Aktuálně: 4 956 inzerátů174 107 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Výběr plemene

Anonymní (neregistrovaný) 14.01.2024, 10:03:48 xxx.xxx.245.127

Dobrý den, chci si na jaře pořídit svého prvního psa, a chtěla bych se zeptat, jestli by se tu nenašel dobrý človíček, který by mi poradil s výběrem vhodného plemene podle bodů, které se mi podařilo dát dohromady: 

- vlohy ke stopování

- lehká cvičitelnost 

- milá, přátelská neagresivní povaha

- schopnost pobývat celoročně venku na zahradě, v zimě místnost kde nemrzne

- cena pokud možno do 25 000 Kč s PP.

- málé sklony k nemocem (donedávna jsem byla rozhodnutá pro zlatého retrívra, ale pak mi jeden veterinář řekl, že to plemeno které jim dává nejvíc vydělat ☹️

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 14.01.2024, 11:58:31 xxx.xxx.61.181
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 14.01.2024, 10:03:48

Proč nemůže být pes doma? Někteří venek preferují, ale prostě se ptám, co Vám vadí na tom, kdyby pes byl doma?

kometa
kometa (4187 příspěvků) 14.01.2024, 12:10:22 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Dobrý den, chci si na jaře pořídit svého prvního psa, a chtěla bych se zeptat, jestli by se tu nenašel dobrý človíček, který by mi poradil s výběrem vhodného plemene podle bodů, které se mi podařilo dát dohromady: 

- vlohy ke stopování

- lehká cvičitelnost 

- milá, přátelská neagresivní povaha

- schopnost pobývat celoročně venku na zahradě, v zimě místnost kde nemrzne

- cena pokud možno do 25 000 Kč s PP.

- málé sklony k nemocem (donedávna jsem byla rozhodnutá pro zlatého retrívra, ale pak mi jeden veterinář řekl, že to plemeno které jim dává nejvíc vydělat ☹️


Schopnost pobývat celoročně venku na zahradě, v zimě místnost kde nemrzne

Jako, že bude jenom venku? Bez možnosti být v domě? Kolik času denně mu hodláte věnovat? 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 14.01.2024, 12:14:52 xxx.xxx.44.71
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 14.01.2024, 12:01:48

O tom celkem pochybuju.

Protože pokud má žít sám venku, musí být samostatný, do “nezávislý”. A takový pes zase nebude tolik nadšený do spolupráce - ad požadavek snadné svičitelnosti. Určitě existují výjimky, ale jedinců, ne celého plemene.


Prostě pokud zadavatelka na parametrech bude trvat, jsou 2 pravděpodobné varianty, jak to dopadne:

1. pes bude v pohodě venku, ale výcvik nepůjde jen tak sám a panička nebude úplně happy

2. pes bude úžasně cvičit, ale dobu osamocení bude zvládat jen z donucení, takže úplně happy taky nebude.

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 14.01.2024, 12:57:38 xxx.xxx.162.253

Podle mě to podle toho bodu 4 vypadá, že pes prostě, pokud se s ním nebude vyloženě cvičit, bude trávit čas úplně sám. A do takových podmínek slušný a normální chovatel GR (a troufám si říct i jiných plemen) štěně neprodá. A kdo ho prodá, i takoví se najdou, tak od těch bych si já osobně štěně nevzala, protože je jim po svým odchovu kulový a jeho budoucnost je vůbec nezajímá.

Doron
Doron (1776 příspěvků) 14.01.2024, 13:33:18 xxx.xxx.25.138

Nebýt tam ten bod čtyři, už bych radila..😊

Dělá to na mě dojem, že zadavatelka je mladá slečna, která by chtěla psíka na" čmuchací" psí sporty a doma možná panuje názor, že pes patří ven.

Jestli je důvodem línání nebo alergie člena rodiny, dají se najít plemena která jsou k domactnosti i alergikům “ šetrnější”. Někteří vůbec lenínají, packy se dají utřít..

Myslím, že žádný pes není spokojený sám venku, je to smečkové zvíře , ani ten patevec ne, když si to sám nevybere.

Dřív , pradávno, to bývalo jiné. Lidé, kteří měli psa k hospodářství byli celé dny venku, do večera se pracovalo, ve čtyři ráno už dojilo, ve dvoře byla i jiná zvířata, pes nebyl tak osamělý . Pak už z toho zbyl jen ten názor, že pes domů nepatří, ovšem co má dělat celé dny a noci sám venku ( v horším případě uvázaný u boudy nebo v kotci) už nikdo neřešil.

keriton
keriton (468 příspěvků) 14.01.2024, 14:06:26 xxx.xxx.80.121
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 14.01.2024, 13:33:18

Tak dříve taky byli psi venku u boudy a vůbec nic se s nimi nedělalo. Prostě k baráku patřil pes u boudy, a to bylo vše, nikdo s ním čas netrávil.

Zadavatelko, chce to ujasnit si, jaké máte priority. Má-li být pes pouze na zahradě, je potřeba vybrat plemeno, které to zvládne fyzicky i psychicky. Známí mají takto třeba čechohoráka (český horský pes). 
Pokud je prioritou snadná cvičitelnost, pak je zase pravděpodobné, že to bude pes, který je kontaktní, a potřeboval by žít s člověkem doma.

Lily
Lily (163 příspěvků) 15.01.2024, 00:34:57 xxx.xxx.133.234

A co německý ovčák? Jakože zdraví je otazník, ale cvičitelný je, venku být může. Přátelský, jak k čemu. Agresivní… no jsou i více přátelští pejsci, ale pořád mi to nepřijde jako extrém, co jsem viděla. Cvičitelní jsou, stopovat můžou. Jedinci i  S PP se prodávají kolem 15 tisíc. Vzít si z nějakého chovu, kde dělají rentgeny, všechna možná vyšetření a rodiče mají dobrou povahu. 

Podle stopování si říkám, že pracovat se psem asi chcete? NO pracovat potřebuje, tak jen otázka, jak moc chcete. 🙂

eena
eena (176 příspěvků) 15.01.2024, 09:16:03 xxx.xxx.231.241

No prvý pes - požiadavky akosi nezlučiteľné do jedného psa… Ten NO možno, ale záleží na veľa faktoroch. Ono pes celý deň vonku - ono môže byť - ak som s tým psom vonku aj ja - a nemyslím hodinu denne. Pes vonku a milý priateľský ku všetkým a všetkému - dosť nereálne - pes akosi sám od seba začne strážiť duplom ak inú zábavu nemá alebo bude z neho demolátor. Druhá strana mince - prvý vytúžený pes doma = ľahko sa skĺzne k “rozmaznaniu” - vybalancovať to je ale už individuálna záležitosť. Môj názor, že prvého psa v istom zmysle asi pokazí každý - menšie škody ale sú v prípadoch ak pes žije so svojími ľuďmi - nie odstrčený niekde von a niekto si ho všimne len keď náhodou chce. A potom ešte taký detail - ono to prvotné nadšenie opadne (skôr alebo neskôr) - takže to čo si myslí zadávateľka teraz ako sa bude denne xy hodín venovať psovi - sa rýchlo zmení (česť výnimkám) - ale koľkí ľudia to vydržia desať rokov - denno denne - piatky, sviatky, zima, teplo, dážď, sneh … Do toho iné starosti, dovolenky atď. Za mňa ľahší managment je pokiaľ mám toho psa doma ako člena rodiny a teda automaticky musím s ním denne počítať.  

Lily
Lily (163 příspěvků) 15.01.2024, 11:44:10 xxx.xxx.133.234
Odpověď na příspěvek uživatele eena z 15.01.2024, 09:16:03

Znám lidi, kteří tráví venku na zahradě hromadu času. Měli psa v režimu celodenně venku. Až umřel, tak to chtěl mít s další stejně, ale nakonec si ho vzali domů. No dneska se všichni u nich shodují, že tomu psovi venku se tolik nevěnovali, jako pejskovi doma, že ten vztah je úplně jiný. A to jsou to opravdu lidi, kteří tráví venku na zahradě a na výletech hromadu času. 

Ale spousta lidí má psy v kotcích na zahradě a konec. Věnují se jim, co to jde, ale domů by si je nevzali. Zase mají i vyžití a věnují se jim, ale jo… vždy je mi těch psů trošku líto, ale já jsem já. 😀 Já bych psa venku měla jen, pokud by si to vybral ten pes. A stejně by měl otevřeno i do domu. 

Anonymní (neregistrovaný) 15.01.2024, 12:15:28 xxx.xxx.245.127

Dobrý den, přečetla jsem všechno co jste mi napsali. Některé vaše reakce jsou až moc ostré a to zbytečně. Pes by byl na prostorné zahradě a ne v kotci. Věnováno by mu bylo hodně času, venčení každý den. V zimě na noc místnost, kde je kolem 0°C. Nechci vyvolat válku ale podle některých názorů to vypadá že všichni lidi co mají psa, ho mají v pokojíčku a jsou s ním na home office nebo mají na psa ošetřování. Co je špatného na tom mít psa venku, kde má hodně prostoru a chodit ho venčit. To tady tak nikdo z vás nemá? Můj názor je ten že kdo má psa v tomto počasí doma a pak s ním jde ven vyvenčit, tak pes trpí přechodem teplot mnohem víc než čistě venkovní. Na řadu by pak musely přijít oblečky atd. a to opravu ne. Když to shrnu do jedné věty. Hledám psa čistě na venkovní prostředí, věnován mu bude dostatek času. Velký rozdíl mezi létem a zimou. V létě jsme na zahradě pořád i kvůli zahradničení, v zimě méně.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 15.01.2024, 12:21:29 xxx.xxx.61.243
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.01.2024, 12:15:28

No ale zkušení lidé Vám jasně napsali, že se vylučuje pes - samostatná jednotka a snadná cvičitelnost. A to tu chodí skutečně hodně zkušení kynologové a odborníci.

Janazevsi
Janazevsi (65 příspěvků) 15.01.2024, 12:26:01 xxx.xxx.164.121
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.01.2024, 12:15:28

Není to špatně, pokud zvolíte vhodné plemeno. Ale ten stálý kontakt tam nebude takový. A pes prostor zas tak nevyužije. Máme hovawartku, může být doma i venku, svědomitě monitoruje okolí na dvoře. A pak máme velkou zahradu, ode dvora oddělenou vraty a zdí. Kvůli sousedům není pernamentně otevřená,ale občas jo a taky tam chodíme pracovat, nebo házet aport. Ačkoli to tam jak fena, tak předchozí psi milovali, ačkoli často měli možnost tam být sami, nikdy to nechtěli a radši šli za námi.

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (130 příspěvků) 15.01.2024, 12:27:50 xxx.xxx.149.158

Teda nevím, ale podle vás své dva barzoje trápím teplotními šoky🤗, doma spí u krbu a venku nemají oblečky 🤣. Ale teď vážně, jsou úplně spokojení, doma na sedačce nebo kožešině vedle krbu se vyvalují na Supermana a venku řádí ve sněhu jak šílení a to bydlíme na horách, takže -15 není žádná vyjímka a vítr jako hrom. Jsou dva, takže by nebyli sami, ale venku budou jen s námi. Pokud chcete psa přátelského, tak mu prostě bude samotnému ouvej. Netvrdím, že když jste v práci, tak na té zahradě být nemůže, ale já jsem zvyklá dát svým zvířatům vybrat a vždycky si vybrali být s námi.

keriton
keriton (468 příspěvků) 15.01.2024, 12:39:46 xxx.xxx.80.121
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.01.2024, 12:15:28

Myslím, že tady ze stálých účastníků diskuze to tak má opravdu málokdo, naprostá většina má psy doma. Ale jsme tu malý vzorek, vždyť sem píše jen pár desítek lidí. 

Zkuste se poptat v hojněji navštěvovaných pejskařských skupinách na facebooku 🙂 

Já mám ve svém okolí takto držené dva různé čechohoráky, ale nedokážu říct, jak je to vlastně s povahou a snadnou cvičitelností, v obou případech je mají začátečníci. O jiných psech v tomto režimu nevím. 

Jinak ještě z praxe, můj pes v předchozím životě pobýval na zahradě, asi ne teda výhradně. Jelikož se v té době stal útěkářem (poté útulek), v současnosti už sám na zahradě nebude moct být asi nikdy, a zvýšenou pozornost budeme muset věnovat i případným pobytům v chatkách a podobných objektech, u kterých pes vyhodnotí, že by z nich dokázal odejít. Na to, že je bytovým psem, si vůbec nestěžuje, bundu nosí zatím jen v případě mrazů.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 15.01.2024, 12:44:26 xxx.xxx.3.42

“Co je špatného na tom mít psa venku, kde má hodně prostoru a chodit ho venčit. ”

“hodně prostoru” je v podstatě irelevantní
relevantní je uspokojení potřeb psa jako tvora sociálního, a potřeb vyplývajících z plemene

“Můj názor je ten že kdo má psa v tomto počasí doma a pak s ním jde ven vyvenčit, tak pes trpí přechodem teplot mnohem víc než čistě venkovní.”

takto nelze paušalizovat
bude záležet na srsti i velikosti

sutrik
sutrik (311 příspěvků) 15.01.2024, 12:45:48 xxx.xxx.161.25

Není jasné, jestli má tazatelka dlouhodobé vlastní zkušenosti s výcvikem, stopováním atd. Třeba dlouho cvičila psa někoho z rodiny a ví, že ji to baví a že se tomu chce vážně věnovat.  

Pokud ale zkušenosti nemá, jen ji napadlo, že by to bylo fajn, je tu ještě jeden aspekt. Nemusí to časem bavit. Výcvik, stopování, samotný chov zvířete.  Výsledkem může být pes na zahradě, který bude mít minimum lidské pozornosti.  Ani tu, kterou by dostával na gauči doma. I když je dotazující určitě přesvědčená, že to nehrozí, stejně přesvědčených byla spousta dalších lidí, u kterých to tak nakonec skončilo.

kometa
kometa (4187 příspěvků) 15.01.2024, 12:47:21 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Dobrý den, přečetla jsem všechno co jste mi napsali. Některé vaše reakce jsou až moc ostré a to zbytečně. Pes by byl na prostorné zahradě a ne v kotci. Věnováno by mu bylo hodně času, venčení každý den. V zimě na noc místnost, kde je kolem 0°C. Nechci vyvolat válku ale podle některých názorů to vypadá že všichni lidi co mají psa, ho mají v pokojíčku a jsou s ním na home office nebo mají na psa ošetřování. Co je špatného na tom mít psa venku, kde má hodně prostoru a chodit ho venčit. To tady tak nikdo z vás nemá? Můj názor je ten že kdo má psa v tomto počasí doma a pak s ním jde ven vyvenčit, tak pes trpí přechodem teplot mnohem víc než čistě venkovní. Na řadu by pak musely přijít oblečky atd. a to opravu ne. Když to shrnu do jedné věty. Hledám psa čistě na venkovní prostředí, věnován mu bude dostatek času. Velký rozdíl mezi létem a zimou. V létě jsme na zahradě pořád i kvůli zahradničení, v zimě méně.


Některé vaše reakce jsou až moc ostré a to zbytečně.

Které reakce to jsou? 

Ptala jste se, dostala odpovědi. Jestli se vám nelíbí, není náš problém. 

Viz výše - píšou tady lidi s dlouholetými zkušenostmi. A jde jim o blaho toho psa, ne vaše ego.

A jestli jsem správně pochopila - v létě jste na zahradě, v zimě méně - neboli pes tam bude sám. Do tohoto režimu tak pastevec, ale ten zase není cvičitelný.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.