Aktuálně: 4 659 inzerátů177 158 diskuzních příspěvků17 792 uživatelů

Hroznýš královský

Kent (neregistrovaný) 29.04.2024, 10:07:27 xxx.xxx.20.153

Chovám samici hroznýše královského. Pořídil jsem ji jako roční mládě. Loni v jejich třech letech jsem očekával porod mláďat, ale dočkal jsem se toho, že porodila živé (nikoli životaschopné) mláďata, která během krátké doby uhynuly. Měl jsem dojem, že porod proběhl cca. 1-2 týdny dříve než měl. Mláďat bylo 17, 3 neoplozená vejce. Letos samice vykladla pouze neoplozenou snůčku cca.25 vajec zhruba po 6 měsících. Samice je po celou dobu roku( vyjma páření ) v samostatném teráriu dostatečné velikosti , vyhřívané topným kamenem + žárovkou. Problém: větší pohyb dětí okolo, plodnost samce ? teplota ? děkuji za podněty.

Pandinus
Pandinus (141 příspěvků) 30.04.2024, 09:00:11 xxx.xxx.161.10

Já jsem měl obdobný problém s odchovem u skupiny, která fungovala vždy dokonale, mláďata byla životaschopná, takřka žádní slimáci, plodnost samce perfektní. To bylo dokud jsem krmil živými nebo čerstvě zabitými potkany. Pak mi jeden rok vypadl zdroj a já jsem začal brát mražené potkany přes jednoho dodavatele pro Zoo, sokolníky atd. Bylo to super, měl jsem narvaný mrazák, ráno dal rozmrazit, večer po příchodu z práce jsem vklidu nakrmil. Akorát, že následující sezona skončila tak, že dvě samice měly potraty, třetí vykladla hrozen neoplozených vajec + 1 mládě, které bylo tak poloviční než mělo být a nerozchodilo to. Jelikož jsem v chovu za ty roky nic neměnil a tohle byla jediná změna, vrátil jsem se opět ke krmení “čerstvým”. Hned rok na to se vše vrátilo do původních kolejí - všechny samice porodily zdravá mláďata, oplozenost samcem jako dřív. Nevím v jaké kvalitě potkani byli, jestli se třeba nestalo, že byli opakovaně rozmrazovaní a zmrazovaní, ale je mi divné, že bych bral špatné potkany po celou dobu. Vizuelně jim nic nebylo, ale někteří byli po rozmražení takoví, jak to popsat? Jako mačkat balonek s vodou. 

Skeeve
Skeeve (123 příspěvků) 30.04.2024, 10:37:34 xxx:xxx.726c:b33c
»
Odpověď na příspěvek uživatele Pandinus z 30.04.2024, 09:00:11

Zvažoval jsem dvě možnosti, dle mě nejlogičtější, proč krmení mraženým vede k horším odchovům - psali mi to i jiní chovatelé, méně mláďat, špatná životaschopnost.. Prý křehnou kosti, je špatná vstřebatelnost vápníku - nevím, nedokážu posoudit, ale napadlo mě něco jiného - zmražený, neaktivní obsah zažívacího systému neposkytne hadům při jejich trávení to něco, co ocení u potravy živé 🤔😉

Pandinus
Pandinus (141 příspěvků) 30.04.2024, 16:27:54 xxx.xxx.161.10
Skeeve:

Zvažoval jsem dvě možnosti, dle mě nejlogičtější, proč krmení mraženým vede k horším odchovům - psali mi to i jiní chovatelé, méně mláďat, špatná životaschopnost.. Prý křehnou kosti, je špatná vstřebatelnost vápníku - nevím, nedokážu posoudit, ale napadlo mě něco jiného - zmražený, neaktivní obsah zažívacího systému neposkytne hadům při jejich trávení to něco, co ocení u potravy živé 🤔😉


No jasně, však i u masa na kuchyňskou spotřebu se ví, že standartním mražením přichází jak o cenné látky, tak jeho životnost není nekonečná. Druhá věc je ta cesta od původního chovatele, který je zamrazil. To rozmražování atd. Já jsem v té věci konfrontoval pár chovatelů, někteří měli tytéž problémy, jiní se mi dušovali, že krmí už dva roky a všecko ok (bokem jsem se ale dověděl, že v předchozích letech byly snůšky nebo vrhy lepší, jenže se to nepříčítá krmení, ale sezonním výkyvům)

trojAAAcko
trojAAAcko (11 příspěvků) 05.05.2024, 21:00:21 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Pandinus z 30.04.2024, 16:27:54

Ono i u klasických zmražených jídel pro lidi je napsáno (třeba u zamražené pizzy), že se nemá po rozmzražení znova zamrazovat. To tam bude z nějakého důvodu samozřejmě. Co si budem tak dlouhodobé zamzražení není ideální, stačí 2 měsíce a chovanec z mražené potravy dostane třeba jen 60% toho co by dostal z živé potravy. 
Asi nevíte jak dlouho je měl zamražené než je Vám vezl? 

Je tam hodně neznámých a v součtu to musí mít určitě nějaký negativní vliv. 

Osobně když můžu tak krmím jen živým. U mláďat je to komplikovaný, protože mít dodávku třeba tří denních holátek každý týden už moc nejde dát dohromady. 😀 Burzy jsou jednou za měsíc a to je už dlouhá doba. Takže když mám možnost na živý holátka tak beru živý a když nejsou tak plán B - zmražený holátka které nemám ve velkým množství abych je tam neměl moc dlouho.

Pandinus
Pandinus (141 příspěvků) 06.05.2024, 10:09:37 xxx.xxx.161.10
trojAAAcko:

Ono i u klasických zmražených jídel pro lidi je napsáno (třeba u zamražené pizzy), že se nemá po rozmzražení znova zamrazovat. To tam bude z nějakého důvodu samozřejmě. Co si budem tak dlouhodobé zamzražení není ideální, stačí 2 měsíce a chovanec z mražené potravy dostane třeba jen 60% toho co by dostal z živé potravy. 
Asi nevíte jak dlouho je měl zamražené než je Vám vezl? 

Je tam hodně neznámých a v součtu to musí mít určitě nějaký negativní vliv. 

Osobně když můžu tak krmím jen živým. U mláďat je to komplikovaný, protože mít dodávku třeba tří denních holátek každý týden už moc nejde dát dohromady. 😀 Burzy jsou jednou za měsíc a to je už dlouhá doba. Takže když mám možnost na živý holátka tak beru živý a když nejsou tak plán B - zmražený holátka které nemám ve velkým množství abych je tam neměl moc dlouho.


Přesně tak, souhlasím. Krmením živým nic nenahradí


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.