Aktuálně: 4 596 inzerátů178 079 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Dadant Blatt originál

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 14.01.2024, 23:36:37 xxx.xxx.139.252

Nemám zatím zkušenosti. Ale možná by bylo dobré vědět, co je to za úl a jak vzniknul.

Francouz Dadant vymyslel úl a dal si ho patentovat, princip spočíval ve vysokém plodišti a nízkém medníku s pouze panenským dílem, kde matka neklade, úl nepočítal s mřížkou. Měl nečtercový půdorys a měl delší rámek než Langstroth. Dadant kamarádil se Švýcarem Blattem. Ten si Dadantovy úly pořídil a vyměňovali si zkušenosti. Dadant se vystěhoval do Ameriky, kde zavedl svůj úl. S Blattem se už nikdy osobně nesetkali. Psali si ale pořád, protože přátelství bylo velmi pevné. No a Blatt dost nešikovný Dadantův úl modifikoval, udělal rámek vysoký 30 cm a hlavně jeho délku zkrátil na 43,5 proto, aby byl úl při 12 rámcích čtvercový a mohlo se používat obou orientací rámků na jednom dně. Modifikace měla pořád nízký medník s pouze panenským dílem pro med. Dadantovi o tom napsal a poslal plánky. Dadant se nenafouk, naopak si Blattovu modifikaci ihned sestrojil a naprosto ho to nadchlo. Ihned zrušil svoje úly a přešel na Blattovu variantu. Patent upravil s tím, že se modifikovený úl musí vždy jmenovat, tudíž psát jako Dadant-Blatt a tím uznal Blatta jako spoluautora patentu. 

Já jsem zavedl zkratku D-B a prosím o její používání aby bylo jasné, o co jde. Tudíž samotné jméno Blatt nic neznamená a Dadant bez druhého jména znamená systém = tedy provozní metodu, jedním slovem metodiku, nikoli konkrétní úl. Kdo tedy má na mysli úl s mírou VN 43,5x30x12 + NN 43,5x14,4 (15)x12, pak je nutné, má-li tomu každý rozumět, úl nazývat oběma jmény, tedy Dadant-Blatt = D-B.

Zajímavost. Tvrzení, že Langstroth je nejrozšířenější úl planety je nejspíš lživé. USA, část Kanady, Austrálie a Zéland rozhodně není celý svět! 

Sovětský úl Mnogokorpusnyj (Mnohonástavkový) není nic jiného než Dadant-Blatt, jen se nesměl jmenovat amerikaňsky (západně = buržoazně) když ho po VŘSR Sovětský svaz zavedl jako jediný úl v celé veleříši. Funguje od polárního kruhu po tropy. Tento úl, tedy Dadant-Blatt, používá celý bývalý SSSR, mám za to že Čína, určitě Balkán, Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Anglie, Skandinávie, myslím, že i Turecko a tak mám za to, že nejrozšířenějším úlem světa je právě D-B a nikoli Langstroth. Mám zprávy, sám jsem si je neověřoval, že u nás začíná přicházet originálu D-B na chuť čím dál víc lidí. I já už mám na této míře zazimované jedno vč a v tomto roce převedu na tuto míru třetinu svých vč. Vymslel jsem jak snadno přejít na tuto míru pomocí přípravku, kterým se dá rámek 39x30 (nebo37x30, ale i 24 nebo jinou mírou menší než 43,5 - třeba Slovenské B či vysoký Optimal) během půl minuty i se včelami zvětšit na míru 43,5x30. Přidávané M jsou už na míru 43,5x30 a tím se neskutečně snadno přejde. Přípravek by byl použitelný i při pořechodu z 37 na 39, nebo z 39 na 42 a dokonce z jakékoli míry i na Langstroth.

Kouba150
Kouba150 (4 příspěvků) 15.01.2024, 08:30:56 xxx.xxx.94.126

Co se týče přechodu třeba u mě LN 18,5 , tak je možností více.

1) dají se přemést na surovce na mezistěny

2)za příznivého počasí hodit velkou bednu na LN a nechat je to vystavět a pak už je stáhnout a pokračovat v optimalizovaném plodišti s přepážkami

3) nebo je za příznivého počasí rozdělit velkou bednou a rovnou optimalizovat

4) tohle mám v plánu já. obětuji pár rámků a zaříznu jim HL a zavěsím je z hora a začnu hned tvořit plodiště 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.