Aktuálně: 4 684 inzerátů176 733 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

škůdce

drvodelkafialova
drvodelkafialova (632 příspěvků) 15.01.2024, 20:16:56 xxx:xxx.f24:15de

Dnes mi něco zabilo liliputku. Pouštím je odpoledne asi ve tři hodiny proběhnout po zahradě, to bylo vše v pořádku, večer jsme šli slepice zavřít a v kůlně a krytém výběhu bylo peří, dravý pták to být nemohl, peříčka byla v místech, kam by se pták dostal těžko. Hromádky peří jsem našla na třech místech, buď se slepička snažila schovat nebo ji to tahalo, zvláštně, do kolny, výběhu a škvíry mezi hnojiště a plot. Na place nic. Mrtvolku jsem nenašla, jen peří. Psi normálně mohou všude po zahradě, mimo dobu, kdy do části zahrady vypustím slepice, tehdy zavírám branku, aby slepice nedělaly nepořádek před vchodovými dveřmi. Co může zaútočit ve dne na slepičku?

Nalíčili jsme sklopec a psům otevřeli i výběh, ale nenapadá mě, co to mohlo být.

Máte někdo tip?

Doron
Doron (1883 příspěvků) 15.01.2024, 21:24:11 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 15.01.2024, 20:16:56

Mně takhle povraždila slepice liška .

 Přímo u domu, už se ničeho nebojí . Taky chvíli před tím, než jsem šla kontrolovat, že jsou zavřené ( mám časový spínač). Vyčíhla si dobu, kdy byli psi na procházce.

Hromádka peří, pak sem tam nějaké pírko k plotu a pak je protáhla ven .

Doron
Doron (1883 příspěvků) 15.01.2024, 22:32:39 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 15.01.2024, 21:36:40

Kdo je Hery? 🤣

Třeba to mohlo být i něco jiného.. Kuna, psík mývalovitý..

Já ji tu sviňu viděla, psi ji dlouho drželi na uzdě, ale pak zřejmě vypozorovala naše zvyky..😞

Nejpravděpodobnější je, že do sklopce chytíte kočku.😅

V létě ježka ..

lupus4
lupus4 (656 příspěvků) 15.01.2024, 23:05:53 xxx.xxx.205.61
drvodelkafialova:

Svině, tu do sklopce chytím těžko. Doufám že se splete a narazí na heryho.


Proč svině ? Taky chce bejt živa…To jako vybijeme všechno, co se ochomejtne kol “našeho”…? že je kmotra “lupič” dokládá i fotka 😉 A že si Hery neplní povinnosti není její vina 😀

Obrázek Obrázek Obrázek
Doron
Doron (1883 příspěvků) 16.01.2024, 00:06:37 xxx.xxx.162.126

Mně to přijde takový přirozený chránit si svoje zvířata . Však babička byla ze statku.😅

Jestli se nechá chytit, je to zase její chyba ! 😊

Dělám to teď tak, že sklopec nechávám otevřenej  a prokrmuju, tak se uvidí..

Jestli ji chytnu, odvezu ji asi na Brdy, nechce se mi ji zabíjet. 

Zasmradí mi auto.

Mám známou, co má taky lišku jako zvíře domácí, podle mě si je mají lidi držet doma, ty potvory! 🤣

Protože moje drůbež má taky svoje práva ! 😊

ančovička
ančovička (868 příspěvků) 16.01.2024, 00:25:53 xxx.xxx.243.249

Lišku ani kunu bych nikdy nezabila..není jejich chyba,že lovi  slepice, co mají žrát,když v lesích už nic není?...prostě ty slepice se musi dobře zabezpečit. 

Doron
Doron (1883 příspěvků) 16.01.2024, 00:47:59 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 16.01.2024, 00:25:53

Já to vidím jinak.

I slepice mají právo na dobrý život ve volnosti .

Jsou fajn, jsou chytrý, mám je ráda a jsou   užitečný.

A v přírodě je třeba hrabošů dost, až moc.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (632 příspěvků) 16.01.2024, 07:06:26 xxx.xxx.171.177

Jestli jí chytnu, zabiju jí a nebudu tady předstírat, že to neudělám . Chytit lišku nicméně není snadné, ale jsem rozhodně ochotná to zkusit. Stejně si myslím že největší šanci mají v tomhle směru nasi psi.

Fotka ochočené lišky je hezká, v lese ať si běhá. Všude kolem má pole s enormě přemnoženými hlodavci, poku přesto dává přednost drůbeži, nastoupí přírodní výběr vidlemi.

lupus4
lupus4 (656 příspěvků) 16.01.2024, 10:26:43 xxx.xxx.205.61
ančovička:

Lišku ani kunu bych nikdy nezabila..není jejich chyba,že lovi  slepice, co mají žrát,když v lesích už nic není?...prostě ty slepice se musi dobře zabezpečit. 


Oni ale hlavně nejsou “jen” na slepicích (to by dávno pošly) ale pochytají tisíce myší (hrabošů) . Nebejt kuny ve městech , tak nás sežerou potkani…dřív než se deratizátoři rozkoukaj😉

lesnizinka
lesnizinka (1591 příspěvků) 16.01.2024, 11:43:43 xxx.xxx.95.194

Sama nemám drůbež, liška k nám na kompost a vyžírat psům misky chodila léta, i s liščaty si chodila hrát s míčky na tenisový kurt. Už vloni jsem ji nezachytila, kompost není rozhrabaný, něco se s ní asi stalo😢 Všichni mi říkali, že mi uloví kočky, mám už druhou generaci koček s liškou za zády a nikdy jim neublížila. Sousedům, i mojí mamce a strejdovi, kteří bydlí o kilometr dál, vylikvidovala kurníky, ona si obejde v noci rajon a najde nezavřený kurník. Chyba majitele. Sbírat po zahradě potrhané slepice, co nestihnula odnést bylo pro mamku těžké, ale zapomněla zavřít kurník, její chyba. Ano, každý se nějak živí, musí živit. U nás ani těch myší moc není. Drůbež pořád tak nějak plánuju, i když je mi jasné, že to bude spíš krmení pro lišku, protože i když jsem měla psy volně v zahradě, liška chodila zahradou klidně v poledne, měli podepsaný nějaký pakt o neútočení😉

ančovička
ančovička (868 příspěvků) 16.01.2024, 12:00:53 xxx.xxx.243.249

U nas ve vesnici se liška občas objeví, ale nikdy mi škodu neudělala..na noc se slepice zaviraji do kurníků…výjimkou bylo, když chlap zavře slepice a nevšimne si,že je ještě nějaká venku 🤦🤦..ráno jsem našla jen křídlo..jinak kunám nechávám v hnízdě venku pár vajec, hlavně když mají mladé ..a je klid,nikam se mi nedobývaji …nejhůř to asi dvakrát dopadlo, když někomu utekl pes ,podhrabal se pod plot a za bileho dne mi zakousl pár slepic..je tak..pro radost,hlad neměl..

drvodelkafialova
drvodelkafialova (632 příspěvků) 16.01.2024, 12:37:55 xxx.xxx.171.177

Souhlasím se zabezpečením a mám ho, slepice se byly jen na chvíli proběhnout, k útoku došlo ve dne, ne v noci. Jestli se mi podařčí ji chytit, má to prostě spočítaný. Všude má haldy myší, stejně si vyčíhala okamžik, kdy psi neměli přístup na část zahrady. Kdyby zaútočil dravý pták, prosím to budu tolerovat, rozežranou mrchu ne.

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 16.01.2024, 14:06:49 xxx.xxx.198.226

Ty lišky jsou čím dál drzejší, normálně ztrácejí plachost! To tady jaktěživo nebylo, naši předci dobře věděli, co dělají, když je potírali. Já bych to střílela… Normálně za bílýho dne, vedle baráku, jde na slepice, neuvěřitelný. Na kočky už útoky byly - jen počkejte, až pokouše dítě… Flintu na ně, na mrchy, však beztak už tady v těch zbytcích přírody není pro ně místo, když se tu tak roztahujeme.

(tak nějak to bylo, snad jsem na nic nezapomněla)

Jo, vlastně: Určitě nám je tady někdo vypouští z umělých chovů, protože taková drzost, to nemůže být přirozené chování.

jo012810
jo012810 (193 příspěvků) 16.01.2024, 15:14:27 xxx.xxx.101.35
lupus4:

tak jsem měl zkraje dojem - zahradnice, včelařka …sympatická  a rozumná ženská, no už ho nemám 😢


Víte, ono by si příroda uměla poradit sama, nebýt tady člověk, který si vytvořil tzv. kulturní krajinu pro “výrobu” své potravy. Všechny tyto zásahy do “bezbřehé” přírody jsou nějakým dílem člověka a tedy proto je za každý stav přírody člověk odpovědný. Bohužel, tkzv. ochrana přírody je selektivní  a nesnaží se o komplexní vytváření úživného prostředí jak pro člověka, zvířecího predátora, tak pro drobnou zvěř a zpěvné ptactvo. Takže se domnívám, že jen přetekla pomyslná číše trpělivosti a paní by si jinak velmi přála žít v souladu s přírodou….Toť můj dlouhodobý pohled na změny v krajině, její úživnosti v průběhu mnoha let, z vlastní zkušenosti.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.