Aktuálně: 4 319 inzerátů190 586 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Prepelice- viacero otázok

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 20.05.2024, 13:43:05 xxx.xxx.51.17

Mám 6 prepeličiek, k nim jeden kohútik, lebo mi je ho už ľúto dať preč.

Mám ich od veku 1+ týždňa, v 6-7 týždňoch začali znášať, v podstate pred pár dňami a všetko ok, len som včera večer našla dve vajíčka s kožovitou, bielou škrupinkou. Nie som si istá, či nepochádzajú od jednej z tých 6 týždňových. 

Prepelice majú veľkú rezidenciu, je tam teplo, osvetlenie je intímne, od mala mali štartér, od adekvátneho veku zase kompletnú zmes pre prepelice v znáške, podľa mňa im nechutí, tak som kúpila ešte jednu, sypkú, pre nosnice, ani z tej nie sú nadšené, hoci uzobnú aj z nej, chudé nie sú, sú veselé, chodia sa aj pásť na zelené.

Tak čo myslíte, chýba im vápnik, či niečo iné, či ešte mám počkať? 

A chcem sa ešte opýtať na zber vajec, nie som schopná zbierať každý deň, vadí to nejako konzumu, keď tam ležia trebárs 24-48hodín?? 

coturnix (neregistrovaný) 21.05.2024, 08:06:49 xxx.xxx.157.196

Dobrý den. Ještě uveďte prosím v jaké je chováte teplotě. To dost napoví i ohledně toho jak moc vadí když tam vajce leží 48 hodin, ale ke konzumu to vadit nebude. Mají dost velkou trvanlivost a to je krátká doba. 

K vašemu problému….pokud dáváte směsi pro nosnice, neměl by chybět vápník ani jiné prvky. Skoro bych řekl děláte vše správně. Pokud je to mladá křepelka, ještě bych nějaký čas počkal jestli se to postupně nespraví, pokud ne, může být problém “uvnitř” a bude nutné ji z chovu vyřadit. Nadrcené vaječné skořápky přidat můžete, tím nic nezkazíte a také misku s pískem, případné vápenným gritem.

Varaxi
Varaxi (570 příspěvků) 21.05.2024, 10:45:01 xxx:xxx.9766:c745

Zánět vejcovodu nebo tak něco, může se to spravit a nemusí.

U křepelek to chce neředit krmnou dávku, ony to jsou továrny na vejce, přitom volátko mají malé. I hrst trávy může naředit koncentraci látek tak, že to bude málo. Ale to by se problém pravděpodobně projevil aspoň občas u více kusů. Je sice možné, že jedna slepička je na nedostatek minerálů náchylnější, ale z mých (pravda, nijak rozsáhlých) zlušeností buďto má problém aspoň polovina hejna, nebo nikdo. Takže bych řekla, že z Vaší strany je vše v pořádku, chyba bude v té křepelce.

48 hodin ta vajíčka sice snesou, ale, no, dobrou chuť. Rozhodně bych to nepovažovala za žádoucí. Vliv na kvalitu to mít určitě bude. Zas i tak to bude lepší než vejce z marketu, které zažívá teplotni šoky, transport a všecko.

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 21.05.2024, 11:39:10 xxx.xxx.198.226

Já když chci, aby mi šla vejce natvrdo dobře od skořápky, nechávám je v pokojové teplotě týden ležet. Resp. snažím se mít doma vždy zásobu vajec min. týden starých právě na vajíčkovou pomazánku 😀 Ani tři dny stará vejce v pokojové teplotě mi od skořápky nejdou dobře. A do lednice už žádná vůbec nedávám 🙂

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 21.05.2024, 13:29:49 xxx.xxx.51.17

coturnix - teplota je v teplých dňoch aj +28 °C- ale toľko ukazuje teplomer na stene, no zase niektoré vajcia znesú na betón, niektoré na piliny, či do slamy,  pôvodne mali mať rezidenciu 2,5 x 1,5 m, lenže som kúpila krátku dosku a tak majú voľný prechod do chaty, ale je to chatička na náradie a prepeličiareň zároveň.

Podlaha je betónová a pomerne chladná, oni majú také miestečká, kde sa radi zdržujú, tak tam majú piliny a krabice so slamou, tie radi okupujú, aj tam som našla vajcia.

Piesok majú, grit nie.

Oni sa naučili chodiť von z chaty keď som tam a tam si vždy čosi zobkajú- pomálo, skôr zo zvedavosti, radi lovia hmyz - Varaxi- tak ale oni práve po návrate z vonku sa do jedenia pustia veľmi rúčo, tie rastlinky skôr ozobávajú akože na skúšku, občas nejaký hmyz, že by sa sýtili zeleným to nemôžem povedať, čumím na nich hodiny, vonku aj dnu 😀

Včera sme mali kalamitu, tak tam idem dnes, uvidím, dám vedieť.

Buggyra- ooookej, tak to sa asi nemám čo báť. Chuť vajec je výborná 👌

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 21.05.2024, 14:10:03 xxx.xxx.198.226

Mno, víte jak to se mnou je 😀 Já si to nějak pytlíkuju, myslím si o tom něco, ale raději se na mě nespoléhejte. Já mám taky žaludek kachní, který spase kde co, a vejce jím zásadně tepelně upravená. Podle mého musejí vejce vydržet v chráněných venkovních podmínkách minimálně 14 dní, protože ta slepice snese jedno denně a musí jich nanosit, aby mohla na hnízdo sednout, no a kdyby se jí kazila, to by to příroda moc vymyšlené neměla. No ale nevím, kolik vajec si snáší křepelka, nicméně třeba pět, tak to by ta vejce měla pět dní dát, že. Edit: teď jsem se dočetla, že naše křepelka umí 8-12 vajec. Tak to by těch 10 dní ta vejce měla dát v pohodě 🙂

kometa
kometa (5005 příspěvků) 21.05.2024, 19:07:06 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 21.05.2024, 15:33:38

To mám teď. Nějak jsem z plata neubírala v obvyklém množství - takže po víc jak měsíci (možná i dvou) pořád dobré, ale vzduchová komůrka už větší.

Bodlinka
Bodlinka (1184 příspěvků) 22.05.2024, 20:40:12 xxx.xxx.83.50

v podstatě tak funguje nakládání vajec do vodního skla, zabraňujete odpařování vody, ale není to konzervace jako zavařování. to je totiž celkem jediný, co se s tím vejcem časem stane, prostě vevnitř vyschne

dobře, u starších vajec se hůř odděluje žloutek od bílku, protože bílek řídne a žloutek nedrží pořádně pohromadě, ale jinak je to normálně celou dobu jedlý.

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 24.05.2024, 14:37:38 xxx.xxx.51.17

Vajcia už sú všetky pekne kropenaté a s normálnou škrupinkou.

Akurát mi zmizol kohútik, nie že by mne a sliepkam chýbal, ale je to divné 🤔

Pokiaľ niečo neobsahuje lepok a laktózu, trávim to výborne, vajec som sa neobávala, ale doma do mňa stále hučia, že salmonelóza a blabla a mne sa nechce vysvetľovať o salmonele nič, lebo by to bolo zbytočné mrhanie energiou, no predsa len, je to prvý krát, čo chovám niečo, čo tie vajíčka aj produkuje a ja ich chcem konzumovať.

Ale kedysi dávno tetky na trhu tiež nemali tie vajíčka v chladiacich boxoch, že áno 😀

kometa
kometa (5005 příspěvků) 24.05.2024, 16:10:39 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 24.05.2024, 14:37:38

A tak zase když ta vejce nejíte syrová… Já konzumuji i kachní, když je příležitost.

Bodlinka
Bodlinka (1184 příspěvků) 24.05.2024, 18:07:57 xxx.xxx.83.50

v chladu se musí skladovat jen vajíčka umytá. a salmonella tam buď je - už v okamžiku snesení - nebo není a pak se tam skladováním nijak de novo neobjeví.

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 26.05.2024, 10:40:55 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 24.05.2024, 18:07:57

Jj, ale to doma nevysvetlím, som z rodiny zdravotníkov a všetci sú paranoidní 🙃

coturnix (neregistrovaný) 27.05.2024, 14:05:02 xxx.xxx.157.196
Horsana:

Jj, ale to doma nevysvetlím, som z rodiny zdravotníkov a všetci sú paranoidní 🙃


Kde je vlastně chováte že píšete že se chodí i ven pást, to vypadá že mají venkovní výběh? Jsou zabezpečené proti ulétnutí?

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 28.05.2024, 13:44:49 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele coturnix z 27.05.2024, 14:05:02

V chatke, pasú sa iba keď som tam, naučili sa chodiť von a tam si hľadia svojho, vedia sa aj vrátiť, alebo sa nechajú zodvihnúť a odniesť domov, neodlietajú.

coturnix (neregistrovaný) 30.05.2024, 13:16:15 xxx.xxx.157.196

foto by bylo možné jak pobíhají venku? Není to z duvodu že bych nevěřil 🙂 ale je to celkem neobvyklé. Znám lidi co to zkoušeli ale neuspěšně, uletěli.

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 30.05.2024, 20:22:06 xxx.xxx.18.90
»
Odpověď na příspěvek uživatele coturnix z 30.05.2024, 13:16:15

Pár ešte v začiatkoch uletelo, ale to štýlom frrrrnk už po otvorení dverí, mala som veľa kohútikov, takže atmosféra bola vo vnútri veľmi nervózna, sliepočky sú pokojné, oni nepobiehajú, vyjdú von, tam sa niekde učupia, chvíľu tam čakajú, potom sa vždy kryjú vegetáciou a v podstate sa potom vydajú na okružnú cestu okolo chatky, tá stojí na pieskovom násype a tak sa tam potom niekde zapopolia a ľahnú si, vystrú nohy a chillujú, občas niečo zobnú, keď idem okolo vyjadrujú sa k tomu, keď ich nevidím, ozvú sa, keď zapískam.

Obzvlášť kohúty sa dokázali vrátiť aj keď omylom zašli do džungle vedľajšieho pozemku, jeden sa vrátil po 4 hodinách, presne a neomylne k mojim nohám (kopala som hriadku), ten druhý, aj keď boli zavreté dvere jasne dával najavo, že by chcel ísť dnu… Sliepočky niekedy prídu dnu, niekedy ich musím pozbierať.

Oni náhle otočili po tom, čo raz tak smelo vyšli von a začalo mierne pršať, držali tam formu dve hodiny a potom som ich pozbierala a odvtedy už žiadne lety neboli.

 A samozrejme stále sa s nimi rozprávam 😀

Keď u nás skončí obdobie prívalových lejakov, tak ich skúsim cvaknúť, len oni majú fakt dobré maskovanie a neviem, či ich bude vidieť, no chodia mi hrabať aj do mrkvy, tak tam ich vidieť je 😀

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 05.06.2024, 14:35:23 xxx.xxx.51.17

Sliepky odkedy sú bez kohúta sa von vôbec nederú, jedna súdružka včera frngla von, no potom čakala, kedy ju pozbieram,  to sú hrozne zvláštne stvorenia, sedela tam pri chatke a pozerala na mňa, že čo bude 😀

Zdala sa mi fest ťažká, na to, ako šťúplo vyzerá 😀

Dve sú také nerváčky, zvyšok je ok.

Horsana
Horsana (718 příspěvků) 17.07.2024, 13:55:14 xxx.xxx.51.17

Sliepky sú ok, sypú vajcia a správajú sa vzorne 🙂

Strašne rada by som mala aj nejaké farebné, no kamoška ma varovala, že mi ich tie staré zabijú. 

Je to pravda? 

Nerada by som súčasným súdružkám zmenšovala ich životný priestor nejakým trvalým predeľovaním ubikácie, to možno až na zimu.

Takže, otázka znie, či sú ozaj popoľúchy také neznášanlivé a novopríchodzie dámy by zabili.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.