Aktuálně: 4 944 inzerátů174 408 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Napadají se

megi-the-pes
megi-the-pes (2215 příspěvků) 07.04.2024, 12:59:19 xxx.xxx.124.255
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 07.04.2024, 00:29:00

Trochu mi přijde, že nemáte zákazové povely.
Akorát místo “stůj” nebo “na zem” říkáte “neskákej”.
A o tom to je. Říkáte psovi, co má dělat. Klidně můžu říkat “houbička na nádobí”, aby si pes sedl.
Zákaz je asi to “fuj”. Pes narazí na chcíplotinu, já řeknu fuj, pes jde od toho. A musím to říct důrazně, případně dát Megině po hubě, protože jinak si z toho nic nedělá. A nepřestane si chcíplotin všímat, bude si všímat, esi na ni dosáhnu. Ne na tu chcíplotinu. 

Takhle se začala bát ovcí. Dostala pecku od ohradníku. Bylo to jak v animáku, skoro byla vidět kostřička a zdálo se mi, že mi pes i zvoní. 😀 Obvinila z toho mě, samozřejmě. 
Ale za nějaký čas na to zapomněla. (Na to, že jsme ji s ovečkami chtěly zabít. Že je vše moje vina, to zůstává.)

Doron
Doron (1795 příspěvků) 07.04.2024, 16:05:44 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 07.04.2024, 12:59:19

Ten ekektrickej ohradník, to není žádná sranda, Fram hrozně plakal, když dostal  pecku. On má věčně mokrou hubu, muselo to být hrozný.

Myslím, že si to s ohradníkem bohužel nespojil, ale ani se mnou, ke mně se běžel schovat. Doufám, že žádná ovce tam vidět nebyla, to by bylo dost blbý, kdyby si to spojil s ovcema, když teď chceme dělat zkoušku vloh na pasení.

Ty jo, jak naučit psa aby se vyhýbal ohradníku a přitom aby se nebál každý blbý pásky ? 

Ovčácký a pastevecký psi to ale umějí, tak to asi nějak jde. Asi prostě dostanou párkrát ránu.

Neříkala jste zrovna Megince něco, když se jí to stalo? To by pak bylo pochopitelný, ta její křivda.

sutrik
sutrik (316 příspěvků) 07.04.2024, 16:10:48 xxx.xxx.69.103
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.04.2024, 16:05:44

Naučí se to rozlišovat stejně jako koně a krávy. Slyší, když je ohradník pod proudem. Třeba mu jedna zkušenost k pochopení stačila.

Doron
Doron (1795 příspěvků) 07.04.2024, 18:01:19 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 07.04.2024, 00:29:00

Nojo no, oni se prostě pastevci do hustě zabydlené oblasti nehodí.

Ta “reaktivita” na psy je vrozená vloha. 

Odnaučit je to, je podobně těžký  jako zakázat retrívrovi vodu, nebo pointrovi vystavovat nebo borderce čumět na vás takovým tím hypotizujicím pohledem nebo našemu Framíkovi koukat na oblohu, jestli tam není nějaký velký dravec, který by odnesl naše čerstvě narozené jehně, které nemáme.🤣

Asi jediná možnost je, pořídit si psa, u kterého ty vlohy už trochu  vyhasly, třeba kavkazáci se za posledních třicet let hodně změnili, změkčili. Jako, pořád nejsou žádný ořezávátka, ale rozdíl velikej.😅

Já Vaší Ginuš úplně vidím někde u stáda, podřimuje na pahorku, když uslyší z dálky vlčí vytí, zbystří, trochu si to obejde, naloví si nějaký myši, sežere mršinu sviště, večer dostane trochu mlíka nebo syrovátky s nalámaným chlebem , leží chvíli u ohně, ne úplně blízko u ovčáka a pak se vrátí ke svý práci.☺️

Přemýšlím, co je pro pastevce odměna. Potřebují mít něco na starosti, někoho chránit. Potřebují velký prostor, potřebují volnost, pak takový pocit sounáležitosti a jednoznačnost.

Můj první kavkazák byl šťastný, že jsme měli kozy a koně, trávil s nimi hodně času. Ven chodil vlastně jenom proto, aby mě chránil , jináč by prostor neopustil, když byla otevřená vrata, neodešel .  Hodně nás sblížily dlouhé výlety, hlídal stan a měl úkol. ☺️

Nosil v civilizaci koš a měl pevné vodítko z horolezeckého lana, naučila jsem se dobře používat páku.🤣

Nikdy neuznal, že složité situace za něj řeším já, Desenský ani Šusta by s ním nic nesvedli.😅

K dětem, ženám, fenkám, štěňatům a domácím zvířatům byl něžný,  některé psí samce a některé muže chtěl zabít . Zabil hodně koček a dvě lišky u nás na zahradě.

To mi bylo líto.😞

Domácí kočky byli pod jeho ochranou.

Holt pastevci, no..

Doron
Doron (1795 příspěvků) 07.04.2024, 18:07:53 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 07.04.2024, 12:33:21

My to máme doma podobně.

Když chce Lilinka maso a já se ho zdráhám vydat ( jako, chce ho pořád a je tlustá  ), začne drásat křeslo a přitom na mě tak upřeně kouká.🤣

Doron
Doron (1795 příspěvků) 07.04.2024, 18:13:56 xxx.xxx.162.21
sutrik:

Naučí se to rozlišovat stejně jako koně a krávy. Slyší, když je ohradník pod proudem. Třeba mu jedna zkušenost k pochopení stačila.


Děkuju, to jsem netušila, že to slyší ! 👍👍👍

Myslím, že nestačila, ale neměla jsem srdce, ho to nechat vyzkoušet znovu.

acher
acher (657 příspěvků) 07.04.2024, 20:21:29 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.04.2024, 16:05:44

Když jsme mívali kozy na zahradě měli jsme tam elektrickou síť,psi tam bývali s kozami.Když jsme ji nainstalovali,tak první zvědavý pes dostal ránu,ale ti další už se od něj naučili,že to dává ránu a jen přišli blíž a dál nešli.Pokud byla vypnutá ,tak to také hned poznali a klidně ji podlezli nebo přeskočili.

Doron
Doron (1795 příspěvků) 07.04.2024, 20:36:59 xxx.xxx.162.21
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 07.04.2024, 20:21:29

To je dobrá zpráva.👍

Otevřely jste mi se Sutrikem oči !

Není to nebezpečný ? Trochu mě to vyděsilo. 😅

Neodvážila jsem se to vyzkoušet. Nikdy před tím jsem neslyšela Frama brečet, nikdy nevyjeknul, přitom hry s klukama kolikrát dost drsný.

Když jsme pak odjížděli, viděla jsem za ohradníkem stát skupinku divočáků, možná to tam bylo kvůli nim, tak si říkám, jestli to nebylo seřízený na nějaké větší napětí nebo jak se to říká.😅

Asi blbost, že?

sutrik
sutrik (316 příspěvků) 07.04.2024, 21:25:33 xxx.xxx.69.103
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.04.2024, 21:06:32

Protože netušil, odkud rána přišla. Bylo to nečekané. Tak silné to u ovcí není. Stejným procesem prochází i novorozená jehňata, i ta se to musí naučit. Nikdo by si je tímhle nepozabíjel. 

Pecka od kravského ohradníku je větší. I tak to zabije jen velmi malá zvířata (myši a tak). Nevím, jestli to má sílu jinak než šokem zabít i větší savce třeba s kardiovaskulární poruchou. 

janaa
janaa (382 příspěvků) 07.04.2024, 22:01:21 xxx:xxx.8569:185a

Je to “rána z nebe”, prostě nic nečeká a přijde bolest, úlek.

Jedna čubina mi zkousla elektrickej ohradník napájenej přímo ze zásuvky - chytala u plotu postřelenýho bažanta a nebyla vypnutá el - takovej řev jsem neslyšela, jak to zkousla,tak nemohla otevřít čelisti,páčila jsem jí tam. Fyzicky se jí ani tak nic nestalo, oklepala se a byla v pohodě,nicméně u plotu už bažanta nikdy nechytla,drží ho na místě,běhá okolo,ale prostě ne, je jedno,jakej plot to je. Má to doslova vypálené do mozku.

To s tím,že pes slyší,jestli je v ohradníku proud nebo není,platí pro psa,pokud má tu spojitost. Jinak ne. Pamatuju kdysi jak byl “skandál”, když na loveckých zkouškách tahali vlečky pod vypnutým el ohradníkem. Psi,co měli špatnou zkušenost, a dostali v minulosti ránu, pod ním prostě neprošli

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 07.04.2024, 22:26:05 xxx:xxx.1987:cd34

Taky jsem měla s bývalou fenou zážitek s el. ohradníkem u koní v areálu, kde jsme ofiko kempovali. S povolením majitele jsme si mohli prolézat opatrně skrz ohradník (dvě pásky, měl to tam pro nás trochu rozšířené na výšku) a fena brkla zadní nohou o spodní pásku. Akorát chytla impulz, mokrá z rosy a vody to schytala pěkně. Okamžitě se otočila a chtěla nepřítele zahlodnout - a schytala další prdu přímo do huby. Kdybych ji tenkrát neodtáhla, rozdrbala by to tam vzteky. To jen pro porovnání jak různé jsou psí povahy.


To s tím,že pes slyší,jestli je v ohradníku proud nebo není,platí pro psa,pokud má tu spojitost. Jinak ne.
Souhlas. Shodou okolností měl F.Š. v daném areálu jedny z prvních seminářů. Pejsek, který to tam z léta znal a nakopalo ho to, měl problém s klikrem. Klik v hale zněl podobně jako to cvakání probíhajícího impulzu z ohradníku poblíž. Zajímavý, jak si ten zvuk pes spojil…

Doron
Doron (1795 příspěvků) 07.04.2024, 22:56:09 xxx.xxx.162.21

Je to debilní, jak je krajina teď těmi ohradníky prošpikovaná.

 Pořád se někde pasou ty  ekologický ovce na vypásání chráněných území, furt je nějak převážejí a přemísťujou, pořád se nedá někudy projít.

Přitom teda nějakou změnu v charakteru krajiny nevidím. Nebo spíš k horšímu.

Ať jdou s tím jejich ekokšeftem do háje!

Ten ohradník tam byl nově, schovanej v trkovým křoví, už tam zase není.

Teď jsou zase ohradníky u řeky, hned vedle úzký pěšinky, musím dávat pozor, když tam jdu s vnoučaty, vnučce je rok a půl, nechtěla bych jí tomu vystavit.

Hrozně mě to obtěžuje. 

Šutříku, máte pravdu, bylo to z čistýho nebe a zajímalo by mě, jestli by byl pes schopnej se to naučit slyšet, protože ho nechci mít věčně na vodítku.

Vy jste mě Jano, moc neuklidnila s tím, jak si to Vaše čubina navěky pamatuje . To teda musela být hororová scéna.😱 Vy jste přitom ránu nedostala?

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 07.04.2024, 23:19:42 xxx.xxx.62.63

Naše Malina už taky schytala dvakrát ránu od elektrického ohradníku. Poprvé to bylo dost překvapení. Bylo to v zimě a nebyla tam žádná zvířata. Dotyčný dal pod proud louku, aby mu na ní nejezdili s bobama nebo přes ní nějak nechodili, což jsme zjistili až v okamžiku, kdy Malina schytala ránu. Hned hnala ke mně a ona tak zajímavě kvílí a dost nahlas, skoro jakoby to byly její poslední minuty. No a pak zhruba za 3 měsíce to schytala znova a to od ohradníku od krav. Od té doby se ohradníkům vyhýbá. Nejspíš taky pozná, který kope a který ne. U některých, které stráží prázdná luka jde i blíž, já jí nepustím, ale u jiných, kde si taky myslím, že jsou pod proudem, jde velmi způsobně po cestě.

acher
acher (657 příspěvků) 08.04.2024, 07:22:22 xxx.xxx.222.196

Bude rozdíl v reakci psa,který se s ohradníkem náhodně potká a psy kteří se mezi nimi pohybují denně.Záleží i na povaze psa.Některý je z toho v šoku,jiný na to zaútočí a některý jen odskočí.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 08.04.2024, 09:53:38 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.04.2024, 22:56:09

Jako člověk z oboru Vám můžu říci, že vypásání ovcema možná do jistý míry ekokšeft je, ale přírodě to pomáhá hodně 🙂 brzdí to tzv. "sukcesi", zjednodušeně řečeno “zarůstání”. Následně to zvyšuje biodiverzitu a vy si pak můžete projít např. krásný subalpínský holiny v Jeseníkách a Krkonoších tak, jak je všichni známe ož od nepaměti, kdy tam ještě pásli domkáři…

Kolik by bylo řevu, kdyby se to nechávalo zarůst 😀 a na zlepšení biodiverzity to má fakt vliv obří.

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 08.04.2024, 11:20:51 xxx.xxx.226.6

Mám takové bohatší zkušenosti s ohradníkem - Plaka by mohla vyprávět, že? 🙂

Můj první ohařík koupil kdysi šupu v cca rok a půl věku - od ohradníku pro krávy, když se šel na jednu zvědavě podívat. A řval chudera taky jak kráva. Od té doby kravám nevěřil ani náhodou a měl to tak až do svojí smrti, dalo se kolem projít, ale stálo mě to úsilí.

Současný ohaříček chudínek malej, ten to koupil prvně od ovčího  ohradníku a to plakal hodně a pak se mu podařilo v Malé Úpě, že se po kopanci od ohradníku do toho ohradníku navíc zamotal. A to teda nebylo vůbec hezký, vůbec hezký. No a ten to dál nijak neřeší, chodíme po přestěhování téměř denně kolem ohradníků, když jdeme procházkovat, výletovat a nijak mu to nevadí.

Madáme germánská flekatá, velkej tvrďák, jak se ráda tváří, koupila jednu až ve věku fakt dospělce-v podstatě po přestěhování se. A pak měla velkej problém a to i když ležely pásky prostě na zemi, vypnuté, nechtěla to překročit. Tak jsme to nacvičily. Nicméně pozor si dává, není hysterická, ale pozor si dává.

Tak držím palce, aby Framík k tomu přistoupil co nejvíc pragmaticky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.