Aktuálně: 4 943 inzerátů174 405 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Napadají se

Marie (neregistrovaný) 04.04.2024, 10:40:55 xxx.xxx.247.10

Prosím o radu zkušenějších. Mám dva trpasličí pudly - 10 a 4 roky staré, fenky. Do nedávna s jejich vzájemnými vztahy nebyly žádné problémy. Před 6 týdny byla starší fena operována, absolvovala masektonomii a zároveň byla kastrovaná. Po dobu asi 14 dní po operaci jsme ji dost rozmazlovali, nebylo jí dobře. Teď je ve velmi dobrém stavu. Začíná ale docela vážně napadat mladší fenku, začíná vůči ní být docela agresivní. Bojí se o postavení ve smečce vlivem věku nebo jsou to důsledky pooperačního rozmazlování? Co s tím? Děkuji za odpověď. Marie.

Thielli (neregistrovaný) 04.04.2024, 11:09:47 xxx.xxx.65.248

Marie,

mám dva královské pudly, nenapadají se doma, ale ta jedna útočí na vybrané kusy venku v okolí obydlí. Jako málo zkušená jsem probírala situaci jak tady, tak ještě jinde mezi těmi, co už vědí. Odpovědí mi bylo ve stručnosti toto:

Napadání druhého psa se agresorovi netoleruje.

Vy musíte domácnost moderovat tak, aby situace nenastávaly = kdekoli, kde je k tušení nějaké třenice (místo na gauči, misky, úzký prostor, vaše blízkost) musíte dirigovat tak, abyste určila kdo kam a jak půjde, nenechat to na nich.

Na agresorku pověsit couračku a v případě, že vyletí, okamžitě stáhnout k sobě, dát jí do povelu (stačí sedni) a houknout na ni ve smyslu, že takhle ne. A třeba ji pak odvést vedle…

Úspěšná cesta vede jen přes disciplínu = pokud dosud pudlice fungovaly “tak nějak” bez výcviku, musíte začít cvičit alespoň pár základních (místo, sedni, ke mně… ap.).

Slova “nech toho,” “přestaň”, případně dlouhé věty nefungují.

Při cvičení poslušnosti používat odměny.

Přeji, ať se daří, naše saň venku bohužel už musí v našem teritoriu chodit zatknutá na stopovačce, jak je nevyzpytatelná, nicméně se daří částečně její vzteklé výbuchy korigovat právě naučenými povely a disciplínou. Sami zdaleka nejsme na konci cesty (naopak, občas mám pocit, že dokola jen začínáme, ale nejde to jinak…)

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 04.04.2024, 11:17:38 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 04.04.2024, 11:09:47

Tohle přesně funguje. Mám taky tuto osobní zkušenost - přenesenou. Mám psa, co honí kočky, neubližuje jim, ale prostě je odhání, jelikož žárlí, nesnese, když šaháme na někoho jinýho, než na něj, no a kočka většinou zdrhá. Když je nějaká otrlejší, maximálně na ní štěká a neudělá jí nic. 

Pořídili jsme dům a s ním “vyženili” starou kočku, čímž vyvstal problém se psem. A funguje právě to, když já se postavím do role moderátora. Snažím se předcházet situacím, kdy by mohl pes kočku honit a kočce vytvářím bezpečná místa, kam pes nemůže. Pes tohle chápe a dokonce jsme se dostali do té fáze, že existují místa v domě, kdy pes prostě na kočku neútočí - prostě nesmí a přes to nejede vlak, kočka tam má své místečko, na které pes dostane, ale čuba moc dobře ví, že jakmile by po kočce vylítla, dostal aby zdrbáno.

Takže k výpadům dochází jen ve chvíli, kdy situaci neuhlídám a kočka se objeví v místě, kde jsem jí nečekala, to se prostě u venkovní kočky nedá vyloučit.

Jde to zvládnout za celkem krátkou dobu, jde jen o to si srovnat v hlavě, jak budu situaci řešit prakticky s ohledem na podmínky bydlení.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 04.04.2024, 11:21:35 xxx:xxx.b956:9ec2

v jaké situaci napadá mladší fenku?? Taky třeba se ještě cítí oslabená a nechce si hrát… a preventivně jde do “protiútoku” s cílem mít od mladé klid… Možností je mnoho - a pravdu mají předřečníci - vy jste od toho, abyste hlídala klid ve smečce. Ve vaší nepřítomnosti zvažte oddělení holek

Marie (neregistrovaný) 05.04.2024, 11:40:22 xxx.xxx.247.10

!!!Díky!!! Jsou 2 možnosti, buď jak byla po operaci hodně chlácholená tak teď chce veškerou pozornost jen pro sebe. Nebo už má ráda svůj klid a aktivnější mladší fenka ji leze na nervy. Je to pro mě nová situace před zákrokem problém nebyl takže se s tím učím žít a korigovat to jak radíte.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 05.04.2024, 11:59:14 xxx.xxx.163.181
Odpověď na příspěvek uživatele Marie z 05.04.2024, 11:40:22

Spíš to bude ta druhá varianta, fena se může cítit slabě, může být stále někde bolavá, i když to nevidíte, nebo může být citlivá na ránu, i když už je zatažená a je na sebe prostě opatrná.

hmn
hmn (1028 příspěvků) 05.04.2024, 12:03:17 xxx.xxx.112.173
Marie:

!!!Díky!!! Jsou 2 možnosti, buď jak byla po operaci hodně chlácholená tak teď chce veškerou pozornost jen pro sebe. Nebo už má ráda svůj klid a aktivnější mladší fenka ji leze na nervy. Je to pro mě nová situace před zákrokem problém nebyl takže se s tím učím žít a korigovat to jak radíte.


tak to bych viděla ještě třetí možnost a to, že se cítí nejistá a preventivně se brání potencionálnímu ohrožení ze strany mladší

a možná to i není jen potencionální, možná se na ni mladší NĚJAK koukla, zaujala NĚJAKÝ postoj, grimasu…..něco co člověk ani nemusí vidět a co starší signalizuje nebezpečí

jako vcelku bych souhlasila s tím, co je výše psáno. Jen velký pozor na toto: “Na agresorku pověsit couračku a v případě, že vyletí, okamžitě stáhnout k sobě, dát jí do povelu (stačí sedni) a houknout na ni ve smyslu, že takhle ne.”……agresorka nemusí být agresorka, může to být jen nejisté zvíře, a takové řešit “houkáním” asi nebude to pravé ořechové…


 

Thielli (neregistrovaný) 05.04.2024, 12:37:55 xxx.xxx.65.248

hmn

Určitě je pravda, že napadání může pramenit z nejistoty, jenže právě na tom já jsem jako psí začátečník, neumějící zdaleka tak dobře psy číst, zásadně pohořela. 

Naše hnědá, dvakrát napadená do zadku, vylítávala na jiné psí nerváky, které tedy “jen” děsila zalehnutím a zvednutými pysky. Takže jsem nebyla tak “tvrdá” a stále za tím viděla hlavně její strach a méně tu agresi. A skončilo to nevyprovokovaným napadením staré slepé malé fenky s pokousáním (Hnědá tedy v osmi letech poprvé kousla). 

Poté, co jsem si to několik dní obulela a zaplatila oběti veterinu, jsem konečně nastolila pevnější ruku.  Jen, co se madam napne v kšandách a rozšíří nozdry, jde do sedu. Prostě jsem jí ten zadek zpočátku přibila dlaní k zemi tak rychle, že se nestačila rozkoukat. A pak znovu a znovu. A výsledky se dostavují. Po krůčcích, ale dostavují. Ale na začátku jsem opravdu musela dát najevo svou nelibost nad její přípravou ke startu. Prostě nebylo “sedni” jako “sedni”.

= pro mě to byla a je stále hrozně tenká hranice,  kde jak chápat strach psa a zároveň kolem něj obkreslit tu čáru, aby z toho nebyla ta agrese. Za dva týdny jedeme na ten tábor k F. Šustovi, který nám loni kvůli operaci utekl.

Marii přeji, ať se jí daří své psíky dobře číst a hlavně těm vratkým situacím předcházet. 🙂

hmn
hmn (1028 příspěvků) 05.04.2024, 12:58:45 xxx.xxx.112.173

“Naše hnědá, dvakrát napadená do zadku, vylítávala na jiné psí nerváky, které tedy “jen” děsila zalehnutím a zvednutými pysky. Takže jsem nebyla tak “tvrdá” a stále za tím viděla hlavně její strach a méně tu agresi. A skončilo to nevyprovokovaným napadením staré slepé malé fenky s pokousáním”

myslím, že si nerozumíme
a já nerozumím vyjádření “nebyla tak tvrdá”….?

ten můj pohled je o rozdílu mezi trestám=potlačuji chování agresora a pomáhám psu chovat se tak, aby to bylo dobře=učím psa, co má dělat

a moje osobní zkušenost je naopak taková, že v okamžiku, kdy jsem si toto ujasnila a tím i způsob/metodiku řešení, bylo vyhráno

keriton
keriton (474 příspěvků) 05.04.2024, 13:11:18 xxx.xxx.80.20

Já Thielli rozumím. 

Ale já jsem zde asi už známý tyran 🙂

Nejlepší je stejně spolupráce osobně s trenérem, protože pak se člověk vyhne chybám způsobeným tím, že anonymní rádce z internetu nevidí psa a danou situaci, a z písmenek se stejně nedá dokonale vyčíst, co přesně by měl člověk s tím psem udělat.

Ale i já si zpětně říkám, že jsem měla tu a támhle “být tvrdší” a psovo nevhodné chování neakceptovat, už od začátku (jenže to jsme zase u toho, že jsou případy, kdy je to jinak, a věšteckou kouli nikdo nevlastníme). 

Thielli (neregistrovaný) 05.04.2024, 13:14:15 xxx.xxx.65.248

ten můj pohled je o rozdílu mezi trestám=potlačuji chování agresora a pomáhám psu chovat se tak, aby to bylo dobře=učím psa, co má dělat

tak toto je samozřejmě zásadní základní stavební kámen, na tom se shodneme.

Nebyla tak tvrdá - to znamená, že jsem “zakročila”, ale povel byl jinou intonací,  ji jsem přes bariéru těla vedla jiným směrem…  prostě “po dobrém”. Jak to ještě vysvětlit… jako bych někoho držela, aby s sebou netřásl. Ale sám se tímto přístupem třást nepřestal.

Teprve poté, co jsem v tónu hlasu dala najevo nelibost, povel dala jak vojákovi a ještě jí přibila ten zadek rukou, když se chtěla znovu zvedat, byla tak paf, že se konečně soustředila na mě a ne na potenciální oběť.  A hned jak jsem viděla, že je se mnou, třeba jsem si k ní sedla na bobek a řekla - “teď to tady zvládneme než projde, pěkně se na mě dál koukej" (a to vše už zase klidnějším hlasem.) A završeno odměnou a radostným vykročením dál. 

Sama od sebe jsem na psa nikdy nechtěla štěkat jak na vojáka, ale tady nebylo zbytí. Kdybych takhle houkla na tu druhou, počůrala by se a řekla by si o kapesník…

Thielli (neregistrovaný) 05.04.2024, 13:24:00 xxx.xxx.65.248

Ještě doplnění - u pudla stejně jako u mnohých jiných psů je u charakteristiky uvedeno, že jde o jemné zvíře, které tvrdostí můžete zlomit.  A já se pořád o svou pokousanou ovečku bála, abych ji nezlomila, až to odskákal cizí pes. Takže jsem posunula ručku “tvrdosti” o stupeň doprava. Moje ovečka se nezlomila a začala mě vnímat. Ale jak jsem psala nahoře, ta černá má ručku tvrdosti úplně vlevo. A dnes už vím, že hledání nastavení je u každého psa prostě hodinářská práce a stačí málo a je to blbě buď jedním nebo druhým směrem.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 05.04.2024, 13:36:10 xxx:xxx.6a77:6212
Thielli:

Ještě doplnění - u pudla stejně jako u mnohých jiných psů je u charakteristiky uvedeno, že jde o jemné zvíře, které tvrdostí můžete zlomit.  A já se pořád o svou pokousanou ovečku bála, abych ji nezlomila, až to odskákal cizí pes. Takže jsem posunula ručku “tvrdosti” o stupeň doprava. Moje ovečka se nezlomila a začala mě vnímat. Ale jak jsem psala nahoře, ta černá má ručku tvrdosti úplně vlevo. A dnes už vím, že hledání nastavení je u každého psa prostě hodinářská práce a stačí málo a je to blbě buď jedním nebo druhým směrem.


každý pes je individualita - je úžasné pozorovat, jak se Váš pudlí svět rozšiřuje o další a další střípky soužití s tím “bezproblémovým a samovychovatelným” plemenem. Smůla na kus - ale stejně má kliku ten kudrnatý atypický “kus” na paničku. Byť začátečník, tak doválčíte vše do zdárného konce a bude společně báječně i před prahem… nejen v přírodě. A třeba po soustě let přijde odměna v pohodové a vyrovnané a dokonalé pudlí dámě, která bude jak z učebnice…  a možná se bude paničce stýskat a říkat jí: “jó tenkrát, když teta Hnědá s tetou Černou…”   

Taky Yodovi vyprávím, jó to teta Beta, nebo strejda Xerín…. my už těch předchůdců máme celou řádku - každý byl úplně jiný, každý (snad až na Xerxe) měl nějakou “chybku”… ale se všemi to nakonec šlo a bylo to fajn.

Držím palce, ale kráčíte správným směrem

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 05.04.2024, 13:36:12 xxx.xxx.119.6

No ale ono muže být vážně “zajímavý”, být třeba špatně označen za toho agresivního, být nejen nepochopenej, nemít oporu a nemít ani možnost se bránit. To musí být na slušný rozložení mozečku. 

Thielli (neregistrovaný) 05.04.2024, 13:42:26 xxx.xxx.65.248

Xerxova

paní profesorko, já se tak nabulela zase po té poslední prohře, tzn. svém selhání… a vy mě chcete před víkendem rozplakat znovu? 🙂 

(ps. já už sem moc nechodím, ale občas juknu na čistě psí vlákna. Moc děkuji za slova podpory.)

keriton
keriton (474 příspěvků) 05.04.2024, 14:39:59 xxx.xxx.80.20
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 05.04.2024, 13:36:12

U předchozího psa pro mě bylo zásadní uvědomit si, že on to fakt dělá “jen ze strachu”. I když tak nevypadalo, nikdy nestáhl ocas, atd. 

Ale zpětně si říkám, o co lépe by nám bylo, kdyby mi někdo hned na začátku ukázal, jak na ty jeho výpady reagovat správně, aby to nebylo zbytečně moc (a blbě a ještě blbě načasované) a ani příliš málo. Protože jsem se dopustila postupně obou chyb a trápili jsme se s tím dlouho. 

Tak jsem teď ráda, že znám právě takovou trenérku, která si psa přečetla a umí poradit, ukázat, a nemusím sto let řešit něco, na co fakt stačilo na tohoto psa houknout a dát najevo, že tudy ne.

Doron
Doron (1794 příspěvků) 05.04.2024, 21:49:00 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 05.04.2024, 13:42:26

Thielli, to je škoda, že sem už tolik nechodíte, já Vás postrádám.☺️😞

Nevybavuji si, co se tak strašného stalo..

Vaše fenka nějakého psa zabila nebo těžce zranila? Mám pocit, že ne.. Tak nevím, z čeho máte takové výčitky svědomí . Jsou to jenom psi..

Jinak úplně souhlasím s tím, že každý pes je originál, některý je tvrdý, některý měkký.., závislý nebo solitér, s každým člověkem musí zacházet jinak.

Mám tři psy a každý je úplně jiný.

 Prostřední Doron v sobě má vrozenou plachost ( po švýcarské ovčácké matce), je výborně socializovaný, ale stejně nemá rád, když ho dospělí lidé chtějí hladit nahořě po hlavě , když nabídnou ruku dlaní nahoru, je v pohodě.Je úplně poslušný a snaživý, taková Lisa Simpsonová.🤣Ale když ho okřiknu, nic moc si z toho nedělá, jen takový jasně, jasně, teď to udělám správně.

Nejstarší Guča je samostatný, v tom nejlepším významu slova dominantní ( vždycky to dokáže zařídit tak, aby bylo po jeho bez násilí), ale stačí jediný můj nesouhlasný pohled ,a už se koriguje.

Nejmladší Fram je sebevědomý , přátelský, flegmatický . Už kolikrát dostal facku přes celou hubu a nic si z toho nedělal ( ale činnosti zanechal ).😅

pThielli, kdybyste potřebovala socializovat, tak my se nabízíme ! Kluci jsou gentlemani a vydrží toho opravdu hodně , fence by nikdy neublížili. Když tak mi napište SZ. Jsem z Prahy.

Thielli (neregistrovaný) 05.04.2024, 22:57:53 xxx.xxx.237.94

Doron

děkuji za přízeň. Mně konkrétně se tu nestalo nic vážného, nikdo mě tu nenapadl, jen na mě dolehl můj asociální sklon. Je to tady otevřená platforma, kdokoli může psát cokoli a má na to samozřejmě právo, ale mně nebylo příjemné to číst. A kde mi není dobře, odtud odcházím. Občas se sem jen podívám na příspěvky těch, kteří, když jsem tu byla pravidelně, měli pro mě validní informace ke psům, ostatní proskáču, některá vlákna už neotvírám vůbec. 

Napadená fenka útok přežila. Kromě šrámku na boku měla více roztržené ucho až na chrupavku a to se muselo zkracovat a šít v uspání. Uspání patnáctiletého psa je ale otázkou přežití. Těch 30 minut čekání mi přidalo hodně bílých vlasů na hlavě a bylo mi opravdu strašně. 

Vám děkuji za soukromou nabídku, ale jak jste četla dříve: Hnědá nemá problém se psy plošně. Útočí jen v okolí našeho domu, kde byla pokousaná, jen na nevyrovnané psy, případně se ožene, když jí někdo čichá k zadnici, protože se o ní už bojí. Když se mi celou vycházku daří od ní držet dotěry dál a když nepotkáme někoho z okolních labilů, je to normální pes, který si hledí svého a nikoho si nevšímá.

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 05.04.2024, 23:40:04 xxx.xxx.63.239
Thielli:

Marie,

mám dva královské pudly, nenapadají se doma, ale ta jedna útočí na vybrané kusy venku v okolí obydlí. Jako málo zkušená jsem probírala situaci jak tady, tak ještě jinde mezi těmi, co už vědí. Odpovědí mi bylo ve stručnosti toto:

Napadání druhého psa se agresorovi netoleruje.

Vy musíte domácnost moderovat tak, aby situace nenastávaly = kdekoli, kde je k tušení nějaké třenice (místo na gauči, misky, úzký prostor, vaše blízkost) musíte dirigovat tak, abyste určila kdo kam a jak půjde, nenechat to na nich.

Na agresorku pověsit couračku a v případě, že vyletí, okamžitě stáhnout k sobě, dát jí do povelu (stačí sedni) a houknout na ni ve smyslu, že takhle ne. A třeba ji pak odvést vedle…

Úspěšná cesta vede jen přes disciplínu = pokud dosud pudlice fungovaly “tak nějak” bez výcviku, musíte začít cvičit alespoň pár základních (místo, sedni, ke mně… ap.).

Slova “nech toho,” “přestaň”, případně dlouhé věty nefungují.

Při cvičení poslušnosti používat odměny.

Přeji, ať se daří, naše saň venku bohužel už musí v našem teritoriu chodit zatknutá na stopovačce, jak je nevyzpytatelná, nicméně se daří částečně její vzteklé výbuchy korigovat právě naučenými povely a disciplínou. Sami zdaleka nejsme na konci cesty (naopak, občas mám pocit, že dokola jen začínáme, ale nejde to jinak…)


“Slova “nech toho,” “přestaň”, případně dlouhé věty nefungují.”

Thielli, dovolím si mírně oponovat. Co povel: NEŽERETOTENPES…?😂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.