Aktuálně: 4 957 inzerátů174 116 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Měl

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 22.01.2024, 06:35:36 xxx:xxx.e792:f116

Tak co měl, já jí teď suším, tak tam snad nebudou brouci. Musím to zaklepat, ale zatím vše žije. Loni jsem byla víc v klidu, to už nakvétali meruňky touhle dobou😕, samozřejmě pak vše zmrzlo, ale včely létaly jak vzteklý. U jednoho úlu jsem radši přidala plást zásob, měla jsem špatný pocit, měli bylo míň. Ale jsou na dvou nástavcích a zhora jsem je viděla, tak to snad bude v pohodě. Vypadaly klidně. Možná mají ten hrozen prostě spíš navysoko, než naširoko.

goro
goro (185 příspěvků) 22.01.2024, 09:46:55 xxx.xxx.46.153

Franta dobrý včelár sa učí nielen tri roky ale stále…až do svojej smrti..😉

Aj by som sa zapojil do diskusie o zbere, sušení a broukoch v měli, no chýbajú mi skúsenosti lebo nechovám včely v ČR , žiaľ s tou mělí ste jediní v celej Europe (i na svete…😆)

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 22.01.2024, 10:04:57 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 22.01.2024, 06:35:36

Chci vás uklidnit. Včely někdy dělají to, že sedí namačkané pod igelitem, jako by už spotřebovaly zásoby na obsednutých rámcích. Ale klid, velmi často sedí na zavíčkovaných zásobách. Za celý život jsem jednoznačně nezjistil, proč to některá vč dělají. Názor na to ale mám.

Mám určitou nepotvrzenou hypotézu, nic tedy netvrdím. Ale dnes se málo ví, že se až do konce osmdesátek dělaly strůpky dřevěné a ty se horních louček rámků nedotýkaly. To byl relikt zadováků, kde by se rámky připlepené nahoře nedaly pohodlně vytahovat kleštěmi dozadu.  Prkýnka byla tak silná (nejméně 10 mm) aby se neprohýbala. Pak byly HL rámků naprosto čisté, nebyly na nich nánosy propolisu a vosku. Jenže to bylo z hlediska včel nesprávné. V dutině stromy by každý plást byl pevně a neprodyšně přistavěný ke stropu dutiny a po stranách asi dvě třetiny výšky odzhora také. (to mají mimochdem na stranách napodobovat pleckaté rámky) Tím bylo po miliony let zajištěno, že měla každá ulička svůj teplotní režim a k výměně plynů nedocházelo. Včelstvo si tedy regulovalo teplotu (a vlhkost) jak potřebovalo v každé uličce zvlášť. Strop nad rámky úplně zrušil efekt samostaného režimu uliček a všechny propojil, strop z prkýnek byl vždy přesně včelí mezeru nad HL rámků.

Dnes se prodává drahá průhledná stropní folie. Ta díky své tuhosti dolehne na rámky jen uprostřed a někdo dokonce dává na rámky lajsničku vysokou 8-10 mm aby folie nedolehla ani uprostřed. Pak ale dělá špatný efekt výše popsaného “visutého” stropu a tím popírá základní biologické potřeby vč a to i když uprostřed na rámcích leží, koem dokola to “luftuje”.  

Přirozenější je tedy plátno. Ovšem u původních úlů však na HL rámků ležela slaměná rohož a tu si včely přilepily a utěsnily si všechny uličky tak, jako to měly ve stromě. Plátno není praktické - propolisem ztvrdne a stejně na rámky nedoléhá, navíc je dražší. Slaměné rohože se také už nepoužívají, musely být z cepové nerozbité slámy. Z kombajnové slámy nefungují.

Proto jsem si zavedl místo stropní folie měkký igelit, který přilne na HL po celé ploše těsně. Malé netěsnosti (igelit se zprohýbá) si včely pokaždé rychle zalepí. Včely nad zásobami bývají hlavně tam, kde starý igelit, který je stářím (půl roku asi tak) “vytahaný” a neleží na rámcích, netěsní uličky a včely to pak těsní nahloučením svých tělíček. Mimochodem, úplně stejně včely ucpávají dole a po stranách všechny uličky aby zabránily unikání tepla a správné vlhkosti.

Shrnutí. Tvrdé stropní folie jsou špatné a kdo chce mít vč zdravá, musí je nahradit nejlépe igelitem. Ještě horší jsou pak očka a přímo vražedná je kombinace obého. Ale o očkách zase někdy příště.

Mě se nejlíp osvědčilky igelity z Lidlu. Ten neprodává cukr v desetikilovkách, ale v jednotlivých kilovkách a vrstvy jsou proloženy igelitem. Je větší než úl, přeloží se tak aby pasoval na úl s přesahem asi 1 cm kolem dokola. Když se zrpohýbá moc, někde ho sem tam včely prokoušou, nebo se poškodí jinak, třeba od tepla fumigačního knotu, vyměním ho za nový. Starý skončí v kontrejneru na plasty. Nestojí to nic a nedělá se nikde žádný nepořádek a co hlavní, vyhovuje to včelám. Na stropním igelitu kondenzuje voda, ale nikde nestéká jako u prohnuté tvrdé folie, kde kondenzát stéká po šikmině doprostřed a kape přímo do zimního chumáče.

Ale každý si dělejte co chce a jak chcete, jak dělat věci líp se vám tu snažím sdělit a ihned přidám argumenty a zdůvodnění, proč něco dělat nějak a ne jinak. Dál je to už boj každého sám za sebe.

Mrzuté je, že se podobné rady nedočtete ve Včelařství. Totiž 550 tisíc včelstev krát 60 Kč za stropní folii, kterou každý po 2-3 letech vymění, je pro hrstku obchodníků se včelařskými potřebami mnohamilionový byznys. A ten kdo chce abyste vyhazovali peníze má dost prostředků a vlivu na to, aby mejnstrým podobné rady nezveřejňoval. Pokaždé, kdy se něco propaguje a přitom by to šlo nahradit něčím levným nebo zadarmo, je třeba se ptát CUI BONO? Tedy česky “komu ku prospěchu”? A že tvrdá stropní folie může včelám ubližovat, to kapitalisty - všemocnou ruku trhu - pramálo zajímá. Přece nemocná včelstva zase potřebují o to víc léčiv a to je zase byznys ne? A množírnám oddělků, tolik podobným jako jsou množírny čoklů, také vyhovují úhyny, protože oddělky jsou nejvýnosnější byznys posledních dekád. A tak dále, a tak dál. Je na každém zda bude s mocnými tu hru hrát a nebo vezme svoje věci do svých rukou.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 22.01.2024, 11:16:54 xxx:xxx.e792:f116

🙂 tenhle igelit nemají jen v lidlu, v penny taky, odtamtad ho mám já.

Mám jich zásobu, používám je na všechno možný, jsou šikovný a zadarmo.

Nechce se mi dávat 60korun za kus igelitu. To ostatní mě nenapadlo.😉

tom4
tom4 (51 příspěvků) 22.01.2024, 18:28:19 xxx.xxx.89.132

Já kromě jiného chovám i papoušky. Krmivo pro ně kupuji ve 2,5 kg igelitových sáčcích. Po rozstřižení přesně pasují na úl a kouzlo je v tom, že se tím použijí jaksi dvakrát. Když doslouží, putují do kontajneru na plast, jak tu píše Tom50.Každý máme nějakou fintu či vychytávku😉

tom4
tom4 (51 příspěvků) 22.01.2024, 18:32:27 xxx.xxx.89.132

Mimochodem, podle mého je celá taškařice kolem měli k ničemu. Než dorazí výsledky a následně léčivo, je nemožné natírat plod, protože je zkrátka pozdě a Svaz funguje tak, jak funguje. Mnohem přínosnější by bylo plošné vyšetření na Mor včelího plodu. To, kolik máme ve včelách VD víme všichni , to, že VD není tím podstatným problémem , to už také lidi vidí, takže za mě jen výnosný obchod.Spousta práce k ničemu

tom4
tom4 (51 příspěvků) 22.01.2024, 20:24:03 xxx.xxx.89.132

Já tedy nikdy plod nenatíral, nebylo potřeba, ale sami vidíme, jak je to s “léčivými ” přípravky z distribuce Dolu. V dobré víře použiješ a následky mohou být fatální. Ach jo..

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 23.01.2024, 07:49:37 xxx.xxx.139.252

No ano, pořád, už roky o tom píšu. Už se přidal i BG a už i dokonce Včelařství otisklo pár názorů chlapů, kteří už taky tuší, že tu něco smrdí. 

Dámy a pánové, na panstvo se nespoléhejme, nechávají nás v tom už roky. Je to jen na nás!

bohemia.gall (neregistrovaný) 23.01.2024, 09:07:51 xxx.xxx.27.223

BG se nepřidal, mluví o tom už léta. K hluchým a slepým.

Dokonce byl napadán jako alternativní blb kvůli kterému mají všichni okolo problém. Protože kdyby všichni důsledně dokázali použít všespásnou chemií, dávno není problém. Není to tak dlouho..

Tak to ale v životě chodí…když už není kudy kam, začne být zase i čaj se zaříkáváním dobrý..

Neříkám že je to špatně, každý pozitivní posun je dobrý. I když pro mnohé včelnice (ne nutně včelaře, když změní myšlení) je po těch desítkách let tvrdošíjného trvání na slepé cestě bohužel pozdě..

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 23.01.2024, 15:32:24 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 23.01.2024, 09:07:51

Potíž je v tom, že vy se roky vyjadřujete v jinotajích a na ty nejsem já dost inteligentní a tak zase nevím, o čem to vlastně vyprávíte. Jednou se z té ultrastručnosti všichni … do vejšky!

goro
goro (185 příspěvků) 24.01.2024, 18:43:11 xxx.xxx.46.153

Tome a to nepoznáte, čo napísala moskovská Pravda keď miesto článkov mala prázdne stránky?

“почему буквы, все понятно” 🙂

bohemia.gall (neregistrovaný) 25.01.2024, 07:08:04 xxx.xxx.27.223

Důvodem ke smazání byl obsah nebo azbuka?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 25.01.2024, 22:17:52 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 22.01.2024, 18:32:27

Já s vámi ale nesouhlasím. Mezi námi jsou bohužel i tací, které jen to hloupé sbírání měli přiměje, aby se za celou zimu došli na svoje vč aspoň podívat. 

Ale vím, že existuje i názor, že čím víc by tihle takyvčelaři zanedbávali svoje včelstva, tím dřív by o ně přišli a byl by od nich pokoj. Od zanedbaných vč i od lajdáckých včelařů. To je taky velmi pádný argument a úplně jednoznačný postoj v tomto nemám.

Anonymní (neregistrovaný) 05.03.2024, 17:35:31 xxx.xxx.29.231

Tak dneska došly výsledky toho patnácti milionového podvodu, ktery všichni sponzorujem, zvaného zimní měl.

Nastrouhaný souše přez síto z medníku na jednu hromadu a rozdělený na dvě stanoviště. V jedny půlce deset, v druhý nula varroa. A to se vyplatí, jenomže komu…

tom4
tom4 (51 příspěvků) 05.03.2024, 19:16:56 xxx.xxx.89.145

No, mě přišly výsledky taky, ale bylo to průměr  0,3 a 0,4, mám dvě stanoviště. Kolega včelař má taky dvě a přišlo mu to zajímavější- stejně jako Vám - jedno 0 a jedno 10. O tom , komu se  to vyplatí vůbec nepochybujte.  A k čemu celá ta šaráda je, no, raději pomlčet. Výpovědní hodnota žádná. Ovšem pokud by chtěl být někdo poctivý a natírat plod, nemá čím, M1 aer stáhli , mají tam nějakou vadu výrobní šarže. Ještě, že jsem nikdy nenatíral

duvěrník (neregistrovaný) 07.03.2024, 11:22:39 xxx:xxx.8808:a027

Taky to vyšetřování podezřívám. Jednou jsem presypával obálku člověka co mám ve svazu pod sebou a byla plná roztoče. Varoval jsem ho, že to asi nedopadne dobře a bude muset natírat. Ve výsledcích mu vyšlo 0 a já si připadal jak blbec, že jsem ho zbytečně strašil. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.