Aktuálně: 4 798 inzerátů175 935 diskuzních příspěvků17 774 uživatelů
goro
goro (191 příspěvků) 06.05.2024, 21:18:08 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 06.05.2024, 20:41:28

repka odkvitla……… dnes bola manželka na prechádzke so psom a našla dva smreky kde to hučalo, pozerala dohor či tam je nie roj a potom je to kvaplo do oka.. medovica…

asi ten Koutenský ai vedel o čom píše…

goro
goro (191 příspěvků) 04.05.2024, 21:17:15 xxx.xxx.0.220
goro:

osvedčený recept na medocesto je pomer 1:3, teda napríklad 1kg medu ( len vlastného !!! dobre je mierne ohriať ako písal Tom) a  kg práškového cukru… alebo 333g medu a 1 kg cukru a pod.   Medocesto je dobre nadávkovať do mikroténových sáčkov, mierne rozvaľkať na hrúbku cca 1cm a naskladniť v tme a chlade, v sklepe alebo v lednici..


sorry, samozrejme 1 kg medu a 3 kg cukru ..

inač bežne nedávam medocesto, ale keď bolo treba dať odložencu/oddelku, tak mám na to taký drobný  fígeľ, rámček o rozmere nadstavku z latôčiek cca 1 cm vysoký, dám ho na hornú hranu nadstavku a keď položím  medocesto v igelitovom sáčku na rámiky plodiska , urobím otvor na hornej strane… včely sa v pohode dostanú, všetko vyjedia a nič nesteká … 

goro
goro (191 příspěvků) 04.05.2024, 17:07:24 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Rob z 03.05.2024, 10:53:44

osvedčený recept na medocesto je pomer 1:3, teda napríklad 1kg medu ( len vlastného !!! dobre je mierne ohriať ako písal Tom) a  kg práškového cukru… alebo 333g medu a 1 kg cukru a pod.   Medocesto je dobre nadávkovať do mikroténových sáčkov, mierne rozvaľkať na hrúbku cca 1cm a naskladniť v tme a chlade, v sklepe alebo v lednici..

goro
goro (191 příspěvků) 03.05.2024, 09:11:39 xxx.xxx.0.220

Evka nejako treba začať,  držím palce … je dobré , ked vám dá/predá včely niekto známy, niekto koho poznáte, niekto kto vás zaúčal do tajov včelárenia.. no v pohode môžete začať a kúpou včiel od známeho včelára…príkladom som ja, tiež som si prvé včely kúpil , dokonca na Morave od Mira Sedláčka… včely by pred predajom mal prehliadnuť veterinárny lekár, o tom je to sľúbené povolenie… a to aká to bude genetika, či budú pokojné, pracovité, alebo bodové a lenivé zistíte časom, vymeníte matku ak bude treba    a budete úspešne včeláriť…možno by to chcelo vziať sebou nejakého včelára aby zhodnotil množstvo plodu, spôsob kladenia matky a pod, ale v pohode to zvládnete aj sama…hŕ na to..😉…

goro
goro (191 příspěvků) 01.05.2024, 08:29:27 xxx.xxx.0.220

U mňa vo včelách som tiež nenašiel v žiadnej rodine rojovú náladu… dokonca med v mednikoch počas predchádzajúcich dní začali viečkovať takže im počas chladu stačilo to čo mali v plodiskách…trochu horšie je to so znáškou, všetko je odkvitnuté, na jabloniach plody ako nechet , aj čerešne nezmrzli a sú plody… asi 2km ja repka snáď ju nájdu…a ešte kvitne pagaštan… tretí medník som dal len na dve rodiny ale včely tam akurát stávajú medzisteny… no uvidíme ako to pobeží ďalej , včiel je naozaj dosť a na letáči bežne pristávajú trúdy/trubce… 

goro
goro (191 příspěvků) 28.04.2024, 08:55:40 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.04.2024, 20:32:56

Sorry…nikdy pri včelách nekalkulujem s tým “co by bylo kdyby bylo…”😉 

goro
goro (191 příspěvků) 27.04.2024, 18:15:49 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.04.2024, 12:22:10

🤔…za desať dní ochladenia (15.4.-25.4.) klesla hmotnosť úľa o 7 kg… kde si tam videl pokles 30kg?

goro
goro (191 příspěvků) 26.04.2024, 16:21:51 xxx.xxx.0.220

…no tak ja by som zasa vedomosti českých včelárov nepodceňoval….môj dobrý priateľ , skúsený český včelár Hozna Kolomý už roky nepoužíva na jar podnecovanie včelstiev nejakými medocestami s pelom (ale ani bez peľu  🙂)ale peľové zásobné plásty s pergou, vloží do včelstiev blízko miesta kde sa usadí zimný chumáč a keď začne chov plodu tak mladušky majú peľ “po ruke” a priamo si ho berú na tvorbu zimnej kašičky . .. a poznám aj včelárov, ktorí usušený alebo mrazený  obnôžkový peľ nemiešajú do medocesta ( nie pre “”podnecovanie ale hlavne pri výpadku jarného peľu kvôli mrazom) ale ho pomelú a položia jemný peľ  na tácke neďaleko úľov a lietavky ho normálne rúskujú a nosia na nožičkách mladuškám priamo k plodu…včelári toho vedia dosť…

goro
goro (191 příspěvků) 26.04.2024, 15:44:48 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 26.04.2024, 13:18:20

GORO napísal:

váš predpoklad je správny,na chov spotrebuvávajú včely prednostne med z okolia plodu (teda ak nie je zaviečkovaný), čo by mohlo mať pri ochladení aj pozitívny účinok na plodisko, teda uvoľnenie plodiska, možnosť klásť vajíčka a následne chovať aj vďaka vykonanému posilneniu viac včiel?…….proste v rodinách to po ochladení môže vyzerať rôzne… …

goro
goro (191 příspěvků) 24.04.2024, 09:23:20 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 23.04.2024, 20:26:28

včely normálne fungujú, pokiaľ majú dostatok zásob (hlavne otvorených, neviečkovaných) tak pokračujú v chove plodu, matka kladie, mladušky kŕmia larvy a mladé včely kŕmia larvy a stavajú plásty… môžem to potvrdiť, včera som pozeral medzisteny dostavené a keďže včiel aj  tých zásob je dostatok, niektoré už zásoby hore v medníku už viečkujú na ešte horšie časy…

keby bolo takéto ochladenie nastalo prv než všetko vykvitlo a včely by sa nestihli zásobiť peľom a hlavne nektárom, ten plod by chovali len do doby kým by im trvali zásoby ktoré nemali zaviečkované… na tie uložené pod viečkami by siahli až po týždni a za tú dobu by obmedzili chov plodu, matka by prestala klásť… ale v tomto čase, cez poludnie je obyčajne oteplenie nad 8-9 stupňov a viac takže na pár hodín vyletia, doniesť vodu či pozrieť aj tú repku…

goro
goro (191 příspěvků) 19.04.2024, 13:35:08 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 19.04.2024, 11:35:21

Napadá někoho jné vysvětlení té záhady, že v Blaníku nemizí zásoby?

Proč by měly mizet? Včely mění váhu pylu a medu na “maso”, pak mizí jen tolik, co je k té přeměně potřebná energie. A pak také to, co spotřebují na výrobu tepla…

….aké iné vysvetlenie ? …v zimných mesiacoch na výrobu tepla včely potrebujú cca 50g zásob denne… teda Petrove ešte aj chovajú nejaký plod…nie veľa ale chovajú.. 

goro
goro (191 příspěvků) 17.04.2024, 10:49:39 xxx.xxx.0.220
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 16.04.2024, 21:40:26

Keď  teória tak teória 😉 …nevidel som   do včelstiev, čo je základ pre rozvíjanie teórií, ale z toho, že je momentálna spotreba relatívne nízka mi vychodí že v plodiskách je prevažne zaviečkovaný plod, ktorý nie je potrebné krmiť čo bolo spôsobené spomínaným “ucpaním plodisk medem”, jednoducho matka nemala kde klásť… váš predpoklad je správny,na chov spotrebuvávajú včely prednostne med z okolia plodu (teda ak nie je zaviečkovaný), čo by mohlo mať pri ochladení aj pozitívny účinok na plodisko, teda uvoľnenie plodiska, možnosť klásť vajíčka a následne chovať aj vďaka vykonanému  posilneniu viac včiel…. Len ten efekt bude priamo úmerný množstvu spotrebovaného medu a to zasa bude závislé od množstva otvoreného plodu… proste v rodinách to po ochladení môže vyzerať rôzne… …

goro
goro (191 příspěvků) 15.04.2024, 09:48:03 xxx.xxx.0.220

 Tom tu uviedol skutočne zásadné veci …. je ich viacero aby nesplynuli tak opakovane len niečo  vypichnem a trochu rozvediem…. to čo treba mať na mysli keď chce včelár “posilniť včelstvo" pridaním plodu z inej rodiny, resp. oslabiť “predčasne” silné včelstvo… včelár by mal vedieť čo kde preložiť… …na to si stačí pozorne prečítať čo napísal Tom, ja len mám názor že by včelár mal vedieť  aj prečo to robí, tak dopĺňam…😉

Jestli v některém vč vidím, že je tam hlavně zavíčplod a málo otevřeného, je jasné, že tady nastane těžký problém hned jak se to vylíhne. A naopak kde je většina otevřeného, tam se přidá rámek zavřeného a otevřený přidá “přebujelým”.

…matka  kladie len toľko vajíčok koľko lariev sú schopné včely mladušky nakŕmiť a vychovať, včelstvo obyčajne nie je slabé preto že matka kladie málo vajíčok, ale matka kladie málo vajíčok preto, že mám málo mladušiek…..v takom prípade pridanie otvoreného plodu do rodiny ktorú chce včelár posilniť  chov ďalších včiel ešte spomalí, mladuškám pribudne viac hladných krkov a matka ešte viac obmedzí kladenie vajíčok……čiže pridanie  otvoreného plodu by pôsobilo kontraproduktívne.. u Toma keď pridá plást zaviečkovaného plodu, z ktorého  každú chvíľu vylezie armáda mladušiek na pomoc s krmením toho otvoreného plodu dôjde skutočne k posilneniu včelstva, pretože konečne môže matka viac klásť… a naopak z “přebujnelého" včelstva sa nesmie brať otvorený plod, ten je “spotrebiteľom nadmerných zásob kŕmnej kašičky” a musí sa zabrániť, aby zo zaviečkovaných plástov nevyliezla daľšia hromada mladušiek, ktoré by boli bez roboty a nimi vytváraná kašička by bola prebytočná a len by mohla dopomáhať k tvorbe “rojových” včiel…

u nechcem byť nejakým “vysvetľovačom” ani komentátorom Tomových postupov, on vie prečo to robí a včelári to môžu robiť tak isto a nemali by pochybiť… len ešte chcem upozorniť na jednu vec, ktorú správne dal tučným písmom…  Jediné, co je nutné aby si každý uvědomil, že jakmile bude handlovat cokoli, je to PODNĚCOVÁNÍ!!!!!!  ….už by som len chcel upozorniť, že skutočne kto nemá čas, vedomosti či odvahu na regulovanie sily rodín, mal by si radšej toto odpustiť, pretože ako napísal Tom, je svätá pravda, že si môže niekedy narobiť viac problémov ako osohu …citujem… " A ne každý pak dokáže zvládnout maximálně vyrajcovaná včelstva."

goro
goro (191 příspěvků) 14.04.2024, 20:38:44 xxx.xxx.0.220
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 14.04.2024, 12:05:23

Pochopil si dobre nedobehnú, myslel som to o tej lastovička tak, že keď to jeden rok nevyjde a už to vyšlo 7x, tak nevidím problém a budem pokojne spávať… budúci rok si to vynahradia…. Ani tento ešte nie je pre ne stratený….napríklad teraz to prichádzajúce ochladenie ani nezaregistrujú, budú šliapať a “dobiehať” 😉

goro
goro (191 příspěvků) 13.04.2024, 20:40:39 xxx.xxx.0.220
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 13.04.2024, 14:09:51

Martin  priznávam že nemám tie polystyrénové úle (Tome nie sú to plasťáky 😉) na slnku ale to nemám žiadne sú pod listnantými stromami a na jar teda slnko na ne môže….

k tvojmu návrhu na "vyhrievanie" spodného nadstavku nevidím dôvod, proste bol iný rok… veď som písal, že každý rok to dobehli a tie v drevákoch aj aj predbehli…

jedna lastovička leto nerobí ….

Obrázek
goro
goro (191 příspěvků) 13.04.2024, 10:46:53 xxx.xxx.0.220

včelár často uvažuje kde urobil chybu a pritom chybu nemusel urobiť…

ja mám včely hlavne na NN ⅔ LG, a pár úľov tohto typu mám aj z liateho polystyrénu (koplen) z hrúbkou steny 40 mm…. sú ľahké, pevné a pôvodne som plánoval na tento systém prejsť kvôli vyšším výnosom a tepelnej pohode včelstiev, nižšej potrebe zimného kŕmenia a bla, bla bla… neprešiel som…ale nie o tom chcem písať…v týchto úľoch naozaj zakrmujem na zimu výrazne menej, včely na jar nevyláka slnko k predčasnému plodovaniu, dokonca dlho trvá kým jarné slnko prehreje úle a začnú mať prelety, nosiť peľ a chovať vo veľkom plod… v drevených už mám veľké plochy plodu ked tieto  konečne začínajú… len potom prídu marcové/březnové studené noci, včely v drevených úľoch musia viac kúriť, obmedziť plodovanie ale tie v tom polystyréne v noci vôbec nevychladnú a v kuse idú ako píly a skoro vždy v množstve plodu a jarných včiel nielen dobehnú ale aj prebehnú tie v dreve…

tento rok tomu však tak nebolo… včely v drevených úľoch nemuseli “brzdiť” a tie teploty zasa neboli také aby včas prehriali aj včely tie v polystyréne… začali neskoro chovať plod, zimné včely končia a mladušky sú v plode pod viečkami…  nehodnotím ich že zoslabli, ale  včiel je významne menej ako v iných úľoch, mám včelstvá ktoré už nosia do druhého medníka a tieto majú menej včiel ako mali po zime..

myslím teda hoci nevidím do Blaníkov, koľko majú plodu, že keby nemali to “uzamknutie medom pod hornou laťkou” na vysokých rámikoch nosili by hore do NN a matka by mala priestor a nezoslabli by…. čiže problém bol podľa môjho názoru identifikovaný správne , teda “efekt vyššího rámku ako 30” len v tomto roku asi sa kritérium pre včasnú znášku posunulo na “efekt rámku vyššího než 26”…  ešte mám otázku, nemáte Blaník aj v 24 kách?…aj tam “zoslabli”?

..ja by som im drasticky rozperákom alebo vidličkou ten med pod hornou laťkou na vysokých rámikoch odviečkoval…možno ho vynosia hore a urobia miesto matke…

samozrejme mohol to byť vplyv infikovaného peľu a pod…ale to by sme sa už dostávali do roviny špekulácii, skúsme sa držať pri zemi…

goro
goro (191 příspěvků) 12.04.2024, 19:56:19 xxx.xxx.0.220

no ten kolega môže dúfať…

V rámci usmerňovacieho dokumentu EFSA o včelách z roku 2013 (Bee Guidance Document), má Rada nájsť dohodu na konkrétnom ochrannom cieli pre včely. Členské štáty ho doteraz neboli schopné schváliť. Bee Guidance Document je kľúčový pri hodnotení rizík prípravkov na ochranu rastlín a ich účinkov na necieľové druhy, teda v tomto prípade opeľovače a včely. Viaceré krajiny dokument na ochranu včiel dlhodobo blokujú, ale oficiálne nie je známe ktoré, pretože to vlády nechcú zverejniť! Vedkyne a vedci, ako aj európski aj slovenskí včelári sa zhodli na maximálnej hodnote 7% redukcie kolónii. To znamená, že by boli povoľované len také pesticídy, ktoré zabijú maximálne 7% danej kolónie včiel. K tomuto cieľu sa prihlásil aj výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie,“ povedal Martin Hojsík, ktorý je členom výboru za frakciu Renew Europe.

čiže aj po schválení toho dokumentu a bude používať hromada prípravkov po použití ktorých budú včely hynúť… niektoré hneď, ďalšie postupne …už to predsa bolo tu písané, že včelám hrozí infikovaný peľ, tým sa kŕmia larvy a rodia sa včely s nízkou imunitou..

nie že by som bral vážne informácie od spolku Greenpeace…ale nimi publikovaná štúdia analyzovala zvyšky pesticídov v materskej kašičke a vzorkách peľu včely medonosnej. Greenpeace priblížil, že šlo o najväčšiu štúdiu svojho druhu v Európe, ktorá obsahovala viac ako 100 vzoriek z 12 krajín. Celkovo bolo pritom vo vzorkách identifikovaných až 53 rôznych chemikálií, čo mimovládna organizácia považuje za obraz toxicity súčasného európskeho systému poľnohospodárstva.

goro
goro (191 příspěvků) 12.04.2024, 16:04:56 xxx.xxx.0.220

…ono včely na jar zoberú všetko, všetky “náhražky”, zo sušeného mlieka, sóje  ked nie je peľ donesú aj piliny, lógr (Tom prípadne vysvetlí 😉) ale nakoniec to vyhádžu akonáhle sa objaví chutný peľ…dokonca aj peľ z liesky vyhodia ak kvitne jíva…