Aktuálně: 4 958 inzerátů174 200 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Cena cukru pro včely

Anonymní (neregistrovaný) 22.10.2023, 13:45:23 xxx.xxx.84.201

Dobrý den, za kolik kupujete pro včely kg cukru? Hledám nejlevnější místo, ceny jsou dost strašné. 

Orionka (neregistrovaný) 22.10.2023, 14:04:01 xxx.xxx.82.160

Pro včely je, podle informací včelařů, výhodnější kupovat pastu v kyblíkách (Apivital sirup). 14 kg v kyblíku. Zejména v Polsku a logicky ve větším množství. Pro včely stravitelnější než rafinovaný cukr.

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 22.10.2023, 15:57:29 xxx.xxx.106.36

To už je teď dost pozdě, ne?

Ale jestli na další dny sezonu, tak já prostě využívám akce v obchodech. Kupuju od 19 do 22kč. Jak je někde akce jdu a tak 50 kg koupím, do dalšího krmení našetřím tak cca 350 kilo, to musí stačit. 

Ale já zas tolik včelstev nemám.

Anonymní (neregistrovaný) 22.10.2023, 20:22:26 xxx.xxx.26.36

Strašné ceny cukru? Mě na nakrmení jednoho včelstva stačí prodat 2,5 kila medu. Letos při výnosu 34 kg na včelstvo jsou zrovna na krmení náklady zanedbatelné. 

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 23.10.2023, 06:45:06 xxx.xxx.106.36

Tak nikdo neplatí rád vysoké ceny. Beru to tak, že si na to holky vydělaly.  Ale na tom, že ušetřím pár korun na cukru, nic špatného není.

Já třeba letos investovala do včel cca 40 tisíc,  do ůlú a cajků okolo. Takže mě levnější cukr potěší.

Anonymní (neregistrovaný) 23.10.2023, 08:33:23 xxx.xxx.26.36

Tak cena může potěšit, ale právě cukr včelaření nijak výrazně neodrazuje. Na to jsou jiný blbosti. Každopádně ušetřit se dá právě na spoustě zbytečných cajků okolo, který často nejsou ke včelaření nutný. Nakrmit se ale musi, pokud se jim nenechá med. 

Drvodělka (neregistrovaný) 23.10.2023, 09:41:24 xxx.xxx.11.69

Zbytečné cajky? Když vidím rozhadrované, napůl shnilé úly některých včelařů, nedivím se, že jim včelky umírají. Nešetřím přehnaně na nákupu cukru, celkově je to položka zanedbatelná, ale je věc principu zbytečně nevyhazovat.

Nový úl je pro mě dobrá investice, stejně jako třeba medomed. 

Anonymní (neregistrovaný) 23.10.2023, 10:20:59 xxx.xxx.26.36

Včely neumiraji na úl ale většinou na blbost včelaře. Nový úl neni zárukou přežití včelstva. Stejně jako jeho cena.

Drvodělka (neregistrovaný) 23.10.2023, 10:29:38 xxx.xxx.11.69

Pokud má někdo úl 50 let starý,  napůl shnilý, prolezlý kde čím vším, umírají ne jen proto, ale i proto. 

Cena samozřejmě roli nehraje.

Jinak souhlasím.

Anonymní (neregistrovaný) 23.10.2023, 10:53:41 xxx.xxx.26.36

Včely jsou adaptované za miliony let na dutiny staré, napůl shnilé prolezlé kdečím a vším možným. Evoluce jim k tomu nadělila čistící pud a propolis. Naopak, staré tlející dřevo jim z nějakého důvodu vyhovuje. Možná pro plísně které dokáží využívat k vitalitě celého včelstva.

Opakem je snaha včelaře vytvářet jim přehnaně sterilní prostředí…. Ale chápu že je lepší začínat s novými úly 

Drvodělka (neregistrovaný) 23.10.2023, 11:08:11 xxx.xxx.11.69

Až budu doma, dám sem fotku, abyste viděl, co myslím, když říkám rozhadrované úly.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 23.10.2023, 19:49:31 xxx.xxx.171.14

Zdravím.

Tak mám chvilku na odpověď. Za prvé, věřím , že divoké včely měly mnohem silnější čistící pud než dnešní včelky, otázka je, kolik jich ještě dnes v lese žije. Tím myslím, těch co nejsou nakřížené s těmi ,,ušlechtilými"

Za druhé, podle mě a je to jen můj ničím nepodložený názor, je velký rozdíl mezi přírodní dutinou ve stromě, kde funguje, jak říkáte propolis, různé druhy prospěšných hub a roztočů , obnova plástů pomocí zavíječe atd., a naproti tomu úlem z ohoblovaných prken. Úlem, který je navíc zateplen kdejakým starým polystyrenem a pravidelně vykuřovaným kdejakým léčivem. Tam jestli jsou houby a určitě jsou, rozhodně ne ty, co jsou včelám jakkoli prospěšné.

Tady pro ukázku posílám fotky taky úlů, svého známého. Neustále mi opakuje, že nechápe, proč mu včelky umírají. Teorie o vyhazování peněz za nové úly a tom jak dobrý včelař dokáže včelařit ve starých úlech, jsem od něj slyšela mnohokrát. Podotýkám, že mě tak nějak nepřesvědčil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 23.10.2023, 20:29:44 xxx.xxx.26.36

Přiznám se, takovou včelnici jsem ještě neviděl. Tedy u včelaře který žije. Zda se že je bez včel. Asi bude umění včelařit na smetišti. Kdyby byl dobrý včelař tak mu vcely neumiraji ani v takovych ulech. 

Jinak divoké vcely uz u nás nejsou, jedna se o zalétlé roje. A ano, rozdíl mezi přírodní dutinou a desitky let starým ulem nasáklým chemií muze být značný. Další podstatný rozdíl je včelař za úlem…

Jinak jsou i u včel linie které se šlechtí na čistící pud. Ale to asi víte…

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 23.10.2023, 20:44:15 xxx.xxx.106.36

Není bez včel i když to tak vypadá, je to focené někdy z jara.  Máme na věc jiný názor, já bych v tomhle hnusu radši nevčelařila i kdyby to šlo.

Anonymní (neregistrovaný) 24.10.2023, 05:26:09 xxx.xxx.26.36

Rozumím, ja taky ne. Nechtěl bych od něj ani med…

 Ale primární příčinou úhynů neni úl. Včely hynou jak ve starých, tak nových ulech, stejně jako zalétlé roje v dutinach….

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 24.10.2023, 06:34:36 xxx.xxx.106.36
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 24.10.2023, 05:26:09

Jo, to je nejspíš pravda. Nicméně, všechno je k něčemu dobré, já si pod dojmem tohohle bordelu pořídila pouze nové úly.

Pomahala jsem mu pár let s vyřizováním papírů kolem v čel, s tím, že mi jako začárečnici  ve včelaření poradí. Ne že by měl na začátku pořádek, ale tak hrozný to nebylo. Jenže potom se rozhodl rozšířit počty. Z cca 20 včelstev zvýšil na 84. K tomu chodí na plný úvazek do práce.  Tři stanoviště, z toho tohle bylo na našich pozemcích. Na jaře mi začal vykládat, že mu někdo včely otrávil, protože přežilo 20. Tehdy jsme se chytli a musel si to odstěhovat.

goro
goro (185 příspěvků) 24.11.2023, 17:21:16 xxx.xxx.43.129
Orionka:

Pro včely je, podle informací včelařů, výhodnější kupovat pastu v kyblíkách (Apivital sirup). 14 kg v kyblíku. Zejména v Polsku a logicky ve větším množství. Pro včely stravitelnější než rafinovaný cukr.


Orionka ono je to všetko relatívne… zrejme je o apivitalu výhodou že včelár má menej práce, za to si trochu  priplatí ale včelám je to rozhodne jedno… (ta straviteľnosť je pohádka…) 

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 30.12.2023, 00:12:27 xxx.xxx.139.252
Drvodělka:

Zbytečné cajky? Když vidím rozhadrované, napůl shnilé úly některých včelařů, nedivím se, že jim včelky umírají. Nešetřím přehnaně na nákupu cukru, celkově je to položka zanedbatelná, ale je věc principu zbytečně nevyhazovat.

Nový úl je pro mě dobrá investice, stejně jako třeba medomed. 


Jen velkou maličkost, med se z plástů nevymedá, ale vymetá a proto stroj k tomu sloužící není medomed, nýbrž medomet.

Jinak souhlas s vaším tvrzením, že je potřeba peníze zbytečně nevyhazovat.

Vážně věříte tomu, že záleží na stáří úlu? Svatá prostoto!! Viděl jste někdy ten hnus, ve kterém žijí divoké včely? A umí to v tom už miliony let.

Horší je dát včelám místo cukru syntetické krmivo, nebo uměle invertovaný cukr. Pak část včelstev před úhyny, spolu s dlašími kejkly včelařů, prováděné často v nových úlech a s nejlepšími úmysly, nic nezachrání. Často padnou dokonce celé včelnice, proč se to někomu děje a jinému nikdy?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 30.12.2023, 00:32:15 xxx.xxx.139.252
drvodelkafialova:

Zdravím.

Tak mám chvilku na odpověď. Za prvé, věřím , že divoké včely měly mnohem silnější čistící pud než dnešní včelky, otázka je, kolik jich ještě dnes v lese žije. Tím myslím, těch co nejsou nakřížené s těmi ,,ušlechtilými"

Za druhé, podle mě a je to jen můj ničím nepodložený názor, je velký rozdíl mezi přírodní dutinou ve stromě, kde funguje, jak říkáte propolis, různé druhy prospěšných hub a roztočů , obnova plástů pomocí zavíječe atd., a naproti tomu úlem z ohoblovaných prken. Úlem, který je navíc zateplen kdejakým starým polystyrenem a pravidelně vykuřovaným kdejakým léčivem. Tam jestli jsou houby a určitě jsou, rozhodně ne ty, co jsou včelám jakkoli prospěšné.

Tady pro ukázku posílám fotky taky úlů, svého známého. Neustále mi opakuje, že nechápe, proč mu včelky umírají. Teorie o vyhazování peněz za nové úly a tom jak dobrý včelař dokáže včelařit ve starých úlech, jsem od něj slyšela mnohokrát. Podotýkám, že mě tak nějak nepřesvědčil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pan Goro vás napomene za neověřené a nedokázané TVRZENÍ o tom, že někde určitě prospěšné organizmy nejsou.

Ale vás nenapomene, on umí štěvit jen mě. Není sám, on ale uýmí být aspoň slušný.

Ukázka fotek svědčí o tom, že pán je prase a jemu budou hynout včely i ve funglovkách, na to vemte jed!

V Dymáku vloni byste mohla vidět nejen mě v celé kráse, ale i moje úly (spolu se seškrtaným článkem tak, aby nikoho neurazil a nic netvrdil a tudíž článek o ničem). Některé moje úly nejsou nové, vše moje výroba a nebo po předcích. Některé jsou ale z poloviny padesátek a rozhodně je nehodlám vyhodit, slouží stále a dokonale. Mám i poslední 3 NN po předcích, vyrobené těsně po roce 1947 a pořád slouží. Píše sem i TomášR a on u mě viděl všechno a sám v mých starých věcech včelařil a pořídil si své historické úly. Nejlíp se včelám daří v hobrákách (VN je složený ze dvou NN na sobě) po mém tátovi z let 1954-58, mezi hobrami je sláma z mlátičky. Ano, dna jsem k tomu dal už nová.

Jo, pro úplnost, které hobráky zničili ptáci a myši a byly opraveny polystyrenem nebo montážní pěnou, už se v nich včelám nedaří. Postupně naopak vyřazuju i pěkné zánovní věci, pokud obsahují polystyren, polyuretan nebo jinou pěnu.

Ale vlákno je o cukru, jestli se nemýlím a tak se omlouvám za odbočení.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.