Aktuálně: 4 645 inzerátů177 453 diskuzních příspěvků17 793 uživatelů

Nepředvídatelné reakce psa na jiného psa

Fiona.Praha
Fiona.Praha (56 příspěvků) 29.04.2024, 12:09:16 xxx:xxx.4ca5:b828

Ahoj všem,  jdu si pro nápady. Není to můj pes a moje rady panička nezvládá aplikovat, protože….. a protože…. a protože. 

Útulkáč, pes, nekastrovaný, cca 4 roky, cca 3 kg, plemeno “měljsembýtjorkšír”, v reálu spíš jork x čivava.  Panička seniorka ho má cca půl roku. Doby má asi strachovou agresi, když už psa zná, nijak extra nereaguje. Co mne děsí je, že Doby jde s vrtícím ocáskem vstříc psovi a když jsou čumák na čumák, vystartuje proti psovi. Doby má kšíry, panička ho strhne, ale to není řešení. Doby to u každého psa nedělá a na velikosti psa/feny nezáleží. Vůbec si nějak nedokáži vysvětlit, co to jako je. U svých psů jsem to nikdy nezažila.  

Doby má v podstatě 3 reakce. Reaguje na každého psa už na dálku,  tváří se přátelsky, vrtí ocáskem, “tancuje” a buď se přátelsky přivítá nebo nechá psa přiblížit a vystartuje mu v podstatě “do obličeje”. Třetí situace je, že při tanečku už zdálky vrčí a štěká, u toho jsem zkoušela zatarasit mu cestu, nenechat se oběhnout a vytáhnout mňamku s povelem sedni (který už jsme si nacvičili), dobře se motivuje mňamkou, takže jsem si získala pozornost a sedni a pac zabírá a psa, na kterého štěkal, si v podstatě nevšímá. Zkoušela jsem stejnou metodu už při prvním náznaku, když viděl psa a než si rozmyslel, jestli bude vrčet nebo vrtět jsem vytáhla mňamku, tím na sebe upoutala pozornost, a v podstatě jsem ho na mňamku provedla kolem psa, aniž by na něj vůbec reagoval.  Ale panička má asi pocit, že povelovat psa je zbytečná buzerace a proto nemá Doby přivolání/odvolání.  

Máte někdo vysvětlení jeho chování a radu, co s tím?  Byla bych ráda a panička asi taky. Děkuji.

  

keriton
keriton (483 příspěvků) 29.04.2024, 12:34:27 xxx.xxx.80.20

Může to být prostě jenom nejistota, tak radši preventivně udělá, co udělá. Nehledala bych v tom nějaké hlubší tajuplnosti. Jednoduše neví, že by to neměl dělat, že to není na místě ani potřeba, a že by měl místo toho udělat něco jiného. 

Řešení je dost omezené ochotou majitelky to řešit, případně jejími schopnostmi. Pokud paní nechce nic složitějšího dělat, tak ať psa k jiným nepouští, nebo jen k těm, kteří jsou kamarádi nebo kteří případné vystartování zvládnou - kde je na to i majitel druhého psa připraven a souhlasí s tím, že se psi seznámí i přes toto riziko. Jinak by se daly zařadit různé postupy, třeba “povídej se na” (u těch, na které pes reaguje už z dálky), kombinovat to s popsaným procházením “na pamlsek” tam, kde se hra hrát nedá, taky se dá asistovat u seznámení psů tak, aby člověk stihnul zarazit blbý nápad už v zárodku (stržení zpět ve chvíli, kdy už vystartuje, je pozdě, pokud je cílem zlepšit chování do budoucna). A u toho všeho se pokud možno nenechat pokousat.

Je to dost o tom, jestli chce paní dělat něco pro to, aby se chování postupně zlepšovalo. Nebo jestli jí to nevadí, nevadí jí to snášet, nebude kvůli tomu psa mlátit (ono po letech snášení takového chování člověku třeba ujedou nervy) nebo tak něco.

Fiona.Praha
Fiona.Praha (56 příspěvků) 29.04.2024, 12:53:18 xxx:xxx.4ca5:b828

100% je to nejistota, Doby nebyl socializovaný, kdoví jestli chodil ven a kam, na vodítku neumí - škrtí se, tak má kšírky a jojo. Což já bych na svého psa neoblékla. Kšíry (autopás) nasazuji při tréninku v metru a na nádraží, pro jistotu, kdyby se pesa lekla a měla tendenci uskočit a vyvléknout se z obojku (nemají je na doraz, takže při troše snahy, resp. adrenalinu, by to šlo). Panička žádné hry hrát nebude, dodnes nemá pes přivolání, protože to netrénují. Já ho přivolám, rychle pochopil, co má udělat a ještě si ukázkově předsedne (to se naučil sám), ale ona to netrénuje, takže když ho zavolá jménem, pes ani uchem nehne. Výchova a výcvik je na paničce, má načteno a nakoukáno v TV, ale neumí nebo nechce to aplikovat v reálu. Snažím se vysvětlovat a ukazovat. Jen jsem chtěla vědět, proč má pes 3 reakce na známé/neznámé psy/feny různých velikostí a barev.  Teda spíš bych chtěla pochopit ten vstřícný kamarádský přístup a lusknutím prstů obrat o 180° a vystartování. Takhle mrňavý pes si koleduje o to, že mu někdo ukousne čumák. 

   

Sardullah
Sardullah (1021 příspěvků) 29.04.2024, 13:03:03 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 29.04.2024, 12:09:16

Já teda neporadím, ale popisované chování mi nepřijde nějak vyjímečné. … to že pes jde s nějakým jiným psem na první pohled přátelsky pozdravit, čuchají se, pak tváří v tvář chvilka napětí a jeden ze  psů vystartuje.

Ne že by to někdy dělali moji psi, ale nesčetně krát jsem to zažila, když takhle na moje psy vystartoval jiný pes a v 99% to byli malí psi. A  povětšinou byl pes na vodítku.

Přijde mi, že je super, když je pes dobře motivovatelný na pamlsek, Škoda, že to majitelka nechce použiívat…

keriton
keriton (483 příspěvků) 29.04.2024, 13:05:47 xxx.xxx.80.20

"Teda spíš bych chtěla pochopit ten vstřícný kamarádský přístup a lusknutím prstů obrat o 180° a vystartování."

Já bych to viděla asi takhle:
“jé super, pejsek, kámoš, ahoj, dobrý den … teda vlastně jak tě vidím zblízka, tak jsem nejadnou znejistěl…. tak radši víš co… ? chramst.” 

I můj pes má různé reakce na různé psy, vždy jde o velikost a tvar psa, voní / nevoní, chová se slušně / nechová, to je celá spousta věcí, ke kterým se ještě připočítává aktuální nálada, počasí, rosný bod, nálada psovoda, dnešní dosavadní zážitky, atd.

Jestli panička nemá zájem, šetřila bych slova a nervy, to se akorát člověk vyčerpává….

Tenurri
Tenurri (340 příspěvků) 29.04.2024, 13:12:47 xxx.xxx.213.168

Pokud s tím panička nic dělat nechce, tak alespoň minimum by mělo být to, že si psa přitáhne k sobě a cizímu se vyhnou? Nebo teda já pochopila, že ho nechá dojít k druhému psu a následně vystartovat? 

Já teda nevím, jak v tomhle funguje jojo, ale předpokládám, že se na něm dá taky pes stáhnout k sobě, což u čivavy asi nebude takový problém. Já bych se teda dost bála, že se druhý pes ohradí a bude po psovi…plus mně by i jako cizímu člověku bylo dost nepříjemné, kdyby k nám přišel někdo s nevypočitatelně startujícím psem, i když “jen” čivavou s tím, že mu to je v podstatě jedno.

Fiona.Praha
Fiona.Praha (56 příspěvků) 29.04.2024, 13:13:34 xxx:xxx.4ca5:b828
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 29.04.2024, 13:03:03

No, mně to teda výjimečné přijde. Zažila jsem to jednou vůči své pese, kdy pes, s kterým bydlíme v paneláku, šel přátelsky a když byli face to face, vystartoval. “Naštěstí” je to zase pes, co nosí kšírky a jojo, takže ho panička strhla a moje pesa, která byla navolno, odběhla. Pes měl kliku, že jsem byla dost daleko, jinak by dostal do huby ode mne. Jen jsem řekla, že až to udělá někomu jinému, bude bez čumáku. Panička ho seřezala, ale asi až 3 minuty potom, takže zbytečně. Jinak jsem to nezažila, neviděla,  nechápu. Proto bych chtěla vysvětlení, jestli to někdy někdo rozklíčoval.   

Fiona.Praha
Fiona.Praha (56 příspěvků) 29.04.2024, 13:22:02 xxx:xxx.4ca5:b828
»
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 29.04.2024, 13:05:47

Panička “zájem” má, protože si na psa “stěžuje”. Jak se potkáme, nasype to do mne - nevíš,….? Snažím se mluvit a ukazovat, ale upřímně, můj pes to není. Své pesy vychovávám intuitivně, vše spíš po dobrém a když výjimečně zařvu, tak jsou v pozoru, protože vědí, že něco bylo blbě. Ona na něj řvala, což bylo směšné u 3kg psa. To už jsme si vysvětlily, že řev není důraz a strach není respekt a že 4 letý pes rozhodně není hluchý, aby bylo potřeba hulákat. A nevidím důvod, abych se za 1) zabývala cizím psem a za 2) k čemu to bude, když bude fungovat mně a ne jí. 

Fakt bych chtěla pochopit, proč má pes  3 reakce. Resp. ten obrat z hodného psa na zabijáka.

Sardullah
Sardullah (1021 příspěvků) 29.04.2024, 13:28:34 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 29.04.2024, 13:13:34

No já to taky úplně nechápu… nechápu to, že se pes chová přátelsky, ty signály, že se chce přátelsky pozdravit jsou očividné … teda alespoň si to myslím, ale je fakt, že malí psi jsou pro mě špatně čitelní… a pak problém.

Upřímně já mám k malým psům velký respekt a klíďo přiznám, že se jich bojím, 3x v životě mě kousnul pes, všichni to byli malí psi, psi, kteří mě znali a kteří se těsně před útokem tvářili přátelsky… takže buď se ve chvíli útoku něco změnilo a nebo to přátelské chování bylo mnou špatně přečteno.

Jako jasně zažila jsem něco podobného i u velkých psů.. u ovčounů… procházkujeme, všechno v klidu, psi v pohodě a najednou jsou v sobě. Ale to teda bylo vždycky tím, že se fena ohradila vůči, z jejího pohledu, drzému psu, neboť k princeznám se nečuchá… a sice to vypadalo jako velká pravice, ale nikomu se nic nestalo.. ale to si myslím, že je jiný případ… mladík se potom choval k princezně s úctou a respektem a byl klid.

Fiona.Praha
Fiona.Praha (56 příspěvků) 29.04.2024, 13:30:43 xxx:xxx.4ca5:b828
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 29.04.2024, 13:12:47

Ano, táhne s vrtícím ocáskem k jinému psovi a když si koukají od očí, vystartuje. Ale není to vždy, někdy je přátelský, očuchá se a jde dál. Když vrčí a štěká z dálky, tak se k psovi vůbec nedostane. Bydlíme na sídlišti, tady se musí psi potkávat, kličkovat by bylo fakt peklo. To by asi časem paničce hráblo.  

Mně by bylo nepříjemné mít takového nepředvídatelného špunta a nemít ho pod kontrolou a čelit tomu, že se fakt nějaký podobný labil nasere a mám po psovi nebo mu ublíží. A taky by mi vadilo čelit takovým malým nepředvídatelným špuntům a doufat, že se ten můj jindy nenasere a nevyřeší to po svém. Protože ten obrat je opravdu na lusknutí prstu, prostě vteřina. Já to teda viděla jednou, ale protože jsem to nečekala, tak jsem ho tak bedlivě nepozorovala. Teprve potom jsem se dozvěděla, že to vlastně dělá.

Zrzavci
Zrzavci (2927 příspěvků) 29.04.2024, 13:54:12 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 29.04.2024, 13:40:56

jo, však pitík taky leckdy vehementně máchá ocáskem, píská a…….. Není prostě mávání ocáskem, jako mávání ocáskem.

Sardullah
Sardullah (1021 příspěvků) 29.04.2024, 13:54:13 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 29.04.2024, 13:40:56

Jo asi ju… musím říct, že když člověk psa zná a xy krát je to přátelské a pak zničeno nic rad, tak to překvapí. U velkého psa se mu nikdy nestalo… velký pes… mimo bullů a spol. je pro mě, alespiň si to myslím, čitelný, přijde mu, že tam vidím na první dobrou, jak si stojím, ještě jsem se nesetkala s žádnou zákeřností, kterou bych nečekala.

Známí se mi kvůli tomu i smáli, že kamarádky obrovskýho rotvíka, ze kterého oni mají vítr, se nebojím a jsme kámoši, ale přijde jiná kámoška s čivavou a tu nepohladím sní za zlatý prase a můžou mi 100x  říkat, jak je hodná. Prostě řeknu na férovku, že se jí bojím.

keriton
keriton (483 příspěvků) 29.04.2024, 13:58:19 xxx.xxx.80.20

No a taky máme vrtění ocasem a vrtění ocasem. Různé druhy a způsoby vrtění, hodně různý význam (nervózní, konejšivý, uvolněně přátelský, …). 

Thielli (neregistrovaný) 29.04.2024, 14:27:24 xxx.xxx.65.248

Minulý týden jsem byla na táboře F. Šusty Strach a agrese.

Byli tam zástupci všech možných plemen a všech možných projevů, jediné, co je spojovalo, bylo, že byli více či méně labilové.  Ale rozhodně to tam nevypadalo jako při procházce kolem policejních kotců.

Co tak výše čtu o majitelce - chtěla by nějaké laciné instantní řešení. Co tak vím kolem sebe, hodně majitelů komplikovanějších psů chce instantní řešení a nejlépe zadarmo. Jak jim dáte více než jednu větu, chcete po nich investici víc než pár minut, vykašlou se na to a zůstanou jen u remcání. Pochopila jsem, že mluvit s těmito lidmi je ztráta času a jejich psů je mi líto.  

Paní bych řekla, že bez práce nejsou koláče a že až se opravdu vážně rozhodne pro tu práci, pak se s ní ráda podělím o vše, co vím. 

Sardullah
Sardullah (1021 příspěvků) 29.04.2024, 14:47:33 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 29.04.2024, 14:27:24

Jo to je přesný, lidi chtějí, aby jim pes fungoval, ale nechtějí na tom pracovat a nedejbože, že by ta práce byla na týdny, možná na měsíce a vyžadovala důslednost.

Jako už je to dýl, ale pro příklad… jdu s Ginou, která jde hezky, potkáme asijorkšíra, který táhne na kšírkách tak, že se až staví ný zadní a jeho panička mu říká “ podívej, jak jde ten pejsek ( jakože Gina) hezky a ty takhle táhneš”. Daly jsme se s paní di řeči, tak jí říkám, že Gina byla tahoun, ale že nakonec jsme to zmákly, že nakonec pochopila, že se taháním nikam nedostane a popsala jsem jí jak jsme my dělaly… no jo no, ale na to paní nemá čas, trpělivost a nervy a tak jí vlastně nezbude nic jiného, než tomu svému psu dávat za příklad vychované psy a stěžovat si, jakou ona má smůlu, že zrovna ten její je neposlucha. Jó, možná, kdyby měla velkýho psa, tak by to řešit musela, ale párkilivýho prcka utáhne a tak max mu místo obojku koupí kšírky, protože na obojku se škrtil a je vyřešeno. 

Ono spousta majitelů nevychovaných psů nebo psů s nějakým problémem v chování, obdivuje ty vychované psy, ale tak nějak když zjistí kolik je za tím vším práce, tak se jim ten čas do toho nechce investovat. Navíc dost lidí bere to, že venku po psovi něco chci jako buzeraci psa. No tak to je potom těžký. Přitom nikdo neříká, že každej pes musí být nutně šampion v poslušnosti, ale myslím, že procházka se psem by měla být radost a ne vopruz nebo očistec a že si psa musím vychovat minimálně tak, aby to ta radost byla .

Tenurri
Tenurri (340 příspěvků) 29.04.2024, 14:55:18 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 29.04.2024, 14:47:33

Já pořád nechápu, proč si tito lidé pořizují psy, když je pro ně vlastně práce se psem ve výsledku otrava a nechtějí tomu věnovat žádný čas. Ti stejní lidé velmi často sahají k elektronickým obojkům, fyzickým trestům a podobně, protože jsou frustrovaní z každé procházky…
evidentně by těm lidem bylo lépe bez psa a psům bez nich…rozum mi zůstává stát, když si potom pořídí třeba i druhého  🙃.

Thielli (neregistrovaný) 29.04.2024, 15:14:26 xxx.xxx.65.248

Tenurri, myslím že i proto, že navzdory tomu, že jsme “národ čoklařů” stále je informovanost lidí o tom, co to všechno může obnášet, velmi malá.

Sama jsem toho příkladem. Mám první dva skutečně své psy v životě. Kdybych měla jen černou, žila bych dál v blažené nevědomosti, protože ona nepotřebuje vodítko, sama o sobě by nepotřebovala výcvik, je zdravá, hravá, něžná… kdybych měla jen jí, je to procházka procházkami, hrami, výlety, pozorováním její interakce se jinými psy… prostě koncentrované štěstí.

Ale mám i hnědou. Teprve ta mi ukázala, zač je toho loket. Měla jsem načteno, měla jsem něco zkušeností z druhé ruky od psů z okolí, ale vůbec, vůbec jsem neodhadla, co všechno mě čeká.

Sardullah
Sardullah (1021 příspěvků) 29.04.2024, 15:31:15 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 29.04.2024, 15:14:26

No na druhou stranu se člověk naučí víc, nebere víc zkušeností s tím “složitějším” psem.

Co jsem si pořídila berňuchu, tak se nestačím divit, jak jednoduchá může být výchova psa. Tak jednoduché, že kdyby mi chtěl někdo v něčem radit a řekl mi, že má 30 let zkušeností s berňáky, tak se mu vysměju, protože to nejsou zkušenosti, když se berňuší štěňata prodávají poslušná. 
A je to super. Na druhou stranu složitější pes je výzva a když se něco zadaří, tak je člověk na sebe pyšnej. Já teda zásadně chodím s nosem nahoru a neustále si klepou na ramena krz pyrenejku. A vůbec vám ani nebudu povídat, kam až nahoru mám ten nos, když procházíme kolem psa, co dělá divadlo a mě psi šlapou u nohy.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.