Aktuálně: 4 985 inzerátů174 048 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Listy řepky

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 16.11.2023, 09:37:09 xxx.xxx.198.226
Anonymní:

Pindy. Proč chcete doplňovat něco co moc nedá obecně?


Proč se snažíte za každou cenu vyvolat tady nějakou vádu? Jasně tu padlo, že to není optimální řešení, jasně tu padlo, za jakých podmínek a s jakými omezeními je to použitelné. Nestojím(e) o konflikty.

list
list (562 příspěvků) 16.11.2023, 09:47:33 xxx.xxx.170.175
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 16.11.2023, 09:35:07

Jj, to chápu. Jen jsem chtěl nadestřít variantu, která mi přijde jednodušší. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 16.11.2023, 09:48:07 xxx.xxx.191.80

Znám lidi, co nakličování dělat nemůžou anebo nechtějí. Slepice mají a vcelku jim nic nechybí. Pokud jde o ty slepice, těch alternativ ve využití zeleného je celá řada a jednou z nich klidně může být nať z řepky. Neříkám, že by být měla, neříkám, že je to nejvhodnější řešení, neříkám, že to dělat chci nebo že to dělám, jen říkám, že jako součást zelené složky se využít dá. 
S důrazem na tu součást. Není to jediné zelené, je to součást zeleného. A ano, nať řepky obsahuje plus mínus to samé, co nať jiných brukvovitých. Ptát se, proč použít zrovna toto, je stejné jako se ptát, proč použít zrovna kedlubnu nebo roketu. Protože ji někdo má k dispozici a pokud může, proč by ji nevyužil?
Znám lidi, co pěstují topinambury pro zvířata a spousta lidí nad tím kroutí hlavou. Proč to dělají, když to slepicím nic až tak zásadního nedá? Protože není důvod to nedělat, když chtějí, tak proto. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 16.11.2023, 09:50:14 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele list z 16.11.2023, 09:47:33

Mně přijde úplně nejjednodušší nasušit přes léto trochu kopřiv, bylinek a pampelišek a to jim přidávat do krmiva. A fertig. 🙂

list
list (562 příspěvků) 16.11.2023, 09:56:40 xxx.xxx.170.175
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 16.11.2023, 09:50:14

Jo, já se taky řepce nevyhývám, držím se názoru, že zelené má být pestré, proto jsem nikdy nedával jen kopřivy, nebo jen něco jiného, vždycky mix. Sušených pár kopřiv pro ně taky mám 😉

K tomu nakličování, nemyslím si, že někdo nemá možnost naklíčit zrní. Já nakličuju v kyblíku od krmiva pro jezírkové ryby, směs pšenice a ječmene 1:1 pro holuby a dostávají to i slepice. Dva takové kyblíky mám v koupelně, protože nemám žádný jiný prostor, prtože to zrní potřebuje teploty nad 0 °C, že 🤭

Korel (neregistrovaný) 06.12.2023, 09:17:53 xxx.xxx.143.90

Naše slepice chodí za plot na pole kde je ozimá řepka. Když ještě nebyl sníh, tak tam na ni chodily a očividně si pochutnávaly. Takže jsem potom slepicím házel odplozenou brokolici ze záhonu, která měla ještě zelené listy a také to ozobávaly.

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 07.12.2023, 13:07:55 xxx.xxx.125.71

“K tomu nakličování, nemyslím si, že někdo nemá možnost naklíčit zrní.”

Tiež si myslím, že možnosť nakličovať pšenicu má každý, kto ju kúpi/prípadne vypestuje. Jedine, že by nemal peniaze… ale kvalitné krmivo pre sliepky nikdy nie je zadarmo. 

Večer zoberiem trochu pšenice, premyjem ju (cca 5 minút, kým vyplavím nečistoty), zalejem vodou a nechám stáť cez noc. Ráno pšenicu popreplakujem vodou, vodu zlejem, zakryjem a môže klíčiť (2 minúty). Aspoň raz ešte prepláknem (2 minúty), do ďalšieho rána môže klíčiť. Prepláknem a zlejem (2 minúty), polovicu skŕmim, (polovicu podávam ďalší deň a chystám si do zásoby ďalšiu várku). Takže aj časovo nenáročné. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 07.12.2023, 14:50:20 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 07.12.2023, 13:07:55

Teoreticky lze totéž prohlásit o drožďování krmiv - a znáte někoho, kdo drožďuje?
Ono stačí, když nebudete bydlet ve svém, ale např. u rodičů nebo partnerových rodičů, kteří prohlásí, že jim klíčící pšenice smrdí. A máte po ptákách. 🙂
K tomu si připočtěte, že někdo prostě klíčit nechce. Nemusí mít nějaký speciální důvod, stačí, že mu to párkrát zplesnivělo nebo přerostlo a nebude to chtít dál dělat. Má alergii na plísně a nechce riskovat nebo mu to slepice jednoduše nežerou. 
Nakličuji a jsem zastáncem nakličování. Ale nepovažuju to za jedinou ani univerzální možnost, jak slepici dodat, co potřebuje. Protože prostě jsou individuální situace, které možnost nakličování vylučují nebo znesnadňují, a je velice dobře, že existuje více postupů, přístupů a složek krmiva.

list
list (562 příspěvků) 07.12.2023, 16:53:33 xxx:xxx.1b1c:43a6

Tak ono v chovatelství platí, že každému funguje něco jiného. To je potřeba mít na mysli a hledat takovou kombinaci opatření, která mi bude v chovu fungovat.

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 07.12.2023, 17:22:50 xxx.xxx.125.71

“Ono stačí, když nebudete bydlet ve svém, ale např. u rodičů nebo partnerových rodičů, kteří prohlásí, že jim klíčící pšenice smrdí. A máte po ptákách. 🙂”

tak áno, chápem, toto argument v zmysle “nedá sa” - je


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.