Aktuálně: 5 053 inzerátů173 557 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů

základy chovu slepic

evak
evak (1 příspěvků) 06.11.2007, 16:31:47 xxx.xxx.53.50
Dobrý den, chtěla jsem poprosit, zda by byl někdo ochotný napsat stručný a výstižný "zákald" o tom, jak chovat. Jsem naprostý začátečník, slepice jsme koupili s domem :). Ráda bych věděla kdy a čím je krmit (nevím co je šrot). Máme 9 slepic, ale podle mého soudu je jich většina přestárlých. Snášejí tak 2 vejce za den. To mi připadá trochu málo. Díky za každé info.
J. (neregistrovaný) 06.12.2007, 23:56:39 xxx.xxx.15.34
Základy chovu slepic a mnohem více je velice podrobně rozepsáno v knize, kterou jsem si koupil před časem v Tesku - Letňany, a dodnes toho nelituji, jsou to dobře investované peníze, a ta se jmenuje: Encyklopedie slepic, nenapsal to žádný Čech (páč žádný na to neměl) ale Holanďani - Ester Verhoel-Verhallen a Aad Rijs, a stála nějakých 350.-kč, a tyto investice do vědomostí se mi už dávno mnohokráte vrátily ve formě vajec a masa.
Jinak přestárlé slepice jsou dobré na smetaně....
jark a buchtová (neregistrovaný) 23.03.2008, 17:01:40 xxx.xxx.156.239
ráda bych se taky přiučila. Ví někdo kde jsou na internetu shrnuty základy pro začátečníky? Když přidám do chovu nové slepice přestanou se klubat? Mám slepice v menším výběhu a nevím jak jej ošetřovat. Mám vápnit? Mám udusanou hlínu občas ohodit do kompostu?Budu vděčná za všechny slušné rady. Jarka
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 23.03.2008, 19:20:00 xxx.xxx.178.82
Lehce dezinformační Encyklopedii slepic jsem si momentálním pominutí smyslů objednala v Knižním klubu.
Jo, papír křídový, obrázky hezké, kalendářík chovatele se dá upravit na naše klimatické podmínky.
Zkuste se podívat po publikacích pod kterými je podepsán pan Tuláček, Šonka... Třeba Tuláčkův Chov hrabavé drůbeže je pro začátečníky skvělý.
A kolegyňky, chovatelky, zkuste sebrat odvahu a výřečnost a poptejte se, kde v okolí je nějaká místní organizace Českého svazu chovatelů. Celoroční příspěvek vám rodinnou kasu nezruinuje a zcela jistě najdete "patrona", který vám v začátcích pomůže. Radou, kontakty na jiné chovatele..... Kurník a výběh si musíme halt dělat samy. A taky, zajděte se podívat na www.ifauna.cz rubrika drůbež A udělejte si na to volný večer. Než se proklikáte přísěvky, tak to bude chvíli trvat. Ale nuda to nebude.
anonymní (neregistrovaný) 14.05.2008, 15:10:05 xxx.xxx.55.248
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak velký výběh by měla mít slepice. Máme slepic 12 a řešíme, jak velkou část zahrady jim přenechat, aby to nebylo málo a ani zbytečně moc.
Inka (neregistrovaný) 15.05.2008, 22:25:21 xxx.xxx.105.3
Slepice je pták hrabavý a všežravý. 15 cm délka hřadu/kus, automatické krmítko, krmivo granulované pro drobnochovatele, automatickou napáječku, hnízdy téměř v šeru dobře vystlaná suchou slámou. Nemíchat kuřice se starými slepicemi. V letním období by měla být snáška minimálně 50% tj. nejméně 5 vajec denně na každých 10 slepic, ale pravidlem bývá snáška kolem 70%. Neplašit, nehonit, v létě nekrmit nadbytkem vlhké míchanice, aby ve vedrech nekvasila, mají pak průjem. Nenavštěvovat cizí chovy, možnost zavlečení nákazy i parazitů. V zahradě na trávníku udělat posuvnou ohrádku (možno i s posuvným kurníkem) aby se slepice mohly pást postupně na nové části zahrady. Celé hejno obměnit po třech letech, kurník před tím vymýt, vydesinfikovat formalínem nebo alespoň vápnem a vyvětrat. V zimě nakličovat obilí a přisvěcovat. Udržovat čisté a suché popeliště s čistým a suchým pískem. Na Vaši adresu mohu klasickou poštou zaslat podrobnější návod postupu v chovu.
anonymní (neregistrovaný) 08.03.2009, 20:48:56 xxx.xxx.15.15
Dobrý den,
podařilo se nám sehnat líheň na kuřata od výrobce pana Emila Pivarči, Zlatovce, Váhová ul. č. 46 okres trenčín. Je to starší malá líheň. Bohužel už se nám ale nepodařilo k ní zajistit návod k použití. Prosíme o sdělení kde bychom tento návod mohli sehnat
Děkuji
Jan Muller
J.M. (neregistrovaný) 09.03.2009, 12:21:42 xxx.xxx.105.3
Zkuste napsat přímo výrobci. Pokuste se na internetu nalézt číslo jeho telefonu neb e-mailovou adresu. Poraďte se s líhňaři ve svém okolí.
Peter Ferjenčík (neregistrovaný) 13.03.2009, 19:15:46 xxx.xxx.83.75
Jan Muller,
drevenu liaheň od p. Piovarčiho z Trenčína mám aj ja.
Mám k nej aj original dokumentaciu. Mám ju nascanovanú na 5 stran, takže pošli svoju mailovú adresu na (peter.ferrjencik@chello.sk) a odmailujem Ti ju.

Obrázek
Karel Janota (neregistrovaný) 29.05.2009, 07:02:38 xxx.xxx.74.188
přátelé poraďte, prosím - slepice snáíší přímo z hřadu pod sebe do trusu - vejce rozbité! do snáškové podsady vystlané senem se neobtěžují (2podsady na 5 slepic) začínající malochovatel, kurník vyrobený dle tech.údajů z chovatelské publikace - za dobrou radu předem děkuje Karel
Michal (neregistrovaný) 29.05.2009, 18:14:35 xxx.xxx.79.90
Ako stare sliepky to mate? mne to robili stare vynosene sliepky z velkochovu ale ta skrupina bola skor taka blanita. Tak som sa ich zbavil a zohnal si mlade nosnicky ktore instinktivne zacali znasat do slami. Mozno aj preto ze som im tam nechal umele vajicko aby vedeli kam maju davat tie prave :)
J.Marková (neregistrovaný) 30.05.2009, 23:29:58 xxx.xxx.105.3
Slepice ráno ohledejte a zjistěte tak, která má ten den snést vejce. Potom ji zavřete do hnízda a nechte ji tam, dokud to vejce nesnese. Udělejte to vícekrát, aby věděla, že má snášet do hnízda. Musíte mít dost hnízd:raději pro pět slepic pět hnízd, aby mohly snášet ve stejnou dobu.
Ještě mne napadá, zda v tom hnízdě nejsou čmelíci, trní v seně, hřebíky, myši nebo jiné příčiny, proč se tam slepice bojí snášet.
karel janota (neregistrovaný) 31.05.2009, 08:54:29 xxx.xxx.74.188
děkuji za rady, zařídím se podle nich - udělám více podsad (jsou to letošní slípky)
milan (neregistrovaný) 06.06.2009, 12:58:14 xxx.xxx.178.82
Má někdo návod k lihni monoplast 06 ?Nutně bych ho potřeboval.chaniczka@centrum.cz
anonymní (neregistrovaný) 08.06.2009, 23:11:21 xxx.xxx.182.203
prosím poradte pořídila sem si ročního kohouta a2 slepice roční a 3 pulroční ted mi začaly ty dvě pšikak kohout taky a nemuže kokrhat jako by byli nastydlý ale jinak žádný jiný problém kurník mám nový dřevěný Blanka
--- (neregistrovaný) 31.03.2010, 19:14:37 xxx.xxx.174.84
zkuste dát slepicim do hnizda treba vyfoukle vejce od velikonoc
Koláčková (neregistrovaný) 01.05.2010, 13:46:35 xxx.xxx.156.1
Zdravím všechny chovatele,i já mám prosbu, co s tím,když začnou požírat vejce.Jsou mladé-asi1 rok.Nikdy se to nestávalo při těch minulých.Děkuji moc za radu,Naďa
anonymní (neregistrovaný) 17.05.2010, 00:56:45 xxx.xxx.4.206
Dobrý den,také se mi to přihodilo,od jedné slepice se to naučily všechny a musela jsem chov zrušit.Jestli máte možnost zavřít do hnízda tu která má snášet a zjistit která to dělá.Dnes mám hnízdo ,je to dřevěná bedna ,která má šikmé dno protažené ven.Vejce po snesení se odkutálí ven a slepice již k němu nemá přístup.Bedna má i vrchní poklop,slepice by měly snášet ve tmě.Střihat zobáky jak mi tehdá někdo radil ,je nesmysl.Pavla
anonymní (neregistrovaný) 17.05.2010, 09:19:46 xxx.xxx.176.71
Treba im dať skožabky a vytaminy pre nosnice.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx (neregistrovaný) 23.12.2010, 19:19:54 xxx.xxx.174.84
já jsem dostala k Vánocům od bratra knihu ,,lexikon slepic'' je to moc dobrá kniha jsou v ní jak rady pro chov tak lexikon s druhy slepic a jsou tam i jejich zdrobnělé formy

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.