Aktuálně: 4 588 inzerátů178 037 diskuzních příspěvků17 801 uživatelů

Velká pardubická

XY. (neregistrovaný) 09.10.2023, 14:02:49 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 09.10.2023, 13:20:33

Já vycházím pouze ze zpráv které mám. Na překážku nešel první šel až po hromadné kolizí. A na by se nehraje ale tady je podstatné. I když je to otázka vteřin i jeho kůň mohl být ovlivněn .  Manévrem a hromadným karambolem.

To je pouze můj pohled na věc . A opravdu neřeším jak většina že se to stalo na Taxisu a i jiná překážka by dopadla stejně špatně když by se kůň zachoval stejně . A kůň použil instinkt co mu zbyl s přírody a ten se mu stal osudným.

Na místě ani poblíž jsme nebyl a vycházím pouze z dostupných zpráv pro veřejnost.

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 09.10.2023, 14:36:26 xxx.xxx.191.80
XY.:

Já vycházím pouze ze zpráv které mám. Na překážku nešel první šel až po hromadné kolizí. A na by se nehraje ale tady je podstatné. I když je to otázka vteřin i jeho kůň mohl být ovlivněn .  Manévrem a hromadným karambolem.

To je pouze můj pohled na věc . A opravdu neřeším jak většina že se to stalo na Taxisu a i jiná překážka by dopadla stejně špatně když by se kůň zachoval stejně . A kůň použil instinkt co mu zbyl s přírody a ten se mu stal osudným.

Na místě ani poblíž jsme nebyl a vycházím pouze z dostupných zpráv pro veřejnost.


Ale šel tu překážku vpravo toho skoku, kdežto kolize se odehrála vlevo. Jejich pád neměl souvislost. 
Navíc z toho záběru jsem měla pocit, že šel víc vpředu, takže ten hromadný pád nemuseli jezdec a kůň ani zaznamenat. Ale můžu se mýlit, jak říkám, z toho záběru moc moudrá nejsem, většina jejich problému se odehrála tak, že na ně nebylo vidět. 
Když se podíváte na profil toho skoku, tak to je prostě jen docela obyčejný živý plot s příkopem, není ničím výjimečný, leda že je velký a mohutný - ale těch velkých a mohutných skoků je tam víc. Skáče se jako čtvrtá překážka naprosto účelově, protože je tam jednak místo, aby se koně mohli roztáhnout doširoka, jednak jsou koně v plné síle a soustředění na dostih, jednak je po třech zdálnivě jednoduchých skocích, z nichž ale dvojka umí být zákeřná, a navíc ty skoky mají přesně profil skoku takový, aby koně na Taxis připravily: Výškový skok, živý plot s příkopem, malá voda, tj. přípravný skok, ten samý skok, co je Taxis, akorát menší, a skok do dálky. Protože kůň na překonání Taxisu potřebuje všechno - být soustředěný, skočit dostatečně vysoko i dostatečně daleko, mít dobrý přehled a prostor a moci se pořádně rozběhnout. Je tam všechno splněno. 
Kůň, který Taxis neskočí za těchto podmínek, buďto není schopen Taxis skočit (a tím pádem nemá v dostihu co dělat), nebo měl strašlivou smůlu. 

XY. (neregistrovaný) 09.10.2023, 15:35:20 xxx:xxx.1170:6cd
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 09.10.2023, 14:36:26

Já co vidím z těch útržků a střihu tak skákal jako předposlední a pádem lehce ovlivněn určitě.  Přehrál jsem i záznam z TV a opravdu to tam vidět je. Pohledy na věc můžou být různé.

A opravdu jsi myslím že to byl souhrn chyb u Stuke. A ač jsi můžeme myslet že neměl co v závodu dělat. Tak to stejně nikdo nezmění a příště tam takový kůň může být zas.

-Elvira-
-Elvira- (28 příspěvků) 09.10.2023, 17:58:45 xxx.xxx.24.171

http://www.dostihyjc.cz/index.php?page=17&ID=51400

 Tady se můžete všichni přesvědčit o připravenosti koně do těžkých skoků. 

Jsem laik, divák, co dostihy sleduje od dob 2. vítězství Peruána… takže žádný zkušenosti. Byť na koni jezdím. Ale i tak se mi prostě tahle kariéra nezdá jako vhodná pro start ve VP, která je mnohem víc hektická, nervózní, vyhecovaná, jezdci jsou přemotivovaní. Zvlášť v kombinaci se zahraničním jezdcem. 

Průměrný český účastník VP jde cestou Cena České asociace steeplechase ve 4, v 5 Vltava, v 6 Labe a v 7 Velká, do toho několik kvalifikací. Když kouknete na výsledky, tak všichni na tabuli mají nějakou kombinaci těchto dostihů v historii odběhnutou. Akorát původně slovenský Star je výjimka, ale u něj jsem zase našla jeden jediný pád.

Ale ono to je jedno, na kdyby se nehraje, ale fakt za to letos nemůže překážka.

Mortisak
Mortisak (18 příspěvků) 09.10.2023, 18:40:48 xxx.xxx.173.140

Koně byli původně v dobrým tempu, ale najednou se to zpomalilo před skokem (vlivem Stucka). A když není tempo… Z pěkného dne (až na deštivé dopoledne), kdy člověk viděl svátečně oblečené lidi, atmosféra po  jednotlivých dostizích super, bylo člověku naráz hodně na nic :/

Irma19
Irma19 (236 příspěvků) 09.10.2023, 18:52:13 xxx.xxx.239.133
XY.:

Tohle video je ale velká nepravda Stukeho nejel ale  M Liška !  Ale nějaký Francouz .


Neřešte video, proklikejte článek 🍀

Tam je rozbor všech možných okolností…

Fikovnice
Fikovnice (4564 příspěvků) 09.10.2023, 22:50:56 xxx.xxx.61.32
Odpověď na příspěvek uživatele -Elvira- z 09.10.2023, 17:58:45

Nesleduju VP a téměř vůbec dostihy…přesto jsem teď četla, že je VP nejtěžší dostih v Evropě. Vím, že se Taxis v minulosti upravoval/zmírňoval. A říkám si, jestli by to přece jen nechtělo ještě o něco ta rizika fatálních zranění zredukovat (další úpravou Taxisu).

Stuke to měl hned za sebou, ale v minulosti jsem v TV viděla opravdu extrémně nepěkná zranění po Taxisu a dokonce při usmrcování takto zraněného koně se to nepovedlo hned napoprvé.😢😢

Leithian
Leithian (581 příspěvků) 09.10.2023, 23:16:23 xxx.xxx.120.42
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 09.10.2023, 22:50:56

Liverpool je horsi a chentelhamsky pohary srovnatelny. Vp je narocna ale jinym stylem. A vzato v uvahu vse. Anglie bych se bala vic z mnoha duvodu

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 10.10.2023, 07:47:59 xxx.xxx.131.25

Viete čo mi vŕta hlavou? Na jednej strane sú tu argumenty, že Stuke nemal v dostihoch čo hľadať, lebo nebol pripravený(hoci teda kvalifikáciu si splnil), na druhej  strane sa argumentuje tým, že Taxis je predsa iba živý plot. Na tretej strane jazdec potrebuje vyštudovať univerzitu VP, aby ho bol schopný prekonať. Ale Taxis je predsa iba živý plot. Mimochodoom, spomenie si ešte niekto z vás na VP 2007? Ani úradujúci víťaz nemal čo v dostihu hľadať? 

Zaujímavý odkaz je toto, sú tu vypichnuté najťažšie prekážky sveta a hádajte, pri ktorej sú vypočítavané mŕtve kone. (komentáre o tom, že statistiky nesedia si nechajte, ide o princíp) https://www.cheltenhambettingoffers.com/articles/most-feared-fences-in-horse-racing/

Don"t get me wrong, nechcem nič zakazovať, ale jediný obraz verejnosti o dostihoch je ten, ktorý vidia každý rok počas prenosu VP. A keď tam vidia mŕtve kone, je to sakra pruser, ktorý si dostihový šport v ČR fakt nemôže dovoliť. Mrzí ma nevyužitý priestor počas dostihového dňa, ktorý je ináč fakt skvelý. Ale, kým medzi dostihmi mohli tú masu sledujpcich divákov vzdelávať, vysvetliť im ako sa pripravujú dostihové kone, rozhovory s majiteľmi, veterinármi, trénermi, sme sa pozerali na reklamu pražských športových areálov s nejakými stupídnymi “súbojmi” Bartoša a Kratochvíla (nič proti nim). 

Varaxi
Varaxi (514 příspěvků) 10.10.2023, 08:26:25 xxx.xxx.191.80

Ale o tom to je - Taxis je jen velký živý plot, tudíž dobře připravený kůň ho skočí. Není třeba nic víc za tím hledat. Ta dvě tvrzení se vzájemně potvrzují. A průměrný účastník VP se na něj musí připravit a je jedině dobře, když si jej skočí párkrát předtím, než začne jet víc na vítězství a méně na opatrnost. 
Problém se Stukem je ten, že ty výsledky objektivně vzato neměl. Nebyl spolehlivý skokan, nebyl průměrný účastník VP. Nepamatuju si, kdo vyhrál v roce 2007, ale tuším to byla Sixteen, která to dala z voleje. To byla výjimečná klisna. Ono těch vítězů, kteří běželi Velkou jednou a hned vítězně, je víc. Prakticky vždycky bez výjimky to jsou či byli výjimeční koně. 
Stuke výjimečný nebyl a bohužel nebyl ani průměrný. Není to v žádném případě jeho vina ani chyba. Je to vina a chyba lidí okolo něj. 
Edit: On by mohl být jednou fakt dobrý kůň do VP. Ale nedostal k tomu příležitost, uspěchali to. 
S tím, že by se těm dostihům měli nějak rozumně věnovat během přenosu, naprosto a bezvýhradně souhlasím.

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 09:03:35 xxx:xxx.4191:71ae
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 10.10.2023, 08:26:25

A pak je tu ještě blbá náhoda, selhání psychiky a tak, ale to je přirozený výběr, slabší to odkrouhne a koně jsou lepší a lepší. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 10.10.2023, 09:06:00 xxx.xxx.198.226

No vlastně je to umělý výběr, a proto taky ta Pardubická existuje. Je to v první řadě chovatelská zkouška, kdy se mají vybrat jedinci s nejlepšími předpoklady pro předání výborných vlastností potomstvu. Samozřejmě psychická odolnost je jeden z prvků, na něž se anglický plnokrevník šlechtí.

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 09:55:24 xxx:xxx.50c1:ecef
Buggyra:

No vlastně je to umělý výběr, a proto taky ta Pardubická existuje. Je to v první řadě chovatelská zkouška, kdy se mají vybrat jedinci s nejlepšími předpoklady pro předání výborných vlastností potomstvu. Samozřejmě psychická odolnost je jeden z prvků, na něž se anglický plnokrevník šlechtí.


No . klisna byla letos asi jen k

jedna…valaši spolehlivěji skáčou…zase tak chovatelské to asi nebude.spis prestižní.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 10.10.2023, 10:04:08 xxx.xxx.198.226

Tak samozřejmě že i tak je to chovatelská zkouška 🙂 Protože když zvítězí valach, pravý bratr nějakého hřebce, tak potom genom dotyčného hřebce samozřejmě úspěchem příbuzenstva získá na atraktivitě. Stejně tak pokud je úspěšný valach syn nějakého aktivního plemeníka a nebo některé aktivní klisny, tak pak jejich potomci hned získávají lepší předpoklady.

Náš známý z naší bývalé klisny po stejném plemeníkovi vytáhnul dvě hříbata, oba hřebečci, a pravil, že jednoho dá hned vykastrovat a pošle “dělat kariéru” do sportu, a pokud by se osvědčil, druhého by zkusil uchovnit, právě krom jiného na základě výkonnosti pravého bratra.

XY. (neregistrovaný) 10.10.2023, 10:32:04 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 10.10.2023, 09:06:00

V dřívějších dobách tomu jistě tak bylo. Kdy stáj z úspěchu svého koně žila celej rok . Pokud nasbírala víc a víc úspěchu tak i ohromné uznání.

Ale dnešní doba je jiná bohužel.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.