Aktuálně: 4 946 inzerátů174 065 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Příbuzenské křížení

Anonymní (neregistrovaný) 17.10.2023, 09:51:49 xxx.xxx.48.26

Ahoj, předem říkám že se mi nic co teď budu psát nestalo ale zajímá mě to, kdyby náhodou. Neodsuzujte mě za to když napíšu že mám doma fenu dalmatina bez PP. Já ji nepořizovala, přišla jsme do rodiny, kde už ji měli. Nyní bysme rádi štěňata. Jenže! Fena je z města 25 km od nyšeho bydliště. Štěňat měla její matka desítky a ty její štěňaty už mají taky svá štěňata. Dalmatinů není v okolí zase tak moc a tak si kladu otázku jak moc to vadí co se stane, kdyby došlo ke krytí dvou vzdáleně příbuzných psů? V jaké vadě se to nejčastěji projeví? Díky, Rolanda

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 17.10.2023, 10:01:32 xxx.xxx.65.248

Asi vás nikdo nebude odsuzovat za to, co už se stalo bez vašeho vstupu - tedy pořízení psa bez PP. Ale spíš se nabízí otázka, proč chcete štěňata na feně bez PP? Proč je chcete, i když víte, že se tím můžete dostat na tenký led. Dejte si na váhu - budeme mít štěňata - hurá! proti druhé misce… byť jen jedno jediné bude mít zdravotní problém. Jeho majitelé budou platit za veterináře, zvíře bude nějakým způsobem trpět… jak vysoko si stojí vaše miska?

(Nepíšu si o odpověď sem veřejně, vy si na to musíte najít odpověď sami a podle toho se rozhodnout).  

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 17.10.2023, 10:02:15 xxx.xxx.226.6

Máte dalmatina bez PP - tedy bez potřebných genetických vyšetření. Tudíž nemáte tucha, zda štěňata po Vaší fence nebudou  - HLUCHÁ. Zkuste se ponořit do informací o tomto plemeni. 

O tom, že budete zbytečně množit psy bez PP a o všem, co se k tomu dále váže se zmiňovat nebudu. Ani o tom, zda máte potuchy, co s tolika štěňaty- dalmatin mívá poměrně početné vrhy, následně budete dělat, jak je budete udávat. 

Doron
Doron (1774 příspěvků) 17.10.2023, 10:52:26 xxx.xxx.25.246

Hluchota je opravdu velký problém, oboustrannou nebo jednostrannou hluchotou ( ta se pozná speciálním vyšetřením sluchu, které se dělá v narkóze), trpí každý čtvrtý dalmatin.

Je to vada, kterou se teď daří v řízeném chovu naštěstí  trochu omezovat.

Jestli měla máma Vaší fenky desítky štěňat, možná se stejným otcem, a ty se v okolí množí mezi sebou, není to dobré. 

Vyprdněte se na štěňata nebo alespoň nechte u veta udělat vyšetření, jako by se jednalo o jedince s PP, u feny i psa…

balu
balu (1533 příspěvků) 17.10.2023, 11:01:01 xxx.xxx.152.98

PROČ štěňata na feně bez PP? 

Podlehli jste bludu, že fena má mít alespoň jednou za život štěňata? (je to kravina, fena to fakt nepotřebuje)

Fena je tak skvělá, že si chcete nechat po ní štěně a domníváte se, že ten potomek bude stejně skvělý?  (může být a nemusí, jistotu nemáte, je tam stejná pravděpodobnost, jako kdybyste pořídili štěně někde jinde)

Potřebujete peníze? (někdo se domnívá, že na vrhu vydělá - může to tak být a nemusí, může se narodit početný vrh a odchov proběhnout bez problémů a můžete prodat štěňata naivním lidem, kteří věří, že PP není na nic, nebo můžete přijít o štěňata i fenu a může vás to stát desetitisíce za veterinární péči)

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 17.10.2023, 13:46:58 xxx.xxx.93.56

Nevím jestli jsem špatně pochopila text, ale zadavatelka se podle mě ptá hypoteticky. Prostě začala přemýšlet nad tím, že matka jejich rodinné feny vyprodukovala dost bezPP štěňat, která se nějak vyskytují po okolí různě vzdáleném a napadlo ji jak by to asi dopadlo s během kde by se lidi zajímali jen o to jestli mají zúčastnění psi puntíky a správnou kombinaci dírek pod ocasem.

Ale jak už je napsáno nade mnou. Hodně bych se v první řadě bála hluchoty + dalších nemocí, na které plemeno trpí. O dalmatiny jsem se nikdy nějak zvlášť nezajímala, takže nemám tušení co dalšího kromě hluchoty se u nich potuluje 

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 17.10.2023, 14:04:45 xxx.xxx.93.56
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 17.10.2023, 13:53:10

Svatá pravda! Tohle je moje noční můra a proto mě naše chovatelka nikdy nezvládla ukecat na fenu a štěňata. Vždycky se mi vybaví vzpomínka na známého, který měl velké münstrlanďáky. Lovecky vedení perfektní rodiče, všechny testy, uchovnění, nějak se to nešťastně sešlo 5 kousků mu zůstalo doma do skoro 5-ti měsíců. Úplně jako dneska vidím jak táta běží k autu a za ním chlapík se štěnětem v náručí a volá na něj “nebuď haj*l a jednoho mě zbav, sakra! Je zadarmo!” 😂

A pak se stala nějaká erupce na slunci a dorost byl během týdne rozvezen po celé republice.

impact
impact (409 příspěvků) 17.10.2023, 14:20:01 xxx.xxx.24.73
Odpověď na příspěvek uživatele Edůza z 17.10.2023, 14:04:45

Tak to není až tak nepravděpodobné.. Hlavně v tuto dobu. Už od začátku léta klesala poptávka a kdo v létě nakryl, tak se teď diví i ušima. V inzerci je taková spousta štěňat k odběru a nejlepší, jak se ještě někteří snaží držet cenu. No za pár týdnů je to vyvede z naivity. 😂

Btw. argumentaci zdravotních vyšetření samozřejmě chápu a naprosto s ní souhlasím. Ale pokud se nepletu, tak zrovna hluchota není nijak geneticky zjistitelná a tudíž z chovu vymýtit prostě nejde. Vyjma samozřejmě toho, že nekryju polohluchý psy.

Doron
Doron (1774 příspěvků) 17.10.2023, 14:32:35 xxx.xxx.25.246
Odpověď na příspěvek uživatele impact z 17.10.2023, 14:20:01

Neví se přesně, jaké geny za ni odpovídají, ale ví se, že když se kryjí dva zdraví psi, pravděpodobnost hluchoty se snižuje.

Test na hluchotu už musí mít v některých zemích na výstavách třeba   i briardi a přitom na ni vůbec netrpí..

Leithian
Leithian (538 příspěvků) 17.10.2023, 14:45:14 xxx.xxx.18.42
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 17.10.2023, 14:27:02

No ja bych nešla do berňáka, vlkodava, dobrmana,mopse, NO nebo frbula ani papirovyho. Tam je to už je to totálně jedno. 

Edůza
Edůza (39 příspěvků) 17.10.2023, 14:55:49 xxx.xxx.93.56
Odpověď na příspěvek uživatele impact z 17.10.2023, 14:20:01

Přiznám se, že jak je to přesně s hluchotou nevím. Nikdy jsem se nezajímala o plemeno kde by to nějak víc hrozilo, takže mám jen hrubé povědomí o plemenech a bavách  kde je toho víc. Ale díky za info, hned si ukládám do kartotéky a v příhodnou dobu budu machrovat s tím, že hluchota není geneticky zjistitelné a ještě si k tomu něco nastuduju, aby mě nezahnali do kouta doplňující otázkou 😁

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 17.10.2023, 14:56:52 xxx.xxx.106.36
Leithian:

No ja bych nešla do berňáka, vlkodava, dobrmana,mopse, NO nebo frbula ani papirovyho. Tam je to už je to totálně jedno. 


Je pravda že těch plemen se špatným zdravím ,je víc a víc.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 17.10.2023, 14:57:36 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele impact z 17.10.2023, 14:20:01

….Vyjma samozřejmě toho, že nekryju polohluchý psy….

ano, špatně jsem to napsala, takhle je to myšleno. 

Zadavatelko:

Plus to, že ZODPOVĚDNÝ chovatel následně nechá všem narozeným štěňatům udělat testy, a tím pádem nové zájemce poinformuje o to, zda vybrané štěně je dobře slyšící, napůl slyšící, či zcela hluché. a posléze se o ty, které nebudou slyšet, náležitě sám postará, protože ochotných nových majitelů, kteří si rádi vezmou hluché štěně mnoho není.

Mi
Mi (171 příspěvků) 17.10.2023, 17:05:14 xxx:xxx.57d6:8be9

Vy jste tady všechny jak koukám mlaďounké,já bohužel pamatuju ještě ten kynologický pravěk u nás. Takže i ten dalmatinní boom .Můj vet. vždy říkal,že ty nemoci jsou daň za krásu.

impact
impact (409 příspěvků) 17.10.2023, 17:21:24 xxx.xxx.24.73
Edůza:

Přiznám se, že jak je to přesně s hluchotou nevím. Nikdy jsem se nezajímala o plemeno kde by to nějak víc hrozilo, takže mám jen hrubé povědomí o plemenech a bavách  kde je toho víc. Ale díky za info, hned si ukládám do kartotéky a v příhodnou dobu budu machrovat s tím, že hluchota není geneticky zjistitelné a ještě si k tomu něco nastuduju, aby mě nezahnali do kouta doplňující otázkou 😁


Hele já to mám docela v merku, protože u jacků (zcela výjimečně) a u parsonů (o něco víc) to prostě občas skáče. Řeší se to i u bíloflekatých stafbulů. A jediná cesta je testovat štěňata před odběrem a stavět se k tomu jako třeba k zálomku na ocase (ten taky genetický test nemá). Prostě vada vylučující z chovu. 

Ale test na to bohužel opravdu neexistuje.

Problém je samozřejmě nejvíc v tom, že polohluchýho psa prostě člověk okem nepozná a bezpapošům BAER test nedělá nikdo.

impact
impact (409 příspěvků) 17.10.2023, 17:26:20 xxx.xxx.24.73
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 17.10.2023, 14:57:36

A takových pět hluchých štěňat ve vrhu je velká hitparáda. Pak to s brekem píše do spolků, esi by si je nemohli vzít a postarat se nebo se to dá prvnímu joudovi zadarmo a ten to stejně vyhodí na ulic.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.