Píšete o jednom a tom samém,jen kometa v odborných názvech a my v názvech, běžně používaných u chovatelské veřejnosti.Také říkám kůzle vyndáme z obalu a počkáme na placentu.
Jenže většina lidí není odborně vzdělána do té míry, aby mohla všechno pojmenovat odborně. Jsme rádi, že nějak nazveme a chápeme. Ale to je ve všech oborech. Teď už si snad rozumíme všichni a jediná nejasnost je v tom, že nechápeme, jak může koza porodit xy (nevím, jestli teď mám napsat obaly, blány, placentu nebo co vlastně), aniž tam bylo kůzle. Co to je za jev (možná se taky slovo jev nepoužívá u živočichů, ale nenapadá mě nic jiného, omlouvám se)?
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 06.02.2025, 09:44:21
Je to tak.
Článek pojednává o příčinách, příznacích a léčbě falešné březosti u koz.
Ve stručnosti - i když tady jsem zmatená - je to častěji u starších koz a už víckrát rodících koz a taky u koz mazlíčků, které nikdy nerodily. A že ze všech přežvýkavců je nejčastější u koz - u nás teda u krav. Asi záleží, jak v které zemi a kolik kusů se chová.
Nedojde k zániku žlutého tělíska - protože děloha nevytvoří hormon prostaglandin nebo překrmování fytoestrogeny (jeteloviny) nebo dojde ke vstřebání embrya nebo zasahování do pohlavního cyklu prostřednictvím hormonů (to si matně pamatuji ze školy, že se k synchronizaci říje u malých přežvýkavců používaly tampóny s progesteronem zaváděné do pochvy).
Zvětší se břicho, ultrazvukem se zjistí tekutina v děloze, ale nejsou placentomy ani přítomnost plodu.
Léčba přípravky na bázi prostaglandinů, které žluté tělisko zlikvidují a pak se dostaví další říje.
Tož tak. O tom, že by se vytvořila placenta (obaly, blány) bez plodu není zmínka. Takže si stále trvám na svém - placenta bez plodu prostě není.
Tak tedy se zeptám: Co porodila? Co z ní vylezlo a vypadalo to jako obaly, ale nebylo tam to “maso”, příp. možná bylo a sežrala ho? Pokud sežrala, pak by to znamenalo, že tam byla celá placenta, jestli jsem dobře pochopila, jak to nazýváte.
Koze tehdy bylo asi deset.
Někdo si možná řekne, že si vymýšlím, ale je to jedno. Někomu se to třeba taky stane a bude vědět, že je to nějakým způsobem možné. Je to zřejmě tak málo časté, že se takový jev dá těžko studovat. To se stává, nevíme všechno.
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 06.02.2025, 13:22:15
Heleďte, nevím.
Neviděla jsem to, co přesně z ní vylezlo. Pokud obaly, tak v nich muselo být kůzle. Možná zakrnělé, deformované, nevím. Pár březích děloh (kráva, ovce, prasnice, fena, kočka) se nám na pitevnu dostalo, tak vím, jak to vypadá.
A vy si to taky přesně nepamatujete. Tenkrát jste ani nevěděla, co byste měla hledat a vidět.
Já vím, že nevíte 🙂. Ani Vás nijak nepřemlouvám, abyste mi věřila.
Ale trochu to přeháníte, když píšete, že jsem nevěděla, co hledat. Nebylo tam nic.
Určitě tam nebyl plod macerovaný ani mumifikovaný. Ani nešlo o zmetání. Všechny tyhle možnosti jsem už zažila. Prostě nic, věřte nebo ne. Je to konec konců jedno.
Ještě se Vás zeptám, proč jste tak jistá, že nemohlo dojít k vstřebání embrya. Právě to je kromě jiného v tom přeloženém článku napsané, ale třeba to špatně chápu.
Moji koze je taky deset, kůzlata mívala kdysi, teď je už pět let bez- nikdo to nechce, navíc předchozí majitelka říkala, že to byla hrozná matka, ale to je asi vedlejší. Má kozla, ale je vykastrovaný, možná i to sehrálo roli. Teď vypadá v pohodě, je pravda, že je taková mazlivější. Opravdu těhotná být nemohla.
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 06.02.2025, 21:08:55
. Ani nešlo o zmetání
Takže porodila v termínu?
Ke vstřebání embrya samozřejmě mohlo dojít, ale pak by nebyly ty obaly. A v článku se o ničem takovém nepíše, pouze o pseudograviditě.
Já vaše vzpomínky nezpochybňuji, jenom mi to nedává smysl. Jak jsem psala, pár březích děloh v různých fázích gravidity jsem viděla a plod se prostě neztratí. Když už tam jednou je.
Víte jsem fakt vděčná za všechny reakce, jen mě mrzí, že se tady někdy chytá za slovo a neřeší se problém. Už jsem pár debat přečetla, tak se zas tak nedivím. Ano, jsem laik, ale myslím, že každému došlo, co jsem chtěla sdělit a to jde. Co trochu humoru i bez smajlíků?
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 07.02.2025, 16:56:22
Pokud jsem to správně pochopila a klidně mě opravte- pokud nedošlo k zabřeznutí, nemohl tam žádný plod být. Tudíž je zbytečné cokoliv hledat. Došlo k nahromadění tekutiny (nevím kde a proč), kterou zvíře vypudilo. A prvotní dotaz zněl: máte s tím zkušenost? Už se to někdy někomu stalo? Může to zvíře vypudit a je potřeba to dál řešit? A myslím, že Nojo na to odpověděla…
Odpověď na příspěvek uživatele mrkev z 07.02.2025, 18:26:49
Pokud jsem to správně pochopila
Pochopila. Pokud není samice připuštěná, pak není gravidita ani plod a jedná se o falešnou březost. V článku se píše o hydrometře = nahromadění tekutiny v děloze způsobené hormonálně (žluté tělísko a progesteron). A jejím možném spontánním vypuzení.
Nojo píše o zážitku, kdy došlo k vypuzení plodových obalů bez přítomnosti plodu. To je něco úplně jiného. A pro mě nepochopitelného.
Mohlo by to být anembryonic pregnancy (blighted ovum, česky netuším, překladač říká zkažené vajíčko) - těhotenství bez embrya. (nojo tedy opravdu tento jev mohla vidět a kometa se dovzdělá, zdravím 🙂) Obal i placenta (neopravujte mě, nebo začnu říkat lůžko jako u lidí) rostou, ale žádné mimi tam není. K přerušení dochází brzy, u lidských samic je toto příčina č. 1.