Aktuálně: 4 536 inzerátů178 239 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

krmení suchým cukrem

goro
goro (199 příspěvků) 26.11.2023, 09:44:12 xxx.xxx.43.129

PETRA okrem Honzu Pospíšila je známy aj iný včelár - Kobliha, ktorý tvrdí, že on na zimu zakrmuje len navlhčenými kilovkami kryštálového cukru….

.. môj osobný názor je že zásoby ktoré si včely takto uložia sú menej kvalitné ako pri podaní cukrového roztoku…. kryštálový cukor včela dokáže spracovať len tak, že ovlhčený ho slinami zriedi na koncentráciu, kde je cez30% vody aby tú sladkú kvapku dokázala cez cuciak nasať… pri podaní cukrového roztoku o koncentrácii 3:2 naopak musí prebytočnú vodu odpariť a to prebieha tak že nasaje roztok do volátka, pridá automaticky k nemu enzýmy a vyfúkne bublinu (veľký povrch, odparovanie vody) ktorú nasaje ďalšia včela, pridá enzýmy a opakuje sa to až klesne obsah vody pod 30%, potom to včely uložia do buniek a ďalej odvetrávajú … postup je teda rovnaký ako u prineseného nektáru… zásoby zo suchého cukru sú pre včely chudobnejšie… z cukrového  roztoku uložené  sa zásoby viac blížia k medu, sú obohatené o včelie enzýmy...

niečo iné je použiť v zime či na jar cukor do úľa ak včelám došli zásoby a včelár nemá med na ich záchranu, vtedy je kryštálový cukor používaný ako alternatíva…

pekný článok je o tom v najnovšom čísle včelárskeho časopisu Dymák…

Obrázek
drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 26.11.2023, 10:10:02 xxx:xxx.3f2a:7565

myslela jsem si, že by to byl zajímavý doplňkový způsob k hlavnímu zakrmení roztokem.

U nás bylo strašně dlouho teplo, zásob jsem dala myslím dost, ale bojím se jestli to bude stačit, možná některým zkusím na jaře nabídnout cukr.

Na článek se těším a to jsi mi připomenul, že musím zaplatit další čísla, díky😉

bohemia.gall (neregistrovaný) 26.11.2023, 10:13:44 xxx.xxx.26.123

Mám tento experiment za sebou. Protože se nerad vzdávám tak dvakrát. S odstupem dvou let. Záměr byl hlavě ušetřit čas. 

Závěr. Jsou včelstva, která dokáží takto ukladat zásoby, ale.. z nějakého důvodu je množství uložených zásob o neco menší než při krmení roztokem. Možná nějaký cukr vynesou ven jako pro ně nevyužitelný odpad? Nevím, některá včelstva a není jich zanedbatelné množství, odebírají jen dokud je v cukru voda. Pak toho nechají a cukr vytvoří tvrdou krustu. Důvod viz. Goro. Takže je nutné jit a znovu vlhčit a tohle je jeden z klíčových momentů, který mě bere čas víc než krmení roztokem. Nejde prostě nalít a jít, nutná je vícenásobná kontrola…

Anonymní (neregistrovaný) 26.11.2023, 10:17:02 xxx.xxx.26.123

Ještě doplním. Používám takové krmení u oddělků. Zasypu krmítko a pak jen doplňuji roztok podle potřeby…

goro
goro (199 příspěvků) 26.11.2023, 13:32:12 xxx.xxx.43.129

aj ja doplním že občas používajú včelári vodou zaliatu kilovku cukru keď sa preruší znáška aby včely cuckali bol prínos do úľa  matka neprestala klásť…no…

Faith (neregistrovaný) 27.11.2023, 20:12:58 xxx.xxx.76.68

Také se vetřu, když chystáte včelám cukerný roztok převařujete ho? Kolik dnů ho necháváte aby v teple nezkysl? Díky, Faith

goro
goro (199 příspěvků) 27.11.2023, 21:24:32 xxx.xxx.43.129

faith variť cukrový roztok pre kŕmenie včiel je zbytočné, dokonca to nesie so sebou riziko že sa zvýši hladina škodlivého HMF (hydroxy-metyl-furfural).

ja roky miešam cukor v studenej vode a včely ho bez problémov dokážu odobrať, v pohode silné včelstvo zoberie za 24 hodín 5-7 litrov roztoku cukor:voda v pomere 3:2. takýto koncentrovaný roztok cukru mi ešte nikdy “neskysl”… v pohode počká aj týždeň… ale ak niekto odkladá riedky cukrový roztok namiešaný v pomere 1:1 môže sa skaziť… nikdy sa mi to zatiaľ nestalo… Keď použijeme na kŕmenie riedky roztok cukru, musia včely odparovať príliš mnoho vody. Pri odparovaní prebytočnej vody vzniknú straty zásob. Ak použijeme hustý roztok cukru, včely ho ivertujú ťažšie. Výskumný ústav včelársky v Rybnoje uvádza : “na dopĺňanie zásob sa najlepšie osvedčil 60 % cukrový roztok. Najlepšie včely prezimovali a jarný rast bol bajlepší v skupine, ktorú kŕmili roztokom 3:2, teda 60 %-tný roztok. Spotreba krmiva v zime bola najmenšia a najnižšie sa zaťažili výkalové vačky. Z jedného litra roztoku 3:2 vznikne 0,77 kg zásob Z jedného litra roztoku 1:1 vznikne 0,66 kg zásob Roztok 1:1 slúži na podnecovanie a roztok 3:2 na zimné kŕmenie”.

Obrázek
bohemia.gall (neregistrovaný) 28.11.2023, 07:24:45 xxx.xxx.2.212

Někdo to rád složitý. Zajímavý jsou spíš komentáře pod videem než samotný video.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 28.11.2023, 07:51:08 xxx.xxx.123.215

Mě se ta videa líbí. On si to člověk stejně přizpůsobí tomu, jak mu to vyhovuje a doufá že to dělá správně 🤪.   Ale stejně ty lidi, kteří videa natáčí obdivuju, té práce a zdarma. Jsou dobří.👍👍

bohemia.gall (neregistrovaný) 28.11.2023, 18:19:18 xxx.xxx.2.212

Aby nedošlo k omylu, to neni moje video, jen krmení včel dělám také tak…

Anonymní (neregistrovaný) 28.11.2023, 19:53:04 xxx.xxx.2.212
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 28.11.2023, 19:10:00

Goro, to je škoda nechávat venku na dešti…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.