Aktuálně: 4 535 inzerátů178 235 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Samočinná termoléčba včelstev v úlu a metodice Blaník

Tom50
Tom50 (450 příspěvků) 22.01.2024, 23:00:04 xxx.xxx.139.252

S kolegou, kterého nebudu jmenovat a nechám na něm, zda se přihlásí, jsme před třemi lety realizovali v praxi můj nápad. Definitvně jsem se rozhodl, že to nebudu patentovat ani nijak průmyslově chránit, což po tomto zveřejnění už není možné ani mnou, ani nikým dalším. Taky je možné, že jsem vynalezl vynalezené, žádnou rešerši jsem nedělal ani nezadal odborníkům udělat.

Ale jako všechno, co píšu já, uvedu v souvislostech, posloupnosti a důvodech proč mě to vlastně napadlo.

V první řadě mě zklamala metoda LBV, nefunguje. Pan Goro tvrdí, že jemu ano, mě ne. Tečka.

Pak přišel můj nápad umístit do TL chov trubců.

Předtím přišel Linhartův termosolární úl a zjištění, že teplota 40 stupňů po určitou omezenou dobu nezabíjí včely ani plod, roztoče VD ale ničí. Ovšem regulace teploty v termosolárním úle je složitá, vyžaduje přítomnost obsluhy a vyžaduje na určitou dobu přemístění všeho plodu do nejvyššího nástavku. To je pro mě příliš mnoho příliš pracně neefektivních úkonů. Navíc je termosolární úl ve srovnání s Blaníkem velmi drahý.

Pak přišly termické boxy, kam se musí umístit celý úl se včelstvem a pak se teplem 40 stupňů včelstvo zbaví VD.

Přemýšlel jsem jak to, že já ve vč VD nemám a když, tak v nepatrných počtech a napadlo mě, jak se asi moje včelstva roztočů zbavují? Nevěřil jsem nikdy, že bych já nějak vyšlechtil varroaodolné včely. To je podle mě v amatérských podmínkách nemožné a snahy o vyšlechtění varroaodolné včely hobby jednotlivci jsou podle mě krajně pošetilé.

Tak kolega z mého popudu opatřil celkem nákladně čidla a počítačovou jednotku, která uměla soustředit, sledovat v čase a vyhodnotit naměřená data. Opatřil několik souprav čidel do více úlů aby byly poznatky co nejobjektivnější. V každém úle bylo několik teplotních čidel a data byla sbírána po celou sezonu, tedy od jara do konce září.

Úly byl mnou mnohokrát popsané Blaníky, tedy tenkostěnné, systému Dadant, tedy s plodištěm sestávajícím z jednoho VN 39x30x11, pod ním TL 39x15x11 a na tom několik NN na med. Úly Blaník nesmějí mít nikdy nikde žádná očka ani jiné větrací průduchy, ani síta ve dně a jediným přívodem vzduchu smí být česno. V uvedených pokusech ještě poměrně velké česno, v létě otevřené na šířku úlu a tedy 1,8 x 40,5 cm = 73 cm2.

Výsledek pokusu:

Bylo jednoznačně zjištěno, že včelstva v intervalech několika hodin až dní, bez toho, aby to dávalo nějaký smysl, sama na několik hodin zvyšovala teplotu v hnízdě, tedy v zóně kde byl plod, na 39,5 - 40 stupňů. Nevíme proč to včelstva dělala. Bohužel nás nenapadlo zkoumat to stejné v úle s očkem.

Vyhodncení pokusu:

Popravdě neumím úplně pochopit co se dělo. Sice mi zalichotilo, že se můj teoretický předpoklad vyplnil. Na druhé straně došlo k nedorozumění. Kolega mě úplně nepochopil a měl měřit teploty v medníku a ne v plodišti. Nemusel bych tento, možná trapný omyl přiznat a mohl jsem se tvářit jako na slovo vzatý vynálezec. Spíš to ale byla náhoda. Rok na to jiný kolega měřil v medníku Blaníku a nikdy nenaměřil víc jak 33, větščinou však 27-30. To taky nedává žádný rozumný smysl, třeba jak v takovém “chladu” včely zahustí med? Ale to už musí zkoumat skuteční vědci, na to já ani mí kolegové nemáme ani čas, ani náladu a už vůbec peníze.

Kolegové měřili ve svých a ne v mých včelstvech.

Co z našeho objevu plyne?

Že není potřeba žádný termosolární úl. Není potřeba ani za desetisíce termobox a už vůbec nejsou potřeba kejkle s přendaváním plodu do nejvyššího nástavku a pak zase vracení zpátky dolů a už vůbec dávat úl do nějakého elektrického termoboxu, což je u více vč vlastně nemožné. Ne, to všechno a mnohé další není vůbec potřeba. Stačí definitivně a navěky zavřít všechna očka, napevno navždy zakrýt síto ve zbytečném varroadně a výsledek se dostaví sám. Tedy v úlech, které stojí ve stínu stromů, ne ve včelíně a ne pod umělou střechou a ne na dlažbě či jiné podlaze.

Takže, termoefektu lze dosáhnout úpravou úlu trvající asi dvě minuty v každém nástavkovém úle a ÚPLNĚ ZADARMO!

Jako se vše vyvíjí, dospěl jsem i já do stadia, že nebudu hodnotit  a posmívat se snahám (podezření, že snahám zištným se zbavit ale neumím) předchůdců. Každý děláme co umíme a na co si troufnem. Mě nešlo o to stát se slavným vynálezcem, ani spasitelem. Jen mě zajímalo jak to, že ve vč VD nemám nikdy v roce vůbec a nebo v nepatrné míře a přitom už roky nepoužívám žádnou kyselinu a tvrdé chemie nepatrné množství. Dokonce jsem předloni polovině vůbec nedal Gabon a polovině poloviny s Gabonem jsem ho dal na měsíc září. Vč bez Gabonu dostala jedinou fumigaci Varidolem, “gabonová” fumigaci nedostala. U mě OK, u kolegy skoro 50% úhynů a tak jsem značně znejistěl.

Pak jsem se dozvěděl další neuvěřitelnou informaci a ta to asi vysvětluje. O tom ale až příště a také podle ohlasu na toto zveřejnění. Pokud bude prachbídné, nemám důvod pokračovat a sdělovat naše objevy a praktiky na základě schopnosti dedukovat postupy z běžně dostupných poznatků a informací.

goro
goro (199 příspěvků) 23.01.2024, 09:50:20 xxx.xxx.46.153

myslím si že informácií o včelách nikdy nie je dosť a stále sa dozvedáme niečo nové…

zhodou okolností uverejnil včelársky Dymák v minulom roku v čísle 12 úvahu o tom či včely v plodisku udržiavajú teplotu 35 stupňov…

v tom článku sa tiež uvádza, že včely môžu z rôznych príčin zvýšiť teplotu v plodisku, 

môže to byť stres (Ak včely dostane do stresu elektomagnetické pole o napätí 20 kV/m môže u priemerného včelstva dôjsť podľa meraní k zmene teploty v plodisku z východzích teplôt 33,7-34,6 °C na hodnoty 42,1-43 °C!), 

spôsob vykurovania pri udržiavaní teploty plodiska (včela ktorá vyhrieva plodisko vojde do prázdnej bunky, ktorá je medzi zaviečkovanými bunkami a zvýši chvením hrudných svalov (s odpojením krídel) svoju teplotu na hodnoty cez 40 °C. Od včely sa ohrejú larvy dookola a dokonca ja na druhej strane plástu. Ohriate larvy potom odovzdajú teplo susediacim bunkám až po tretiu bunku a tak jedna včela zvýši teplotu viac ako 60 buniek! Plodisko teda nie je jednoliate teplotné pole, ale sú tam prekúrené miesta s vyššou teplotou, ktoré súžia ako zdroj teploty na udržanie potrebných 35 stupňov),

 tiež vyhrievanie vosku pri stavbe plástov v plodisku (Včely nebudujú šesťuholníky „presným odmeriavaním“ parametrov tykadlami ale jednoducho stavajú svoje komôrky na pláste použitím svojho tela ako šablóny, teda vystavené bunky sú okrúhle. Po dobudovaní „hrubej stavby“ vkĺznu do okrúhlych buniek včely „ohrievačky“ a kmitaním hrudných svalov nahrejú steny a dná buniek na teploty vyššie ako 40 °C. Vosk sa pri vyšších teplotách ako 35 °C stáva tvárnejším, včely teda vyťahujú steny buniek do výšky a vplyvom fyzikálneho pnutia a teploty sa kruhové bunky pretransformujú na šesťuholníky (niečo ako keď sa stretnú dve bubliny a ich styková plocha je rovina) so stenami pod uhlom 120stupňov.)

a posledná veta v úvahe - 

“ Vyššie teploty zistili nielen včelárski výskumníci ale aj radoví chovatelia , ktorí si nainštalovali do plodiska teplotné čidlá. Teploty výrazne vyššie ako 35°C sa v úli objavujú v priebehu roka niekoľkokrát a občas zvýšené teploty v plodisku trvajú aj niekoľko dní. Je len lokálne prehriatie pri vykurovaní plodiska, alebo včely pracujú z voskom, či je to stres, alebo dokonca možný termo-boj včiel s klieštikom?

v tom istom čísle Dymáka je článok od jedného takéhoto včelára (Jirka Marx) ktorý tam píše o svojich meraniach teplôt v úľoch z rokov 2017- 2019 a zvýšené teploty namerané v plodisku (43,2 stupňa Celzia) sa vyskytovali 1-2 za týždeň , niekedy boli aj viac dní… tiež sa zamýšľa či tak včely nebojujú s klieštikom….

no včely…zázrak prírody…

Obrázek Obrázek
goro
goro (199 příspěvků) 23.01.2024, 10:44:14 xxx.xxx.46.153

Petra napríklad ťa mohla zaujímať téma “termoliečby” ktorú dokáže voči klieštikom robiť včelár (nie včely)

u Linhartovho termoúla súhlasím s Tomom, komplikované, pre včely drastické…

termoboxy sú jednoduchšie a funkčnejšie  - matka sa zaklietkuje na dva plásty, inde nemôže klásť a včely chovať plod keď ho včely viečkujú, na základe pachu, ktorý vylučujú larvy ako signál a výzvu včelám že sa môže viečkovať zalezie skoro všetok klieštik do plodu (inde v úli plod a larvy nie sú)  a tieto dva plásty sa vkladajú do termoboxu kde sa teplom likvidujú klieštiky pod viečkom…. metóda je rozhodne lepšia ako termosolárny úľ ale má svoje úskalia… po termoliečbe býva časť trúdov s neplodnými spermiami (teda včely si pri zaklietkovaní matky zabezpečia aj taký plod na tých plástoch), treba likvidovať foretického klieštika aj na zvyšných včelách v úle (vždy tam nejaké zostanú), včely sa liahnu s nie celkom vynikajúcej kondícii, samotné klietkovanie matky je pre včely stresujúce ale hlavne treba termoliečbu v roku OPAKOVAŤ , čo vo mne vzbudzuje pochybnosti o deklarovanej vysokej účinnosti tejto metodiky☹️ 

tom4
tom4 (56 příspěvků) 23.01.2024, 13:32:33 xxx.xxx.89.132

Ten kolega, který na popud Toma50 měřil teploty v úle jsem já. Zkoušíme spoustu věcí a toto byla jedna z nich. Je pravda, že byl omyl měřit teploty v medníku, ovšem podezřele se , co se týče teploty, shodujeme s MUDr.Marxem, což skoro vylučuje chybu měření. Podle mého jde o jednoznačnou snahu včel o ozdravný proces. Nedělají to všechna včelstva, stejně jako nedělají v červenci plodovou pauzu. Je to zvláštní, ale některá včelstva udělají v červenci cca 14 dnů plodovou pauzu, kdy v úle není jediné vajíčko. Poté pokračují v plodování, jakoby nic. Je to úmyslné ? Podle mého ano, ačkoli v této době by se včelstva měla nejvíc věnovat výchově zimní generace. 

goro
goro (199 příspěvků) 24.01.2024, 18:39:06 xxx.xxx.46.153

Tome to prerušenie plodovania možno skutočne považovať za spôsob ako sa pred klieštikom dokážu včely brániť - obmedzia plodovanie. Žiaľ podľa veľkopokusu na ostrove Gotland to časom síce vedie k varroatoelrantným včelám no sú to slabé rodiny a zisk medu z nich sa blíži k nule…držím palce aby to neviedlo k rovnakému výsledku aj u teba…ale bez skúšania sa ani včelárenie nepohne dopredu…držím palce…

Tom50
Tom50 (450 příspěvků) 24.01.2024, 19:36:07 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 24.01.2024, 18:39:06

Sice oslovujete jiného Tomáše, ale dovolím si reagovat já. 

Mám za to, že to u Toma není pokusničení, jen si prostě všimnul, bez svého přičinění, že některá vč dělají plodpauzu a dokonce mám za to, že neví, proč to něketrá dělají a jiná ne. Já si stejného u svých včel nevšimnul. Nevšímám si asi proto, že v tu dobu do plodišť svých vč vůbec nelezu.

Poznatek ze zahraničí, že tato plodpauza vede ke slabším včelstvům, já, čistě teoreticky, vnímám takto. Jedna věc jsou včely v přírodě a jiná věc jsou včely ve “službách” člověka. Přírodě je celkem jedno, zda v ní žijí včelstva slabá, v přírodě jde o přežití druhu a to, co píšete, je tedy super zpráva!!! A jestli se to člověku podaří nějak využívat ke svému prospěchu je otázka a já pevně věřím, že nakonec ano. Člověk je totiž v boji s tupě a bezohledně zlou macechou přírodou ZATÍM úspěšný a já pevně věřím, že se jí zvítězit v řadě nekonečných úkladů a podpásovek nepodaří. Protože kdyby se to přírodě podařilo jedinkrát, je po nás.

Tom4 mi samosebou o tomto svém pozorování říkal. I vy znáte z VF jakéhosi Loukotu, má nick Louky. No a tento včelař dělá podivnou praktiku, že včelstvům na konci června vezme a zlikviduje úplně všechen plod, prý aby zničil VD. Moc teoreticky zdatný není, protože patrně netuší, že v té době včelstva vychovávají tak zvanou zimní dlouhověkou generaci a Louky neví, že si tím úplně zničí včelstva. Ta potom, když vůbec dožijí jara, budou ubohá.

A jak je to u Loukyho doopravdy? Má včelstva pěkná, medu má další rok dost a z každého vč udělá oddělek. Nějak mi to připomíná Americké bratry Wrighty. Ti neměli vůbec maturity, natož pořádné vysoké školy a patrrně neměli dochozené ani základní školy. Proto nevěděli, že nic, co je těžší než vzduch nemůže leétat a prostě to takhle v prosinci 1903 zkusili. Navzdory užaslým vědcům letěli a o 66 let později stanul člověk na Měsíci.

Jak to, že má Louky vůbec včely a jak to, že mu po jeho hloupém a neodborném zákroku úplně nezkolabují nevíme. Co potom vědci? To taky nevíme, tedy já nevím co vědci ve světě. Vím ale co ti naši. Jeden z Brna chce vyhubit polovinu včelstev a i polovinu včelařů. Včely jsou převčelené a včelaři přestárlí a tak žádná škoda. A ti čeští vědci, ti zkoumají jen jak se nažvejknout na lécích proti VD a dělají to tak, že dokonce musí stahovat jediný prostředek na jarní nátěry, co říkáte? Třetí vědec v Olomouci zase donekonečna monitoruje, v rámci mezinárodního programu, jak hynou včelstva. Ne proč a už vůbec třeba ve kterém úle víc a ve kterém méně. Ne, jen kolik vč uhyne. Monitoruje snad víc jak 10 let a je živ z monitorování, ale jako že by vybádal on a nebo Evropský Collos (nebo jak se ta blbost píše) to ho ani nenapadne. Nic ho totiž nenutí! Prachy jsou za monitoring a ne za vyléčení včel. To je stejná idiocie jako monitorovat jak budovatelsky nadšeně chodí chlapi do fabriky a vůbec se nezajímat, jestli v tý fabrice vůbec něco a případně jak kvalitně dělají. A nikomu to nevadí a peníze na takové kra.iny nikomu nechybí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.