Aktuálně: 4 945 inzerátů174 410 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Včelaření bez mezistěn

Moulin (neregistrovaný) 31.03.2024, 12:29:20 xxx.xxx.44.130

Dobrý den chtěl bych se optat. Slyšel jsem že se dá včelařit úplně bez mezistěn a nebo dát pod horní loučku jenom pasek. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Děkuji za odpovědi a pomoc.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 31.03.2024, 21:05:47 xxx.xxx.139.252

Dokonale to tu umí jen BG a ten je ukecanej jako němej.

A je to skutečně mnohem víc práce. Vysvětlím. Jestli prodávám vč (nebo odd), odcházejí ode mě rámky s plásty a tudíž mám málo vosku. Přesněji, jsem soběstačný, ale skoro nic mi nezbývá a kdybych chtěl prodat víc, už by mi vosk chyběl. Velkou pomocí by byla právě VS. Zkusil jsem to, jde to, ale ne vždy staví dělničinu a já chci trubčinu, nově už po začátku května (dříve až koncem května), jen v TL. No a je to tolik práce a vztekání, že mi jasně vyšlo, že by bylo lacinější si mezistěny koupit i za tu drakonickou cenu. Pořád to bude lacinější.

Pásek mezistěny je nesmyslná komplikace a zbytečná práce. Stačí řeznická špejle 3 mm a malinkými hřebíčky jí na třech místech přibít doprostřed bříška horní loučky. Asi by to šlo i kancelářskou sešívačkou. Nic víc není potřeba. Kdo si umí truhlat, vymyslel jsem T-loučku a někde jsem o tom psal. Ale jde to znamenitě i jen tou špejlí a včely začnou na tom “břitu” vždy stavět ochotně a vždy rovně. Sice je špejle jen 30 cm a vnitřek rámku je 39-(2x0.8)=37,4 a tak po obou stranách chybí necelé 4 cm. Nevadí, včely to pochopí, špejle nemusí být stoprocentně po celém bříšku.

Koupí se i špejle 4 mm a ty jsou dlouhé různě, dají se koupit dlouhé 40 cm. Ale jsou dražší a fakticky stačí ta řezničina.

bohemia.gall (neregistrovaný) 31.03.2024, 22:38:23 xxx.xxx.13.239

Dokonale to umí jenom včely.

Je rozdíl volné stavby u včelstva a u oddělku. Zatímco oddělek staví postupně převážně delničnu, včelstvo lze rozšiřovat rychleji ale potřebuje prostor na stavbu trubčiny. Tedy nejprve je nechám vyřádit na trubcině a pak teprve staví delničinu. Taky je nutné ctít plodiště a prostor pro med, kde staví jinak. Postupně jak nosí a buňky podobné trubčině, do kterých matka nikdy neklade, pokud ji je včely neupraví.

Taky je rozdíl v dlouhých loučkách oproti krátkým, ve smyslu rozložení dila. Nízké rámky proti vysokým…

Jinak rámky stačí označit středem lajnou vosku injekční stříkačkou pri laťce která se přiloží středem a po stuhnuti vosku se dá pryč, takže zůstane jenom lajna vosku. Rámky které mají drážku středem stačí zalít do té drážky. U nadupanych včelstev stačí horní laťku navoskovat jako lyže. U vytavenych rámků není už třeba dělat nic. Ke stavbě rovně je nutné vždy vkládat prázdný rámek mezi už postavené..

Nic na tom není pri dodržení určitých zákonitostí.

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 01.04.2024, 09:08:22 xxx.xxx.216.41
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 31.03.2024, 22:38:23

… a co drátkování u volné stavby…? Vyplétá se?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 01.04.2024, 09:36:01 xxx.xxx.139.252

Nevím co BG. Já ne. Já dělám kvůli výztuze, aby se plást při naklonění nevylomil, jinou věc. Dvě pětiny od spodku rámku (asi tak) vložím dovnitř vodorovný hranolek asi 10x10 mm (nebo podobný) a taky stačí vodorovně špejle 4 mm. Hranolek se postaví nakoso tak, aby břity směřovaly dolů,a le i nahoru, u oblé špejle je to jedno, hranatou špejli dáme také nakoso. To má za následek dole stavbu a když je pod plástem loučka ve tvaru břitu, nevynechávají 18 mm mezeru, ale dostaví dílo a spojí ho s vloženou vodorovnou loučkou = nakoso hranolkem. DL má tvar T-loučky s břitem obráceným nahoru a asi v polovině případů i tady přidělají spodek plástu ke SL.

Výhoda tohoto mého “vynálezu” je obrovská. Nahradí to dokonale drátkování. Stavět začnou dvě party současně. Protože HL je také T-loučka, po vyvaření úplně odpadá jakékoli čištění, napínání drátků a podobné věci a stačí nechat rámek uschnout a jde do včel a ty ho ihned použijí stejným způsobem. Tak pořád dokola do konce životnosti oušek, ta časem uhnijí.

T-loučky a břity jiné konstrukce se nijak u nových rámků nevoskuju, je to nesmysl, včelám stačí právě ten břit a dokonce jen hrana. Toto vysvětlím. Jednou jsem udělal pokus, že jsem HL odlehčil tak, že jsem jí prostředkem na cirkulárce podélně seříznul na tloušku ouška v té jedné půlce. Bylo to vlastně jakoby velké písmeno L nožičkou dolů, nebo jak to popsat. Mělo to simulovat nutu pro M, ta se měla jen přiložit k cca 6 mm plochy po celé délce HL a zajistit sešívačkou místo zalévání voskem v nutě. Blbost jak se ukázalo, vše jde, jenom ne ta sešívačka a připevnit M byl takovej vo.er, že jsem to vyhodnotil jako hovadinu (takových jsem za život vymyslel hodně). Co se ale ukázalo, hrana na spodku horní loučky, tedy bříško loučky s touto hranou stačí na to, aby na té hraně včely začaly stavět. Tak jsem  vlastně nechtěně objevil, že nemusí být T-loučka, ale stačí i L-loučka.

Nutu v HL nechci, protože z ní vyvařit vosk trvá asi 4x déle než vyvařit rámek bez nuty pro M.

bohemia.gall (neregistrovaný) 01.04.2024, 09:59:10 xxx.xxx.13.239

Normálně drátkuju, při volný stavbě to ničemu nevadí. Drátkování považuju za nejhorší práci při včelaření, takže o špejlovani jsem se taky pokoušel. Jenže nedocházelo často k zastavění špejlí do plástů, takže tim byla narušena celistvost díla. I když včelám je to fuk


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.