Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Velká pardubická

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 10:42:20 xxx.xxx.148.145
Buggyra:

Tak to si asi myslíte vy, který se v tom světě koní nepohybujete 🙂 V komunitě dostihů je to trochu jinak…


Dříve bylo všechno lepší

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 10:42:41 xxx.xxx.89.135
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 10.10.2023, 10:04:08

a nás už ve škole učili, že jen rovinový dostih je chovatelská zkouška 😇

pamatuji si to i po letech - jak mě to tenkrát překvapilo. 

Vždycky jsem považovala překážkové za obtížnější - ale z pohledu chovu A1/1 je selekční kritérium jen rovina.   

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 10.10.2023, 11:01:53 xxx.xxx.198.226

Z pohledu chovu globálně ano. Ale v Evropě mají překážkové dostihy tradici a v českém chovatelství velkou. Mimo jiné je to dostih kategorie Listed. Což by vám mohlo něco říkat, pokud jste to na škole probírali.

XY. (neregistrovaný) 10.10.2023, 11:29:23 xxx.xxx.120.185
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 10.10.2023, 10:34:47

Já se ve světě závodních koní nepohybují to máte pravdu. Proto můj pohled je laicky z venčí. Částečně se pohybují u lidí co mají koně na úrovni domácího mazlíčka.

( Ani v této diskuzi to vypadá že se rozhodneme).

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 10.10.2023, 12:54:55 xxx.xxx.131.25

V českých podmienkach už dostihy dávno nie sú chovateľskou skúškou, bohužiaľ. A to ani tie prekážkové. O nejakom systematickom chove a testovaní sa už dá hovoriť skôr o jednotkách chovateľov.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 10.10.2023, 13:43:12 xxx.xxx.198.226

Tak to je samozřejmě věc druhá. Chovatelsky je CZ naprosto nevýznamná země, peníze se strkají jinam, pokud nějaké jsou. Tady bohužel po rozvratu není motivace stavět znovu chovy a s nejistotou zisku vyhlížet věcí příštích. A to samozřejmě nejen v chovu A1/1.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 10.10.2023, 14:12:03 xxx.xxx.51.17

Tohtoročnú Veľkú som zaspala, nuž čo už.

Ale pamätám si jednu Cenu Labe, kde štýlom štart-cieľ zvíťazil kôň menom Bargiel, zavrávoral a uhynul…

😔

Čím som teda chcela povedať, že pripravený asi bol dobre, no.

Ale dostihom nerozumiem, obdivujem všetkých, ktorí sa podieľajú na vzniku konského superatléta.

Už som v inej téme spomínala, že som mala ľahkú meningitídu a veľmi dobre sa pamätám, ako Kaťa Mrázová postovala fotky koňa menom Ange Guardian a ja som na nich v tej svojej meningitídnej hmle zízala na FB a VEDELA som, že ten kôň už nikdy nepobeží a že bude proste po ňom… samozrejme som netušila, že pobeží tuším kvalifikáciu na Veľkú, iba že pobeží nejaký dostih, text už sa mi rozlieval pred očami.

A chcela som jej to napísať.

Ale nenapísala som, lebo mi to prišlo blbé a aj som nejak už rozmazane videla. Nebola som úplne mimo, dokázala som rozlíšiť, že také veci sa proste nepíšu, fakt to bola ľahká meningitída, ale na druhý deň už som šupajdila do nemocnice.

A kôň si tam niečo urobil a bol utratený.

Od tej doby už na dostihy veľmi nepozerám, bol to zvláštny zážitok (pre mňa zvláštny zážitok, no pre niekoho iného tragédia) a nerada si ho pripomínam príliš často.

Irma19
Irma19 (236 příspěvků) 10.10.2023, 15:13:39 xxx.xxx.239.133
Arbora:

Pre osvieženie, hovorím o Taxise 2007. https://www.youtube.com/watch?v=a8ObCD9UvfI


Včera večer jsem se dívala na záznamy starých ročníků VP, kdy Taxis byl ještě v původní podobě. Hlubší, delší, s ostrou doskokovou hranou. Současná podoba je pro koně mnohem přívětivější, dokonce je skok skoro o metr kratší.

A koukejte, kam až doskakuje kůň na fotce (omluvte kvalitu, neumím fotky z videa, tak je to jen screen z mobilu).

Obrázek
-Elvira-
-Elvira- (28 příspěvků) 10.10.2023, 15:23:31 xxx.xxx.10.67

U nás bych řekla, že ten chov tam nějakou váhu má. I v těch překážkách. Na lokální úrovni. Letos může příznivec českého chovu být v sedmém nebi. Takových našich odchovů na tabuli Listed dostihu se jen tak nevidí.

A když si projedu matky koní účastnících se dostihů během odpoledne, tak to nejsou neznámá jména. Některé mají více kvalitních potomků na dráze, jiné samy běhaly. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 10.10.2023, 16:09:34 xxx.xxx.27.179

Vidíte. A já bych Taxis klidně zrušila. Nejsem žádný extrémista, co brojí proti dostihům, ale už mi to prostě přijde zbytečné. Nikdy se nikde nerozseká tolik koní naráz a stačí chyba jednoho. A říct větu “to tak prostě je” je velmi jednoduché.

Anonymní (neregistrovaný) 10.10.2023, 16:54:33 xxx.xxx.164.121

Já bych Taxis nerušila. Je to překážka s tradicí a renomé. Ano, stalo se na něm víc neštěstí a je to vždy velmi smutné. Ale neštěstí se stává v i v hobby chovech. A kolik koní skončilo špatně, protože si je pořídil člověk neznalý, hrubý, nebo ten, kdo v nich viděl jen snadný zisk, na to Taxis nikdy neměl.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 10.10.2023, 18:07:26 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 10.10.2023, 15:23:08

Ja som do toho večera pred kvalifikáciou o jeho existencii netušila vôbec.

A snáď som si dokonca myslela, že je to kobyla….

Verun
Verun (748 příspěvků) 10.10.2023, 21:11:43 xxx.xxx.220.12
Buggyra:

Tak samozřejmě že i tak je to chovatelská zkouška 🙂 Protože když zvítězí valach, pravý bratr nějakého hřebce, tak potom genom dotyčného hřebce samozřejmě úspěchem příbuzenstva získá na atraktivitě. Stejně tak pokud je úspěšný valach syn nějakého aktivního plemeníka a nebo některé aktivní klisny, tak pak jejich potomci hned získávají lepší předpoklady.

Náš známý z naší bývalé klisny po stejném plemeníkovi vytáhnul dvě hříbata, oba hřebečci, a pravil, že jednoho dá hned vykastrovat a pošle “dělat kariéru” do sportu, a pokud by se osvědčil, druhého by zkusil uchovnit, právě krom jiného na základě výkonnosti pravého bratra.


….zkusil uchovnit, právě krom jiného na základě výkonnosti pravého bratra.

tak to je hodně úsměvné a do jaké plemenné knihy se na základě “krom jiného” dostane? do té “německé  na barvu”.  Možná tohle udělat s kobylama po svodu a zkoušce tříletých, ale takto uchovnit hřebce? 🤣 

Neverend
Neverend (206 příspěvků) 11.10.2023, 00:11:14 xxx.xxx.242.38

Já bych nerušil války. Má tisíciletou tradici( kam se hrabe VP)a mrtví k ní patří. Devět z deseti generálů je téhož názoru a veřejnosti se řekne že tomu nerozumí.🙂 Hlavně když to “sype”. Z toho plyne, že ptát se na názor zaujatých lidí (Váňa) je zcestné a ještě o to víc když se tím živí.😐 

,3 (neregistrovaný) 11.10.2023, 05:58:49 xxx:xxx.b1f1:703f
-Elvira-:

U nás bych řekla, že ten chov tam nějakou váhu má. I v těch překážkách. Na lokální úrovni. Letos může příznivec českého chovu být v sedmém nebi. Takových našich odchovů na tabuli Listed dostihu se jen tak nevidí.

A když si projedu matky koní účastnících se dostihů během odpoledne, tak to nejsou neznámá jména. Některé mají více kvalitních potomků na dráze, jiné samy běhaly. 


Začínáme být fakt dobří 😀

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 11.10.2023, 10:11:16 xxx.xxx.198.226

“Jsem pro, aby Taxis doplnily odskokové bariéry. Tím by se Taxis sladil s ostatními překážkami na závodišti a jsem pro, aby se příkop za Taxisem zúžil. Pak by mohli být spokojení všichni.”

To k tomu říkal před třema lety https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/zokej-myska-o-legendarnim-taxisu-v-dnesni-dobe-uz-prezitek-mely-by-ho-doplnit-odskokove-bariery.A201023_154542_ln-sport-ostatni_liako

Odskoková bariéra je tyč, která se dá pod a před překážku (do nájezdu) tak, aby pomohla koni odhadnout, kde má odskočit na ten skok. Kůň (nebo jezdec) když vidí dostatečně dopředu odskokovku, tak si může před překážkou zkrátit nebo prodloužit krok tak, aby mu odraz vyšel těsně před odskokovou bariéru (případně jezdec může tempo upravit a pobídnout do odskoku na správném místě), a tím se usnadní koni překonání skoku.

Na obrázku vidno, že Taxis nemá jakkoli označenou spodní hranu skoku, koním se těžko odhaduje, jak je skok veliký a kde se mají odrazit. Odskokovka by mohla pomoci. Nebo alespoň označení skoku bariérou u země na úrovni skoku, čistě pro informaci, kde skok u země “začíná”, aby se koním lépe určoval odskok. Taky jak ta překážka vrhá ten stín, tak pro odhad skoku nic moc…

Na obr. 2 je jiný skok VP, kde je odskoková bariéra u země.

Obrázek Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.