je tam i RTG - vyčte z toho někdo něco?)

https://www.donio.cz/pomoc-pro-nasi-malou-hanny?fbclid=IwAR0C-T7fDEtz8dvMocyCAEAkk068pj5rAfwMWUA1oHiXMlN1d9MCp5JjKE4

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 21.09.2023, 08:13:04 xxx.xxx.224.171

Můj názor - jsem proti jakýmkoliv takovým sbírkám. Chápu,že paní ma k prvnímu u sebe odchovanému hříběti vztah,ale tak to prostě je,pořizuji si koně/hříbě,tudíž musím počítat,že mohou vzniknout vícenáklady. Tahání peněz od ostatních koňáků přes city je podle mě prostě nefér a úplně špatně.

V popisu sbírky jsou jen vágní informace,které nic neříkají,jaké je postižení,jaká je prognoza do života zvířete,zda bude ještě někdy využitelný nebo jen jako společník,chybí mi tam nějaké info od veterináře,popřípadě nástřel rozpočtu z kliniky apod…

Já řešila na jaře úraz kolene u svého koně,také se vezl na kliniku,ale do německa. Padla na to celá moje rezerva,kterou mám pro tyto účely a žádnou sbírku jsem zakládat nemusela,protože mám zvíře s celou zodpovědností…

Nabízí se otázka,pokud by se paní nepodařilo vytáhnout z lidi potřebnou částku,co pak bude s hříbětem? Utratí ho? Prodá? Propadne klinice?

drvodelkafialova
drvodelkafialova (648 příspěvků) 21.09.2023, 08:22:58 xxx.xxx.171.14

Neuražte se, hříbátko vypadá samozřejmě roztomile, jako každé mládě, ale nezachraňovala bych ho. To je prostě příroda, pokud se narodí zvířátko, které je takhle postižené, má se rychle utratit. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 21.09.2023, 08:35:21 xxx.xxx.198.226

No, já na těch (zadních) nohou na tom hříběti nic nevidím. Zajímalo by mě, jak přišli na to, že je něco špatně. Na tom RTG evidentně je, tak jestli ten kůň špatně chodil…?

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 21.09.2023, 08:38:01 xxx.xxx.131.25

Nj, keby sme ale zabíjali úplne všetko, tak by medicína bola stále v plienkach a nikam by sa nevyvíjala. Pokiaľ si to človek/klinika financujú sami a má to presah pre ďalšie generácie… 

Keby sa utratil každý kôň so zlomenou nohou, dnes by lekári neboli schopní šróbovať a zachraňovať niektoré životy. Nechcela by som ale rozhodovať o tom, čo má zmysel a čo je už trápenie. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 21.09.2023, 09:16:33 xxx.xxx.224.101
Mám otázku:

Zdravím, 

na FB prohíhá diskuse ohledně akutní operace deformovaných nohou hříběte v Belgii, kdy se hříbě moc nevešlo do dělohy. Operace prý raritní, v ČR končí vždy blbě. 

Dle majitelky jde o:"narušení růstových plotýnek do 8. týdnu života.  Postupné uvolňování šroubů, dokud se nožky nesrovnají."

Věděl by někdo, o jaký stav přesně může jít a jaká je prognóza a nejčastějčí příčina? Přikládám odkaz na sbírku, z které info a foto čerpám (je tam i RTG - vyčte z toho někdo něco?)

https://www.donio.cz/pomoc-pro-nasi-malou-hanny?fbclid=IwAR0C-T7fDEtz8dvMocyCAEAkk068pj5rAfwMWUA1oHiXMlN1d9MCp5JjKE4


Hříbě se nevešlo do dělohy - asi vešlo, jinak by to klisna nepřežila. S kontrakturami se (nejen) hříbata rodí běžně. Ale nic takového na fotu nevidím.

Spíš mi to přijde jako snaha přijít k penězům. Harry - to je mužské jméno, ne? Já na fotkách vidím spíš klisničku než hřebečka.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 21.09.2023, 09:29:54 xxx.xxx.198.226

Já teda na tom RTG vidím deformovaný kloub  - jak já to chápu, je to fotka předozadní spěnkového kloubu, a podle mého laického názoru je rovina kloubu vychýlená a horní chrupavka v (na fotu) levé části je menší než v pravé části, stejně tak spodní chrupavka je v levé (na fotu) části méně vyvinutá než v pravé. Přijde mi ta horní chrupavka jako nedovyvinutá, jako by nevyplnila celý ten prostor pro ni určený. Co je příčinou, jsem se nějak nedozvěděla, nějaká deformace růstové ploténky to určitě být mohla, ale čekala bych na fotkách tu nohu křivější, no třeba většina těch fotek už je po zákroku… Jen teda domněnka naprostého laika.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 21.09.2023, 09:32:13 xxx.xxx.131.25

Klinika bude pravdepodobne Equitom, majú skvelé profily na sockách a operujú fakt veci, ktoré som netušila, že sa operovať dajú. Z viacerých operácií dávajú videá, pacientov pred, počas rekonvalescencie, aj po.  Oplatí sa sledovať.

Ale samozrejme, keď chcem operovať koňa za pol mega niekde v Belgicku, bolo by fajn zvážiť, či si to môžem dovoliť a nesomrovať peniaze od cudzích ľudí. 

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 21.09.2023, 11:30:34 xxx.xxx.224.171

Ještě k růstovým ploténkám…počítám,že je to stejné jako u dětí a to,že pokud do nich zasáhnete v době,kdy ještě není ukončený růst,tak přestanou růst s okolní kostí a tudíž dochází ke zkrácení končetiny. U lidí se to potom řeší prodloužením kosti pomocí operace a kladky,je to poměrně dost bolestivé,trvající opravdu několik měsíců s klidem na lůžku…u koní si to moc neumím představit…

Proto moje pochybnosti co se týká sbírky….

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 21.09.2023, 14:47:12 xxx.xxx.38.220

Jedna věc je věda a výzkum - určitě jsem pro a nikoho bych nehanila, že to chce zkoušet. Pakliže je to rozmyšlené a uvolněné finance, proč ne - hranice se mají posouvat. Ale kůň není myš, prostě stojí prachy a mnohdy dost.

Ale sere mi, že se dějí sbírky na toto - jsem ženská na amteřský, nemám prachy, jako princezna jsem si chtěla odvést hříbě do zahraničí…a jéééé, ono to i docela dost stojí. A všichni okolo, zachraňte mi zadek. Když už bych se dostala do takovýho průseru, tak snad radši zastavím barák, vezmu si půjčku, šoupu nohama a modlím se, aby to jakztakž dopadlo.

Cílem sbírek má být něco jiného - nemyslím si, že je vhodná cesta pro zachraňování puberťačky co ji překvapil život.

Samotnou by mě zajímalo, jakou má hříbě prognózu i vzhledem ke komplikacím na klinice.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 21.09.2023, 14:58:33 xxx.xxx.198.226

Cílem sbírek má být něco jiného - nemyslím si, že je vhodná cesta pro zachraňování puberťačky co ji překvapil život.

K tomu jsem se nechtěla vyjadřovat, ale tahle věta je dokonalá a naprostý souhlas.

Mám otázku (neregistrovaný) 21.09.2023, 18:12:03 xxx.xxx.235.225

Tak nakonec paní na Bazoši prodává věci v hodnotě 1,5-2 miliony. A nestydí se tady z lidí dělat hlupáky. Oni jí to zaplatí, ona si pak věci v klidu prodá a je vysmátá. 

https://www.bazos.cz/search.php?hledat=%2B420605294957&rubriky=www&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=&Submit=Hledat&order=&kitx=ano

Z toho důvodu já taky přispívám jen tam, kde to znám a raději věcně.

Mám otázku (neregistrovaný) 21.09.2023, 18:21:07 xxx.xxx.235.225

Škoda, že neuvedla, kým připouštěla, nebo jsem to tam nepostřehla. 

https://www.facebook.com/groups/569278340169027/posts/1758114077952108/

Matka má na obrázcích pěkné lyže. Dočetla jsem se obecně u deformit, že vady mohou být dány i špatnou výživou klisny, připuštění příliš velkým hřebcem k drobné klisně, předčasným porodem a často genetika. 

Předpokládám, že využití bude omezené?

kometa
kometa (4408 příspěvků) 21.09.2023, 18:38:15 xxx.xxx.147.163
Mám otázku:

Škoda, že neuvedla, kým připouštěla, nebo jsem to tam nepostřehla. 

https://www.facebook.com/groups/569278340169027/posts/1758114077952108/

Matka má na obrázcích pěkné lyže. Dočetla jsem se obecně u deformit, že vady mohou být dány i špatnou výživou klisny, připuštění příliš velkým hřebcem k drobné klisně, předčasným porodem a často genetika. 

Předpokládám, že využití bude omezené?


A vypadají přichvátlé. Neboli svědčí o “dobré” péči majitelky. Důvěryhodnost sbírky ještě klesla.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 21.09.2023, 21:09:02 xxx.xxx.38.220
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 21.09.2023, 18:38:15

Důvěryhodnost byla od saméjo začátku dost nízká (viz můj příspěvek alá morální kompas), ale když vidím k tomu ještě bazoš a Facebook. Spíš se mi otvírá nůž za vychcanost dítěte.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 22.09.2023, 08:22:40 xxx.xxx.235.117

Preposlala som ten bazoš na Donio, som zvedavá na reakciu. 

Zjavne si ale už aj ľudia dvakrát rozmyslia, kam peniaze pošlú, podobné zbierky typu “mám herku a prekvapilo ma, že to žere peniaze, vyzbirajte sa mi na ňu” majú dosť slabé výsledky. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.