Aktuálně: 4 796 inzerátů175 476 diskuzních příspěvků17 765 uživatelů

Přenos nemocí

kometa
kometa (4273 příspěvků) 17.10.2023, 08:17:29 xxx.xxx.224.101
lesnizinka:

Néé, myslím, že tu blechu, co byla na té myši😉 A to vám povim, že není asi úplně mimo, páč jsem si ji chytla onehdá v posteli, kam Gučajza za mnou chodí, takhle večer na krku. Kdybych ji neucítila a neodlovila kdoví, jestli bych ji v noci nesežrala, jak se to píše o těch pavoukách🤭


Z blechy se taky nenakazíte. Musíte sníst tu myš.🙂

kometa
kometa (4273 příspěvků) 17.10.2023, 08:18:52 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

Fakt roupy od kočky??

Ptám se opět ze zvědavosti a zajímavosti; nevím to…


Není to možné. Kočky prostě roupy nemají - na rozdíl od lidí, prasat, koní a tuším i drůbeže.

kometa
kometa (4273 příspěvků) 17.10.2023, 08:20:43 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

Tady jsem si zas myslela, že by “stačilo” sníst článek tasemnice…

Brrrr a fuj!!!🤮


Nestačilo. My fungujeme jako definitivní hostitelé, takže potřebujeme sníst syrové maso s boubelí.

Výjimkou je liščí tasemnice - Echinoccocus multilocularis.

kometa
kometa (4273 příspěvků) 17.10.2023, 08:22:47 xxx.xxx.224.101
Buggyra:

Aha, čtu, děkuji, mně jako malé říkali, že roupi, tak asi tedy škrkavky. Vždycky mě odčervili a já to chytla znovu, a kočka měla asi totéž… tu ovšem nikdo neodčervoval… 😀
Od dětí jsem to nejspíš nechytla, já se dětí štítila, bych se s nimi nikdy necicmala, nepodávala si lízátka a nestrkala prsty do zadku 😀

Ale zase ruce do ručníku jsem si ve školce utírala, o to nic. To je fakt.


Jenže ani z kočky nemůžete mít dospělou škrkavku. Viz výše.

Anonymní (neregistrovaný) 17.10.2023, 08:30:01 xxx.xxx.98.277

Dobrý den, já jsem pokládala úvodní otázku, ano toxoplazmóza je ta nemoc na kterou jsem si nevzpomněla. U nás ve vesnici ji tenkrát nějaké dítě mělo, tím že si hrálo na pisku. Uz ani nevím jaké to mělo příznaky. Ale jak tak čtu je to jako se všemi nemocemi, tomu se člověk nevyhne a nechovat kvůli tomu kočky by byla hloupost. To bysme nemohli mít ani slepice kvůli ptačí chřipce atd.

Bodlinka
Bodlinka (984 příspěvků) 17.10.2023, 20:38:26 xxx.xxx.95.95
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.10.2023, 08:30:01

s větší pravděpodobností chytíte ptačí chřipku od slepice než toxoplasmózu přímo od kočky

a s mnohem větší pravděpodobností umřete po pádu v koupelně

Anonymní (neregistrovaný) 18.10.2023, 08:15:49 xxx.xxx.98.277
Bodlinka:

s větší pravděpodobností chytíte ptačí chřipku od slepice než toxoplasmózu přímo od kočky

a s mnohem větší pravděpodobností umřete po pádu v koupelně


Ano už jsem pochopila, že to nebude veliké riziko.

Odberryho
Odberryho (248 příspěvků) 18.10.2023, 20:51:57 xxx:xxx.d279:a342

Vím jen o jedné jediné ženě, která měla tu obrovskou smůlu a chytla toxoplazmózu v prvním trimestru. O dítě přišla a další už nikdy neměla. Je to lékařka, teď už důchodového věku. Kočky ráda nemá (vlastně žádná zvířata),  ale nikdy jsme se nebavily, jak si myslí, že vlastně toxu chytla. 

Kilian
Kilian (979 příspěvků) 18.10.2023, 21:42:34 xxx:xxx.af11:46d3
Odpověď na příspěvek uživatele Odberryho z 18.10.2023, 20:51:57

…..kdysi mamča vyprávěla, že její kolegyně potrácela a nakonec někoho napadlo zaměřit se na toto, protože se s potulnýma kočkami cicmala…jak to nakonec dopadlo už nevím, tedy zda pak někdy ditě donosila…..je to asi fakt sázka do loterie, protože co já se od mala natahala potulných koček a nkdy jsem od nich nic nechytla, a to ani klíště nebo blechy…

hmn
hmn (1045 příspěvků) 19.10.2023, 08:53:12 xxx.xxx.33.9

z wiki:

“Člověk se může nakazit nejčastěji perorálně (ústy), a to pozřením vysporulovaných oocyst (pocházejích z trusu koček) nebo tkáňových cyst (z masa infikovaných zvířat). Vylučování oocyst T. gondii ve výkalech bylo prokázáno u všech kočkovitých šelem. K vylučování oocyst dochází většinou při primární infekci mladých koček ve věku 3–8 měsíců. Mladá kočka vylučuje oocysty výkaly pouze po dobu 1–3 týdnů, ale za tuto dobu může vyloučit až 150 miliónů oocyst. …….Jako pravděpodobný zdroj oocyst pro člověka je uváděno nemyté ovoce a zelenina kontaminované oocystami z půdy. Dalším hlavním zdrojem infekce je tepelně neupravené maso infikovaných zvířat obsahujicí tkáňové cysty T. gondii – nejčastěji maso vepřové, skopové a kozí. Dále mohou být tkáňové cysty obsaženy v mase domácích králíků, holubů, extenzivně chované drůbeže, prasete divokého a další zvěřiny. Výskyt cyst v mase hovězím, koňském či komerčně chované drůbeže je minimální.[3]”

ono nakazit se od kočky, jako kočky, běžné nebude

megi-the-pes
megi-the-pes (2242 příspěvků) 19.10.2023, 16:52:32 xxx.xxx.124.42

Ale ono to je trochu jinak.
Nakažených může být mraky.
Jenže jim to nic nedělá.
Plod, novorozenec a slabší člověk imunitně, to je jasné, ti to odskáčou.
Ooocysty (hustý slovo 🙂) vydrží ve vlhkém prostředí nakažlivé i víc než rok.
To říkají wikiskripta. 

A teď si představím kočku, co jsem někde dostala, mladou, koupila, donesla domů, má ten domácí WC, že jo, a nikdy jí na tlapkách ani jinde nic nezůstane a já ji neberu do ruk?
Nevidím problém se tak nakazit. 
Pískoviště, děcka žerou písek, olizují lopatku, …
Co je na tom k neuvěření? 

To bude taková podobná sviňak jak lepta, salmonela, ne? Akorát že ty nevydrží tak dlouho.
Tady v té diskuzi to vypadá, že toxa je pověst nebo tak něco. 😀

Neberte to tak na lehkou váhu. Chudák Tommy, chytil toxu v jednom filmu, tam se to dá taky teda chytit,
a jak to dopadlo, jsme všici viděli, Trainspotting 2 je katastrofa.
 

lesnizinka
lesnizinka (1565 příspěvků) 19.10.2023, 18:16:32 xxx.xxx.84.215

Jenže tam je zase psáno, že ty oocysty nejsou nakažlivé hned, ale musí v nich proběhnout nějaký proces, který trvá x dní. No a mezitím se hajzlík vyčistí komplet předpokládám, páč v bytě dost smrdí😉 Když jsem někde četla to varování těhotným, tak tam bylo vyloženě: pozor při čištění WC. O oocystách na tlapkách koček nic.

Anonymní (neregistrovaný) 20.10.2023, 20:54:20 xxx.xxx.137.233
Bodlinka:

škrkavek je hromadu druhů a ony jsou hostitelsky specifické. když netrefí správného hostitele, tak můžou maximálně udělat nějakou tu larvu migrans, ale svůj vývoj nedokončí

nebo teda některé umí ještě hostitele paratenického, třeba ty kočičí škrkny takhle nakazí myš a kočka se pak nakazí sežráním myši. nebo ta jak se jmenuje baylisascaris, ta to má nejvychytanější, u paranenického hostitele dělá schválně larvu migrans v mozku nebo v oku, protože slepý nebo dementní hostitel je jednoduchá sváča pro toho mývala. umí to i u lidí, nic moc častého ale prostě to sežere mozek, no.

v člověku dokončí vývoj jen škrkavka dětská a prasečí.


Velice děkuji za info. Kdybyste celý večer a celou noc až do rána škytala, tak je to tím, že na Vás myslím, protože nemůžu hrůzou usnout. 

Fikovnice
Fikovnice (4366 příspěvků) 20.10.2023, 22:52:56 xxx.xxx.62.225
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 20.10.2023, 20:54:20

Můžu se zeptat proč?

Máme tady mývaly?😉 A ujišťuji Vás, že existuje asi milión nemocí horších než je nákaza běžnou škrkavkou (někde dříve je ode mě příspěvek, kde píšu, že dávno v minulosti se podařilo i mně ji “chytit”; bylo to extrémně nechutné, ale to je tak všechno).

megi-the-pes
megi-the-pes (2242 příspěvků) 20.10.2023, 23:13:38 xxx.xxx.124.42

Tady ale asi nejde o nějakou škrkavku, tu hnusnou provázkovitou věc, nýbrž o larvu, co leze do voka a mozku. Na to není potřeba mýval v ČR, lidé cestují… tak třeba mýval z NDR, co já vim, stačí zelenina ze záhonku, kolik lidí si stěžuje, že jim cizí kočky lezou všude dělat hnusy…   ale prostě šlo o ten malej hnusnej hnus. Játra, plíce, srdce, ona to žádná legrace nebude.
Tu je i o psí, je to zajímavé čtení. 
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2002/05/03.pdf


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.