Aktuálně: 4 684 inzerátů176 733 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

škůdce

drvodelkafialova
drvodelkafialova (632 příspěvků) 16.01.2024, 15:29:26 xxx:xxx.f24:15de
lupus4:

tak jsem měl zkraje dojem - zahradnice, včelařka …sympatická  a rozumná ženská, no už ho nemám 😢


No vidíte Lupusi,  v tom mám oproti vám velkou výhodu. Mě jste vy nikdy sympatický nebyl a o tom že bych někdy trpěla iluzí, že jste rozumný, to snad ani raději nebudu komentovat.🥱

list
list (567 příspěvků) 16.01.2024, 16:11:34 xxx.xxx.170.163
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 16.01.2024, 15:29:26

Předpokládám, že tleskáte a jásáte, dočtete-li se o otrávených dravcích, protože k této eliminaci pernatých škůdců dochází ze stejných důvodů - někdo si hájí svá zvířata tím, že hubí predátory, místo toho, aby svá zvířata zabezpečili.

jo012810
jo012810 (193 příspěvků) 16.01.2024, 17:16:01 xxx.xxx.101.35
list:

Předpokládám, že tleskáte a jásáte, dočtete-li se o otrávených dravcích, protože k této eliminaci pernatých škůdců dochází ze stejných důvodů - někdo si hájí svá zvířata tím, že hubí predátory, místo toho, aby svá zvířata zabezpečili.


A jsme opět u nekonečného “seriálu” diskuzí, týkající se střetu predátorů se zájmy člověka. Jak jsem již výše naznačil, za vše může člověk a je chybou, kdy jedni křičí a prosazují ochranu vrcholného potravinového řetězce a sankcionují (nebo se snaží) někoho, kdo chrání v intravilánu (to je nutné podtrhnout) svůj chovný materiál. Ovce, drůbež holubi. Obojí jsou naprosto protichůdná stanoviska a jen těžko dochází k plodným diskuzím s rozumným zakončením. Jak jsem psal výše, jedině člověk může opět nastolit rovnováhu v dané situaci.  Pokud by měli predátoři (pernatií i “chlupatí”) dostatek potravy tam kam patří (les, intravilán), pak by nenavštěvovali chovatele, kteří by se jim zcela legitimně mohli bránit a to i jejich likvidací v intravilánu. Každý predátor se snaží obstarat potravu co nejjednodušším způsobem, ale zároveň je velmi bystrý a velmi dobře si zapamatuje nebezpečí, které mu kde hrozí a vyhýbá se. Na tomto poznatku fungovala ochrana, kdy intravilán byl (zjednodušeně řečeno) pro predátory zakázaná a nebezpečná zóna. Aby nedošlo k omylu, mám rád pestrou přírodu kam patří i predátoři. Snažím se chovat drůbež tak, abych návštěvu třeba s lišky minimalizoval-zavírám a přes den je na dvorku rušno. U holubů se snažím u českých čejek o volný chov a spolužití s pernatými dravci. A ano, mám určité ztráty, ale vždycky něco zbyde k dalšímu chovu. Je to udržitelné, i když ne normální.

list
list (567 příspěvků) 16.01.2024, 19:27:17 xxx:xxx.620f:4d80
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 16.01.2024, 17:16:01

Já Vám rozumím a naprosto s Vámi souhlasím. 

Ale nelze souhlasit s chovatelem, který napíše, že nechce svá zvířata omezovat a chce jim dopřát “svobodu”. Protože pokud chce chovat drůbež stylem á la 50. léta 20. století, tak prostě narazí a musí počítat s citelnými ztrátami. Pro tu lišku je kurník výhra v loterii a ani dvoumetrový plot ji nezastaví. 

Prostě a jednoduše, svůj chov si vedu dle svých představ, včetně zabezpečení zvířat před predátory. 

Anonymní (neregistrovaný) 16.01.2024, 19:30:34 xxx.xxx.93.57

Liška je zvíře na které se pohled během let hodně změnil. Dříve byla za predátora, škůdce a střílela se na potkání. Dnes znám dost myslivců, kterým když příjde při čekané liška, tak ji nechají být a už zaznívají i názory že je prospěšná, užitečná. Proč? Protože uchrání neskutečné množství úrody,  tím pádem naší potravy. Liška za rok pochytá stovky hrabošů, které by pustošili úrodu na polích. 

lesnizinka
lesnizinka (1591 příspěvků) 17.01.2024, 17:13:22 xxx.xxx.95.194

Predátoři nemají dost potravy v lese? Např. skoro všude jsou přemnožená prasata, u nás totálně daňci. To se týká spíš velkých šelem. Z malých šelem tu máme akorát tak tu lišku a pravda, myslivci jí vystříleli bažanty a zajíce, takže ta je na tom blbě, nedivím se, že chodí na kurníky. Některá léta mi po zahradě chodili tři bažanti, už jsem je nejmíň 10let neviděla. Zajíce jsem viděla naposled vloni v létě, tuto zimu ani jednoho, ale stopy v zahradě byly, tak jeden tu snad někde je😟 Celkem by i mě zajímalo, proč chodí srny v noci po vesnici a nejsou v lese? Přijde mi, že procházejí přes údolí na druhý kopec, ale žádné stádo, kopítka nanejvíš jednoho, dvou kusů. Stopy vidím ráno, když obcházím potok. Nejspíš hledají koridor, kudy mezi baráky projít. 

ančovička
ančovička (868 příspěvků) 17.01.2024, 18:32:52 xxx.xxx.243.249

Srnek je u nás dost..když jedu večer (nejen večer),musím si dávat velky pozor, zvlášť v určitých místech,kde  přebíhají přes silnici a kopýtka a bílé prdelky se jen míhají..nedávno jsme takhle odpoledne napočítali do 30 +- srnčího, museli jsme zastavit,aby to  stádo krásných zvířat mohlo silnici bezpečně přeběhnout na druhou louku..krásná podívaná..😊

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 17.01.2024, 18:49:11 xxx.xxx.112.238
list:

Já Vám rozumím a naprosto s Vámi souhlasím. 

Ale nelze souhlasit s chovatelem, který napíše, že nechce svá zvířata omezovat a chce jim dopřát “svobodu”. Protože pokud chce chovat drůbež stylem á la 50. léta 20. století, tak prostě narazí a musí počítat s citelnými ztrátami. Pro tu lišku je kurník výhra v loterii a ani dvoumetrový plot ji nezastaví. 

Prostě a jednoduše, svůj chov si vedu dle svých představ, včetně zabezpečení zvířat před predátory. 


ale tento chovateľ napísal aj to, že “Souhlasím se zabezpečením a mám ho, slepice se byly jen na chvíli proběhnout, k útoku došlo ve dne, ne v noci.”

Nemožno súhlasiť ani s ideou, že líška má behať po dedine a loviť počas bieleho dňa. Sama som bola očitým svedkom, keď okolo obeda predo mnou pomedzi deti prebehla z dediny líška. Jasné, že nešla domov zo školského vyučovania.  Vlastne ani pre tie deti, či dospelých nie je stret s potenciálne besnou líškou vrchol bezpečia a slobody. Alebo zastrešíme aj deti? 

Myslím, že máme sa snažiť o rovnováhu. Dedina má patriť ľuďom a hydina, ktorú ľudia chovajú nemá trpieť v obmedzenom zastrešenom a aj finančne náročnejšom zajatí, ak sú aj iné možnosti, len preto, aby líška mala nekonečnú slobodu.  Aj hydina je živá bytosť so svojimi potrebami, nielen líška. 

ančovička
ančovička (868 příspěvků) 17.01.2024, 19:10:31 xxx.xxx.243.249

Já vám rozumim,ale nikdy bych slepice nepustila na volno..mají dost velky pozemek a ohrazeny..větší obavy než z lišky,mám z toulavých psů..tedy ne doslova toulavých,každý si psa musi zabezpečit, ale občas  se stane, že někomu uteče, lidí se nebojí a napáchá větší škody, než liška..z vlastni zkušenosti…dnešní chov slepic na volno,viz list..50.leta, neni reálný.. představte si,kdyby všichni vypustili po ránu všechnu drůbež do vesnice 😄..dřív se vypouštěly i krávy,,husy a obecní pastýř je vyhnal na pastvu ,kde se o ně starat a večer je zaháněl zpět do vesnice.. takže asi tak..😉

list
list (567 příspěvků) 17.01.2024, 19:21:09 xxx:xxx.c25b:af29

Ona ta liška u nás nemá moc co lovit, tak akorát hraboše na poli. V produkční krajině moc příležitostí není, v lesích chybí keřové patro často zcela a pole navazuje na pole, chybí meze a remízky. Tak jí toho moc nezbývá než následovat hlodavce do zástavby a hledat si potravu tam. Slepice je prostě výhra v loterii a liška si ji vezme. Černá a spárkatá zvěř je přemnožená, ale bohužel pro lišku nebo kunu je to opravdu nedosažitelná kořist. 

Pravdu má jo12810, že ochrana se zaměřuje jen někam, ale měla by být komplexní, aby byla krajina úživná pro i predátory, chránit by se měla tedy i jejich přirozená kořist. 

Ale likvidace dravce není účinná ochrana, protože jeho místo zabere zase jiný.  

Pro zvedavec - myšlenka obce pro lidi a ostatní pro zvířata je hodně mimo realitu. Dnes je drtivá většina české krajiny pro lidi. Pole není divočina a les též ne. Všechno je to produkční prostor. Pro přírodu jsme nechali jen pár procent území ČR. A k té vzteklině - poslední diagnostika vztekliny byla v roce 2002, od té doby se u nás vzteklina nevyskytla. Pro děti je nebezpečnější sousedovic pes, než liška probíhající vesnicí😉

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 17.01.2024, 22:57:53 xxx.xxx.112.238

možno si celkom nerozumieme, každý z nás píše o niečom inom a spejeme k nedorozumeniu

na volno - čo to tu znamená? podľa mňa sliepky, ktoré chová drvodelkafialova behali nie voľne po dedine, ale v ohradenej záhrade, či po dvore - reagujem na úvodný príspevok a v úvodnom príspevku píše “Pouštím je odpoledne asi ve tři hodiny proběhnout po zahradě” - ďalej špecifikuje, že perie bolo v krytom prístrešku - takže mi z toho vyplýva, že ich po tretej pustila z krytého prístrešku “navoľno”

Tak neviem, možno v 50-tych rokoch, keď som sa narodila, sliepky behali po niektorých dedinách, ale naše sliepky behali len po dvore, to mi ani nenapadlo, že by ich drvodelkafialova púšťala na ulicu

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 17.01.2024, 23:09:17 xxx.xxx.112.238

“pro zvedavec - myšlenka obce pro lidi a ostatní pro zvířata je hodně mimo realitu. Dnes je drtivá většina české krajiny pro lidi. Pole není divočina a les též ne. Všechno je to produkční prostor. Pro přírodu jsme nechali jen pár procent území ČR. A k té vzteklině - poslední diagnostika vztekliny byla v roce 2002, od té doby se u nás vzteklina nevyskytla. Pro děti je nebezpečnější sousedovic pes, než liška probíhající vesnicí😉”

Myšlienka obce pre ľudí je mimo realitu naozaj  aj na Slovensku, lebo realita je taká, že zver je premnožená a ľudí mnohokrát fyzicky ohrozuje - v dedinách, napr. aj medvede. Môj názor je taký, že tento stav správny nie je. Kedysi sa stav zveri reguloval a hoci nie som zástancom zabíjania, keď to nutné nie je, považujem za dôležité prioritne chrániť vlastný druh, teda človeka. Medveď a iné dravce tiež chránia vlastný druh. 

A čo sa týka rozlohy lesov (a teda aj divej prírody) na Slovensku  - upozorňujem napr. na takýto nadpis článku"14. jan 2021 o 12:19 Slovenské lesy tvoria 41 percent územia a z roka na rok ich rozloha rastie Posledných 30 rokov výmera lesov rastie. Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/22573279/slovenske-lesy-tvoria-41-percent-uzemia-a-z-roka-na-rok-rozloha-rastie.html

Ešte k tej vztekline - čakala som túto námietku - ale ona sa predsa len z času na čas objaví a hlavne môže objaviť. Hlavne medzi divými zvieratami.  Ak nie, tak prečo by sme povinne očkovali psov a mačky proti nej? 

lupus4
lupus4 (656 příspěvků) 18.01.2024, 00:00:48 xxx.xxx.205.61

zvědavec nezabije ani svoje přebytečné kohouty, ale u divočiny mu “regulácia” přijde normálna …trochu schíza ne ?

taková “regulácia vlkou” na Slovači ještě nedávno praktikovaná byla jak prokázaly studie úplně k …ničemu

výsledky studie publikované v prestižním časopise Conservation Letters ukázaly, že lov vlka na Slovensku nesnížil škody na hospodářských zvířatech - mezi lovem a škodami na úrovni okresů není žádný vztah. Systém stanovení kvót na lov vlků, který na Slovensku fungoval do roku 2021, tedy nepřinesl chovatelům hospodářských zvířat žádný detekovatelný prospěch.

Doron
Doron (1883 příspěvků) 18.01.2024, 00:59:06 xxx.xxx.25.138

Lupusi, Vy asi prostě nejste “ ze statku”.

Já, když vidím kunu u kurníku, zcela automaticky házím polínko, na lišku poštvu psy, dravce odháním koštětem.

Máte radši šelmy, než domácí zvířata. Nejste ze statku, tím jsem si jistá. 😊

Každý to holt máme jinak , domácí zvířata ( kozy, ovce, koně , krávy, prasata i drůbež ), jsou taky úžasný a inteligentní zvířata a mají právo na dobrej život. 

Ten článek je čistá demagogie.

Tím, že jsme odlovili (zastřelili) několik vlků, jsme nezabránili tomu, aby ostatní vlci nelovili hospodářská zvířata ?

Nebo jsem to nepochopila správně ?

Kdo tedy páchá škody na hospodářských zvířatech?

lupus4
lupus4 (656 příspěvků) 18.01.2024, 01:52:34 xxx.xxx.205.61

Ne nejsem ze statku, ale naši chovali kde co a já když byli děti malé, tak v zájmu jejich zdravé výživy pak v tom pokračoval a mimo nejedlých psů, ptáků a želv jsem choval i zvířata jedlá - slepice, kachny, husy, holuby, 1,3 ovce , králíky jednou i prase a kozu Lízu…takže vím o čem to je….

Jednou jsem do sklopce  mj.chytil krásnýho mouratýho kocoura, který si chodil pro holoubátka. Vždy vzal jen jedno , tak cca 14denní a asi tak ob den. Tož jsem ke sklopci pustil psy a cca po půl minutě šli na místo a milého kočičáka jsem pustil. Ten naprosto zděšenej vyrazil jak  Usain Bolt přesadil plot 160 bez dotyku a už nikdy jsem ho nespatřil…Holuby mi pravidelně zdravotně prověřovala MVDr. Krahulice, (taky jsem ji měl 2x v ruce, dal jsem jí i bílý kroužek abych ji poznal) - byla nádherná…Lasička u nás bydlela ve dříví  min 2roky cca 5m od voliér s ptáky a nikdy nic “nevyvedla” jen nás zbavila myší. Kuna ani kmotra díky provoněnosti zahrady psy ke mě nezavítaly, ač jsem nikdy nic na noc nezavíral. Když jsem končil s holuby, tak posledních kusů mne “zbavila” samice hranostaje, kterou jsem pak viděl se vyhřívat na želví boudě s nalitými struky…

Chápu i že někdo zabije lišku , kunu atd…netrýznivým způsobem (tj. rychle) a pak se cítí jako "geroj" , ale nechápu tu nenávist ala “svině apod”, hlavně na jejich místo nastoupí do revíru okamžitě nástupce. Tak jen doufám, že se kmotra nechytí v  dubnu či květnu, páč bude mít někde mladý a smrt hladem není nic co bych někomu přál…

zvedavec
zvedavec (231 příspěvků) 18.01.2024, 07:56:06 xxx.xxx.112.238

“zvědavec nezabije ani svoje přebytečné kohouty” - celkom sedí, snažím sa ich životy uchrániť, napr. prebytok predať, ale už som zabila aj osobne a aj dala zabiť prebytočné kohúty, keď som bola nútená chrániť vlastný druh - a vlastne aj tých kohútov a ich sliepky- 8 kohútov na 8 sliepok na jednom dvore je určite trápenie kohútov, sliepok a aj ľudí. 

Samozrejme, ak je medveďov, diviakov (behali už aj na električkovej trati v Bratislave), a vlkov tak veľa, že chcú obsadiť aj teritórium človeka a ohrozujú ho priamo či nepriamo (napr. zabíjaním zvierat z jeho statku či dvora), tak dokonca aj tie divé zvieratá musia mať život ťažký. Nemajú dosť potravy. 

Minule som cestou domov hľadela na obrovské stáda danielov  - na poliach na Záhorí hneď vedľa Bratislavy. To neboli jeden-dva kusy. To boli stovky kusov. Na poliach, kde sa poľnohospodári snažia čosi vypestovať. To som v minulosti nikdy nevidela. Mimochodom, tieto zvieratá sú na Slovensku vlastne dovezený zjavne premnožený “invázny” druh. 

“Danielia zver na Slovensku sa až do roku 1945 chovala vo zverniciach a v zámockých parkoch. Do voľnej prírody sa dostala v priebehu vojnových udalostí. V roku 1956 bola početnosť populácie danielov iba 627 jedincov. Tieto jedince sa nachádzali na niekoľkých lokalitách.” zdroj https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2011/Listopad---2011/Danielia-zver-na-Slovensku

Zjavne to bez regulácie nefunguje. Ešte doplním: ale to nie je nenávisť k zvieraciemu druhu. 

jo012810
jo012810 (193 příspěvků) 18.01.2024, 09:55:24 xxx.xxx.101.35
zvedavec:

diviaky na električkovej trati v Bratislave  https://baportal.sk/clanok/14342/


Zase se budu opakovat. Za vše může člověk, kter ý změnil krajinu a tudíž k tomu musí přizpůsobyt i to živé, co v ní existuje. Odkaz na diviaky (černou zvěř) je dokladem toho, co říkám. Protože jsem tak trochu paměntník, pamatuji se, že se černá zvěř (diviaky) těšila ochraně. Výsledkem po mnoha letech a změně krajiny (obhospodařování) je odkaz na článek. Jak jsem psal ve svém příspěvku, ode zdi, ke zdi ale proporcionálně chránit přírodu, to je oč tu běží. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.