Aktuálně: 4 676 inzerátů177 376 diskuzních příspěvků17 793 uživatelů

Krmení včel

tom4
tom4 (55 příspěvků) 30.01.2024, 12:21:34 xxx.xxx.89.132

Prosím diskutující o zkušenosti s krmením cukrem v roztoku a naopak třeba invertním cukrem, např. Apivitalem. Zajímalo by mě, zda dnešní inverty jsou pro včely vhodné, či nikoli, já osobně mám velmi dobré zkušenosti s těstem Apivital pro krmení oddělků, těsto nezpůsobuje vykrádání oddělků. Na rozdíl od Toma50 já loupež na svém stanovišti znám, takže proto třeba těsto upřednostňuji. O loupeži na mém stanovišti třeba samostatné vlákno

bohemia.gall (neregistrovaný) 30.01.2024, 13:05:26 xxx.xxx.7.209

Obliba invertů stoupá úměrně se stoupajícími teplotami v zimě. Nedochází už tolik k zatěžování vykalových vaků kvůli častější možnosti proletů. 

Osobně používám invertní těsta u oddelků a oplodňáčků. Ne kvůli vykrádání, ale hlavně z pohodlnosti. Nemyslím si, že nějaké krmení dokáže zastavit vykrádání. Důležitější prevencí je zdravotní stav soudržnost oddelků. Velmi náchylné jsou v době bez matky až do vylíhnutí jejích dcer. Proto je vhodné nezakládat oddelky a oplodňáčky v době zvýšeného slídění, nebo je odvézt z dosahu včel. Což může být v některých oblastech problém..

Tom50
Tom50 (433 příspěvků) 30.01.2024, 15:40:14 xxx.xxx.139.252

Dávat včelám invert je nesmysl. Inver dělaný synteticky včelám nemůže nijak ulehčit invertaci, protože včela cokoli pozře, tak do toho bezděčně přidá enzymy, hlavně invertázu. Pak je invertování cukru pro včely nesmyslně zbytečné. Co víc, chemikálie, kterými se průmyslově cukr zinvertoval, můžou včely poškozovat - nikdy se s nimi za miliony let nemohly setkat a tudíž jejich organismus na ně není adaptovaný.

Otázka loupeže je stále přetřásaná. Stačí prostě nekrmit ve dne, ale až navečer a třeba nedát včelám vylízat, ODPOLEDNE, kyblíky od krmení. Argumet, že zaměstnaný to nestíhá, neberu. Jestli chci vopici, musím mít na banány. Jestli chci včely, musím si na ně udělat čas tehdy, kdy je potřeba a ne až mi vybyde. Byl jsem zaměstnaný celý život a celý život jsem to dokázal bez rabovek. Chodil jsem na směny a jak krmit dopoledne? No, když prší a nebo nekrmit. Stíhal jsem rodinu, ročně jsem měl 50-70 jatečných králíků a za komančů jen seno a ječmen, žádné směsi, žádné granule. K tomu 20 slepic, 20 arů zahradu, zeleninu, ovoce, žádná sekačka ale jen kosa a hrábě. Jo, když byly děti malé, musel jsem na víc jak 10 let přestat rybařit, to je pravda. Důležitější než zábava byla nutnost zebezpečit rodinu. Musel jsem dělat měsíčně 30-40 hodin přesčasů ( vzimě i o dost víc) a živil jsem se prací, ne válením v kanceláři. Dnešní mladí vědí ho.. co je práce. Jo, nikdo by tenkrát nemohl čumět půl dne do mobilu i kdyby existovaly. V tom to hledejte.

goro
goro (194 příspěvků) 30.01.2024, 21:03:13 xxx.xxx.16.185
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 30.01.2024, 12:21:34

Tome každá líška svoj chvost chváli…

Včelár po odobraní medových zásob z úľa je postavený pred otázku, čím doplní chýbajúce zásoby, nutné pre zimovanie včelstiev. Celé roky bola odpoveď jednoduchá – dá im cukor (sacharózu). Včely nerobia žiadny rozdiel medzi cukrovým sirupom a nektárom. V oboch prípadoch znížia percento vody a pomocou enzýmov štiepia sacharózu. Takto si urobia umelú náhradu za med, ktorá sa skutočnému medu dosť podobá. Cukrové zásoby sú pre včely dobre stráviteľné a pri včasnom zakŕmení a dostatočnom množstve zásob prezimujú bez problémov. Mnohí včelári im do cukrového roztoku dávajú kvapku citrónu, rozpučia cesnak alebo pridajú vývar z byliniek.

 V posledných rokoch sa rozrastá skupina včelárov, ktorí nekŕmia na zimu včely priamo cukrovým roztokom, ale dopredu pripraveným krmivom tzv. „invertom“. Toto krmivo obsahuje vlastne tiež vodný roztok cukrov ale priamo sacharóza v ňom už nie rozhodujúca, vyššie cukry sú priemyselným postupom rozložené teda „invertované“ na glukózu a fruktózu, prípadne iné cukry (napr. maltóza). Včelstiev sú státisíce, biznis s krmivom je lukratívny a preto sú včelári neustále masírovaní reklamou a marketingovými nástrojmi, ktoré ich majú presvedčiť, že kŕmenie invertom je výhodnejšie. Výhodnejšie pre včelára, lebo je menej prácne (včelár ušetrí čas a prácu s rozpúšťaním cukru) a výhodnejšie pre včely (nemusia sacharózu štiepiť na glukózu a fruktózu). Invert je drahší ako klasický cukor pretože kilo invertu nenahradí kilo cukru ( cukry v inverte sú už nariedené a kupujú sa aj s vodou).

Nie som vôbec nejakým odporcom používania invertov na zimné zakrmovanie včelstiev. Chápem používanie invertov podobne ako používanie rámikov či materskej mriežky, teda ako pomoc pre včelára, no je mi ťažko na duši, ak sa včelári uvádzajú do omylu tvrdením, že inverty sú výhodnejšie pre včely! Inverty totiž v skutočnosti aj tých propagovaných jednoduchých cukrov glukózy a fruktózy majú v sušine dokopy maximálne 50-60%. Čo je zvyšok? No podľa spôsobu prípravy invertu buď sacharóza alebo dokonca maltóza ktoré musia včely invertovať a to sa ešte môžu vyskytovať v inverte aj balastné látky! Keby včely nepridali do invertu automaticky invertázu na štiepenie vyšších cukrov, mohli by mať so zásobami uloženými z invertov v zime problémy a pri niektorých druhoch invertov aj majú. 

takto , nemám vyskúšané inverty, pretože nevidím dôvod prestať kŕmiť cukrom…včely NIKDY SO ZIMOVANÍM NA CUKRE NEMALI PROBLÉM, PRETOŽE IM NECHÁVAM AJ ČASŤ MEDU! Na jar sú zdravé, aktívne a plásty a úle nie sú pokálané…

Ale ak niekto používa inverty preto, že je to pre neho pohodlnejšie, pri kvalitnom inverte z repného cukru to jeho včely prežijú bez problémov, ak sa dá zlákať na “výhodnú” ponuku riskuje že invert je vyrobený z kukurice alebo obila, môže obsahovať aj škroby ktoré včely zaťažujú a v takomto prípade je už potrebné sa spoliehať na to čo písal Gall, že zima im umožní občas sa preletieť… používanie invertov v  lete   nemôže spôsobiť žiadne komplikácie…

Tom50
Tom50 (433 příspěvků) 30.01.2024, 23:09:32 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 30.01.2024, 21:03:13

Souhlasím jen s výhradou. Velkou výhradou.

Jako nikoho nezabije cigareta, ani 100 a ani deset tisíc cigaret, jednou se kouření projeví a projeví se vždycky a nemůže s eneprojevit. Jen u někoho dříve a u jiného později a jiný stihne umřít dřív na něco jiného. Kouřil jsem 36 let jak pohádkovej drak a vím přesně co píšu!! Po 17 letech nekouření si klepu na čelo, jak jsem mohl být takový de.il. Ale když jsem chtěl přestat a představoval si jak budu žát pak, když to dokážu, řekl jsem si, že nebudu takovej ten polepešenej kre.én, militantní odpůrce kouření. A kdyby se mě dneska někdo ptal, zda kouřit v hospodách, tak samosebou ano! Komu se to nelíbí ať nechodí do hospody. Komunistický zákaz kouření přes obědy úplně stačil! 

Ale to jsem jen odbočil aby bylo jasné, že jsem skutečný a ne liberální demokrat.

Zpět ke včelám. Napíšu to stručně. Kdo nechce mít nikdy úhyny, nikdy nepoužívejte ke krmení a to ani oddělků, nic jiného než cukr 1:1. Špatně živené včely z oddělků mají pak podlomené zdraví a domnívám se, že i když se zimy nedožijí, vychovají včely v horší kondici. Asi jako dítě narkomanky má taky nevratně poškozené zdraví a už to nikdy nejde nijak napravit.

Ano, tak snadné to je.

Tom50
Tom50 (433 příspěvků) 04.02.2024, 18:34:38 xxx.xxx.139.252

Anotín Přidal je ten věděc, který řekl, že by nevadilo kdyby polovina včelstev i včelařů naráz vyhynula. Lže o převčelení a tudíž nemá mojí důvěru. No a bylo by možné zjistit kdo je sponzorem toho pořadu? Na 99% bych se vsadil že někdo, kdo je nějak zaháčkovaný do výroby a nebo kšeftu s "inverty".

Pak je tu ještě možnost, že to není kvalitní včelař, v RR Dymáku je taky jeden, o 20 let mladší než já, ale jeho články jsou jak vystřižené z první poloviny osmdesátek a anio od něj se já nemám čemu naučit a tak to nečtu. Pán v RR Dymáku nijak nesouvisí s inverty či Přidalem, jen ukazuju jak a podle čeho se já rozhoduju. Můj čas je drahý a kdo jednou řekl nějakou účelovou lež, neumím se přinutit mu věřit a obyčejně ani číst či poslouchat jeho názory. Ale to je můj recept a nikomu ho nenutím.

Je každého věc co a jak bude dělat, mě to žíly nerve. Jen mám úspěch s nulovými úhyny a říkám jasně, co dělám, co bych nikdy nedělal a proč některým, tak zvaným vědcům, neumím věřit ani nos mezi očima. Myslím si, že se mi můj přístup vyplácí. Dál je to boj každého sám za sebe.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.