Aktuálně: 4 949 inzerátů174 083 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Přilepšení slepicím v zimě

Daniela (neregistrovaný) 30.11.2023, 21:35:32 xxx.xxx.237.4

Dobrý den, vždy jsme měli doma zvířectvo, ale já už v žádném chovu neplánovala pokračovat. Ale babička se chtěla zbavit slepic, které nesou ...no, tak jsem si je vzala. Kurník jsme koupili, ale byl děs…nechali jsme vyrobit jiný, také děs. Ani jsme ho neodvezli. Tak vyrábíme svůj z Cetris desek, ať to za něco stojí. Máme jen 6 slepic, jsou to společnice na zahradě. Teď bude naše první zima, tak jim chci dopřát. Mají obilí, směs pro nosnice, kukuřici, slunečnici jsem začala přidavat a dají si i se psem. Žerou si to navzájem. 

Teď řeším jaké dáváte vitamíny na zimu, abych jim přilepšila? Byl mi doporučem Mikros? Děkuji, Daniela.

Anonymní (neregistrovaný) 30.11.2023, 21:57:06 xxx.xxx.111.206

pokud krmíte směsí pro nosnice, není nic dalšího potřeba, obsahuje všechno potřebné pro kvalitní život nosnice. I pšenice, kukuřice je zbytečná. Ale už, tak dávám NutriMIX na obrázku. Je to prášek, musí se namíchat třeba do namočeného šrotu nebo do vaječné míchanice nebo do namočeného pečiva.

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 01.12.2023, 07:44:33 xxx.xxx.198.194

Se slunečnicí opatrně, jen tak hrst sem, tam, aby zbytečně (spolu s tou kukuřicí) neztučněly, jsou-li to obyčejné hybridky. Já vždy hodil ráno po otevření kurníku hrst slunečnice a kukuřici jsem míchal do pšenice, kterou měli ad libitum.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 01.12.2023, 12:37:04 xxx.xxx.191.80

Mno, variant je více. Já přilepšovala naklíčeným obilím, nastrouhanou mrkví do míchanice nebo sušenými kopřivami. Pokud zbyla dýně, kterou jsme už nechtěli jíst my, tak jsem jim tam také dala. 
A na Vánoce pravidelně dostávají sušený hmyz, který po trošičkách dostávají cca dva měsíce. 
Takže jim přilepšuji tím, co si přes zimu nenahrabou, nenasbírají: hmyz a zelené.

list
list (562 příspěvků) 01.12.2023, 14:05:38 xxx.xxx.170.175
Daniela:

Dobrý den, vždy jsme měli doma zvířectvo, ale já už v žádném chovu neplánovala pokračovat. Ale babička se chtěla zbavit slepic, které nesou ...no, tak jsem si je vzala. Kurník jsme koupili, ale byl děs…nechali jsme vyrobit jiný, také děs. Ani jsme ho neodvezli. Tak vyrábíme svůj z Cetris desek, ať to za něco stojí. Máme jen 6 slepic, jsou to společnice na zahradě. Teď bude naše první zima, tak jim chci dopřát. Mají obilí, směs pro nosnice, kukuřici, slunečnici jsem začala přidavat a dají si i se psem. Žerou si to navzájem. 

Teď řeším jaké dáváte vitamíny na zimu, abych jim přilepšila? Byl mi doporučem Mikros? Děkuji, Daniela.


Dobrý den, 

rozhodně lze doporučit naklíčené zrno. Je to přirozený zdroj vitamínů a dalších prospěšných látek, nahrazuje to zelené krmení, kterého v zimním období není dost a slepice ho mají rády. 

Doporučit lze i různý krmný hmyz, který bude pro slípky přínosnější, než přídavek slunečnice a kukuřice. Doplní si jím živočišný protein. 

V zimě je možné do šrotu přidávat sušené kopřivy, odřezky zeleniny, strouhanou mrkev, či podávat vaječnou míchanici. Šrot s takovým přídavkem je pak dobré smočit pár kapkami rostlinného oleje, např. česnekového, a řádně promíchat, aby se ingredience spojily a slepice je lépe přijímaly. 

V zimním období lze slepicím vymýšlet i různou zábavu, někdo věší do výběhu hlávku čínského zelí tak, aby slepice musely vyskakovat, aby na něj dosáhly. Já jim rozhodím trochu zrna, které nemají běžně (slunečnice, kukuřice, hrách), po výběhu, aby si ho hledaly a zabavily se jím. 

Pokud je základem krmné dávky KKS, určitě není potřeba přidávat nějaké vitamíny. Směs je vyvážená a měla by být ad libitně k dispozici, jako voda. Nedávno jsem na netu četl článek o vhodnosti míchat KKS a celé zrno pšenice v poměru 1:1, čož má vézt ke zlepšení zdravotního stavu trávicího traktu a konverze krmiva. Zatím můžu potvrdit, že tuto kombinaci slepice mnohem lépe přijímají😉

Daniela (neregistrovaný) 01.12.2023, 14:41:31 xxx.xxx.74.92
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 01.12.2023, 12:37:04

Děkuji Vám za odpověď. Také jim dávám zeleninu a ovoce, co zbyde z kuchyně. Ještě zkusím zelí a mrknu na ty červíky 😂 jaké kupujete?

Daniela (neregistrovaný) 01.12.2023, 14:47:16 xxx.xxx.74.92
Odpověď na příspěvek uživatele list z 01.12.2023, 14:05:38

Dobrý den, dekuji za super odpověď. Když ty moje potvory moc ty granule pro nosnice nechtějí, raději obilí. Tak jim dávám od každého něco, ať si vyberou.

Zkusím to zelí jim zavěsit 🥰když je teď vše pod sněhem. Ani se jim nechce courat po zahradě. Jen uraduji ve voliéře, kde mají sucho.

A mrknu po cervicich 😂

list
list (562 příspěvků) 01.12.2023, 15:07:09 xxx.xxx.170.175
Odpověď na příspěvek uživatele Daniela z 01.12.2023, 14:47:16

Zkuste jim ty granule namíchat s pšenicí, u mě to mělo úspěch😉 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 01.12.2023, 16:54:10 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele Daniela z 01.12.2023, 14:41:31

https://www.krmivahulin.cz/p/suseny-hmyz-moucni-cervi#4497
Například tyto. 
Ale v podstatě jakékoli, které jsou určené pro jateční zvíře. Ze zveráče je nekupuji kvůli teoretickému riziku nevhodnosti pro slepice, jejichž vejce jím. Ze stejného důvodu nepoužívám internetem často doporučované granule pro psy nebo kočky. 
Nicméně z praxe nevím o žádném případu, kdy by to byl opravdu problém. 

kometa
kometa (4186 příspěvků) 01.12.2023, 17:03:25 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 01.12.2023, 16:54:10

A to mě zajímá. Opravdu.

Co by mělo být nevhodné na moučných červech ze zverimexu? A v granulích pro psy nebo kočky? Z hlediska poživatelnosti vajec.

Ptám se, nerýpu. Třeba mi něco uniklo.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 01.12.2023, 17:24:35 xxx.xxx.191.80

Nejde o zveráč, jde o účel produkce krmiva. 
Zvířátko, které je určené k spotřebě jiným zvířetem, které je určené pro lidskou spotřebu nebo pro produkci dalších produktů (vejce, mléko) pro lidi, má přísnější normy a limity. Oproti tomu zvířátko určené pro mazlíky takto přísné limity nemá. 
Proto máme krmné maso pro psy a kočky a maso pro lidi a maso pro zvířata, která hodláme sníst. Jsou to produkty rozdílné kvality. A já jednak mám ty slepice celkem ráda, tak jim nechci dávat žádné humusy, jednak ty vejce a nakonec i ty slepice jím. Tak je krmím tak kvalitně, jak bych krmila sebe. 
Nevěřím, že někdo namele do granulí pro psa prvotřídní řízek, a stejně tak nevěřím, že hmyz pro chameleony je krmen naprosto čerstvými krmivy prostými plísní. 
Já tomu nevěřím ani u lidského jídla, přesto si myslím, že to riziko je přecejen nižší.
Ostatně - hmyzí granule pro psa dělají skoronašemu psovi alergickému na všechno zle. Drbe se po nich a je to celé velké špatné. Tento hmyz pro jedlé ryby mu značně ulevuje. 
Může to být procesem zpracování, může to být kontaminací a kde čím, ale může to být i kvalitou vstupní suroviny. 

list
list (562 příspěvků) 01.12.2023, 17:31:00 xxx:xxx.4be:5e93
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 01.12.2023, 17:24:35

To nekrmíte ani směsí pro nosnice? Z čeho si myslíte, že se tam bere živočišná bílkovina? 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 01.12.2023, 18:13:59 xxx.xxx.191.80

Nekrmím směsí. 🙂 
Ale ne proto, že bych nechtěla - vím, že se dají sehnat krmiva, která odpovídají mým požadavkům. Důvod je ten, že slepice jsou obyvatelky rodinného domu, ale primárně se o ně stará maminka a té do toho kecat nemůžu. Směsi nechce. Mamince se totiž neodporuje a maminka se poslouchá. 🙂
Ale hmyz, sušené mléko nebo Propoul od Ježíška mi projde. 🙂

kometa
kometa (4186 příspěvků) 01.12.2023, 19:31:45 xxx.xxx.147.163
Varaxi:

Nejde o zveráč, jde o účel produkce krmiva. 
Zvířátko, které je určené k spotřebě jiným zvířetem, které je určené pro lidskou spotřebu nebo pro produkci dalších produktů (vejce, mléko) pro lidi, má přísnější normy a limity. Oproti tomu zvířátko určené pro mazlíky takto přísné limity nemá. 
Proto máme krmné maso pro psy a kočky a maso pro lidi a maso pro zvířata, která hodláme sníst. Jsou to produkty rozdílné kvality. A já jednak mám ty slepice celkem ráda, tak jim nechci dávat žádné humusy, jednak ty vejce a nakonec i ty slepice jím. Tak je krmím tak kvalitně, jak bych krmila sebe. 
Nevěřím, že někdo namele do granulí pro psa prvotřídní řízek, a stejně tak nevěřím, že hmyz pro chameleony je krmen naprosto čerstvými krmivy prostými plísní. 
Já tomu nevěřím ani u lidského jídla, přesto si myslím, že to riziko je přecejen nižší.
Ostatně - hmyzí granule pro psa dělají skoronašemu psovi alergickému na všechno zle. Drbe se po nich a je to celé velké špatné. Tento hmyz pro jedlé ryby mu značně ulevuje. 
Může to být procesem zpracování, může to být kontaminací a kde čím, ale může to být i kvalitou vstupní suroviny. 


Já tomu nevěřím ani u lidského jídla, přesto si myslím, že to riziko je přecejen nižší.

Jo, takhle to dává smysl. Nikdy jsem to nemusela řešit. Já nic hospodářského nechovám a kocouři dostávají maso a tak z řeznictví pro lidi. 

lkv- (neregistrovaný) 01.12.2023, 21:14:57 xxx.xxx.11.241

Ja im dávam v “zvláštnem”  krmítku smes pre nosnice - a v závesnem krmítku maji stále k dispozici pšenicu/slnečnicu tak 1/10 z 3L zásobníka (slnečnica 10%) 

- Závesne krmítko vyprázdni tak za 4-5-6 dní jak kdy . Smez pre nosnice im dávam ráno a cca o 14:00 podla váhy 😀 .Teda ak maju denný prídel 120g/ slépku - tak dostáva 10 slepic ráno 600g.+ - , a na obed taky tak … Ako kedy,ale každy druhý den dostanu 3 krejce chlepa namočeného ve vode + zelí nasekané na drobno za hrst/dvě … Voda ta se teď mení každé ráno - je zamrzlá - tak dostanou vlažnú novú. Vyzerá to že to funguje ako má - podle trusu a denní znášky co je 80-90% denne. Napriek tomu že posledné dny mrzne -1 až - 9 - + u nás je 20cm snehu 😀 Slépky mají zateplený “kurníček” 10cm polisťák, ale neohřívaný … Aj by som im tam dal keramicku žárovku - ale ráno vídím když vylezaj a sem tam už o 7 zbíram vajíčko , tak je tam teplo (nadýchaj ) 

 Jinak sú celý den v otvorenej voliere - moc se jim do snehu nechce .DDD … 

lkv- (neregistrovaný) 01.12.2023, 21:17:47 xxx.xxx.11.241
Odpověď na příspěvek uživatele lkv- z 01.12.2023, 21:14:57

Oprava-  17 slepic + kohuťák 🙂 

JardaPecival
JardaPecival (346 příspěvků) 02.12.2023, 10:22:00 xxx.xxx.228.63
Daniela:

Děkuji Vám za odpověď. Také jim dávám zeleninu a ovoce, co zbyde z kuchyně. Ještě zkusím zelí a mrknu na ty červíky 😂 jaké kupujete?


https://www.broukarna.cz/cervi/potemnik-moucny-2/

Sušenejma mi opovrhujou, tak beru živý.. Rozsypu do malejch krabiček a zamrazim..  Nechce to ale pouštět návštěvy do mrazáku, pak si u vás nedaj ani kafe 😄

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 04.12.2023, 14:10:17 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 02.12.2023, 10:22:00

To velice záleží na typu návštěvy… Mám známého, který by se dal rád pozvat a po jeho odchodu byste zjistil, že žádné mražené breberky nemáte. 🙂 
Ale na další várky přispívá. 🙂 A když mu chutná, tak děkuje a chce se pro příště podělit o poštovné. 😀 

Anonymní (neregistrovaný) 17.02.2024, 20:19:19 xxx:xxx.53f0:1f07
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 01.12.2023, 19:31:45

Pobavil mě Váš výraz “řeznictví pro lidi”.  Kdybyste jen tušila, že existují řeznictví, kde se dá sehnat i lidské maso. Například tady na fotce můžete vidět, že někde naporcují své zaměstnance a jejich maso nabízejí a prodávají zákazníkům. 
Slovy paní Harringtonové z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku: “Ach, žijeme v hrozné době!”    :-) Divím se, že tato “reklama” nikomu z vedení supermarketu nepřišla divná. 

Obrázek
bohemia.gall (neregistrovaný) 17.02.2024, 20:35:55 xxx.xxx.16.40

Jo Kaufland, tam mají i hovězí zadní z plece..


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.