Aktuálně: 4 872 inzerátů175 133 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Vysoka vlhkost

Anonymní (neregistrovaný) 22.04.2024, 00:07:54 xxx.xxx.185.161

Zdravim. Chtela bych poprosit o radu jak snizit vlhkost v terariu na zhruba 70%... Mam terarium pro pulrocniho pagekona (me ho tyden) o velikosti 30x30x60 cm, odvetravani prouzek nahore i dole. Vlhkost v terariu se mi ted ukazuje skoro 90%. Idealni je kolem 70%. Ale ted se z tech 70ti, co byla, takto zvysila. I kdyz je potreba rosit. To se pak jeste zvysi treba na 93%. Nelibi se mi to…Teplota je uvnitr teraria pokojova, 21-22°C. Nekdo rika pritapet na 22 az 24°, jiny zase nepritapi a ma pagekony pri teplote jako my (chovatel, od ktereho pagekona mame). Nicmene jsem objednala topnou zarovku a pritopime mu…nebo ne? Ma vevnitr korkove klacky  na lezeni a kury na ukryti a umele kvetiny i zivy potos. Na zadni stene je asi 1 cm kokosova stena s nalepenymi ukryty z korkove kury. Dole nizka vrstva pisku s raselinou v pomeru 1:1, jak mi bylo doporuceno. Docetla jsem se ale, ze muze byt i 4:1 raselina s piskem. Je mozne, ze je spatny pomer v raseline a pisku? Terarium bylo u vyrobce delano s vedomim, ze pujde o pagekona, takze odvetrani nahore i dole pro lepsi proudeni vzduchu. Samozrejme tam ma i misecku na vodu a jidlo. Predem dekuji za radu.

J5
J5 (270 příspěvků) 22.04.2024, 23:27:55 xxx:xxx.657b:873a

Máte nedostatečně nebo nevhodně řešené odvětrání terária. Je potřeba počítat s tím že ve víceméně  uzavřených teráriích s teplotou shodnou s okolním prostředím bude zákonitě docházet k výměně vzduchu nasyceného vodní párou jen velice omezeně. Vzduch o stejné teplotě nemá snahu se příliš pohybovat. Proto vám radí (velice dobře) mírně teplotu zvednout. Teplejší vzduch stoupá a má snahu unikat horní větrací mřížkou přičemž odvádí přebytečnou vlhkost mimo terko a zároveň spodní mřížkou nasává chladnější a sušší okolní vzduch.  Žádný poměr rašeliny a písku v tom prsty prostě nemá, chce to jen vyladit, tj. přinutit vzduch k pohybu. 

Zdá-li se vám to nepravděpodobné, vzpomeňte na podzimní ranní mlhy. Stále se drží při zemi a jen vyjde slunce už mizí, je to hodně podobné. 

Pokud je stálá vlhkost okolo 90%, jak píšete, proč potřebujete ještě rosit?

Jak široký a z čeho máte ten horní větrací pásek? 

Anonymní (neregistrovaný) 24.04.2024, 20:38:02 xxx.xxx.178.36
»
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 22.04.2024, 23:27:55

Zdravim Vas. Dekuji za reakci… Terarko mam delane na zakazku o velikosti 30x30x60cm s vedomim, ze je pro 1 pagekona. Nahore je mrizka o sirce 8x30cm a dole necelych 5x 30cm. Na bocich na jedne strane zasupovavich dvirek po cele delce asi 2mm fuk, dvirka nedolehaji uplne ke sklu. Cili je tam mezera. Koupila jsem topnou keramickou zarovku a shora jsem ji pustila. Teplota se zvedla, ale vlhkost moc neklesla. Nejspis, jak rikate, neni treba rosit, jak rikaji. Ja rosila, ze mi bylo receno, ze mam rosit, aby byly kytky pokryte kapickami, ze pije spis olizovanim skla a kytek, nez z misecky. Ale tu tam ma take. Zkusim nerosit… Nyni ma 22 stupnu, zarovka je vypnuta, aby mel nocni pokles teploty. Mozna je to i nevhodnym mistem, mame terarko provizorne na zemi. Zespoda ma podlozeni z polystyrenu. O vikendu by mel dorazit na miru delany stojan a terarium bude v urovni kuchynske linky. Ale nejspis tohle nema vliv, jak pisete … posilam fotky teraria. Dekuji za rady. Zuzana 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.