Aktuálně: 4 647 inzerátů177 469 diskuzních příspěvků17 794 uživatelů

Nepředvídatelné reakce psa na jiného psa

hmn
hmn (1053 příspěvků) 29.04.2024, 16:15:46 xxx.xxx.106.20
Tenurri:

Já pořád nechápu, proč si tito lidé pořizují psy, když je pro ně vlastně práce se psem ve výsledku otrava a nechtějí tomu věnovat žádný čas. Ti stejní lidé velmi často sahají k elektronickým obojkům, fyzickým trestům a podobně, protože jsou frustrovaní z každé procházky…
evidentně by těm lidem bylo lépe bez psa a psům bez nich…rozum mi zůstává stát, když si potom pořídí třeba i druhého  🙃.


myslím, že nikdo pořizující si psa si nepředstavuje, že si pořizuje reaktivce ochotného sežrat vše v dosahu, panickou bázlivku, magora lovce…….

a myslím, že menšina lidí si pořizuje psa cíleně pro nějakou aktivitu, sport, výcvik….a proč ne?! mám to taky tak

a dokonce si i myslím, že většina není jen tak schopna dobrého výcviku….

 a tudíž si myslím, že není třeba se čemu divit

Rapotačka (neregistrovaný) 29.04.2024, 16:31:50 xxx:xxx.d383:1865

Takže:  stačí nepředvídatelné reakce předvídat a pracovat s flexinou.

Sardullah
Sardullah (1022 příspěvků) 29.04.2024, 16:42:44 xxx.xxx.221.216

Já bych se vrátila k původnímu dotazu. Upřímně si nemyslím, že můj pes musí být nutně kámoš se všemi psy na světě. Tak pejsek nějské psí kámoši má a zbytek…tam dpíš jde o to přesvědčit paničku, aby svého psa s takovou  reakcí na psy k ostatním psům prostě nepouštěla a pracovala s tím pamlskem a převedení pozornosti psa na sebe… to si myslím, že to je takové nsprosté minimum, jsk se psem normálně fungovat a jak předejít tomu, že si takové chování jednoho dne nenechá nějaký pes líbit. Se obávám, že jiné řešení to nemá.

megi-the-pes
megi-the-pes (2290 příspěvků) 29.04.2024, 17:33:33 xxx.xxx.124.6

Tohle je normální. Psi tak fungují. Až v úplné blízkosti totiž dostanou všecky informace. Děje se to skrz Jacobsonův orgán. Je mezi nosem a tlamou. 
Z dálky pes vidí cca psa, který má ocas cca nahoru, možná vidí, jak jsou položené uši, může cítit fenu. Takže co… juhú, pés. A utíká za ním. Táhne paničku za psem. Tak to ani náhodou. Pes, pokud není v klidu, nejde nikam. Když je v klidu, jdeme blíž. No a za tři hodinky jsme u psa a já svého psa bedlivo dozoruji. Ocas, uši, tlamu, srst na zádech před ocasem, na krku a nad lopatkami. Zkřiví chlup a odcházíme.
Teprve až blízko toho psa zjistí můj pes, co je tamten zač. 

Kdo neumí držet vodítko, nemůže mít psa.
Kdo neumí psoví říct, že si nebude tlapkat, kam ho napadne, bude mít třeba taky psa na dva kusy.
To je verze pro ignoranty.
Kdo trochu naslouchá, může psa za dobré chování odměnit (tzn. ta hra s cizím psem např. a papání; papání neslouží jako lákadlo, nepřevádím nikam pozornost, protože já chci, aby můj pes vnímal cizího psa a naučil se, jak se k němu chovat), za blbé odvést pryč.
U extrémních reakcí (jako můj hrozivý pes) se hraje taky na to, že si cestou kouše hračku. Ale to je na fázi učení a u magorů. 

Když se s tímhle yorkem postupně přiblížíte tak na metr, kde už o psovi možná zjistí dost (líbí/nelíbí), stále tam je dost místa na manévrování. 
Akorát teda já mít v ruce flexi vodítko, tak jedinej pes ve vsi bude asi Megi, no. 
 

Sardullah
Sardullah (1022 příspěvků) 29.04.2024, 17:56:26 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 29.04.2024, 17:33:33

Táhne paničku za psem. Tak to ani náhodou. Pes, pokud není v klidu, nejde nikam. Když je v klidu, jdeme blíž. No a za tři hodinky jsme u psa

😂😂😂 prej … za tři hodinky jsme u psa… vy jste mě pozorovala s pibertální Ginou😂… 

Megí tady v tom případě je jedno jsk a co se má a jak to kdo z nás dělá a nedělá. Tady opravdu narážíme na limity majitelky seniorky a opravdu si upřímně myslím, že pokud jí Fiona přesvědčí, aby svýho psa v jeho zájmu nepouštěla ke každýmu psu s aby dělala to s tím pamlskem, tak to bude max… něco víc je dle mého sci-fi.

Verun
Verun (743 příspěvků) 29.04.2024, 19:15:11 xxx.xxx.220.12
hmn:

“nebo to přátelské chování bylo mnou špatně přečteno.”

jo
vrtění ocasem nerovná se přátelství, ale obecně rozrušení


přesně, to jsem chtěla napsat, že už nemusí jít s přátelskou, ale spíš vzrušený. prostě ať nechodí k cizím psům, když to nezvládá pes a panička, nemusí být s každým kamarád, mizerná socializace, pokud jí nikdo neřídí a pes si dělá co chce je horší, než žádná… a teď si to jdu dočíst. 😉

Doron
Doron (1893 příspěvků) 29.04.2024, 20:08:37 xxx.xxx.162.116

Taky si myslím, že na vině je špatná socializace.

Neumí psí řeč, ke psům se nechodí přímo, ale hezky slušně obloučkem a očichává se první zadek a ne předek.😊

Podle mě se agrese odvíjí od toho, jak je druhý pes vstřícný a socializovaný, některý se asi odvrátí ( nebo alespoň odvrátí  pohled) nebo použije jiný tišící signál, jiný ne, a to pak dojde ke konfliktu. Protože pohled z očí do očí.

Mít dva psy na vodítku a nechat je jít čumáky k sobě , to není rozumný.

To obcházení obloučkem bych ho možná i učila, není to složité. Jdeme, vidíme psa , zkrátím flexi, obejdeme, pochválím.

hmn
hmn (1053 příspěvků) 29.04.2024, 21:06:25 xxx.xxx.106.20

“ke psům se nechodí přímo, ale hezky slušně obloučkem a očichává se první zadek a ne předek”

tak nějak nemohu souhlasit
a ne že já, ale ani mí psi……

Verun
Verun (743 příspěvků) 29.04.2024, 21:14:07 xxx.xxx.220.12
hmn:

“ke psům se nechodí přímo, ale hezky slušně obloučkem a očichává se první zadek a ne předek”

tak nějak nemohu souhlasit
a ne že já, ale ani mí psi……


Taky mám raději nejdříve zepředu, když jde nějaký pes hned k zadku, nebo na kohoutek, moje fena to bere jako neslušné chování, k princeznám se nečuchá…😉

Sardullah
Sardullah (1022 příspěvků) 29.04.2024, 22:47:21 xxx.xxx.221.216

Na druhou stranu přiblížení na vodítkách proti sobě taky nemusí být žádná výhra…třeba s Ginou mi to šlo lépe, pokud jsme se otočili do stejného směru, kterým šel druhý pes a nechali ho přiblížit na naší úroveň…chvíli jsme šli bok po boku…odpadlo fixování pohledem a nějaké reakce ve stylu…táhnu k tomu druhému psu…takže odpadly i ty tři hodinky, než v klidu ke psu dojdu.

Ono pokud člověk má čas a prostor, tak si může pohrát se vzdáleností, s načasováním, kdy je ještě pes v klidu a vnímá, ale jsou situace, kdy ten prostor k manévrování není, kdy není kam uhnout….a prostě se to musí vymyslet nějak jinak, dle nátury toho kterého konkrétního psa.

Třeba dnešní prochajda…na naší liduprázdné trase jsme postupně potkali 4 psy. Jako to už je pro Ginu vyšší dívčí, neboť sice “psy umí”, ale jako na místě kde nemají co dělat? Dva psy jsme pustili před nás na cestičku, neboť my se couráme, tak abychom nezdržovali provoz…u další feny jsme jen počkali, až si jí panička odvolá a prošli okolo…no tak tady bych byla trošinku škodolibá, neboť já procházela v klidu a cizí fenka dělala divadýlko, které znám důvěrně z Gininých mladých let…ale přivolání měla velmi slušné. No a pak na cestě, kde nebylo kam se vyhnout další pesan…tak volám na slečnu, jestli je hodnej, jestli se případně můžeme pozdravit a slečna jestli mám psy a nebo feny (no snad je to na první dobrou zřejmé, když mám jedno vodítko modrý a jedno růžový…) no tak říkám pes a fena a ona, že její pesan má se psy - kluky problém. Cesta ouzká, neuměla jsem si představit, že se kolem sebe protáhneme aniž by psy nepřišli do fyzického kontaktu…navíc si dovedu představit ten šrumec, kdyby ten cizí pes nedejbože obořil na Matýska, na to je Gina hodně háklivá…tak tedy nabízím, že se vrátím na rozcestí a počkáme až projdou…no a slečna, že nemusím, že vyleze kousek do kopečka do lesa a počká až projdem. No a jasně, že na nás cizí pejsek vrčel a štěkal a jasně, že se to Gině nelíbilo…ale s tím malým odstupem se to dalo...čekala jsem to horší.

Chci tím říct, že momentálně mám hodné psy…nemusím chodit o půlnoci kanálama, ale i tak jsou místa a situace, kdy vím, že by to nebylo v klidu a na pohodu a z takové situace raději vycouvám, pokud je možnost.

Myslím, že v takových situacích je důležitá komunikace s druhým majitelem psa. Jako kdyby mi slečna řekla, že je její pes přátelský, tak nebudu vymejšlet bejkárny…ale takhle na malém prostoru…to raději případnému problému předejdu.

Ono socializace je jedna věc, na druhou stranu dost psů se na vodítku chová jinak, než by se zachovalo na volno. Ono stačí, že si druhý páník nebude jistý v kramflecích…a vodítko je jak pupeční šňůra a problém může být na světě nebo se naopak cítí jako King neboť to vodítko mu poskytne podporu páníka a zase může být problém, k tomu to napětí, kdy se k sobě pomalu a napřímo a tváří v tvář přibližujeme. Prostě si myslím, že v tom nemusí hrát roli jen socializace, ale u některých psů i to, jak jsou v podobných situacích “ochozeni” a jak jsou vedeni páníkem.

Já třeba pozoruju, že u nás je rozdíl v zimním období a letním období….v zimě se brzy stmívá a já často procházkuju v civilizaci, kde je veřejné osvětlení a psů potkáme hafec a nadšení z každého psa je fuč, protože to bychom museli být nadšeni a dělat divadlo nonstop.…a pak léto, kdy je vidět od nevidím do nevidím, navíc chodím buď brzy ráno nebo pozdě večer, protože mám huňáče a tak se snažíme procházkovat, když je “nejmíň” teplo a procházkujeme mimo civilizaci…a to je potom každý pes, kterého třeba potkáme jednou měsíčně někde, kde psy nepotkáváme, prostě událost….a zvlášť pro velmi konzervativní pasteveckou čubu.

Takže se budu opakovat, ale pokud mi pamlsek zajistí, že projdu kolem jiného psa v klidu, protože můj pes se soustředí na pamlsek, tak hurá…mě by tímhle třeba odpadlo to vycouvání z mého pohledu blbé situace…

Doron
Doron (1893 příspěvků) 29.04.2024, 23:21:59 xxx.xxx.162.116
hmn:

“ke psům se nechodí přímo, ale hezky slušně obloučkem a očichává se první zadek a ne předek”

tak nějak nemohu souhlasit
a ne že já, ale ani mí psi……


A?

Problémy nemáte?

Myslím s cizími psy?

Doron
Doron (1893 příspěvků) 29.04.2024, 23:35:53 xxx.xxx.162.116
Verun:

Taky mám raději nejdříve zepředu, když jde nějaký pes hned k zadku, nebo na kohoutek, moje fena to bere jako neslušné chování, k princeznám se nečuchá…😉


Tak kohoutek, to se taky nesluší. Vůbec.

A hned se nečuchá . Před tím se obchází a někdy k čuchání ani nedojde, když to jeden pes nechce.

Jako, neříkejte mi, že vhodný prvotní kontakt je očichat si hlavu! 🤣

Mluvím o dospělých psech. Štěňata jdou někdy rovnou do kontaktu.

A to je podle mýho problém toho pejska. Chová se jako štěně a je dospělej. Takže testosteron atd.. Zamrznul ve vývoji. Neumí se chovat.

Doron
Doron (1893 příspěvků) 30.04.2024, 00:07:31 xxx.xxx.162.116
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 29.04.2024, 22:47:21

Souhlasím, že pes na vodítku nemůže využít svoje komunikační schopnosti.

Když k nám přiběhne nějaký cizí pes bez páníčka, dělám to teď tak, že psy pustím. Přijde mi to jako nejlepší řešení.Oni jsou sebevědomí a klidní a umí komunikovat. Odvrátím pohled a “ Klucíííí jdemeeee.” 

Nojo, ale teď mám na hlídání Doronovu mámu , to je děsná aktivistka , dělá přesně to, co Vaše, do všeho by se vkládala.🤣 Jsem jí dneska musela říct, že o to nestojíme.

Ale není to pastevec, takže je to lehčí.😊

N (neregistrovaný) 30.04.2024, 02:05:19 xxx.xxx.242.38

Upřímně nemám rád majitele co jejich pes volně pobíhá a otravuje okolí. Psi jsou prostě psi a někdy může reagovat na jednoho psa mírumilovně a na jiného z ničeho nic vystartuje. K okolí se chovám vždy ohleduplně a předpokládám, že někdo na mého psa nemusí být zvědavý. Notabene moje Bella je již ve věku a ještě po dvou mrtvičkách. Nemůže se již bránit a proto majitele psa navolno rázně upozorním. V nejhorším dostane na budku.😄

Fiona.Praha
Fiona.Praha (56 příspěvků) 30.04.2024, 09:03:42 xxx:xxx.27f5:f7d4
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 29.04.2024, 14:47:33

Ono spousta majitelů nevychovaných psů nebo psů s nějakým problémem v chování, obdivuje ty vychované psy, ale tak nějak když zjistí kolik je za tím vším práce, tak se jim ten čas do toho nechce investovat. Navíc dost lidí bere to, že venku po psovi něco chci jako buzeraci psa.

Mně je neobdivují, ale závidí, protože jsem takový klikař, že si už víc jak 20let vždy pořídím vychovanou, slušnou a pohodovou pesu. Že mne rok předtím považovali za magora a smáli se mému 10 metrovému špinavému horolezeckému lanku (kdysi růžovému), si nepamatují 🙂 No a vychovávat (v jejich očích “buzerovat”) psa je spoustě majitelů psů proti srsti a tak moje pesy litují, že jsou to chudinky, které musí poslouchat a nespí v posteli. Nosím u sebe neustále mňamky, ale majitelé nechápou, že jejich psovi ho nedám zadarmo jenom proto, že mňamku cítí a chce jí. A pak se diví, jak jejich “blbý” pes rychle pochopí, že za ten kousíček mňamky musí něco předvést, třeba jen obyčejné sedni. 

Fiona.Praha
Fiona.Praha (56 příspěvků) 30.04.2024, 09:12:49 xxx:xxx.27f5:f7d4
N:

Upřímně nemám rád majitele co jejich pes volně pobíhá a otravuje okolí. Psi jsou prostě psi a někdy může reagovat na jednoho psa mírumilovně a na jiného z ničeho nic vystartuje. K okolí se chovám vždy ohleduplně a předpokládám, že někdo na mého psa nemusí být zvědavý. Notabene moje Bella je již ve věku a ještě po dvou mrtvičkách. Nemůže se již bránit a proto majitele psa navolno rázně upozorním. V nejhorším dostane na budku.😄


Psí kontakt je otravování? Takže pes má být na vodítku, nejlépe u levé nohy majitele a nikdy se s žádným psem nepotkat a radši ani nic neočuchávat? 

Takové majitele tu taky máme a jejich psy považuji za chudáky. Nemůžou být psem, jsou asi jen prostředkem pro to, aby se majitel vykopal ven na vzduch (jiný důvod nevidím). A přesně takhle se z přátelského psa vychová asociál, o kterém si šušká celé sídliště a všichni se jim vyhýbají.  

Pokud máte o svou fenku strach, pořiďte jí žlutý obojek, obleček, kšíry, vodítko nebo jen mašli. Sice to u nás není moc známé, ale žlutá znamená to, že pes potřebuje prostor. Naučíte to své okolí a Belly si nikdo nebude všímat. 

sutrik
sutrik (330 příspěvků) 30.04.2024, 09:31:29 xxx.xxx.161.25
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 30.04.2024, 09:12:49

Souhlasím s Neverendem. 

Psí kontakt není otravování. Když je schválený oběma majiteli. Ale nevyžádaný psí kontakt, kdy volně pobíhající pes přiběhne bez schválení  k cizímu psu, je otravování a potenciálně nebezpečná situace. 

Tenurri
Tenurri (340 příspěvků) 30.04.2024, 09:44:47 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 30.04.2024, 09:12:49

“Psí kontakt je otravování? Takže pes má být na vodítku, nejlépe u levé nohy majitele a nikdy se s žádným psem nepotkat a radši ani nic neočuchávat?”

Já tohle tedy z příspěvku necítím, ale ve městě skutečně běhá na volno spoustu nevychovaných psů v totální anarchii a ne všichni jsou přátelští. Za mě je základ nějakého slušného vychování se nejdříve zeptat, jestli se psi smí seznámit a pokud si to druhá strana nepřeje, psa si odvolat. Aby pes běhal bez jakékoliv kontroly po parku mezi psy, neposlouchal majitele a obtěžoval všechny kolem, kteří o to třeba nestojí je fakt blbě a neznamená to, že majitel druhého psa nedovoluje žádný psí kontakt. 

Tím narážím i na můj předchozí výrok, že nechápu proč si některá sorta lidí pořizuje psy. Já si samozřejmě nemyslím, že je špatně pořídit si psa, pokud nechci dělat sport, výcvik a chci psa jen jako kamaráda. Špatně je nechat toho psa růst jako dříví v lese, nenaučit ho vůbec nic a potom se psem trpět a stěžovat si, jaký jsem to ale chudák, protože můj pes je nevychovaný, hloupý a bůhví co. Nějakou základní poslušnost by měl zvládat každý pes a obzvlášť ve městě. Ono ne zdaleka mají lidé problém jen s reaktivními psy. Stačí pes, který si dělá co chce, protože ho nikdo nic nenaučil, což třeba ve městě může být dost problém.  

Potom tito lidé chodí do chovatelských potřeb a ptají se na protištěkací a elektronické obojky, protože pes nic neumí a oni jsou z toho frustrovaní, ale jakýkoliv trénink je pomalu sprosté slovo 😀…(zdroj: asi půl roku jsem tam pracovala a bylo to pomalu na denním pořádku).

Doron
Doron (1893 příspěvků) 30.04.2024, 09:51:10 xxx.xxx.162.116

Když tohle není jen otázka výcviku, ale otázka socializace. 

Když má pes možnost trávit hodně času s jinými( vyrovnanými) psy je to neocenitelné.

Je úžasné pozorovat, jak se spolu domlouvají, vyzývají se ke hře, odpočívají spolu, pečují o sebe, jemně si vytyčují hranice.

Mám tři psy a tři blízké psí kamarády, kteří taky vlastně patří do smečky. ( Teď u nás zrovna všichni jsou 🙈) a psi tak měli možnost naučit se po psím.

Komunikace s jinými psy je pak na úplně jiné úrovni. Myslím, že žádný by třeba k tomu jorkšírkovi čumák ke kousnutí nenabídnul, žádný by neobtěžoval starší psí dámu..atd.

A ty konejšivé signály jsou vrozené , romumí jim v zásadě každý pes a oni je umí používat. Já teda taky trochu.😊

Jenže dnes je příležitostí k opravdové socializaci málo.

Ale stejně je dobrý, znát něco z etologie, hodně to pomůže.

Doron
Doron (1893 příspěvků) 30.04.2024, 10:17:41 xxx.xxx.162.116

Naprostý souhlas s tím, že psi mají mít přivolání.

Ty svoje pochopitelně nenechám, aby na někoho naběhli. Oni o to ale ani nestojí, jsou takoví sociálně vyžití.😊

Ten jorkšír by asi o nějaký kontakt stál, ale neví, jak na to. On pravděpodobně takzvaně “ vyjede”, protože se vlastní vinou dostal moc rychle moc blízko a dostal o sebe strach, vždyť je malinkej a křehkej, o polovinu lehčí než kdejaká kočka.

Já bych teď seznamování s cizími psy úplně zavrhla, ať si najde jednoho, dva kámoše se kterýma si rozumí , chodí s nimi na procházku, prohraje si , nejlépe navolno a stačí. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.