Aktuálně: 4 553 inzerátů178 299 diskuzních příspěvků17 807 uživatelů

Včelařství o víkendech

Mózr (neregistrovaný) 19.11.2023, 09:26:15 xxx.xxx.71.130

Dobrý den, chci se optat povolanějších, jak náročné časově je včelaření? Zvažuji tento koníček na chalupě kam dojíždíme jedenkrát týdně. Pro začátek bych nechtěl nic velkého jen tak 5 včelstev, je to reálné? Děkuji, Mózr.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 19.11.2023, 15:38:52 xxx:xxx.ce9c:dd7

No, to vždycky. Já třeba investovala do kvalitní fotopasti, vidím na mobilu, když by se tam někdo motal. Myslím že to lidi dost odradí.  Ale taky se tam dojdu každý den kouknout, ale to spíš pro radost, nutný to určitě není, včelám je člověk putna.

To spíš stojí dost peněz věci okolo. Medomed, úly a tak. Taky to jsou dost objemné věci, takže musíte mít místo, kam všechno uložit. Medomed, souše, prázdné nástavky, sklenice atd. Ono je těch věcí celkem dost.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 20.11.2023, 09:24:53 xxx:xxx.eae1:9a5b
Buggyra:

Není to “medomet” - jako že metá med? Je to to zařízení na vytáčení medu, ne?


Jasně že jo, já po sobě musím všechno 10x opravit, ale stejně mi to někdy uklouzne😔

Mózr (neregistrovaný) 21.11.2023, 11:30:51 xxx.xxx.71.130

že to bude pro začátek drahé s tím počítám. Boudu na příslušenství tam mám, bude pod zámkem ale když by to chtěl někdo vykráct tak to samozřejmě dokáže to budu muset ještě vymyslet.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 21.11.2023, 19:42:39 xxx:xxx.79a2:7ea4

Během roku včely až tak moc času nezaberou, jedná se spíš o hektičtější období - doba vytáčení a potom krmení, to taky zabere nějaký čas. Jsou práce kolem léčení, ale to se dá naorganizovat na dobu volna. Jde spíš o to být pečlivý a nic nešidit. Jsou i různé způsoby chovu, některé zaberou času víc, jiné míň.

Včely mají oproti jiným domácím zvířatům výhodu, že skutečně nepotřebují denně přítomnost chovatele. Někdy je to i výhoda, mě třeba denně svrbí ruce, jak bych se chtěla podívat do včel, i když vím že se to teď nemá. Taky existují různá elektronická udělátka, která na dálku úl kontrolují, ale to je o penězích.

goro
goro (199 příspěvků) 23.11.2023, 20:56:11 xxx.xxx.43.129
Mózr:

Dobrý den, chci se optat povolanějších, jak náročné časově je včelaření? Zvažuji tento koníček na chalupě kam dojíždíme jedenkrát týdně. Pro začátek bych nechtěl nic velkého jen tak 5 včelstev, je to reálné? Děkuji, Mózr.


včelárstvo nie je náročné na objem času odpracovaného/stráveného pri včelách, problém je že niektoré práce sa musia vykonať v určitú dobu keď to včely vyžadujú (podľa situácie v úli)… nedajú sa odložiť… samozrejme dá sa včeláriť aj víkendovo ako písala drvodelka, osobne poznám včelárov ktorí majú včely tiež na chate a dostanú sa k nim max raz za dva týždne,… moja známa má včely vzdialené cez 300 km a roky funguje… len sa budú musieť niektoré práce (protirojové opatrenia - rozšírenie priestoru v úli, odobratie plodu  a pod) robiť vopred, v predstihu… ale všetko ide a včely sa vedia odvďačiť…držím palce …

Obrázek
Mózr (neregistrovaný) 24.11.2023, 08:47:03 xxx.xxx.71.130

Velice děkuji. Myslel jsem si že víkendově to půjde ale jednou za 14 dnů nebo ještě méně si představit nedokážu. Musí být velká ztráta včelstev vlivem rojení. Jak vůbec dlouho zůstává roj na místě než odletí? Děkuji, Mózr.

Zrzavci
Zrzavci (2949 příspěvků) 24.11.2023, 08:56:45 xxx.xxx.226.6
Buggyra:

Děkuji, já jen jestli to nemám v hlavě pomotané 🙂


Já jsem se toho chtěla chytit a trošku to rozvést, pak jsem si řekla ale, že bych mohla jednu koupit. Tak jsem zticha, jako ta pěnička.

au.

Zrzavci
Zrzavci (2949 příspěvků) 24.11.2023, 08:56:46 xxx.xxx.226.6
Buggyra:

Děkuji, já jen jestli to nemám v hlavě pomotané 🙂


aháá bylo to tu dvakrát, asi aby to Buggyra náhodou nepřehlídla, nebo nevím proč. tak to podruhý radši smažu 😀

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 24.11.2023, 09:45:43 xxx.xxx.171.177

Zatím se mi včely mockrát  nerojily, ale je to různé, co vím. Může to být pár hodin i jeden - dva dny, asi záleží na počasí a taky jestli objevi vhodný nový domeček. 

Spíš než chytat roje je lepší dělat protirojová opatření, ale sama se to teprve učím. Každopádně na internetu je spousta nápadů co jdou zkusit. Mě to rozhodně letos čeká, protože další úly už nechci 🤪

Zrzavci
Zrzavci (2949 příspěvků) 24.11.2023, 10:05:25 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 24.11.2023, 09:46:42

Jo jasně a vona na mě poštve poncle. Víte jak dokážou bejt poncle útočný? Když jsem byla malá, měli ve stájích jednu potměšilou ponclici. To byla svíííně! 😀 

Buggyra
Buggyra (3333 příspěvků) 24.11.2023, 10:16:05 xxx.xxx.198.226
drvodelkafialova:

Jen to rozveďte, aspoň bude legrace👍😀


Legrace bude, až mi Zrzavá přimaluje do hlavy medomet/d a nebo až poběží před ponclema? 🤭

goro
goro (199 příspěvků) 24.11.2023, 12:47:00 xxx.xxx.43.129
Mozr všetko sa dá... samozrejme roj ťa týžden nebude čakať na strome to je jasné...ale včelár robí vopred opatrenia aby roj nevyletel...zožeň si knihu od Karla Weissa v českom preklade vyšla už dávno a tá je na tvoje predstavy úplne najvhodnejšia... jej názov je "Víkendový včelař"...

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.