Aktuálně: 4 955 inzerátů174 095 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Taky jste si to plánovali a pak to bylo úplně jinak.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 12.10.2023, 12:37:30 xxx.xxx.65.248
Zrzavci:

aha

Obrázek

🤣🤣🤣 

náhodou… až se bude lidstvo vybíjet, budu-li tu ještě, převlíknu se za želvu. A pokud si někdo bude dělat želví polévku, pak se pose-e, jak bude mastná.

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 14.10.2023, 01:08:07 xxx.xxx.62.63
bambule:

To je dědičnost. Prostě hnědá barva sebou může nést  jakousi psychickou nestabilitu. Pak je ještě otázka, pokud je barva nově vyšlechtěna, jak kvalitní je chovná základna.

Třeba věděli jste, že po matce můžete zdědit kvalitu vlasů, náchylnost ke křečovými žilám a také problémy se spánkem. Naopak po otci povětšinou dědíme výšku, tvar rtů apod.


Já jsem rozhodně mix. Kvalitu vlasů mám po mámě, ale vlny po tátovi, barva je moje originální, tu mou neměl ani jeden. Nohy mám po tátovi. Máma měla ploché a křečáky. Já mám klenutá chodila po tátovi. Jo a vysoká jsem přesně jako můj táta a tu pusu budu mít taky jako on, i velikost a barvu očí mám spíš na něj. Problémy se spánkem mám po mámě. Takže většina asi ano, ale do něčeho teda házím vidle a jedu si po svým.

Bobca
Bobca (940 příspěvků) 14.10.2023, 07:53:26 xxx.xxx.20.192

to s tou vanou nemá chybu😂🤭

Přidám se s pejskem..Brácha si pořídil asi v 1991 Akita inu-psa..Jela jsem s ním pro něj někam k Letohradu.už si nepamatuju..Byli jsme i uvnitř..Podmínky měli fakt super..Jeden pokoj v bytě byl vyčleněný jen pro fenku se štěňaty..Všude čisto…Zkrátím to..Ze štěněte vyrostl krásný pesan,za asi 2 roky tamtéž koupil mámě fenku,že je pak “dá dohromady”..jenže..Aranka měla padoucnici..Zůstávala stát na místě a začla se třepat..Všechny dveře v chodbě byly rozkousané,když byla třeba bouřka..Musela brát léky..Takže bylo taky po plánech😟..V 11 letech oslepla,naříkala jak malé děcko,když se zasekla někde v rohu..Tak jsme ji museli dát uspat..Aron se dožil 12 let..Byl nádherně zbarvený-rezavou s bílou..Teď má brácha zase Akina,ale ten si kousával ocas,když byl menší-točíval se dokola,když někdo šel kolem plotu-museli mu kousek amputovat,bo si ho úplně překousl..Nevím,jestli to dělá dál.Na mě je celkem alergický..Chtěla jsem ho pohladit jak Rona a on mě ťafl za zápěstí,nestiskl moc,ale bolelo to dost dlouho a teď na mě šťěká,když dojdu..🐕

Sardullah
Sardullah (962 příspěvků) 14.10.2023, 13:55:33 xxx.xxx.189.104

Já hledala cíleně chovku- zaměřenou na zdraví resp. délka dožití psů" - jen u berňáka, protože berňuškové jsou obecně tím kratším životem a zdravíčkem profláklí. Našla.."zapsala" jsem se do pořadníku na ještě nenarozené pejsky…bohužel jsem nebyla první na psího kluka a kluk se narodil jen jeden (klasika, když sháním fenu, tak všichni mají volné kluky a když chci kluka, tak se narodí skoro samé holky)…byla jsem rozhodnutá, že počkám na další vrh, ale zase jsem se dala ukecat od manžela, který nechtěl čekat, až začne nějaká fena hárat, až zabřezne, až porodí, až budou štěňata k odběru …paní Sojková (od které jsem chtěla štěně brát) mi poradila, že jedna chovatelka má ještě volného posledního chlapečka po feně z jejího chovu, ale ten byl ihned k odběru a mě v práci jsem si takhle na rychlo nemohla vzít dovču a přes to u mě vlak nejede. Takže se vybíralo z docela velké nabídky štěňat, která byla k odběru tak za 2-4 týdny. Já seděla, studovala rodokmeny, všechny příbuzný, co jsem dohledala, odchovy….můj manžel rozklikával fotky a říkal "ten je krásnej, ten je roztomilej, koukej jakej má tenhle kukuč….když si podle fotky vybral Matese…tedy pardon C-Pointa, tak já zase dohledávala kde co ohledně zdraví a můj manžel pořád říkal, jestli už jsem štěndo zarezervovala…ne? a co ti na tom tak trvá.

Jestli jsem spokojená s Matesovo rodokmenem?? Takhle…nemůžu říct, že je to nějakej průšvih, ale úplná hitparáda zdravých jedinců, kteří odešli do psího nebe v požehnaném věku..plácnu 9 a více let, to taky není. Viděla jsem maminku, viděla jsem i Matesovu babičku, která již byla v seniorském věku…zdravá, vitální…

Takže uvidíme, Matějovi budou v listopadu 2 roky…prostě je možné, že mi Matěj spokojeně dožije třeba i těch 10 a více let, je možné, že za 2-3 roky přijde nějaká ošklivá nemoc, která mi ho vezme. Takže to dělám jako psi…žijeme spolu teď a nemyslíme na to, co bude zítra, je zbytečný se nervovat předem, stejně to neovlivníme.

 U pyrenejky Giny, tak to bylo v době, kdy jsem zběsila sháněla psí holčičku, takže tam jsem jen hledala informace o chovce, aby to nebyl nějakej průšvih…

A u afgána?? V době neinternetové? Prostě inzerát v časopise Pes, přítel člověka…a bylo to. 

Obecně bych řekla (teda nechci to s ohledem na vlastnictví BSP zakřiknout), že jsem na psy měla docela štěstí a to přestože povětšinou na mě buď zbyli, že jsem si nemohla štěně vybrat a nebo prostě to byla náhodička.

Evv (neregistrovaný) 15.10.2023, 22:53:27 xxx:xxx.4500:1fb5
Thielli:

Já tomu šlechtění také nerozumím, od toho jsou zde kokem studovaní. Můj laický vývod + těch několik informací, které jsem posbírala, mi dává odpověď, že čím “mladší” je nová barva, tím méně přísný výběr je pro další chov. To znamená - mám deset černých, dále chovám jen na těch dvou nejvyrovnanějších, zbytek nechám v klidu dožít a nazdar. Pak se mi povedou první dva hnědí. Hurá - mám požadovanou hnědou. Exteriér zvítězí nad charakterem. A množím dál, i když psi mají trojku z chování.

Takhle nějak si to vysvětluji. Ale také mohu být úplně mimo mísu. Pokud je zde někdo poučený, jistě mě rád opraví.


Já to osobně s tou hnědou vidím trochu jinak, tam bude “problémek” že těch hnědých v základu nebylo zas tak moc a když je základ chovu trochu šáhlej tak to v chovu zůstane… A upřímně fakt pochybuj že zrovna u pudlů byla nějaká výrazná selekce na povahu. 😀  My máme doma hnědého střeďáka a za mě je to top zvíře, co jsem byla u jeho chovatelky tak všechna štěňata z několika vrhů  sebevědomí že wow ALE není to úplně uživatelsky jednoduché zvíře, za mě je to prostě spíš sportovní pes než gaučák - já to třeba porovnám s AUO kterého mam taky a kolem kterých se dost pohybuji - na (aktivní) sport bych si vzala pudla, dostanu z něj těch 100% což u ohromného množství AUO nevidím. Ale je to zatraceně sebevědomé zvíře které narozdíl od ovčáků v sobě nemá zakodované to “vyhovím tobě” ale má v sobě “vyhovím sobě” a to ve spojitosti s fakt drivovým psem který nejde úplně lehce motivovat není úplně jednoduché pro někoho kdo si pořídí pudla s tím že je to společenské plemeno které bude dělat poklidného společníka. Ale pro někoho kdo ví a zvládne s tím psem pracovat je to podle mě super. Já bych třeba šla znova do hnědého a vzala bych si největšího zmetka z vrhu ale moje mamka která má psy celý život toho psa fakt nezvládá a nechce takového pudla znova protože pudlík ji leze doslova až na hlavu. U mě je naučený že jsou nějaké pravidla přes které nejede vlak a je to fakt super pes.  Ale než jsem se naučila tak tekla krev (moje), slzy (moje) a pot (můj). 😀 

Mi
Mi (173 příspěvků) 16.10.2023, 06:39:17 xxx:xxx.57d6:8be9

Je to už spousta let,po velkém vybírání chovky a ročním čekání,jsme si jeli přes půl republiky pro fenku m.hl. pinče.Byla krásná,kluci byli ještě malí,k tomu práce,tak o chovu jsem neuvažovala, ale těšila jsem se na výstavy. No a feně chybělo 10! zubů.😀

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 16.10.2023, 07:08:10 xxx.xxx.65.248
Odpověď na příspěvek uživatele Evv z 15.10.2023, 22:53:27

Díky za další vhled. U nás to nebyla volba gaučáka, to vůbec. 4-6 hodin venku denně jsou ve všední dny. Víkendy víc. Agility také dělala, dokud zdraví dovolilo. 
No a černá, ta začínala u nás se sebevědomím -minus padesát

Dnes už přeci jen víme co a jak, je fakt, že člověk to dopředu vše nevyčte, nevysleduje… musí si tu cestu prošlapat.

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 24.10.2023, 11:20:27 xxx.xxx.47.101

Chjo, já teď čerstvě vstřebávám zklamání. Po pouhých 2 měsících, co s námi žije, už vím, že i kdyby malá bílá byla sebelepší, tak chovná nebude - má nadpočetné 2 zuby. 
Vzhledem k tomu, že první fena na jaře přišla o štěňata a je vykastrovaná, tak jsem měla velké naděje v nové importované holčičce. A už v jejich 5 měsících vím, že to nepůjde. 
Jo, není to o zdraví, o nějakých potížích. Vůbec není jisté, že by jinak kvality k chovu měla. Ale takhle brzy je to velké zklamání. 

assil
assil (1491 příspěvků) 24.10.2023, 11:59:58 xxx.xxx.206.172

Ad ta hnědá barva, ty problémy jsou u vícero plemen, u špiců to bylo taky a je to tím, že hnědá barva je recesivní a nelze jí teda moc křížit s jinými barvami, obecně pokud chce někdo odchovávat hnědá štěňata, musí mít oba rodiče hnědé, takže počet jedinců do chovu je velmi omezený a selekce jen nejnutnější, aby bylo na čem chovat, rodokmeny bývají i více příbuzné než u jiných barev a dříve nebo později se tam vyskytne nějaký problém a už tam zůstane.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 24.10.2023, 12:01:51 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 24.10.2023, 11:59:58

díky za vysvětlení! Takže tohle se tedy dá očekávat - myslím problémek nějaký i u těch menších variant pudlajzů. Fajn, poinformuju o tom kolegu, co si chce na důchod a tůristikování pořídit pudlajze jako univerzálního parťáka.

assil
assil (1491 příspěvků) 24.10.2023, 12:18:06 xxx.xxx.206.172
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 24.10.2023, 12:01:51

Ano, vyskytuje se to prostě u hnědých jedinců vícebarevného plemene.

Dříve nebo později se tam vyskytne povahově blbej jedinec, ale když je jinak OK, tak se prostě uchovní neb je jich málo a už to jede.

Tím teda neříkám, že jsou takoví všichni hnědí, ale ta pravděpodobnost je u nich prostě vyšší.

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 24.10.2023, 12:29:53 xxx.xxx.65.248

Za námi v domě bydlí lidé se středním hnědým pudlem. Nemá blbou hlavu jako ta naše, zato nemůže jíst nic jiného než vařenou krůtu s rýží a za léky platí ti lidé tisíce měsíčně. Je s PP. A jeho hnědá barva ztratila ještě víc pigmentu než Thierry. Byl jak čokoláda, když ho přinesli. Teď je jak pět let stará čokoláda 😟

janaa
janaa (382 příspěvků) 24.10.2023, 12:30:00 xxx:xxx.502a:485f
Lenocka:

Chjo, já teď čerstvě vstřebávám zklamání. Po pouhých 2 měsících, co s námi žije, už vím, že i kdyby malá bílá byla sebelepší, tak chovná nebude - má nadpočetné 2 zuby. 
Vzhledem k tomu, že první fena na jaře přišla o štěňata a je vykastrovaná, tak jsem měla velké naděje v nové importované holčičce. A už v jejich 5 měsících vím, že to nepůjde. 
Jo, není to o zdraví, o nějakých potížích. Vůbec není jisté, že by jinak kvality k chovu měla. Ale takhle brzy je to velké zklamání. 


To jako přezubuje a vyrostly jí dva zuby navíc? Můžu se zeptat jaké? 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 24.10.2023, 12:51:39 xxx.xxx.47.101
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 24.10.2023, 12:30:00

Ano, přezubuje (spíš končí) a na horní čelisti má na každé straně jeden navíc. Ještě mám tedy maličkou naději, že je mléčný, ale nemyslím si to.

Je to ten na obrázku zakroužkovaný, prostě je tam 2x. A prý je zdvojení zubů často právě u tohoto 🤷‍♀️

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.