Aktuálně: 4 956 inzerátů174 143 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Jersey

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 28.02.2024, 10:49:03 xxx.xxx.198.226
kometa:

Jenže Buggyra žádné tele odstavovat nehodlá, neb nemá krávu. Nechápete psaný text. A to žádnou periodu nemáte.😉


Už tomu došly argumenty, dál bych to neřešila 🙂

Anonymní (neregistrovaný) 28.02.2024, 10:53:29 xxx.xxx.15.46
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.02.2024, 10:31:27

Chápu i bez periody. Nemá, nezná, neví jen ma potřebu plácat ke všemu o ničem. Nuda bez hodnoty, jste na tom stejně 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 28.02.2024, 15:13:31 xxx.xxx.137.233

I když si krávy chci pořizovat, nemusím toho zrovna o tomhle vědět moc, protože tele odstavovat nebudu… 😀

Tohle lze skutečně pochopit dvěma způsoby - buďto díky tomu smajlíkovi jako vtip, nebo vážně - že si chce skot pořídit, ale nechce odchovávat. 
Z toho následujícího textu o vlcích mi to vyplývá tak, že celý ten příspěvek je myšlen v nadsázce, protože opravdu málokterá kráva potřebuje pohlídat od jiné krávy před vlky. Ale nedivím se, že to někdo pochopil jinak. 
Je to srážka dvou poměrně extrémních názorů. Pravda je prostě někde uprostřed. Běžná kráva může dojit tolik, že druhou prostě nepotřebujete, zas je to docela drahá sranda, aby člověk měl jednu na užitek a druhou jako darmožrouta. Kráva není koza ani beran, její nebezpečnost je úplně někde jinde, takže třeba manipulovat s krávou nezvládne rozhodně každý. Ani v povahách nejsou tak tvárné jako třeba koně, takže odvléct 600 metrákové zvíře na špagetě, jako je tomu u koní, prostě nemusí být možné.
Kráva je specifikum v mnoha ohledech. Nedivím se, že se chová někdy jen s odchovem, ač teda opravdu většina kravek, které znám, mají za kámošku svou dceru a žijí dlouhodobě ve dvojici plus ten odchov. 
Zajímalo by mě, jak je to ze zákona.
Protože zákon praví, že:
1) Při chovu hospodářských zvířat je zakázáno a) chovat zvíře v izolaci, působí-li mu to utrpení, pokud to nevyžadují zvláštní předpisy (tím jsou myšleny zejména veterinární předpisy). 
To ale kráva s teletem plně splňuje. Navíc v tomtéž zákoně považují za hospodářské zvíře taky koně, o kterém jsem si dosud myslela, že ten právě samotku mít ze zákona může. Tak nevím, jestli tam nejsou nějaké další výjimky. Většina lidí, co znám a mají skot, mají právě toho jednoho býka na žír, ví se to o nich a nikdy je nikdo nekontroloval a nikdy to nikdo neřešil.
Dle znění níže stačí říct, že tu krávu nebo býka máte na mazlíka jako koně, a už hospodářským zvířetem není, což se mi nezdá moc pravděpodobné. 
hospodářským zvířetem zvíře chované pro produkci živočišných produktů, vlny, kůže nebo kožešin, popřípadě pro další hospodářské nebo podnikatelské účely, zejména skot, prasata, ovce, kozy, koně, osli a jejich kříženci, drůbež, králíci, kožešinová zvířata, zvěř a jiná zvířata ve farmovém chovu a ryby, včetně zvířat produkovaných jako výsledek genetických modifikací nebo nových genetických kombinací, (…)
Nevím, no. Ale většina domácích kravek, které znám, se chovají postaru - mají stáj, chodí se pást třeba do sadu, odchov zůstává pod matkou poměrně dlouho, oddojuje se pár litrů denně… akorát se připouštějí inseminačně a na telata masných býků se berou dotace. 

kometa
kometa (4191 příspěvků) 28.02.2024, 18:43:15 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 28.02.2024, 15:13:31

1) Při chovu hospodářských zvířat je zakázáno a) chovat zvíře v izolaci, působí-li mu to utrpení, pokud to nevyžadují zvláštní předpisy (tím jsou myšleny zejména veterinární předpisy).

Ano, kráva s teletem toto splňuje - až na těch pár měsíců. Kůň výjimku nemá - stále je to zvíře hospodářské. Navíc pořád se najdou “chovatelé”, kteří ho mrsknou na zahrádku za barákem a hříbě rozhodně neplánují. V případě valacha to ani nejde. Což je za mě týrání.

Anonymní (neregistrovaný) 28.02.2024, 19:19:58 xxx.xxx.15.46
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.02.2024, 18:43:15

Ještě že tohle nikdo nevěděl tisíce let domestikace, žádná domácí zvířata by adi nebyla. Naštěstí to vime až teď, proto brzo žádná domácí zvířata v Evropě mít nebudem..

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 29.02.2024, 08:09:47 xxx.xxx.198.226

Varaxi: Ve většině souhlas. Ale:

málokterá kráva potřebuje pohlídat od jiné krávy před vlky.

Ale ta kráva to neví. Takže když je sama, je ve stresu, odpočine si daleko méně, než kdyby měla toho parťáka. U koní je vám to jasné, proč ne u krav? A když je kráva s teletem, odpočine ještě o řád méně, protože musí dávat pozor i na tele. U přežvýkavců je běžné, že si na mláďata dávají pozor navzájem, tuhle možnost samotná kráva nemá. Takže musí před vlkem hlídat nejen sebe ale ještě tele. Neberete toho vlka doslovně, že ne?

kometa
kometa (4191 příspěvků) 29.02.2024, 10:08:06 xxx.xxx.224.101
Varaxi:

I když si krávy chci pořizovat, nemusím toho zrovna o tomhle vědět moc, protože tele odstavovat nebudu… 😀

Tohle lze skutečně pochopit dvěma způsoby - buďto díky tomu smajlíkovi jako vtip, nebo vážně - že si chce skot pořídit, ale nechce odchovávat. 
Z toho následujícího textu o vlcích mi to vyplývá tak, že celý ten příspěvek je myšlen v nadsázce, protože opravdu málokterá kráva potřebuje pohlídat od jiné krávy před vlky. Ale nedivím se, že to někdo pochopil jinak. 
Je to srážka dvou poměrně extrémních názorů. Pravda je prostě někde uprostřed. Běžná kráva může dojit tolik, že druhou prostě nepotřebujete, zas je to docela drahá sranda, aby člověk měl jednu na užitek a druhou jako darmožrouta. Kráva není koza ani beran, její nebezpečnost je úplně někde jinde, takže třeba manipulovat s krávou nezvládne rozhodně každý. Ani v povahách nejsou tak tvárné jako třeba koně, takže odvléct 600 metrákové zvíře na špagetě, jako je tomu u koní, prostě nemusí být možné.
Kráva je specifikum v mnoha ohledech. Nedivím se, že se chová někdy jen s odchovem, ač teda opravdu většina kravek, které znám, mají za kámošku svou dceru a žijí dlouhodobě ve dvojici plus ten odchov. 
Zajímalo by mě, jak je to ze zákona.
Protože zákon praví, že:
1) Při chovu hospodářských zvířat je zakázáno a) chovat zvíře v izolaci, působí-li mu to utrpení, pokud to nevyžadují zvláštní předpisy (tím jsou myšleny zejména veterinární předpisy). 
To ale kráva s teletem plně splňuje. Navíc v tomtéž zákoně považují za hospodářské zvíře taky koně, o kterém jsem si dosud myslela, že ten právě samotku mít ze zákona může. Tak nevím, jestli tam nejsou nějaké další výjimky. Většina lidí, co znám a mají skot, mají právě toho jednoho býka na žír, ví se to o nich a nikdy je nikdo nekontroloval a nikdy to nikdo neřešil.
Dle znění níže stačí říct, že tu krávu nebo býka máte na mazlíka jako koně, a už hospodářským zvířetem není, což se mi nezdá moc pravděpodobné. 
hospodářským zvířetem zvíře chované pro produkci živočišných produktů, vlny, kůže nebo kožešin, popřípadě pro další hospodářské nebo podnikatelské účely, zejména skot, prasata, ovce, kozy, koně, osli a jejich kříženci, drůbež, králíci, kožešinová zvířata, zvěř a jiná zvířata ve farmovém chovu a ryby, včetně zvířat produkovaných jako výsledek genetických modifikací nebo nových genetických kombinací, (…)
Nevím, no. Ale většina domácích kravek, které znám, se chovají postaru - mají stáj, chodí se pást třeba do sadu, odchov zůstává pod matkou poměrně dlouho, oddojuje se pár litrů denně… akorát se připouštějí inseminačně a na telata masných býků se berou dotace. 


Ani v povahách nejsou tak tvárné jako třeba koně.

A to já si myslím, že jsou. Neboli obráceně, proč by neměly být? Akorát, že krávy byly primárně na mléko a tah. Ale i v tom musela být základní ovladatelnost. Však na krávě se dá i jezdit. Když ji to naučíte. Stejně, jako toho koně.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 29.02.2024, 10:29:48 xxx.xxx.198.226

Já jsem také názoru, že kráva je stejně cvičitelná jako kůň. Dobře, třeba primitivnější kůň. A také je úplně stejně citlivá, také úplně stejně dobře ví, kam otáčí hlavu a kam mrská kopytem. Jediné, co, že kráva nebude mít tak silný úprkový pud, protože je to prostě kráva (umí se bránit), tak řekněme bude více podobná v tomhle třeba oslíkovi (ale i třeba tomu huculovi). Já bych měla krávy zatahané do dvojky a vozily by mě po vsi. Hodlám mít černé dexterky, takže s našimi černými poníky budou chodit i ve čtyřce (jsou stejně velicí). To bude podívaná - můžu s tím pak objíždět výstavy a tak 😀 No… až bude u koní voda.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.02.2024, 11:54:25 xxx.xxx.137.233
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 29.02.2024, 10:08:06

Protože se krávy prakticky nikdy nešlechtily na povahu. Vylučovaly se ty největší svině, to jo, ale jinak byla kráva vždycky považovaná za zvíře z podstaty nebezpečné. Nikoho příčetného nenapadlo poslat dítě pást krávy, což u hus, koní, vepřů, ovcí nebo koz bylo naprosto běžné. 
Už to, že na pasení a přehánění krav se využívala jiná plemena psů, o lecčems svědčí.
Prostě kráva je skutečně trochu jiná liga. Mezi domácími zvířaty vybočuje z řady v mnoha směrech. 
Jinak kráva není blbá, cvičitelná samozřejmě je. Jen není tak tvárná a není od přírody tak nastavená na spolupráci s člověkem. I když je naučená na kontakt s lidmi, nedělá jí až takový problém přes člověka přejít nebo ho namáčknout na stěnu. A nebojí se ohnat. Krávu s rohama bych nechtěla za zlaté prase. Kráva (stejně jako kůň) má vždycky navrch fyzicky i hmotnostně, ale zatímco kůň běžně na tlak ustoupí a nebývá až takový problém ho chytnout za ohlávku a využít páku k ovládnutí hlavy, u krávy to prostě neplatí. Obecně neplatí. Jistě se najdou výjimky, které jsou v povaze mírné nebo tak dobře převychované - ale jinak to fakt není jako s koněm. I tříletek stažený z pastviny je snazší na zvládnutí pro neznalého než průměrná kráva. 
Jinak jasně, je to stádní zvíře, mělo by být chované minimálně ve dvojici. Akorát píšu, že to připuštěná kráva nesplňuje v podstatě jen pár měsíců. Takže ty domácí krávy jsou na tom v průměru násobně lépe než domácí koně. 
Nejhůř jsou na tom fakt ti býci, kteří se ve více kusech v mém okolí prakticky nechovají. Vždycky to je jeden býk ve stáji, kterého vyvedou ven akorát na porážku. Což ale není předmětem diskuze v tématu o mléčných kravách. 
Každopádně - pokud ženská zvládne průměrnou krávu, má můj respekt nehynoucí. A pokud někdo zvažuje pořídit si krávu, měl by moc dobře vědět, do čeho jde. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.02.2024, 12:01:04 xxx.xxx.137.233
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 29.02.2024, 10:29:48

Jj, tak dexteři jsou celkem ok krávy. Oproti třeba červinkám, ty byly vždycky v povaze takové zaměřené na svůj prospěch. 🙂
Jinak půlroční oslička mě vyškolila líp než deset let s koňmi - a přesto bych řekla, že ta kráva je na zvládnutí těžší, zvlášť, pokud má tele. Ona opravdu uvažuje vcelku sobecky a upřednostňuje tele a sebe. 
Pokud si plánujete pořídit dvě kravky, které nebudete využívat jinak než na práci, tak doznávám, že je to mimo jakoukoli moji znalost. Třeba to bude snazší, než bych předpokládala. 
Akorát sehnat veterináře kravaře může být těžší než sehnat veterináře koňaře. Takže na Vašem místě bych si pořídila dva poně (které už máte, ne? v čem nejsou vyhovující?) a vozila se s nimi. 

Anonymní (neregistrovaný) 29.02.2024, 12:36:09 xxx.xxx.29.231
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 29.02.2024, 11:54:25

To neni pravda. Naopak, povaha vzdycky byla důležitá. Paseni obstarávali právě děti. Ty starší samozřejmě. Stačí se podívat na obrázky od Lady 

Saga
Saga (331 příspěvků) 29.02.2024, 12:40:24 xxx.xxx.167.183

Ráda bych poděkovala Varaxi za velmi podnětné a praktické příspěvky! Nemám k tomu co více dodat, nenapsala bych to lépe. Krávu na mléko + tele na odchov jsme měli doma 40 let. Ano, jednu krávu s jedním teletem, které se v 18ti měsících prodalo. A kráva byla nějaký čas sama, někdy kratší, někdy delší. Praxe byla pokaždé stejná, přivezla se jalůvka, uvázala na řetěz ke žlabu, když dospěla, zootechnik jí připustil, otelila se, no a dál už to všichni známe. Jednu krávu jsme takhle měli 15-20 let. Když už nezvládla mít další tele, vyvedla se ven, na dobytčák a na jatka. Jinak nikdy chlév neopustila. K čemu by nám byly dvě krávy? Neuživili bychom je. Seno jsme sušili ručně (to děláme mmch pořád), na trávu ručně, prostě všechno ručně a dělat to jako dvojmo? Pfff…Kráva dávala mléko nám, praseti a sousedům. Bylo nás málo, co jsme měli krávu, ale nikdo neměl dvě. Stejně tak prase bylo jedno, později, když nebyla kráva, byla koza na mléko pro to prase a byla jedna. Pak býk na žír, jeden. Pak kůň, taky jeden (valach). Bylo to pro mě nezapomenutelné dětství, téměř nic z toho už nezbylo, jen vzpomínky. Pak jsem pracovala 3 roky na statku u soukromého zemědělce, jako ošetřovatelka a krmička pro 50 dojnic. Krásné roky, krávy vedle sebe na řetězu, starala jsem se o ně jak o vlastní. Jo, bylo jich tam sice 50, tedy “stádo”, ale telata se hned dávala pryč, krávy se krmily směsí a siláží. Neměly se špatně, ale ta jedna naše opečovávaná doma, se měla rozhodně líp! I když pro mnohé jsme vlastně všechna naše zvířata týrali a to po několik lidských generací…

Pro zadavatele, jestli sem nakoukne, jersey jsem měla na kravíně taky, ale jen jednu, majitelé jí nechtěli, protože oproti stračenám málo dojila a prodali ji právě takovému chovateli jako jsme byli kdysi my. Normál na samotku do chléva. Chlév máme zděný, cca metrová zeď, pravda, kráva tam nebyla úplně sama, bylo tam ještě prase, slepice a kachny (ty byly schované za takovou přepážkou, aby se krávě nemotaly pod nohama), tže úplně zima tam nebyla a že tenkrát byly zimy! Nikdy jsme tohle neřešili. Nyní tam mám dva koně malého vzrůstu (jen pár hodin odpoledne, ne na noc) a v zimě to tam velmi rychle zadýchají i za ty cca 3 hodiny, co je tam mám. Chlév má 40m2. Pokud bude trvale uvázaná, zadýchá si to tam, zimy bych se nebála.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 29.02.2024, 13:01:12 xxx.xxx.198.226

Krávy chci samozřejmě na mléko, primárně nikoli na práci - to je jen taková veselá, samozřejmě kdybych ty kravky měla, nemám čas zapřahat ani poníky, natož zaučovat ještě kravky. Ale kravky by byly pohromadě s koňmi, chodily by s nimi na krmení, uvazovaly by se, čistily, dávaly by nohy, očkovaly by se, a tak dále a tak podobně. Běžný provoz. U nás pod horama jsou krávy všude, tady není klinika na malá zvířata, tady jsou všichni veterináři výjezdní, a krávy jsou jejich denní chleba, jsou tady i takové ty klasické JZD kravíny (v okolí několik).

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.02.2024, 13:07:05 xxx.xxx.137.233

Popsané praktiky snad nikdo v současnosti nevede. Takto měla krávu moje babička po druhé světové, předtím se krávy normálně na pastvy vodily. Dospělým chlapem, podotýkám. Šly po naučené cestě a jak šly, u každého statku se jedna dvě přidaly. Asi jsme byli bohatší kraj, ale dvě krávy určitě pár lidí na dědině mělo. 
Pak přišlo znárodnění a krávy se hromadně uvazovaly u žlabu v kravínech. 
Na všechno je třeba se dívat optikou té doby - z dnešního úhlu pohledu se může jednat o týrání, ale tenkrát to bylo normální. Neodsuzuju své předky, že žili, jak žili. Jen si myslím, že současnost skutečně pokročila, pohodlí zvířat se více řeší. A je to dobře.
Když si vzpomenu na svině v USA, které mají nad sebou mříž, aby nemohly vstát a musely kojit selata - fakt se mají naše zvířata i ve velkochovu ještě relativně přijatelně. Vůbec nechci vědět, jak se lidé chovají ke zvířatům v Asii. 
Ale kráva, která je pár měsíců za celý život sama a pak má tele, je opečovávaná a vidí sluníčko a trávu, se má dobře. Je to standard dnešního malochovu - stejně jako těžko můžu vyčítat babičce, že prasata krmila pomyjemi, těžko budu vyčítat dnešnímu chovateli, že má jednu krávu s odchovem. On ten chovatel tu krávu potřebuje, stará se o ni kolikrát líp než o sebe. V horečkách ji chodí krmit, celé noci nespí, když se má telit, a dělat seno bez techniky - zažila jsem jednou, cca 2000 metrů a stačilo, děkuji, nechci. 
Jako jo, můžeme se bavit o ideálním světě, kde se fialové kravičky pasou na bylinkách v Alpách, svítí do toho sluníčko a v pozadí je duha a jednorožci, ale realita to není, nebyla a nebude. Vždycky to bude kompromis mezi tím, co chce ta kráva a co chce člověk. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.02.2024, 13:11:27 xxx.xxx.137.233
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 29.02.2024, 13:01:12

Tak super. Já Vám držím palce. 
Myslím, že si to trošku malujete (jeden tu zkoušel se dvěma koňmi a poníkem mít krávy, ale krávy nepustily koně ke krmivu ani k vodě, tak to pak vzdal - mohla to být výjimečná situace, nevím, on ten pán je takový… alternativní, možná proto to nešlo), ale doufám, že Vám to vyjde. 
Proč si přejete dextera, když chcete mléko? Bojíte se zánětů? 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 29.02.2024, 13:14:43 xxx.xxx.198.226

Jsem moc ráda, že dneska už je těch zvířat, která prožijí život uvázaná na štontě v tmavym chlívku (nebo na štontě ve velkochovu) čím dál méně! Díky za to.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.02.2024, 13:22:28 xxx.xxx.137.233
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 29.02.2024, 12:36:09

Proboha… na to snad ani nemá smysl reagovat. Argumentovat obrázkem z dětské knížky, to je hodně mimo. To je jako tvrdit, že každá ves měla kopeček a na kopečku kostelík se hřbitovem. Bude to asi šok, ale fakt neměla. A představte si, většina děvčat v zimě neměla ani rukávník. 🙄

Saga
Saga (331 příspěvků) 29.02.2024, 13:23:18 xxx.xxx.167.183

“Popsané praktiky snad nikdo v současnosti nevede.”

Nevím, zda to bylo do pléna nebo rekce na mě, ale pokud na mě, tak přesně takhle má kravku moje kamarádka, už několik let. Napřed měli s manželem dva býky na žír, staral se o ně výhradně on, pak měl srdeční příhodu a je rád, že je rád. Býci šli z domu. Ale nechtěli to jen tak ukončit, tak chovají takto. Koupil z družstva jalovici, doma uvázal na místo býků  a pak stejný postup. Na pastvu jí rozhodně nevodí ani jeden z nich. A jo, starají se o ní líp jak o sebe. Lidé jsou různí a zvířata chovají různě i v roce 2024.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 29.02.2024, 13:25:25 xxx.xxx.198.226
Varaxi:

Tak super. Já Vám držím palce. 
Myslím, že si to trošku malujete (jeden tu zkoušel se dvěma koňmi a poníkem mít krávy, ale krávy nepustily koně ke krmivu ani k vodě, tak to pak vzdal - mohla to být výjimečná situace, nevím, on ten pán je takový… alternativní, možná proto to nešlo), ale doufám, že Vám to vyjde. 
Proč si přejete dextera, když chcete mléko? Bojíte se zánětů? 


Přeju si dextera, protože je to pro mě nejdostupnější miniplemeno (vedle ve vsi). A mléka nepotřebuji mnoho, to, co nakradu teleti od huby, mi bude perfektně stačit 🙂 O zánětech nic nevím. O kravách toho obecně moc nevím. Tady nasávám informace a pokud by se to blížilo, ten kluk vedle ze vsi mi bude oporou v začátcích samozřejmě. No a souseda mám zootechnika 🙂

Mně se líbí myšlenka krávy ke koním i z toho důvodu, že se to vyzdvihuje jako skvělá pastevní kombinace - ta zvířata nesdílí parazity a dopásají po sobě navzájem nedopasky. Což mě na tom dost láká, že si ušetřím práci s vysekáváním.

My děláme ručně seno už na víc než hektaru, dvakrát do roka, už máme celkem systém, no a vlastně už moc ne ručně, už mám obracečku, takže už se to obrací samo, ale ještě předloni vše na hrábích, najímali jsme si na to i brigádníky 🙂 Máme do roka takových pět až deset balíků vlastního sena. Takže i přestože máme víc koní a pozemek je přes léto na pastvě neuživí, nakupujeme pořád stejně sena, jako když jsme měli dva koně (také šetříme lepší krmnou technikou a vychytaným skladováním).

Kravky pořídím mladé, takže koně budou mít navrch a koně si holky vychovají, toho se nebojím 🙂 No a krmných míst máme dost, stejně jako napájecích, tak nebude problém, pokud budou nějaké neshody.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.