Aktuálně: 4 582 inzerátů178 198 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů
goro
goro (199 příspěvků) 20.02.2024, 17:21:21 xxx.xxx.61.201

…že by nám to lecos vysvetlilo?… donášali vodu, peľ a možno aj nektár, …a dnes len kŕmili plod a nič neprinášali …. či?

goro
goro (199 příspěvků) 20.02.2024, 17:13:30 xxx.xxx.61.201

pozorne som si prečítal túto tému a spočiatku som vôbec necítil potrebu na ňu reagovať

roky chovám včely v úľoch Langstroth a necítim ale potrebu otáčať ich a montovať na ne “česnovú uličku”… totiž už dávno som zrušil uloženie viacerých úľov na stojane vedľa seba, mám ich uložené po dva pri sebe a môžem teda v každom úli LG listovať ako v teplej stavbe, bez dlhej ruky… teda v jednom listujem zľava, v druhom sprava… takéto usporiadanie úľov na včelnici som “vylepšil” tým že dvojice sú rozhádzané.. eliminuje to zbytočné zalietavanie a eventuálne šírenie chorôb a hlavne pri práci na stojane má už štvrtá a piata rodina očakávala  mierne naštvaná, pretože z manipulácie v predošlých úľoch už vedela cez stojan, že prídem… 🙂

vyjadrovať sa k potenciálnemu vynálezu radšej nebudem, mám LG ale “uličku" nepotrebujem” a necítim ani potrebu dohadovať sa či pre včely je optimimálna veľkosť česna 75 alebo 16 cm2…. včely svoj život dokážu bez problémov prispôsobiť podmienkam v akých skončia a žijú, prispôsobia sa tomu čo im dala príroda alebo včelár.. diskusia o veľkosti česna je podobná diskusii o rámkových mierach a pritom všetci vieme že včely stavajú úzkovysoké plásty lebo je dutina zvislá, ale v pokácenom strome v pohode sa zabydlia a a postavia nízko široké plásty, rovnako ako pod podlahou či v obložení chalupy….. tak je to aj z česnom , bude malé . …prežijú len budú častejšie vymieňať vzduch v úli, bude veľké, stačí im vetrať menejkrát…. 

vo včelárskej encyklopédii z roku 1905 som sa dočítal že: “…15 000 včel vydechne v zimě při spotřebě 20 g medu v sušině 29,3 g CO2, což se okrouhle rovná 15 litrům. Jestliže tedy vezmeme průměrný obsah kysličníku uhličitého ve vzduchu úlu v zimě za 1 %, pak by se v zimě vyměnilo 1500 1 vzduchu denně…. Je-li tedy zimní obsah plodiska 16 l, pak se v něm vzduch vymění stokrát” …..vieme z praktických meraní včelárskych výskumníkov, že včely v zime znesú aj viac % CO2 ako 1%, môže to byť aj 4-5%. Teda nemusia vymeniť vzduch v chumáči stokrát za deň ale stačí 20 krát! … z praktických meraní sa zistilo , že cez veľké česno menia vzduch v dlhších intervaloch, cez malé česno musia vymieňať častejšie... včelstvá cirkulujú vzduch teda buď s dlhšími obdobiami 42 až 80 minút,... alebo kratšími intervalmi 20 až 150 s , teda častejšie...

myslím si a je to môj osobný názor , ktorý nemusí byť správny, že navrhovaná ulička by skomplikovala včelám zimovanie…vzduch do úľa totiž dostať musia nech je česno akokoľvek veľké, pretože potrebujú kyslík na štiepenie cukrov aby získali energiu na život …!

pozrite si  na konkrétnych pákladoch, že včelám je jedno aká je veľkosť česna..

https://www.youtube.com/watch?v=dv0-aMy1u3g&t=71s

Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 19.02.2024, 08:59:36 xxx.xxx.61.201

Pertra napisala si:

"Všichni se shodujte, že včely v podstatě pokryjí spotřebu vody olizováním kondenzované páry."

To nie je pravda, nik to netvrdí..čo potom včely z úľov, kde je priedušný strop?

Ale máš dobrú skúsenosť, včely milujú olizovať vodu z  trávy alebo z machu, pripadne nasávať z vlhkého piesku…treba to využiť… 

Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 18.02.2024, 21:05:29 xxx.xxx.61.201
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 18.02.2024, 10:39:12

ja som napísal v pôvodnom príspevku.

“jediné negatívum úniku vlhkosti a tepla cez strop, bude možno vyššia spotreba zásob... tým že včely viac zásob spotrebujú, získajú potrebnú teplo aj vodu, ktoré im unikajú stropom , , samotná voda (vlhkosť ) prichádza do úľa aj cez česno pri nasávaní vzduchu do chumáča.”

neviem čo dodať, počkal by som na výsledok pokusu, zatiaľ to vyzerá tak, že v tom úli včely mnoho plodu ešte nemajú a nechovajú…

ináč pri fólii nad ktorou je dobré uteplenie sa vodné pary stúpajúce z chumáča  nezrážajú na fólii nad chumáčom ale pary kĺžu popri fólii k studeným, často neutepleným stenám nadstavku kde kondenzujú…… preto sú kvapky vody na fólii po okrajoch a voda nekvapká na chumáč… to sa ale dostávame mimo tému… 

goro
goro (199 příspěvků) 18.02.2024, 09:53:58 xxx.xxx.61.201
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 18.02.2024, 09:43:27

martin 

postrádam logiku u prázdneho nadstavku nad včelstvom…nechápem jeho účel, nemám skúsenosti s takýmto postupom, ale podľa môjho názoru má byť strop v zime nad včelami  práve naopak SILNE UTEPLENÝ, aby pary ktoré nutne unikajú z chumáča nekondenzovali nad ním a nekapali do chumáča…

goro
goro (199 příspěvků) 16.02.2024, 20:41:34 xxx.xxx.61.201

Včely nereagujú s plodovaním len na teplotu, posudzujú situáciu ako komplex, teplotu, slnko, dĺžku dňa, prínos peľu…nemusí to byť  len negatívum, oteplenie v zime môže mať aj pozitívne aspekty, vykadia sa premiestnia si bližšie zásoby…

goro
goro (199 příspěvků) 15.02.2024, 17:18:29 xxx.xxx.61.201

Martin nevyrábal som spárovku, a tak ťažko radiť, ale jedno sa dá poradiť….

urob pár úľov rovno s dosky napílenej na 10cm, odrezky zlep, urob spárovku a z tej napíľ znovu  10cm na druhú polovicu úľov.. po lete a zime budeš mať dostatok skúseností aby si radil ty nám …😉

goro
goro (199 příspěvků) 15.02.2024, 09:02:03 xxx.xxx.61.201

Super pokus...držím palce...včelár, ktorý nič neskúša sa máločo nové dozvie o včelách... 

Môj kamarát robil čosi podobné,keď mi chcel dokázať "škodlivosť" fólie na včelstve... zistil že včelám je to šumafuk, za pár hodín či dní si vytvorili rovnaké prostredie pre chov plodu - teplo a vlhko... (On skúšal dokonca aj "škodlivosť" otvoreného očka. ..😉)

 K tej predpovedí by som sa odhodlal aj ja... Podľa môjho názoru nedôjde k vyhádzaniu plodu (ak samozrejme je včelstvo primerane silné a nebolo predčasné podnecované a a neprídu dlhotrvajúce mrazy..), jediné negatívum úniku vlhkosti a tepla cez strop, bude možno vyššia spotreba zásob... tým že včely viac zásob spotrebujú, získajú potrebnú teplo aj vodu, ktoré im unikajú stropom , , samotná voda (vlhkosť ) prichádza do úľa aj cez česno pri nasávaní vzduchu do chumáča. .. Príslušný strop na jar v čase intenzívneho chovu plodu včelám situáciu zbytočne skomplikuje ale zvládnu to..

 Použivatelom "priedušného stropu" v zime permanentne radím, aby na jar, keď už chová včelstvo plod, nahradili ho fóliou... no je to hádzanie hrachu o zeď ... ako často píše kolega Tom, včelári nechcú počúvať čo je treba robiť...☹️

goro
goro (199 příspěvků) 14.02.2024, 18:02:38 xxx.xxx.61.201

martin nerozumel som tvojej otázke…

poznám úly zo spárovky ale ty máš plné prkno a chceš z neho robiť spárovku???

nehnevaj sa to považujem za blbosť… tie uteplené úle sa robia zo spárovky u ľudí, ktorí nemajú plné prkna…

rob to ako tom50…

goro
goro (199 příspěvků) 14.02.2024, 17:57:35 xxx.xxx.61.201

musím sa pridať k názoru že zebrovanie je pre včely zbytočný stres a nikdy ho po doterajších skúsenostiach nerobím a nikomu neodporúčam (dokonca je jedno či zebrujete súšami alebo ešte horšie medzistenami…)

sa teším na ten článok o prekladaní plástov s plodom do medníka, ale tuším že to bude viac o kvalite súší pre med ako o tom, že samotné prekladanie plodu zbytočne včely stresuje… ja chápem že STRESOVANIE VČELSTIEV  je vlastné každej “protirojovej metodike” ale vystresované včely majú zníženú imunitu a to je potom jasné….

goro
goro (199 příspěvků) 14.02.2024, 17:36:16 xxx.xxx.61.201

presne ako píše GALL…

ale obyčajne ak sa rozbehnú a je prínos peľu a nektáru aj z prírody, závisí od toho aký je dátum…tak v takom dubnu plodovanie nezastavia ani za mrazov, ba sa dokážu vymlátiť aj zo zásob..

goro
goro (199 příspěvků) 14.02.2024, 17:32:26 xxx.xxx.61.201

… presne ako píšeš, v plodisku klasicky okolo plodu zásoby a ak je to vysoký rámik tak vlastne a len “prebytok” sa ukladá ďalej do medníka …mám ležan a keď pri medobraní donesiem do medárne 2-3 rámiky iba čo zožnem posmech od pomocníkov…

chce to naozaj dobrú a intenzívnu znášku vtedy sa dožijem medu aj v ležane…😉

goro
goro (199 příspěvků) 11.02.2024, 10:29:52 xxx.xxx.16.185

Sú včelárske knihy, ktoré píšu o včelách, odborné aj náučnopopulárne, sú knihy pre začínajúch včelárov, kde sú vysvetlené základné pojmy a postupy včelárenia v jednotlivých typoch úľov,sú knihy o včelách zaujímavé ale napíšu nič o včelárení o postupoch... Stretol som sa s otrocky preloženými knihami,ako píše Tom "západniarskymi" ktoré síce majú aj návody a postupy ale kto by sa ich držal narazí .... Mám kníh veľa a aj v starých knihách tak ako v nových sú veci rozumné aj prekonané, poplatné dobe... napriek tomu som za staré knihy vďačný, pretože kto ich číta s otvorenou mysľou nepochybí... viď základné pravidlá úspešného včelárenia z 19-teho storočie (foto knihy z 1893)..všetky rovnako platia aj dnes...😉

Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 10.02.2024, 08:58:06 xxx.xxx.16.185

Martin normálne funguje včelstvo tak, že sa chumáč s plodovaním posuva k zásobam, resp. ak je včelstvo dostatočne silné tak včely do zásob "dočiahnu". Ak je zima nevhodná (striedanie teplých a mrazivých dní) a včelstvo je slabé može sa stať , že zostane stiahnuté na prvom plode a nedočiahne na zásoby..vtedy včelári robia to čo uvažuješ aj ty, teda prisunú plást zásob k chumáču… rozhodni sa podľa skutočného stavu v tvojich včelách 

goro
goro (199 příspěvků) 09.02.2024, 17:24:12 xxx.xxx.16.185

Výskumná skupina z Vroclavskej univerzity vedy a techniky skúmala vplyv vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa vyžarovaného systémom mobilného telefónu (GSM900) na akustické a tepelné parametre zaznamenané v kolóniách včiel medonosných. Prvé výsledky výskumu naznačujú zmenu intenzity „bzučania“ včiel – včely vystavené EMP s charakteristikami typickými pre GSM900 vykazovali väčšinu intenzity „hučania“. Keďže výskum bol vykonaný pre jednu frekvenciu, autori navrhujú pokračovať vo výskume pre rozšírené frekvenčné spektrum. Treba dodať, že okrem zmien akustiky včelieho úľa sa nezistili žiadne zmeny v termike včelieho úľa, čo sa zdá byť dôležitejším aspektom veci ako „bzučanie“.

Poliaci majú dosť preskúmané klasické pôsobenie magnetizmu zo sieťových elektrických vedení…

Keď robotnica nájde bohatý zdroj potravy, po návrate do úľa o tom informuje ostatné včely „tancom“, pri ktorom počet a smer otáčok a vibrácie jej bruška udávajú polohu potravy. Počas letu sa na krídlach včely hromadia elektrické náboje. Včielka po návrate „tancuje“, rytmicky natriasa krídlami a zbavuje sa nábojov, pričom generuje elektromagnetické pole s frekvenciami v rozsahu 180-250 Hz, ktoré „prijímajú“ a „analyzujú“ jej spoločníci. Náboje sa vytvárajú aj v anténach. Keď sa dve včely s rozdielne nabitými tykadlami dostanú do vzájomného kontaktu, prúd tečúci v takto vytvorenom uzavretom okruhu vytvorí elektromagnetické pole. Vonkajšie magnetické pole (napr. pole vytvárané nadzemným vedením) môže ovplyvniť vyjadrenie geomagnetického poľa, čo môže viesť k narušeniu navigácie včiel. Včely sa vplyvom tohto poľa dezorientovali a nedokázali sa vrátiť do úľa. Zistilo sa, že roje nachádzajúce sa pod nadzemným vedením vysokého napätia majú „tendenciu k úniku“, teda nadmerné alebo predčasné rojenie. Tento jav považujú včelári za veľmi nepriaznivý. 

Citlivosť včiel na magnetické pole so zvyšujúcou sa frekvenciou rýchlo klesá a pri frekvencii 60 Hz včely dokážu vnímať magnetické pole s intenzitou presahujúcou 80 A/m, pričom pracovníci pri hľadaní potravy sú schopní vnímať zmeny magnetického poľa na úrovni približne 0,03 A/m nad prirodzenou úrovňou geomagnetického poľa, čo im umožňuje orientáciu v prostredí. Slabé elektromagnetické polia zvyšujú agresívne správanie včiel, čo naznačuje ich vplyv na nervový systém tohto hmyzu, najmä na časti, ktoré koordinujú ich správanie a fyziológiu. Magnetické pole môže modifikovať typický „tanec“ tohto hmyzu. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa tento hmyz vyhýba miestam s vyššou intenzitou magnetického poľa ako pozadie. Úroveň intenzity magnetického poľa, ktorá môže spôsobiť nepriaznivé zmeny, je však obmedzená na bezprostredné okolie prenosového vedenia.

Ja osobne mám jedno stanovište asi 5 m od vedenia 110 kV a neregistroval som problémy… mám na väčšine úľov plechovú stirešku, na niektorých z pozinkovanej ocele, niekde z eloxovaného hliníka ale vže je od priestoru úľa oddelená strieška cca 6 cm polystyrénom. mám aj drevené striešky s lepenkou na nich a extra rozdiely som nebadal… jedine tie celopolystyrénové úle nemajú moje sympatie ..☹️

Obrázek Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 06.02.2024, 17:29:16 xxx.xxx.16.185

Morousi, aktívny vek matky závisí od veľa faktorov niektoré sú dané geneticky ale najviac ovplyvňuje dobu počas ktorej matka dokáže plnohodnotne klásť vo včelstve oplodnené vajíčka to ako výdatne bola chovaná v štádiu larvy, či sa spárila z dostatkom trúdov a či nie je v úli nejnaká choroba napr.nozema , braule a pod. Dobre vyvinutá a oplodnená matka dokáže vo včelstve fungovať bez problémov 4-5 rokov. Matka vzniklá ako núdzová či matky insemenované často nedožijú ani 2 roky, matky umelé dochované z larvičiek preložením do umelých matenčíkov by prežili aj 3 roky alé včelári ich násilne menia aj po dvoch rokoch, dokonca už aj po roku, lebo mladé matky nákladú viac vajíčok a včelstvá sú silnejšie.

goro
goro (199 příspěvků) 05.02.2024, 15:56:04 xxx.xxx.16.185

Petra treba to hneď potrieť medom, alebo ja používam FENISTIL gel

a babské recepty , ktoré by mali opuch zmierniť:

-octový obklad s použitím jablčného octu, 

-pasta vytvorená zmiešaním vody a sódy bikarbóny,

- levanduľový esenciálny olej, čajovníkový olej, 

 -kocky ľadu, 

-citrónová šťava, 

-obklad s použitím skorocelu, mäty, kamilky alebo šalvie.

goro
goro (199 příspěvků) 05.02.2024, 11:07:22 xxx.xxx.16.185

 Rozmery dnes používaných Langstroth úľov nie sú zhodné s tými rozmermi , ktoré zadal Langstroth do patentovej prihlášky!!!!

kto by chcel ísť hlbšie do problematiky pridávam original knihu…

(trochu jej význam mätie že ju vydali a redigovali v Dadante, a tak môže byť  “učesaná” )

ale obrázky sú tam zaujímavé... 

obr.63 - starý štandartný Lanstrothov rámik- všetky latky (horná, dolná, bočné rovnakej hrúbky aj šírky…

ale hlavne na obr. 59, je úplne pôvodný nielen rámik s latkou v strede, ale ak si pozriete original úľ a ajhľa: bedňa, skutočne je to bedňa, kde sú na dvoch stranách urezané vršky aby rámik bolo kde položiť a aby neprečieval a zboku pribil dve latočky na uzavretie priestoru... Záhada je vyriešená, prvý úľ bol s bedne

https://archive.org/details/langstrothonhive00lang/page/258/mode/2up?view=theater

Obrázek