Aktuálně: 4 794 inzerátů176 121 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Inteligence ovcí

Anonymní (neregistrovaný) 18.01.2024, 09:49:16 xxx.xxx.231.106

Dobrý den, povolanějších bych se chtěl zeptat, jak moc jsou ovce chytrá zvířata. Bohužel jsem měl na dvorku a ve stodoly ovce a o jednu jsem přišel protože mi ze soudku lízala hnojivo ledek, nalízala se ho a uhynula mi. Vím je to moje chyba, měl sjem je líp zabezpečit ale nenapadlo mě že by byly ovce takto hloupé.

Buggyra
Buggyra (3264 příspěvků) 18.01.2024, 11:47:49 xxx.xxx.198.226

To zvíře by v přirozeném prostředí pravděpodobně nikdy k piksle ledku nemělo přístup, resp. jeho druh k takovému množství ledku neměl přístup, takže nemá zakodované v instinktech, že se to nepapá. V přirozeném prostředí se to zvíře živí věcmi, které má v dosahu, a to je hlavně tráva, křoví… za minerály kolikrát zvířata musejí putovat. Zvíře v přirozeném prostředí se nikdy nenudí, nemá tedy zájem prozkoumávat nové zdroje potravy, shání si své přirozené zdroje. 

Může být, že oné ovci něco chybělo, takže jí ledek chutnal, může být, že se nudila a ožírala, co bylo na dosah, ona neví, že teď jí to nevadí a pak ji to otráví. Ona neví, že v kádi je ledek, který nemá papat, a v kostce minerální liz, který má papat.

Kdybyste nalil fridex člověku do limonády, taky ho otrávíte. On neví, že je to fridex, a teď mu chutná, a pak ho otráví. A to je člověk považovaný za celkem chytré zvíře.

Janazevsi
Janazevsi (65 příspěvků) 18.01.2024, 13:01:12 xxx.xxx.164.121

Zvíře neví, že co mu teď chutná, ho později zabije. A neví to ani malé dítě, které zkouší všr dát do pusy. Jediný člověk ve věku, kdy už může racionálně uvažovat ví, že drogy ho zničí a přesto si je dá. Pak kdo je hloupý?

sharingan
sharingan (106 příspěvků) 18.01.2024, 13:30:48 xxx.xxx.186.2
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 18.01.2024, 09:49:16

Zdravím. Ovce, pravda, moc inteligentní a vynalézavé nejsou. Ve srovnání např. s jinými hospodářskými zvířaty podobného typu  (krávy, kozy…). Snad i některé slepice bych zařadil výše. Záměrnými sebedestrukčními sklony však netrpí, to je vždy chyba chovatele. A podobně jako lidé, když natrefí k nečekané “pochoutce”, která jim šmakuje, leč je jedovatá, či ve větším množství i pro ně nebezpečná, prostě žerou a neřeší. V přírodním prostředí, kde se evolučně vyvíjely, je riziko natrefení na něco chutného leč jedovatého - prakticky nulová. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.