Aktuálně: 4 601 inzerátů178 098 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů

Nosema ceranae

goro
goro (196 příspěvků) 31.01.2024, 16:22:54 xxx.xxx.16.185
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 31.01.2024, 13:20:11

Tome presne tak ako píšeš som to písal aj ja.. teda nekritizoval som Čechov za ich postupy, ale osobne považujem za užitočnejšie v měli hľadať spóry , ktoré sa vo včelstve môžu negatívne prejaviť chorobou . Na Slovensku si každý chovateľ matiek povinne musí dať na mor vyšetriť svoje melivo z úľov a mnohí si dávajú zisťovať aj spóry nozemy, z dôvodu ako som písal. …že hľadanie klieštika v zimnom melive je blbosť v tom s tebou súhlasím, aj keď som to nenapísal v prvom príspevku… 

a odporúčam čítať moje príspevky s porozumením…😉

už v tom celkom prvom som písal že vo včelstvách sú zistená zväčša obe nosemy… opakovane citujem…

V ČR keď sa kontroloval výskyt nosemózy u chovateľov s komerčnou produkciou matiek bolo vyšetrených 4010 včelstiev zo 113 lokalít. Nosema bola zistená v 54 % (2167 včelstiev), z toho samostatná infekcia ceranae v 52,3 % prípadov (1134 včelstiev) a zmiešaná infekcia v 16,4 % prípadov (356 včelstiev).

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 31.01.2024, 17:14:34 xxx.xxx.139.252

Tom4

Unikl vám kontext. Pan Goro se před pár dny posmíval, že jsou Češi jediní, kde se měl vyšetřuje. Jako kdyby Čeští včelaři mohli za to, že i ministr LIBERÁLNÍ (na Slovensku to byli Progresivisti) není dost vzdělaný a neumí se aspoň obklopit lidmi, kteří věci rozumí. Je třeba o tom mluvit, aby si příště voliči Pirátů, Stanu, ODS, Top a proradných pobožných raději lépe rozmysleli, koho a zda vůbec půjdou volit. Zda by nebylo bývalo lepší se do toho nemontovat, když neumí domýšlet následky. 

To páně Gorovo vyjádření lze chápat i tak, že Slováci jsou tak pokrokoví, že… No a mě dorazilo Gorovo nasdšení nad nechutným videdem s Vůdcem. Taky si velmi dobře pamatuju páně Gorovo působení v roli moderátora na VF. Těm, kdo mojí zkušenost nemají a neumí si všímat i jen drobných nuancí, se omlouvám.

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 31.01.2024, 17:45:17 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 31.01.2024, 16:22:54

Jsem rád, že jsme od měli a narážek zase zpátky u nosema ceranae.

Patrně jsem přehlédl a nebo nepochopil tento příspěvek (je to patrně jen část), že je pojednáno o obou nosemách, spíš jsem moc nepobral proč píšete o NA když má jít o NC:

už v tom celkom prvom som písal že vo včelstvách sú zistená zväčša obe nosemy… opakovane citujem… V ČR keď sa kontroloval výskyt nosemózy u chovateľov s komerčnou produkciou matiek bolo vyšetrených 4010 včelstiev zo 113 lokalít. Nosema bola zistená v 54 % (2167 včelstiev), z toho samostatná infekcia ceranae v 52,3 % prípadov (1134 včelstiev) a zmiešaná infekcia v 16,4 % prípadov (356 včelstiev).

Nicméně se tu dozvídám co mě zajímá a co se jinde neumím dozvědět.

Původní zakládající příspěvek Tom4 říká vlastně a nebo evokuje, že jakmile se vč setká k nákazou, do 8 dnů uhyne. To mi bylo divné, že by se jeho vč nakazila v lednu? Od Vítámvás ani Wiki (je to shodný text, jen papouškovaný kdo ví z čeho) jsem se nedozvěděl, zda sebemenší styk s nákazou ihned končí fatálně. Dokonce myslím uvádím, jak nás před 40 lety lakovali o moru - Peroutka a jediná lahev od medu v popelnici. Nemůžu za to, že někdo nečte všechny příspěvky a už vůbec když nechápe kontext.

Z vašeho příspěvku se konečně dozvídám, že i s NC je to jako s jinými nákazami, že se jim vč umí ubránit a ke klinice (která je pak asi rychlá) někdy dojde. Polopatě tedy pane Goro říkáte, že nákaza je ve víc jak 50% případů (jasně, v konkrétním případě konkrétního roku na nějakém malém vzorku vč) ve vč přítomna, ale nijak se klinicky neprojevila. Chápu to správně?

Pokud tedy chápu správně mechanizmus propuknutí kliniky NC, platí to jako u všech nemocí (proto to vč jedněch včelařů chytnou a jiná vč ne), že boj s NC není beznadějný. A vyplývá mi z toho, že jediné co můžeme dělat teď hned, je prevence.

A opět mi z toho vychází, že kdo nezpůsobí svým vč stresy, třeba nějakou chemikálií, kterou byl ZBYTEČNĚ invertovaný nějaký, patrně škrobový cukr a nejspíš ještě sérií dalších mikrostresů, které každý sám o sobě nemá význam, ten ZATÍM problém nemá.

goro
goro (196 příspěvků) 31.01.2024, 19:56:41 xxx.xxx.16.185
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 31.01.2024, 18:33:42

presne si to pochopila…

 ako píšem v príspevku kde je kópia toho rozboru… vo väčšine včelstiev sú spóry… a  “.skoro 70% zamorenia je dosť stačí jeden negatívny vplyv a môže dôjsť k rozvoju choroby”…

teda slabé včelstvo, nízka imunita, špatné zásoby, vyrušovanie, stres… to sú spúšťače choroby…

a ako som písal v prvom príspevku, pri pokusoch sa silné nestresované včelstvo dokáže sa vyrovnať a napriek nejakým spóram neochorie…("Keď vyšetrili po 40 dňoch sledované včelstvá zistili že u 2 z 6 včelstiev v kontrolnej skupine, ktorá nebola nijako ošetrená, došlo k spontánnemu „samouzdraveniu“ – spory N. ceranae neboli vôbec nájdené a u ďalších 3 včelstiev v tejto skupine došlo k zníženiu množstva infekčných spor vo vyšetrovaných včelách!  ")

 keď už  ceranae silne prepukne, proces jej úhynu je skutočne rýchly… 

a tiež som tam písal :

Pred pár rokmi na včelárskom kurze v Mladej Boleslave docent Klíma robil s 20 včelármi sledovanie spór pod mikroskopom v nimi prinesených vzorkách vlastných včiel a výsledok ? Spóry nosemy v marci boli nájdené všetkých vzorkách, líšilo sa len množstvom spor! Myslíte si že vo vašich včelách je to iné?

Tom50
Tom50 (447 příspěvků) 31.01.2024, 20:29:20 xxx.xxx.139.252

Asi jsem natvrdlej, četl jsem o Klímovi, ale o jakou šlo nosemu? Vy jste opakovaně zmotal obě dohromady a já to proto původně nepochopil. Snad tomu už rozumím. 

Takže je krajně nepravděpodobné, že proč by u Tom4 propukla NC mezi 1.1. a 10.1. a tak jeho úhyny s pravděpodobností blízké 100% nezpůsobila NC. Jinak tu budeme plkat do nekonečna. Pokud je můj předpoklad nesprávný, sem s tím proč.

goro
goro (196 příspěvků) 01.02.2024, 10:37:59 xxx.xxx.16.185
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 29.01.2024, 14:28:59

Tomy keby si zažil znovu taky nahly uhyn včelstva môžeš si urobiť vlastnu kontrolu na to čito nebola nosema ceranae , nie vždy je potrebné posielať melivo do oficiálneho labáku, bežne si hľadajú spóry nozemy včelari sami zoberieš zo 30 mŕtvoliek včiel a utrhnuté zadočky vložíš  do sačku so zipsom, 15 ml  destilovanej vody  prevalcujes to sklenenym pohárom (rozpučíš), a potom daš kvapku hnedej tekutiny na skličko pod okulárom mikroskopu. Pri 1000x zväčšeni (bežný školský mikroskop) uvidíš spóry alebo aj nie vyhodnotenie je stupnica +ojedineléspóry=slabučkézamorenie ++desiatkyspór-väčšie zamorenie +++stovky spór=veľké zamorenie, zrejme už prepukla choroba…….samotné spory sú viditeľné už pri 300 nasobnom zväčšení, ak tam nie su vobec včeslstvu nosema nehrozí…najproblematickejšie je urcit či sa jedna o nosemu apis alebo ceranae, spory ceranae sú užšie a viac ovalne….viď foto ….ale presné rozlíšenie na 100% dokáže len analyza DNA 😕

Samozrejme môžeš si vyšetrenie urobiť aj s mŕtvoliek od žijucich včelstiev , teda pred uhynom ale nerob z toho predčasné závery. Samotná prítomnosť nosemy nie je celý problém, dôležité ako bude včelstvo ďalej zimovať a ako sa bude rozvíjať na jar. Sú totiž včelstvá, ktoré sú na jar na +++, napríklad aj s klinickým prejavom pokálenia u apis, ale perfektne sa rozvíjajú, idú do sily a v júni už nie je po noseme ani pamiatky. Ak by mal chovateľ matiek z takýchto včelstiev celé stanovište, podľa súčasných veterinárnych podmienok by predávať matky nemohol, ale ty chovať včely možeš…naopak,ak je to ceranae jej priebeh sa bude v lete zhoršovať včely bubú slabnút, budu bez iskry a nebudú nosiť med, no žiť môžu ak choroba neprepukne do masívnej kliniky

Na záver by som chcel napísať, že ja takéto čary-mary nerobím, včelstvá ak neuhynú v zime, môžu byť ceranae viac napadnuté v sezóne…. mám priateľov, ktorí sa tomu venujú a napriklad známy slovenský včelar Ondruš napísal:"V rokoch 2014 až 2018 som meral prevalenciu (zamorenie) N. ceranae vzorky 10 vracajúcich sa lietaviek do každého úľa počas celých 5 sezón a vplyv zamorenia na medné výnosy. Každoročne bolo priemerné zamorenie včelnice koncom septembra pri zazimovaní (posledný peľ)a na jar (prvý peľ) okolo 10%, časť včelstiev bola "čistá". Na jar pri kvitnúcich stromoch v prírode sa zamorenie prudko zvýšilo a rozšírilo do všetkých včelstiev, maximum priemeru zamorenia včelnice okolo 90% sa dosiahlo cez repku, niektoré včelstvá mali vzorky lietaviek zamorené na 100%. Priemerná zamorenosť cez sezónu postupne klesala až na tých 10% koncom sezóny. Zamorenie sa prejavilo výrazným zvýšením rozptylu medných výnosov jednotlivých včelstiev smerom k nižším výnosom, ich variabilita na včelnici sa z cca 25% pred rozšírením NC zvýšila na takmer 70% po zamorení lokality. Na plné zamorenie lokality včelnice dovlečenou nákazou NC stačila jedna sezóna. Dosiahnuteľné celkové medné výnosy včelnice klesli po zamorení NC o 40%. Nemám ambíciu liečiť včelstvá proti NC, je to márne, t.č. prebieha výskum alternatívnych liečiv kompenzujúcich dopad NC na medné výnosy."

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.