Aktuálně: 4 884 inzerátů174 974 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Pomoc s určením druhu želvy

janajana65
janajana65 (6 příspěvků) 18.01.2024, 02:33:20 xxx.xxx.173.220

Dobrý den,

ráda bych vás poprosila o radu. Se sestřenicí jsme podědily želvu po tetě, která bohužel musela odejít do LDN. Želvu si chceme nechat a postarat se o ní, je to tety velký miláček a sestřenice je ochotná jí ubytovat nastálo. 🙂 Akorát jediné co o ní víme je, že má cca 30 let a jmenuje se Jůlinka. 🙃 My máme zkušenosti s kdejakými zvířaty, ale o želvách nevíme vůbec nic. A proto píšu - mohli byste poradit, co je želva za druh? 🐢

Také budu vděčná za doporučení nějakého důvěryhodného zdroje, kde se dočtu o vhodném chovu, ubikaci, krmení apod., je jedno jestli knižní nebo internetový. Hlavně aby se želva měla dobře. 🙂

Předem díky za případné odpovědi. 🙂 

Obrázek
lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 18.01.2024, 02:43:00 xxx.xxx.205.61

fotka není moc dobrá, ale nejspíš to bude želva stepní

stručné zásady chovu 😉 

Základní potřeby želv : 

1) dostatečná vlhkost (spaní ve 100% vlhkosti min 8hod) 

2) správné teploty - výhřev cca35, chladný kout 20, na noc co největší pokles 

3) správný poměr Ca/P v potravě

 4) dostatek vitamínu A a D3, A bude mít ze správné stravy a D3 z kvalitního UVB.

 Vlhkost lidé často podceňují a přitom je to zásadní otázka nebudou-li spát ve vlhku, budou vysušené, žádná miska s vodou ani koupel to nenahradí prostudujte si

 http://www.zelvy.wbs.cz/Jak-zacitumisteni-a-chov.html 

 Suchozemské želvy | Jak a čím krmit (wbs.cz) 

http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potrava.html

 a úplně nejlepší je chov v prostorném venkovním výběhu cca 04 - 11, a ve zbytku roku zimování hodně zdaru

Anonymní (neregistrovaný) 18.01.2024, 06:43:48 xxx.xxx.10.129

Ano je to na 100% želva stepní alias čtyřprstá.

janajana65
janajana65 (6 příspěvků) 19.01.2024, 11:18:02 xxx.xxx.173.220

Oboum moc díky za radu. 🙂 Stránky od Lupuse pročtu a zařídíme želvě bydlení podle potřeb. 🙂 Jen se zeptám k tomu spaní ve vlhkosti - může posloužit např. čast vlhčený roh ubikace s vysokou vrstvou substrátu? Nebo je lepší želvu na noc předat do nějaké bedýnky, kde bude vlhký substrát? Díky! 

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 19.01.2024, 16:09:11 xxx.xxx.205.61

Obojí je možné, bedýnka či třeba menší dřez s prosátými(neprašnými) , zcela mokrými hoblinami vedle terka či žel. stolu je lepší na údržbu, než jdete spát jí tam zahrábnete, ráno vyndáte ¨

Máte možnost udělat venkovní výběh? (nebo alespoň na balkóně )

Tam by ji bylo nejlíp.

Dejte fotku plastronu, ať se mrknem jestli to není Julius 🙂i když u sólo želvy je to jedno…

JanaJanaJanJana65x (neregistrovaný) 19.01.2024, 16:51:08 xxx.xxx.207.90

Zápach není na škodu 

janajana65
janajana65 (6 příspěvků) 19.01.2024, 22:04:07 xxx.xxx.173.220
Odpověď na příspěvek uživatele lupus4 z 19.01.2024, 16:09:11

Díky. 🙂 Venkovní výběh je naopak ideální varianta, zahrada je velká dost a šikovné ruce se taky najdou. 🙂 Spíš teď vymýšlím, jak udělat vnitřní prostor. U tety byla želva navolno po celém bytě, ale to u sestřenice není reálné, má dvě malé děti, jedno z toho lezoucí. 😀 Zatím mi nejlépe vychází ohradit roh místnosti a udělat “želví koutek”. Je to reálné? Nebo mám jít rovnou jiným směrem?   

Fotku plastronu seženu. 🙂

PS. Ta předchozí odpověď není ode mě. To si jen nějaký neregistrovaný vtipálek vytvořil podobné jméno. 😏

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 19.01.2024, 23:54:12 xxx.xxx.205.61
Odpověď na příspěvek uživatele janajana65 z 19.01.2024, 22:04:07

Jestli jí teta měla 30 let na podlaze, tak to na foto vypadá až neskutečně dobře

Tož udělejte “želví stůl” do rohu, prostě “ohrádku na nožičkách”, alespoň 10 - 20cm nad zemí (průvan a běhání po podlaze není úplně to pravé)čím větší, tím lepší (min 1m x co můžete), co do ní máte na stránkách (substrát zem/písek 1/1,úplně stačí zem z krtinců+ písek z děts. hřiště, nebo narýpejte drny, pár kamenů - placáků na potravu,) teď v zimě asi jen peking.zelí, endivii, skočit do lesa pro ostružiník, do jednoho kouta lampu s výhřevem + dobrým UVB v takové výšce  aby měla na karapaxu cca 35 °C, do protilehlého mokrý hobliny na spaní, do třetího drcený vaj. skořápky  …budete-li ji tak jednou za 4-5 dní koupat (voda kol +25°C - hloubka kol 3cm) tak nemusí mít misku s vodou (stejně ji za půl hod zaprasí)při tom se většinou  napije i vyprázdní

S UVB vám moc neporadím, páč vývoj teď nesleduju (moje želvy přes zimu spí) -  já  mám  Ultrawitalux 300W , svého času nejlepší ,( pro případ, že by se mi některá nezdála ve formě na zimování, nebo při kontrole) ale už jsou možná lepší - nevím.

Venkovní výběh na jižní stranu, doporučuju odebrat drny a položit na “dno” pletivo, (pak drny vrátit) protože stepky jsou velcí “hraboši” a klidně by se mohla zahrabat tak hluboko a daleko, že ji nenajdete. Zase čím větší, tím lepší pro jednu bych to viděl tak na 4 x 4 i nepravidelný a “kulaté rohy” Musí mít i možnost stínu, keře, bouda…+ velká miska na vodu cca 2 -3 cm hluboká

foto pro inspiraci 😉 samo, že bouda pro jednu , stačí rozměry cca 50 x 30

tam může být ccca duben - listopad a  máte-li dobrej sklep na brambory , tak tam ten zbytek. 

Záleží kde žijete a na nadm. výšce zda jižní Morava či hory…

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.