Aktuálně: 4 540 inzerátů178 257 diskuzních příspěvků17 806 uživatelů

Buckfastky

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 11.12.2023, 18:27:11 xxx:xxx.c652:5767

Chci se zeptat, jestli někdo chováte včely  Buckfast. Jsem zvědavá, jak Buckfastky  zvládají naše klima. Mají větší odolnost nebo jsou náročnější na péči? Jaké jsou vaše zkušenosti s chovem Buckfastek ? Setkali jste se s nějakými specifickými výzvami v našem klimatu?  A je vlastně jejich chov v Čechách legální? 

Miloš (neregistrovaný) 11.12.2023, 19:09:37 xxx.xxx.126.215

Mě by zajímaly včely Pol-line, jak by vlastně probíhalo zavedení chovu takových cizích liníí?

goro
goro (199 příspěvků) 12.12.2023, 12:18:53 xxx.xxx.48.242
Miloš:

Mě by zajímaly včely Pol-line, jak by vlastně probíhalo zavedení chovu takových cizích liníí?


Miloš neviem ake maš informacie o pol-line, čo ja vviem o pozadií Pol-line jedná sa o šľachtiteľský program. Pol-line bol koncipovaný a používaný USDA na presun vlastností VSH z laboratória do včiel, ktoré by chceli používať komerční včelári. S výsledkami programu boli veľmi úspešní. "Pol-line" pôvodne menoval niektoré z prvých kráľovien, ktoré vznikli z programu. Je dôležité pochopiť, že "Pol-line" v skutočnosti pomenúva selekčný a šľachtiteľský proces, ktorý možno použiť na chov s akoukoľvek populáciou včiel medonosných. Dobré výsledky budú mať aj plemenné zvieratá, ktoré sú výsledkom programu, ktorý používa podobnú metodiku ako program Pol-line, samozrejme v závislosti od odbornosti chovu, selekcie a veľkosti použitej populácie. Podstatou je, že šľachtiteľská metóda produkuje kmeň.

V CR je však zákonom 154/2000 Sb. stanovene ze sa mozu slachtit len kranka neviem ake maš skúsenosti so šlachtenim matiek ale ak budeš pouzivat metodu Pol-line pri šlachtení kraňskej včely, no neviem….

bohemia.gall (neregistrovaný) 12.12.2023, 12:48:37 xxx.xxx.22.190

Zákon 154/2000 sb. byl novelizován es 19.12.2018. Tato směrnice je nadřazená zákonu z r. 2000 přijatým usnesením parlamentu ČR.

Co se týká včel, tak neni specifikovano jaké druhy nebo plemena se smí na území České republiky šlechtit…ale statut šlechtitelský chov uděluje ministerstvo zemědělství pouze sdružení(ne fyzické osobě, ty mohou být jenom součástí uznaného spolku který toto povolení vlastní), které se šlechtěním na základě tohoto povolení bude smět zabývat . Ministerstvo zároveň schvaluje metodiku na návrh předkladatele o žádost. No a tam uz může byt specifikovano plemeno či rasa…. V ČR je tímto uznaným spolkem ČSV, který samozřejmě prosadil do šlechtitelských chovů kraňku.

Že zákona tedy vyplývá, že u nás může kdokoliv chovat cokoliv, jen mu to nemůže být uznáno jako šlechtitelský chov. Proto je možné chovat take buckfast a dokonce je i prodávat. Ale pouze jako součást běžného chovu. Což se samozřejmě také děje a je to naprosto legální.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 12.12.2023, 17:33:22 xxx:xxx.f24:15de

Díky za vysvětlení😀. Já si v loni ke kraňkám pořídila tři oplodněné matky Bukfast a teď se aspoň nebudu bát to přiznat😇. 

On je tu stejně někdo musí mít, protože jsem si všimla, že se čas od času motaly kolem těch mých tmavších.

Ale zatím je nemám tak dlouho, abych viděla nějaký rozdíl. Jen dneska, jak bylo na sluníčku skoro 15C, hodně lítaly, víc než ostatní úly. Ale to může být náhoda.

bohemia.gall (neregistrovaný) 12.12.2023, 17:57:50 xxx.xxx.22.190

Přiznat se muzete, ale stejně záleží jaké experty máte v dosahu. Někteří svazáci žijí v přesvědčení že BF se chovat nesmí. Udat vás můžou a někteří to dělají rádi z titulu své vyznamne funkce. Mel jsem nekolik udání na chov “zakázaného” plemene včel.. Jediný postih je možný za dovoz ze zahraničí bez povolení svs. Jinak maji smůlu 

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 12.12.2023, 19:10:27 xxx.xxx.216.41
bohemia.gall:

Přiznat se muzete, ale stejně záleží jaké experty máte v dosahu. Někteří svazáci žijí v přesvědčení že BF se chovat nesmí. Udat vás můžou a někteří to dělají rádi z titulu své vyznamne funkce. Mel jsem nekolik udání na chov “zakázaného” plemene včel.. Jediný postih je možný za dovoz ze zahraničí bez povolení svs. Jinak maji smůlu 


Povolení neuděluje svs, ale MZ. Vyřizoval jsem to dvakrát a pochopil jsem, že je to ……………..

bohemia.gall (neregistrovaný) 12.12.2023, 19:24:58 xxx.xxx.22.190
PETROSMORAVICUM:

Povolení neuděluje svs, ale MZ. Vyřizoval jsem to dvakrát a pochopil jsem, že je to ……………..


Nesmíte specifikovat plemeno. Pak jsou pouze veterinární důvody, ale i tak problém jak píšete.

Abych se se svými matkami dostal do oplozovací stanice v Alpách, mám stanoviště v Německu. Dlužno dodat, že stejný problém je se včelami do Německa. Musí být německý doktor který provede vyšetření přímo na včelnici, kelímek a měl rozhodně nestačí. 

Anonymní (neregistrovaný) 12.12.2023, 20:09:42 xxx.xxx.216.41

… a odpoví na původní otázku někdo…?

bohemia.gall (neregistrovaný) 12.12.2023, 20:42:09 xxx.xxx.22.190

Původních otázek je šest. Na některé uz tady odpovědi jsou.

bohemia.gall (neregistrovaný) 13.12.2023, 13:32:01 xxx.xxx.22.190
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 13.12.2023, 10:26:14

Je toho plný internet,jsou to věci obecně známé. Určitě se oproti kraňce míň roji. Ale BF je spousta linií a typů dnes šlechtěných v různém prostředí, že je těžké definovat přesně jejich vlastnosti. Velkou jejich výhodou, která mě k nim dovedla, je oproti kraňce právě jejich variabilita. Dává větší prostor k výběru než Kraňka, která u nás v tomto směru dostala záhul za desítky let kolektivniho tlaku nadužívání pesticidů. Mam na mysli vitalitu a životaschopnost populace.. 

goro
goro (199 příspěvků) 13.12.2023, 20:01:33 xxx.xxx.48.242

….aby som držal tému, osobne som bucky neskúšal, mám dvoch priateľov, ktorí ju vo svojich úľoch majú. Jeden má dlhoročné skúsenosti so včelami a má vyše stovky rodín, kupuje inseminky z Dánska a robí si F1 (bastardy), s matkami aj včelami  je maximálne spokojný, viac ale na horskom stanovišti, kde je často medovica, druhý kamarát má menej včiel aj skúseností, zopár matiek F1 kúpil od českého chovateľa, vo výnosoch extra rozdiely nevidí, v rojivosti áno, v prospech BC...

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 15.12.2023, 09:58:45 xxx.xxx.124.143

Ježíš to taky doufám 😀.  To byl vlastně hlavní motiv je zkusit. Protože s těmi co mám doma jsem vlastně spokojená. Jsou hodné, tedy ty moje, to je pro mě hodně moc podstatné, protože sousedi atd. Krásně staví, nosí taky dobře. Ale nezvládám úplně rojení. Vím, vím, moje chyba, ale vyrojil se mi znovu roj, co jsem chytla a usadila. Holky vypadali dobře, pěkně se rozjely a najednou šup a koncem července bylý zas na stromě. 

Tak jsem si právě řekla, proč nezkusit ty buckfastky. Navíc je tu už stejně někdo měl, tak je to jedno.

bohemia.gall (neregistrovaný) 15.12.2023, 11:30:52 xxx.xxx.30.16

Holky vypadali dobře, pěkně se rozjely a najednou šup a koncem července bylý zas na stromě. 

To není úplně normální, rikam tomu útěk z reality. Jaky je jejich stav teď?

drvodelkafialova
drvodelkafialova (649 příspěvků) 15.12.2023, 13:03:41 xxx:xxx.f24:15de

To první rojení, byla moje chyba, matka byla sice mladá, ale pozdě jsem je rozšířila. Roj, který jsem chytla byl aspoň podle mého opravdu silný. No, nic.  Usadila jsem je v úle, matka normálně začala klátst, možná stavěly míň než jsem čekala, ale to je prý u rojů se starší matkou normální. Tahle byla loňská.

Při kontrole, jak jsou na tom, jsem našla matku, ale i nové matečníky. Protože už byl celkem pokročilý čas, řekla jsem si že se z nějakého důvodu včelám matka nelíbí a chystají tichou výměnu. No a za pár dní jsem našla takový menší roj pověšený na skleníku.

Ty včely z kterých tenhle roj vylétl vypadají dobře, mají obrovskou matku, původně jsem ji chtěla vyměnit, ale byla tak velká, že mi jí bylo líto. Zatím na nich nevidím nic divného, ale jsem začátečník, tak třeba je, nevim.

Ten roj jsem tedy usadila, celkem vypadají dobře, jsou slabší, ale byly hodně pozdní, tak to přičítám tomu. Přijde mi že mají také novou matku. Jistá si tím nejsem, protože značené nejsou, ale ta původní měla trošku jinou barvu. 

Jo, když jsem dávala formidol, nejmíň trhaly papír, ostatní úly tu buničinu  začaly skoro hned vynášet, tyhle se do toho moc nepouštěly.

Jinak ta první matka byla Singer f1, z Dolu.

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 16.12.2023, 21:18:35 xxx.xxx.216.41

SINGERKY jsou rojivější…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.