Aktuálně: 4 945 inzerátů174 373 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Kmenové budky

anonymní (neregistrovaný) 07.01.2008, 14:23:41 xxx.xxx.96.38
Napište sem prosím jestli knenové budky používáte nebo raději dřevo,překližka.....zkušenosti s výrobou kmenových budek ..nebo je lepší je koupit....
zalud
zalud (358 příspěvků) 07.01.2008, 16:16:29 xxx.xxx.72.101
Zdravim, ja osobne davam prednost budkam kmenovym . Ty kmenove budky asi budou lepsi ale zase zalezi na papouskovi. Jsou ale docela namahave na vyrobu zalezi hlavne na tom jak moc je ten kmen vyhnily ale da se to zvladnout ja treba jine budky nez kmenove samozdrejme pro ty velke papousky nepouzivam pro andulky to asi nema cenu delat 20 budek. A jestli kupovat ja si je radsi udelam sam ne,ze by mi bylo lito tech penez ale mam s toho vetsi radost
Patrik Indra (neregistrovaný) 07.01.2008, 17:52:44 xxx.xxx.47.243
a jak se takove budky delaji a s kame berete dřevo na ty kmenove budky. diky za odpoved
anonymní (neregistrovaný) 07.01.2008, 23:19:39 xxx.xxx.248.48
no ja ji delal loni prvne a vydarila se suprove. Nejdriv si najdete kmen dost siroky ( dle druhu papouska ). Pak si uriznete delku. Ja si pripraveny kmen stipl na pulku a dlatem dlabal kolem do kola az byl cely prostredek duty. Pak uz jen udelat vletovy otvor a kontrolni dvirka. Hotovou budku jsem spojil dratem a je to. Vysledek je pro me uspokojivy a uspesne jsem odchoval prvni mlade.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 08.01.2008, 06:35:57 xxx.xxx.168.20
Vůbec bych to neřešil. Vůbec nezáleží zda je budka kmenová, z překlišky, z plastu, plechu, nebo jiného materiálu. Záleží na ptácích. Pokud nebudou chtít hnízdit, tak vám nepomůže ani 5 kmenových budek a naopak pokud budou chtít, tak zahnízdí i v krabici od bot. Používám kmenové budky, prkenné, budky z překlišky, ale i budky z dřevotřísky. Dále používám co je po ruce. Osvědčila se mi i budka vyrobena ze starého nočního stolku. Používám jako budky i vojenské bedny (samozřejmě důkladně očištěné a vydesinfikované) dvou velikostí. Z vlastní zkušenosti a zkušenosti jiných chovatelů mohu říci, že například odchytový ptáci z přírody raději vyhledávají ty kmenové. Je to vcelku logické, protože v přírodě převážně hnízdí v kmenech.

Co se týká výroby, tak to není zase tak složité, ale vydlabat z toho budku je složitější. Někteří seříznou vrchní část a dlabou dlouhým dlátem, nebo vyrobeným dlátem až mají pěknou kotlinu. Vrchní část přidělají a mají pěknou budku. Mě jako jednodušší a rozumnější připadá druhů způsob. Máte kmen stromu. Seříznete vrchní část a spodní část asi cca 10 cm (dle libosti) Tyto odřezky se použijí na dno budky a na víko budky. Zbylý kmen stromu se rozřízne podélně motorovou pilou na dvě polovičky. Tyto dvě polovičky se vydlabou, uděláte vletový otvor, přiděláte do vnitř pletivo (jako žebřík) eventuelně si uděláte kontrolní dvířka. Tyto dvě půlky dáte k sobě. Spodní část přibijete ke dvou půlkám, tak aby drželi a vrchní víko buďto přibijete, aby byla budka pevná a nebo si ho necháte odnímatelné kvůli kontrole a snadnější údržbě.

Pokud budete mít zájem, můžu nafotit pár fotek, jak provádím výrobu. Mám dvě budky rozdělané, nedokončené.
Patrik Indra (neregistrovaný) 08.01.2008, 07:15:58 xxx.xxx.47.243
jjj kdybys te jsem ty fotka dal nebobi jste je me poslal na mail.
Merlinn4
Merlinn4 (14 příspěvků) 08.01.2008, 08:57:18 xxx.xxx.96.38
taky bych měl zájem vidět ty fotky výroby kmenové budky...předem dík jinak ten postup od Ondřeje H. se mi zdá opravdu dobrý tak by to mělo jít opravdu dobře ... určitě vyzkouším...
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 08.01.2008, 09:13:32 xxx.xxx.168.20
Pánové. Prosím o strpení. Momentálně jsem v práci, ale hned, jak to bude možné, tak fotky nafotím, uložím do PC a zašlu vám je sem do tohoto tématu. Dokonce vám dám pár tipů, jak si ušetřit hodně práci. Špatně se to popisuje a tak tedy raději počkejte na fotografie. Jednu budku mám hotovou. Mají ji senegalci a už v ní i hnízdili. Dokonce jsem si v ní velice snadno a prakticky udělal ještě jedny kontrolní dvířka, abych ptáky nerušil odděláváním vrchního víka. Budka, jak jsem popsal se dělá opravdu snadno pokud je hodně ostré dláto, tak se i snadno vydlabává.. Budku jsem pak nijak neupravoval. Ptáci si ji upravili sami. tím myslím, že špičatější odčnívající třísky uvnitř si sami ohlodali a tím si udělali sami hnízdní materiál.
Hann
Hann (250 příspěvků) 08.01.2008, 15:00:21 xxx.xxx.3.38
zdravim na vyrobu je to totalne jednoduche, vezmu proste : klatek dreva, elektrickou vyrtacku a frezovaci nasadu na vrtacku a proste skrz vyfrezuji otvor. V pripade zajmu se muzeme domluvit na zhotovenií ... Hann
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 09.01.2008, 15:53:13 xxx.xxx.183.35
Tak tedy, jak jsem slíbil, tak zasílám pár fotek i s popisem.
Na této fotce je vidět rozříznutý kmen. Jedna část je skoro vydlabaná a druhá je ještě nevydlabaná. Ty čáry jsou od motorové pily. Nechal jsem si to takhle načárovat, protože se pak za pomocí dláta zbavíte větších kusů dřeva.
Obrázek
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 09.01.2008, 15:56:07 xxx.xxx.183.35
Na této fotce můžete vidět i ty odřezky, které musíte nejdříve z kmene odřezat. Je to asi cca 10 Cm. To záleží na vás a na ptácích. Někteří ptáci velice rádi hlodají do dna budky a ne jednomu chovateli se stalo, že se pár prokousal na dno. Na fotce je vidět odřezaný kus na spodek budky a na víko budky.
Obrázek
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 09.01.2008, 15:59:25 xxx.xxx.183.35
A teď už je na fotce udělaná budka z jiného kmene stejným způsobem. Je zde vidět nádherně u prostřed škvíra. To je řez od motorové pily. Dvě vydlabané půlky spojeny k sobě. Nahoře je vidět horní odřezek (víko), které je zchyceno zahnutými hřebíky, tak, aby se dali hřebíky vyhnout a tím pádem se dá oddělat horní víko pro kontrolu hnízda a nebo případnou dezinfekci a vyčištění budky.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 09.01.2008, 16:06:07 xxx.xxx.183.35
Na této fotce je zvlášť udělaný kontrolní otvor. Je to nádherně vidět. Tam kde začíná půlka (spoj) kmene jsem nahoře a dole zešikma udělal řez pilkou. Musíte to seříznout zešikma, tak aby se krytka přidělala na budku a nepropadla do vnitř. tím pádem je to na principu takové zátky. Řez nalevo jsem nedělal. Prostě jsem vzal dlátko a kladivo a pomalu jsem ťukal, až krytka vypadla. Tyto kontrolní dvířka zpět nasadím a jsou uchyceny zahnutými hřebíčky, které jsou vidět na fotce. Jsou zachyceny o dvířka, tak aby nevypadli ven a tím, že jsem udělal šikmý řez, tak nepropadnou ani dovnitř. Velice snadné a hodně praktické
Obrázek
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 09.01.2008, 16:08:28 xxx.xxx.183.35
A teď zde máme pohled do zhotovené budky. Je zde vidět i žebřík ze silnějšího pletiva, který velice rád používá sameček a hlídkuje u vletového otvoru.
Obrázek
Hann
Hann (250 příspěvků) 10.01.2008, 14:02:44 xxx.xxx.3.38
zdravim, taky dobrý způsob, rozhodne jednoduzsi a praktičtější, mě šlo jen o to že to chci z jednoho kusu dřeva, je to jem muj vymysl a je to uplny detail . . asi to taky budu delat jak Ondřej, hlavně u těch větších budek...
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 10.01.2008, 14:23:21 xxx.xxx.183.35
Mě to tak vyhovuje a ptákům pravděpodobně ta malá škvírka nevadí, protože mi v takové budce už i zahnízdili. Je to pro mě jednodušší, protože nemám takové vybavení, abych to dělal z celého kmene.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.