Aktuálně: 4 872 inzerátů174 764 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Výběr plemene

Orionka (neregistrovaný) 15.01.2024, 13:54:07 xxx.xxx.64.54

Měla jsem fenu snadno vychovatelnou, cvičitelnou, s dobrým nosem. V chalupě s velkou zahradou, z jedné strany neoplocenou. Tam na ni navazoval další náš pozemek. A dál les plný zvěře, pastviny. Když fena zůstala venku, ležela na rohožce s výrazem, co mi to děláš, tak už mě pusť dovnitř. K plotu kolem cesty se rozeběhla, když šel někdo okolo. Nebyl to žádný gaučák. Ovčanda se všemi předpoklady pro život venku. Přesto byla tam kde já a spala na pelechu u postele. Do postele se nikdy necpala. Kdyby měla venku parťáka - smečku, bylo by to jiné.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 15.01.2024, 13:55:11 xxx.xxx.27.179

Tohle je úsměvné. 

Psů, kteří jsou spokojení sami na zahradě, je vcelku málo oproti celkové populaci. Pro naprostou většinu psů není podstatný “výběh jako kráva”, ale strávit co nejvíce času ve smečce. To je pro ně prostě přirozené, tečka. 

Čili Vás přístup je, že “já chci psa”, ale už vůbec nectíte základní psí potřeby, tj, mimo jiné aby byl v pohodě. Kolik toho času strávíte dohromady s tím psem, pokud chodíte do práce/školy a osm hodin spíte? Víte, to není polidšťování, ale ten pes si prostě to, že je naším majetkem, nevybral, a zodpovědný majitel by měl přemýšlet nad celkovým welfare svého psa. Čili kvalitní žrádlo, pravidelný pohyb, a taky sociální život - PES JE SMEČKOVÉ ZVÍŘE.

Takže pokud ho necháte většinu dne se flákat samotného na zahradě, tak z něj vyrobíte asociála/nešťastníka. 

A samotný retrívr na zahradě by byl zrovna tím plemenem, které samotu snáší obzvlášť špatně.

Naopak to neznamená, že má pes být jen zavřený doma, ale prostě jde o to s ním trávit maximum možného času, a do toho se počítá i bohapusté spaní v jedné místnosti (ne posteli). Anebo mít na zahradě psy dva.

Víte o psech moc málo, běžte někam mezi odborníky, stravte s nimi nějaký ten čas a pak přemýšlejte o vlastním zvířeti.

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 15.01.2024, 14:12:01 xxx.xxx.217.40

Já nechápu, že mezi lidmi je tak často rozšířené, že když je pes doma, tak musí mít svůj pokojíček a svoji postel. Moji psi sice pokojíček mají, po bývalém dětském pokoji, ale postel nemají a ani se mnou v posteli nespí, chrápou na vetbedkách. Kdybych je nechala na zahradě samotné, tak by buď neustále leželi namačkaní na rohožce u dveří a nebo by štěkali, abych je pustila domů. Jinak dohledávku my cvičíme i doma, žádnej problém. Akorát teda ne s bažantem nebo kachnou, ale třeba s kartáčem na boty, plácačkou na mouchy, čepicí atd. Psa si tak připravuju na dobu, kdy budu potřebovat asistenci. 😉

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 15.01.2024, 14:16:21 xxx.xxx.27.179
keriton:

Myslím, že tady ze stálých účastníků diskuze to tak má opravdu málokdo, naprostá většina má psy doma. Ale jsme tu malý vzorek, vždyť sem píše jen pár desítek lidí. 

Zkuste se poptat v hojněji navštěvovaných pejskařských skupinách na facebooku 🙂 

Já mám ve svém okolí takto držené dva různé čechohoráky, ale nedokážu říct, jak je to vlastně s povahou a snadnou cvičitelností, v obou případech je mají začátečníci. O jiných psech v tomto režimu nevím. 

Jinak ještě z praxe, můj pes v předchozím životě pobýval na zahradě, asi ne teda výhradně. Jelikož se v té době stal útěkářem (poté útulek), v současnosti už sám na zahradě nebude moct být asi nikdy, a zvýšenou pozornost budeme muset věnovat i případným pobytům v chatkách a podobných objektech, u kterých pes vyhodnotí, že by z nich dokázal odejít. Na to, že je bytovým psem, si vůbec nestěžuje, bundu nosí zatím jen v případě mrazů.


S první půlkou bych polemizovala.

S druhou půlkou souhlasím naprosto. Pokud chci mít psa, který je na mně navázaný a maximálně spolupracuje, potřebuji na to především žít s ním, ne vedle něj. 

eena
eena (176 příspěvků) 15.01.2024, 14:47:24 xxx.xxx.231.241

Áno poznám služobných psov - trvale ubytovaných vonku, dokonca v koterci - ale ich režim je ráno okolo 8:00 idú do práce a do koterca sa vracajú večer. A tam myslím, že je to úplne OK (hlavne teda u tých, ktorých poznám cvičených a pracujúcich v záchnarčine). A potom - my máme moskováčku - voľne pustenú na dvore (cca 2000 m2), má postavený koterec 2x4m aj s gaučom - vôbec tam nechodí (na gauči spí kocúr), kým sme v práci je vonku a spí na rohožke pred vchodovými dverami. V momente ako sa vrátime domov je nám v pätách - to znamená, že kde sme my tam je ona. Ak ju necháme von po pár minútach sa pýta dnu. Keď idem vysypať smeti ide so mnou. Idem nakŕmiť sliepky ide so mnou, idem pozametať schody sedí pod schodmi, kým nedozametám a ide so mnou dnu.  A je to pes, ktorý by nemal byť rád dnu - lebo teplo. Stráži ale ukážkovo - aj z domu - stačí niečo neštandardné, že sa vonku šuchne a beží k dverám.  Cvičená je iba pre našu potrebu - ale vie kopec blbostí - zatvárať dvierka na linke, robiť mŕtvolku, hľadať škoricu … Také sadni, ľahni, k nohe vie - ale nedá sa pozerať na ňu ako na NO. Stačí, že ukáže raz, že to vie a potom pozerá na mňa ako na blba - načo to po mne chceš, veď som ti ukázala, že viem. A pastierske psy tiež nie sú vonku samé - majú svoju “svorku” (napr. ovce) a sú proste s nimi - stále. Tak ako tá naša madam - proste je tam kde je jej “svorka”. 

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 15.01.2024, 15:04:28 xxx.xxx.221.216

Venkovní pes…. Všichni moji psi mají na výběr…pokud by si moje pyrenejská psice vybrala, že chce být venku na zahradě, tak budiž jí přáno, zavírala bych jí jen na noc, aby nerušila sousedy, ale i tahle psí holka samostatná pastevecká teď chrní tady vedle mě na gauči. Nevím, proč spousta lidí dává rovnítko mezi rozmazlenost a tím, že pes může být na gauči a nebo v posteli. Není to o žádné rozmazlenosti, je to jen o tom, že můj pes se mnou chce být v mojí blízkosti…pokud mi to jako člověku nevadí, já jsem naopak ráda, když se mnou psi leží na gauči a nebo v posteli, tak je to jen o pospolitosti, o tom, že smečka je spolu, jestli to tak můžu říct a žádná rozmazlenost s tím nemá nic společného.

Ale to jsem nechtěla říct…chci říct, že si prostě neumím představit, jak lidi, kteří mají čistě venkovního psa, s ním tráví hodiny venku, když leje, fučí vichr a teploty jsou blízko nule…prostě když je počasí, že by psa nevyhnal. Vůbec neberu v potaz nějaké vyžití, třeba tu prochajdu, ale kde je potom ta pospolitost?? Pes je tvor společenský a nevěřím, že je mu fajn být samotnému povětšinu dne a noci venku…hnusný počáso může být třeba týden, pak z toho hnusnýho počása člověk chytne chřipajznu a je na další minimálně týden mimo…a co ten pes? Někteří psi nejsou ani moc velcí mazlové, ve své podstatě jim stačí, když jsou se svojí lidskou smečkou v jedné místnosti.

Takže zatímco já, když se venku žení všichni čerti, si udělám horký čaj a pěkně v teplíčku v obýváku si budeme s pesanama hrát, mordovat se, budou mi asistovat při domácích pracech…Ginuška hlavně při vaření, úklid jí moc nezajímá..a nebo se spolu prostě budeme válet na gauči u televize a ven…no takový počasí..fujky fujky, jsem kolikrát ráda, když je přemluvím na rychlý čůranda…když mám chřipajznu, tak spolu ležíme v posteli, bereme paralen, pijeme horkej čaj a čučíme na filmy…no možná to není super vyžití pro psa, ale zase…jsme prostě spolu. Tak nějak si to samé neumím představit s venkovním psem…no ale jak lidi říkají…on je zvyklej.

Zastávám stejný názor, jak už bylo psáno výše…pokud si pes sám vybere, že doma být nechce, že je mu lépe samotnému venku, tak fajn…ale když vezmeme v potaz “normální” psi, tak si myslím, že drtivá většina si vybere bydlení s páníčkem a psu je jedno, jestli to bydlení bude někde pod mostem, ve stanu, v přívěsu a nebo v domě na gauči…jde o to, že jsou spolu.

Argumentace obrovskou zahradou je dle mého naprosto irelevantní, protože většina psů, které znám a žijí na velkých zahradách, se stejně povalují u vchodových dveřích, nebo poblíž vstupní branky a na zahradu sami nejdou…tak max prohnat nějakou Mícu, co prochází…ti zodpovědní jdou občas obejít teritorium. Prostě přimlouvám za to, že pokud má být pes čistě venkovní, tak by měli být alespoň dva….

Moje pastevecká čuba se jde na zahradu jen vyvenčit, obejít teritorium, jinak leží na dvoře nejlépe tak, aby viděla na branku i vstupní dveře nebo u vchodových dveří, pokud je venku…v létě má stanoviště pod tisem…i kdyby byla zahrada 3x ..10x taková, tak nevěřím, že by většinu dne netrávila v blízkosti domu…a hlavně ona vydrží venku klíďo pár hodin…my pak říkáme, že si hraje na venkovního psa….ale stejně pak přijde dom a svalí se u nás v obýváku.

A jakože venkovní pes to vyhrál, protože nezažívá teplotní šoky…no tak možná ju. Já mám psy v režimu život v domě s rodinou a trvalý přístup dle libosti na zahradu…od jara do podzimu, jak to počasí dovolí, tak mají pesani dveřka do domu dokořán, v zimě děláme dveřníky a žádný z mých psů neměl jedinej problém s těmi přechody teplo-zima, tak nevím…

Lily
Lily (163 příspěvků) 15.01.2024, 17:18:18 xxx.xxx.133.234

Pokud venku, tak jen, pokud zodpovědně budete trávit denně se psem aspoň čtyři hodiny. I kdybyste si venku měla sednout s čajem a sedět tam s ním ty dvě hodiny po procházce a cvičení. Mně tedy přijde opravdu jako extrém si vzít pracovní či ovčácké plemeno a mít ho 23 hodin denně o samotě. Možná opravdu nějakého pastevce, který hlídá stádo - ten možná bude spokojený i sám. 

Ale pes samotář a zvyklý pracovat sám opravdu nebude lehko cvičitelný.

Takže jako proveditelné to vidím s NO, pokud se překonáte a ty minimálně čtyři hodiny denně s ním budete. I kdyby jen jako společnost bez aktivního věnování se. Plus teda minimálně hodina procházka plus nějaké to cvičení k tomu, to by mohly být alespoň dvě hodiny aktivního času denně. Pokud tohle přes zimu nechcete, tak bych se na to vykašlala. 

Ale jako jo, psy se mají i hůře. Takže potom doporučuji nějakého nechtěného psa z útulku, který se na té zahradě s procházkami bude mít lépe než zavřený v útulku v kotci. 

Protože borderce by při takovém režimu doslova hráblo. 

Fikovnice
Fikovnice (4321 příspěvků) 16.01.2024, 01:35:19 xxx.xxx.62.130
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 16.01.2024, 00:57:00

No to jsem se přece ptala hned na začátku diskuze a odpověď nepřišla. Jen někdo (Ty?) spekuloval, zda se nejedná o mladou holčinu, která třeba ještě žije s rodiči a ti nechtějí psa povolit doma (??).

Buggyra
Buggyra (3230 příspěvků) 16.01.2024, 07:56:15 xxx.xxx.198.226
Doron:

Mě by pořád zajímalo, proč chce paní ( slečna), nechávat psa venku.


Teď jsem to chtěla napsat. Že na to tazatelka vlastně neodpověděla. Třeba má dobré důvody, a člověk by jí pak třeba i lépe poradil… 

keriton
keriton (477 příspěvků) 16.01.2024, 08:01:43 xxx.xxx.80.121
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 16.01.2024, 07:56:15

Zajímavá úvaha.

Pokud má někdo dobré důvody, možná poradíme.

Pokud má blbé důvody (posuzujeme subjektivně dle vlastních měřítek), pěkně ho sprdneme a dáme najevo, jak je blbý.

Někdy mi to tu přijde celkem hnusné 😉

Buggyra
Buggyra (3230 příspěvků) 16.01.2024, 08:10:09 xxx.xxx.198.226

Jasně, tak je lepší, když neodpoví a jen vysvětlí, že to všichni, co mají psa doma, dělají blbě.

Rada je třeba i to, že poradíte, jak to skloubit, aby mohl pes trávit čas doma s rodinou.

Všichni tu přece myslí na dobro toho psa. Pokud i zadavatel, tak nemůže výše uvedené názory považovat za ošklivé - nebo..? Já jsem tu zaregistrovala hlavně vysvětlující komentáře a protože zadavatel nic bližšího nepopsal, tak nějaké ty spekulace, nic hrozného.

Teda… ještě mu to nevysvětlila Rapotačka. Ta to vždycky rozčísne z jedné vody na čisto 😀

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 16.01.2024, 08:11:20 xxx.xxx.11.197

Ale tady se blbě radí, tedy myslím na takovýto dotaz, který je vlastně veskrze anonymní. Stačilo by, kdyby napsala jen jednu větu “jakýho si mám koupit venkovního psa”. A teď tu může být x dohadů a dedukcí. Jo, na rozproudění diskuze to stačí.

hmn
hmn (1030 příspěvků) 16.01.2024, 09:17:11 xxx.xxx.3.42

tak že někdo nechce zvíře doma je pochopitelné
i když zadavatelkou uvedené důvody jsou kapku mimo

mě by zajímal obsah toho “lehce cvičitelný”, co si zadavatelka představuje?
jakože jsou plemena dobře cvičitelná, ale “lehce” bych se asi bála tvrdit….ono to taky nezáleží jen na psu

Sarah01
Sarah01 (1559 příspěvků) 16.01.2024, 09:35:46 xxx.xxx.11.197
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 16.01.2024, 09:17:11

Ony budou velký rozdíly i u jednoho plemene, mám to doma, a člověk se může fakt přetrhnout.

Orionka (neregistrovaný) 16.01.2024, 09:37:57 xxx.xxx.145.250
hmn:

tak že někdo nechce zvíře doma je pochopitelné
i když zadavatelkou uvedené důvody jsou kapku mimo

mě by zajímal obsah toho “lehce cvičitelný”, co si zadavatelka představuje?
jakože jsou plemena dobře cvičitelná, ale “lehce” bych se asi bála tvrdit….ono to taky nezáleží jen na psu


Tak “naše” paní doktorka měla baseta a pak se k ní dostala velká kníračka. Pravda ta kníračka měla lehký základ výchovy a paní doktorka pro ni byla bůh. A přestože vlastně vůbec necvičily ( ve smyslu cvičák ), fungovaly spolu bezvadně. Proti basetovi - nesrovnatelné. Potom prišel hovawart. A to už byl trochu jiný oříšek. Tam musel nastoupit trenér, tam už to samo nešlo. Dobře to dopadlo.

Jen tři příklady lehce a hůře cvičitelných psů. 

hmn
hmn (1030 příspěvků) 16.01.2024, 09:44:23 xxx.xxx.3.42

“Jen tři příklady lehce a hůře cvičitelných psů.”

no, kdyby se ten hovawart dostal místo paní doktorky k Frantovi Vomáčkovi, tak tomu by to šlo i bez spešl trenéra a pes by fungoval na myšlenku

třeba

balu
balu (1550 příspěvků) 16.01.2024, 09:45:18 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 16.01.2024, 09:17:11

Cvičitelnost - dobrá nebo lehká - to už je slovíčkaření… taky by mohla být snadná…

keriton
keriton (477 příspěvků) 16.01.2024, 09:47:56 xxx.xxx.80.121
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 16.01.2024, 09:37:57

No přesně, ten můj kníračí kříženec tak hezky chodí na přivolání… že je málem “problém” ladit těch pár případů, kdy nechce poslechnout, protože to nastává tak strašně málo a nečekaně… 😀 Zato třeba s taháním na vodítku bych se trápila déle, kdyby mi trenérka neukázala, jak na tohoto konkrétního jedince (takže ve výsledku je z toho netahavý pes). Lehká cvičitelnost nezamená, že to bude všechno snadný a samo od sebe. A chytrej pes se třeba snadno naučí, ale taky snadno vymyslí, jak to udělat, aby nemusel, když se mu to nehodí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.