Aktuálně: 4 977 inzerátů173 980 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Běhací kolo pro křečka

Helisek (neregistrovaný) 28.03.2024, 13:56:34 xxx.xxx.128.243

mám doma džungaráčka dala jsem mu do klece běhací, od té doby pořád běhu dokonce celou noc v něm běhá nemůže se v něm snad zbláznit nebo se uběhat k smrti ??? prosím napište.

Helisek (neregistrovaný) 29.03.2024, 18:29:12 xxx.xxx.128.243

Děkuji, tak to jsem tušila správně ten křeččí zápal je v tomto neskutečný.

Ludmila Martínková (neregistrovaný) 12.04.2024, 23:52:31 xxx.xxx.15.154
Odpověď na příspěvek uživatele Helisek z 28.03.2024, 13:56:34

Dobrý den. Určitě bych nehledala problém jen v kolotoči a případné závislosti, která je samozřejmě možná, i když u křečíků docela vzácná. Nejčastěji doprovází závislost na kolotoči malá nebo málo vybavená ubikace. Křeček se pak stresem či nudou snaží vyběhat v kolotoči, může si vytvořit i závislost a být neurotický. 
Ubikace by pro křečka měla být řešená na plochu, nikoliv na patra (křečci nejsou dobří lezci, padají a stávají se úrazy). Měla by obsahovat vyšší vrstvu podestýlky, ve které bude možno norovat (norování je jejich přirozenou potřebou). U křečíků džungarských je etické minimum plochy ubikace dané Českým křeččím klubem 2000cm2, (např. 50x40cm, apod.). V zahraničí se ale většinou doporučuje (a i já to tak doporučuji) minimálně 4000cm2, protože i když jsou křečíci menší, jsou rozhodně hbitější a rychlejší a tento prostor bohatě využijí. Pro inspiraci, jaké jsou možnosti vhodných ubikací pro křečky a křečíky, se můžete podívat na můj článek zde na chovzvirat.cz
Teď je ideální kolotoč vyndat a znovu na něj navykat postupně, každý den na pár minut a interval prodlužovat, popřípadě to zkusit až po měsíci. Pokud se Vás týká poznámka o ubikaci, určitě se situace s kolotočem jen tak nezlepší, pokud se nevyřeší vhodnost ubikace. Pokud máte ubikaci OK, snad by postupné zvykání mohlo pomoci, ale uvidíte. I když je více než vhodné mít v ubikaci kolotoč, když je ubikace dostatečně velká a vybavená, je v případě závislosti lepší, aby ho křeček v ubikaci neměl a zabavil se jiným způsobem - třeba výše zmíněným norováním.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.