Aktuálně: 4 319 inzerátů190 583 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Národní nebo mezinárodní zkušební řád ?

Kilian
Kilian (1280 příspěvků) 10.06.2024, 16:21:37 xxx:xxx.6a66:5b90
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 10.06.2024, 16:06:46

..náš Keliš má vyžitího nad hlavu a i teď v horkách leti cvičit na plac jako kdyby venku nikdy nebyl….takže fakt je to podle  psa….

Ph (neregistrovaný) 10.06.2024, 16:30:20 xxx.xxx.94.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 10.06.2024, 16:06:46

jiny rezim maji moji psi 3 tydny pred akci.  a jo, uz je nevezmu pred cvicakem na 2 hodiny ven…

ale jinak jsou to rodinni psi se vsim vsady.  

nektery pes je proste pomalejsi, no 🙂

a dost se toho da naucit, zrychlit ho. jen to neni o omezovani pohybu, ale o odmenovani spravnem

Kilian
Kilian (1280 příspěvků) 10.06.2024, 16:41:44 xxx:xxx.6a66:5b90
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 10.06.2024, 16:30:20

…no já měla problém jak toho malého akčního psa neucvičit….časem se vše vychytalo….

Doron
Doron (2200 příspěvků) 11.06.2024, 12:02:57 xxx.xxx.166.19
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 10.06.2024, 16:30:20

Jj, ale on je odměnou často ten pohyb, lidi psa vytáhnou a on je šťastný,   že je venku a něco se děje. Vezmou ho na plac třeba jen na pět minut,  pes podá dokonalý soustředěný výkon a zase šup do klece. 

Fram tráví hodně času na zahradě s Doroušem, honí se, koupou se, tahají se o lano,hlídají..  

Doron je úplně jiný,hodně našláplý, Gučák taky, jen ten ten náš junior..

Můžu se zeptat,jaký mají Vaši psi režim před akcí?

Že bysme se inspirovali ?🙂

Ph (neregistrovaný) 11.06.2024, 13:29:50 xxx.xxx.94.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 11.06.2024, 12:02:57

jj. tusim, proc ty psy zaviraji 🙂ale je to jen berlicka. To psovi vydrzi chvilku.

Pes, co cvicit chce - to nepotrebuje. A pes chce vetsinou cvicit, protoze chape pozadavky a je spravne odmenovan…takovy uzavreny kruh to je - ale co je pricina a co dusledek? 😉 

No a druhy, nemene dulezity duvod, proc s tim zaviranim a omezovanim nesouhlasim -.z hlouby duse.  

Pes nema jen hlavu - ma i telo. A ma to byt sportovec. A sportovec se o svoje telo stara. 

Spravne rozcviceni, protahnuti pred vykonem a pak i vychladnuti - to se v odkladacce nevyresi. Plus budovani kondicky. To ma byt nedilnou soucasti psiho sportovce. 

Nazor, ze se pes dostatecne zahreje behanim po kotci pred obranou a pak se zase po obrane v odkladacce sam vydycha - odmitam akceptovat 😂 

Nechci mit doma chromaka ve 2, 3 letech a pak premyslet -proc se to asi stalo. 

Doron
Doron (2200 příspěvků) 11.06.2024, 18:25:59 xxx.xxx.166.19

Taky  jsem o tom takhle přemýšlela, pár  psů tam mělo rupturu šlachy ,většinou se stala právě při obranách,  napadalo mě,  že nebývají protažení. 

megi-the-pes
megi-the-pes (2757 příspěvků) 11.06.2024, 19:59:47 xxx.xxx.124.84
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 11.06.2024, 13:29:50

Prosím, mohla byste mi něco říct o “emergency recall” (učí Šusta atp.), 
používáte to?
Já totiž už nevím, co to je, jak se to liší od opravdu naučeného, udržovaného povelu.
A eště se mi to musí vysvětlit jako absolventovi pomocné školy, co dal jen 6 tříd.
Děkuju. 🙂

Ph (neregistrovaný) 11.06.2024, 20:35:58 xxx:xxx.689b:b7a4
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 11.06.2024, 18:25:59

Na psy jsem presla z koni. Tak jsem mela urcite navyky - ktere evidentne psum neskodily 😀

Dneska uz je to standart, hodne se toho zmenilo. agilitaci to velmi posunuly, tu peci o psiho sportovce. ale je to opravdu jen par let zpet, co jsme i v tomhle byly exoti ve sportovce. 

A nekde se jeste porad drzi zuby-nehty to, ze vovcak to nepotrebuje 🙄

Ph (neregistrovaný) 11.06.2024, 20:43:00 xxx:xxx.689b:b7a4
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 11.06.2024, 19:59:47

Nepomuzu - musite k Šustovi. 

Tohle je trenink povelu mimo moji filozofii - vím že to existuje, jak se to uči i proc to funguje - ale nedelam to. A nebudu to delat dokud me nejaky pes nepresvedci, ze prave tohle potrebuje. A pak vim za kym jit a kdo mi s tim pomuze 😉

Doron
Doron (2200 příspěvků) 12.06.2024, 15:52:06 xxx.xxx.166.19

Já používala emegency recall, jak se teď moderně říká🤣,  u slepic a morčat , u psů tedy ne.

Princip je jednoduchý, vychází z klasického podmiňovaní ( I.P. Pavlov)

Máme reflexy nepodmíněné a podmíněné…( Jejda,tojsem vzala   nějak zgruntu🙂))

Nepodmíněný reflex je třeba to, že ucuknete,když se dotknete horkých kamen nebo když ucítíte hladová jídlo a žačnou se vám sbíhat sliny jako těm jeho psům.

Nepodmíněný reflex je vlastně spojení původně neutrálního podnětu s nepodmíněným reflexem.

Pes, zasleche, že cinkají misky a už si to šupajdí ze zahrady domů, prostě asociativní spojení.

A na tom je to založený .

 To spojení se musí utvořit opravdu velmi silné a jisté a pes nesmí být nikdy zklamán,tedy kromě případu, kdy  nějaký podnět ( nejčastěji zvukový)použijeme opravdu jako emergecy recall a “ slíbenou ” odměnu s sebou nemáme🙂))

Odměna musí být výjimečná, velmi žádaná, pokud možno stejná a ten podmíněný reflex se musí obnovovat, aby nevyhasnul.

Třeba u slepic to dělám tak, že když krmím volám klasický “pipipipinááá” a žrádlo jim přihazuju a pořád volám,  celou dobu,co krmím., podmiňuju, podmiňuju, tluču jim to do hlavy🙂)) Na tohle volání pádí jako divé přes celou zahradu , šly by za mnou do domu, na ulici všude. 

Teda, naučila jsem se to od babičky,  ne od Šusty.🤣

Ony ty babičky mohly vykydnout zrní na jednu hromadu a jít si po svý práci , ale jestli pamatujete, ony tahle stávaly,postupně přihazovali pšenici  a do toho takhle pozpěvovaly. Protože slépky tehdy bývaly na volno a ony je potřebovaly mít, jak se říkalo ,“ naučené ”.

megi-the-pes
megi-the-pes (2757 příspěvků) 12.06.2024, 16:41:21 xxx.xxx.124.153
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 12.06.2024, 15:52:06

Tak Vám děkuju. Takhle ale děláme povely, co nazývám povely, všechny. Jsou pokyny, které nejsou úplně “okamžitě splníš a nikdy jinak” - třeba poď tady, poď u mě… lehni je takové u nás, že to udělá, ale ne bleskově a na 100 %, jenže my to taky nikdy nedrilovali jako to čekej, hlídej/drž míček, místo. Časem si pes na podnět srna hledá ten míček, větev, zastaví se… sám. 
Slepice krmím celý den. S nima je to jednoduchý, s Megi se musíte prát, ta nežere.
Tak to stejně nechápu… Beru to tak, že buď pes umí, nebo neumí (nedocvičeno). Něco je povel a něco žádost. Třeba naše “dělej mrtvolku” určitě není “čekej”. Můžu to čekej brát jako emergency recall? 

Dívala jsem se na video Šusty, jak “přitahuje” to vodítko, přijde mi to stejné jako učení přivolání na stopce, co se tak učilo vždy… výjimečnou odměnu chápu… celé dohromady nechápu. 😀 Nechápu ten rozdíl prostě.

Ph (neregistrovaný) 12.06.2024, 17:16:43 xxx.xxx.94.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 12.06.2024, 16:41:21

ER nema variantu nedocviceno 😀Videla jste film Goro -bily pes?  taky nemel nedocviceno 🙂

Nebo jeste muzete pocitat mravence 😇 tam taky neexistuje nedocviceno .

Dafi
Dafi (161 příspěvků) 12.06.2024, 17:30:12 xxx.xxx.136.20
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 12.06.2024, 16:41:21

Megi-vy mě táák  štvete🙂🙂

já měla pocit,že teoreticky to chápu o co jde,to teda teoreticky já zase chápu hoodně věcí,to zas jako jooo!

ale pak jste mě do toho hodila vidle vy s vaším ptaním na povely-jakej je rozdíl u naučených povelů,a mezi tímto…

a su zase v trapu..

já nad tím povelem uvažovala-nemám povel poslední záchrany…

ale vlastně to znamená-mít u sebe vyjíímečnou dobrotu vždy,když by byl potřeba tento povel?

a jinak-já jako povel který by měl fungovat vždy!mám PIŠKOTEK!

jenže jak su stará tak su blbá,a když jde do zuhýho tak řvu jak blbá ke měěě!!!!

a na piškotek!si jaksi nezpomenu..☹️

pochybuju,že by se u mě po 37 letech pejskařiny dal odbourat tento reflex-když je průser přivolávej nebo řvi stůj/čekej!

 a že bych si v kritické situaci vzpomněla na povel poslední záchrany..ehmm asi ne..

jinak ke slepicím-máme slepice,teda spíš rodiče přítele,a no to je jedno kdo,a slepice běží,kdykoliv nás vidí,protože…člověka s miskou viděti značí ,že slepičky budou papati🙂

máme svini agresivní kohouta tak tam odmítam chodit-bud kohout nebo já..

tak krmí ostatní…

fotky víc jak 7 let staré,když byla Dafi štěnisko…

Obrázek Obrázek Obrázek
Dafi
Dafi (161 příspěvků) 12.06.2024, 17:33:04 xxx.xxx.136.20
Ph:

ER nema variantu nedocviceno 😀Videla jste film Goro -bily pes?  taky nemel nedocviceno 🙂

Nebo jeste muzete pocitat mravence 😇 tam taky neexistuje nedocviceno .


no,tak já chápu,že se to musí splnit vždy!!!

Ale jakej je teda rozdíl mezi ostatním povely?

Když ty by se přece měly plnit taky vždy!

takže by teoreticky neměl být tento povel ani potřeba…

megi mě to celý rozbila,jak to pitvala🙂

megi-the-pes
megi-the-pes (2757 příspěvků) 12.06.2024, 17:56:02 xxx.xxx.124.153
»
Odpověď na příspěvek uživatele Dafi z 12.06.2024, 17:33:04

No přesně tak to myslím! 
Se omlouvám za ty vidle. 
Prostě u mě je povel = splní, nepřemýšlí, zadřeno pod kůží. Učíme se tak, že to pes dělá jak robot, automat.
Ostatní řeči/posunky/… nejsou povely.
A musíme to obnovovat.

Jsem to tak domotala, protože… mě neposlouchejte, neumím nic naučit, já jen po roce věku psa zjistila, že vlastně nic neumíme a že je to nebezpečné (zvěř, cizí feny, kočky,…), takže takhle… neznám ani tu teorii, takže…

Kohouta naštěstí odnesla liška, to byl svině, se jen tak nevidí. Aj psa mi napadal. 😀 
By šlo taky naučit, to dáte. 🙂 Ale moje slépky, jak ho viděly, utíkaly z pozemku a nechtěly spát u něj.

Ph (neregistrovaný) 12.06.2024, 17:58:35 xxx.xxx.94.133

Ale jakej je teda rozdíl mezi ostatním povely?

ze je specificky, konzistentni a vyskytuje se velmi malo kdy. uceni venujete cas, abyste nakonec delala vse proto, aby nebyl potreba. protoze - aby fungoval spolehlive - nemuzete ho moc pouzivat - takovy kruh to je.

jako - funguje to. jak jsem psala, az budu potrebovat privolat kosatku - vsadim na tuhle kartu. ale souziti se psem mam nastavene trosku jinak, no. 

kdybych chtela tohle - vsechna nase stenata odchazi s ER “mali, mali” - a reaguji na to i jako rocni docela bezpecne 🙂 kdyz 4x denne po dobu 5ti tydnu takhle svolavate stenda na misku s krmenim - mate ER hotovy

Dafi
Dafi (161 příspěvků) 12.06.2024, 18:07:10 xxx.xxx.136.20

megi-na kohouta nemám nervy..🙂

no ty já teda občas nemám ani na Žeryka,to by byl dlouhej příběh,kterej důvěrně znají Fifi a Zrzavci-Žeryk prostě čím je starší,tím je protivnější….

a stokrát u něj platí bud ve střehu…

Ph-no takže to je ten můj PIŠKOTEK? to vaše mali,mali?

Doron
Doron (2200 příspěvků) 12.06.2024, 18:17:34 xxx.xxx.166.19

No, oni se chtějí dostat na úroveň reflexní reakce,   kdy zvíře jedná naprosto automaticky a vlastně nemůže jinak, je to signál spíš než povel .

Má to vypálený do mozku, po tomhle signálu přijde vždycky vždycky vždycky to co zvíře nejvíc chce a s tím obrovská vlna dopaminu nebo taky adrenalinu, nedá se tomu odolat. 

Ale jinak máte pravdu, já to bych to u svých psů považovala za zbytečný a povely za nedocvičený.

Ten termín myslím vymysleli trenéři divokých zvířat(i Šusta začínal v ZOO,)  tam to svůj význam má. Nebo u nějakého psího primitiva možná.., u chrta, když se pustí za zvěří? 

Nebo je to prostě dobrý pro lidi,co nedokážou psa vycvičit a potřebují nějakou pojistku.  

No, a řekněte mi, když svoje slepice krmíte celý den, přivolání u nich máte?🤣

Ph (neregistrovaný) 12.06.2024, 18:22:42 xxx.xxx.94.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 12.06.2024, 18:17:34

Nebo u nějakého psího primitiva možná.., u chrta, když se pustí za zvěří?

jsem mela napsanou vetu - ze kdyz ucit psa jen jeden jediny pokyn v zivote - tak at je to tenhle. Ale pak jsem si rekla, ze jednopovelovy pes nema co delat kde na volno - aby se musel privolavat 😄


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.