Aktuálně: 4 943 inzerátů174 397 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Velké nateklé vemeno_kůzlata se nenapijí

Mary (neregistrovaný) 04.04.2024, 06:58:42 xxx.xxx.105.51

Dobrý den. Omlouvám se za dlouhé a trochu roztřepané psaní. Naše česká hnědá koza rodila po 5. Vždy bez problémů vemínko s krásnými struky. Letos se jí nalilo obrovské vemeno (půlka větší a půlka menší) a struk téměř zanikl. Včera porodila 2 kozlátka a já půlku vemene velmi těžko vydojila tak, že jsem mačkala celé vemeno a nějak to prostě teklo (jednou rukou nešel struk obejmout vůbec). Nebyly tam zduřeniny ani cucky a nebylo horké jako u zánětu. Spíš jakoby uvnitř strašně porovité. Kůzlata se z něj  nenapijí, pijí z druhého struku. Myslíte, že se te může časem zpravit, máte nějaké rady? Děkuji moc.

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 04.04.2024, 07:43:28 xxx.xxx.243.249

Moc tomu nerozumim, vydojila jste jen půlku?..podle toho,co pisete,je vemeno nalité,že se nedá vydojit?…ale musí to ven..ja jednou od kozy vydojila po porodu 4litry mleziva..kůzlata to nevypiji, mohla by dostat zánět..jestli si neporadite,zavolejte veterináře..takhle ,přes mobil je to těžké..ale jednala bych rychle..

Mary (neregistrovaný) 04.04.2024, 07:58:33 xxx.xxx.105.51

Nene. Vemeno bylo před porodem nalité. Je fakt, že jedna půlka byla zřetelně větší. Po porodu pila kůzlata pouze z půlky vemene z menšího struku. Druhou půlku s “nepoužitelným” strukem jsem včera v noci vydojila úplně celou, ale velice špatně se dojila. Vemeno bylo tak natelké, že jsem struk musela dojit oběma rukama. Dnes ráno jsem tu větší půlku vemene zase úplně vydojila. Spíš mám obavu, že se bude špatně dojit pořád a vzhledem k tomu, že je maličký a v tom objemu vemena nezřetelný se z něj kůzlatům nechce pít. Překvapilo mne, že se tvar a struku od minule tak změnil. Před zasušením jsem jej krásně vydojila jednou rukou. 

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 04.04.2024, 08:49:19 xxx.xxx.243.249

Tak to je dobře 👍..s tim větším strukem si kůzlata časem poradí,až budou mit hlad..ale do té doby, víte,co vás čeká..dojit,dojit..nepomohla by nějaká malá odsávačka mléka,,co maji maminky?😄..

Mary (neregistrovaný) 04.04.2024, 11:57:16 xxx.xxx.105.51

Děkuji za rady. Jak říkáte, dojit a dojit a věřit, že se vše vrátí do normálu.🙂

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 04.04.2024, 19:24:53 xxx.xxx.113.99

U nás loni taky u jedné kozy pily kůzlata jen z jednoho struku. Asi týden. Libovala jsem si jak je to super, že nechávají jeden pro mě. No pak se to asi po týdnu naučili z obou a já byla zklamaná 🙂

Tak věřím, že to dobře dopadne i u vás 

roklanka
roklanka (75 příspěvků) 04.04.2024, 20:15:31 xxx.xxx.44.2

Mohlo by se jednat o poporodní otok. Píšete, že se struk  nedal obejmout jednou rukou, lepší by bylo vemeno vyfotit.  Mám tu kozu s tak malými struky ,že po porodu oddojuju dvěma prsty ,než se probojuju k více prstům 😀. Zkuste vemeno nahřát před dojením

Mary (neregistrovaný) 05.04.2024, 18:17:48 xxx.xxx.220.42

Dobrý den, děkuji všem moc za rady. Dnes se mi nepodařilo udělat kloudnou fotku, zkusím to zítra. Zatím přikládám k vemeni všech 5 kůzlat, která mám v současnosti k dispozici. Ušetří mi tak práci. Ano Roklanko, přesně tak dojím. Dvěma prsty a palcem, ale bojím se, že mi časem upadne ruka - bolí mne snad všude 🙂

roklanka
roklanka (75 příspěvků) 06.04.2024, 12:17:23 xxx.xxx.44.2

Když byla koza na první laktaci  , tak se caplíčky daly dojit jen ukazováčkem a palcem. Dnes je na třetí , loni si vydojila ER. Má pod sebou trojčata , pokud nezapomenu , tak vám vyfotím vemeno při první kontrole užitkovosti , sama jsem na něj zvědavá. Nic méně už na druhé laktaci byly caplíčky o něco větší. Ted na ní stále visí její  tři klíštata , tak snad je  ještě povytáhnou.  I  cucáky z dojičky z ní při pohybu spadávaly 😀. Ale jsou i vemena , kdy se cecek do ruky ani nevejde a to stojí taky za prd. 

Mary (neregistrovaný) 09.04.2024, 12:53:43 xxx.xxx.220.42

Tak už se fotku asi dávat nebudu. Fotící mobil nemám a foťák pokaždé zapomenu doma. Vemínko už je v pořádku. Už se mi dobře dojí a kůzlata pijí. Roklano, já mám právě opačný problém. Koza měla ze začáku ukázkové dlouhé struky a jak pomalu stárne, tak se mi zdá, že se zmenšují nebo naopak rozste zbtek vemene a ty struky se tam jakoby zapouštějí či co 🤭. Hlavně když už je to lepší. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.